Idea

Głównym celem Fundacji „Szkoła pod Żaglami” jest realizacja projektu "Dookoła Świata za Pomocną Dłoń", który krzewiąc wśród młodzieży ideę wolontariatu, nagradza najlepszych uczestnictwem w rejsie oceanicznym. Wychowanie w duchu odpowiedzialności rozpoczyna się na długo przed postawieniem żagli. Trzeba się otworzyć najpierw na drugiego człowieka, aby podołać wyzwaniom wyprawy, dlatego warunkiem koniecznym do wzięcia udziału w eliminacjach do rejsu jest udokumentowana praca w wolontariacie.


Istotą uczestnictwa w rejsie jest połączenie nauki z pracą na pokładzie, połączenie poznawania świata z kształtowaniem postaw. Przez 6 tygodni młodzi ludzie stawiają czoła trzem żywiołom: nauce, swoim charakterom i oczywiście morzu.


Żywioł pierwszy: nauka

Nauka na pokładzie statku daje niezwykle rezultaty. Warunki panujące na żaglowcu – tak różne od tych szkolnych - sprawiają, że młodzież staje się otwarta i bardziej kreatywna.

Założeniem edukacyjnym rejsu jest to, aby uczniowie nie stracili nic z programu nauczania i po powrocie do swoich szkół byli na bieżąco z materiałem. Cel ten bez trudu udaje się osiągnąć nawet z pewnymi nadwyżkami. Okazuje się bowiem, że wraz z oddalaniem się statku od stałego lądu, zapotrzebowanie na wiedzę raptownie wzrasta.

Oto, co o realizacji materiału w warunkach rejsu mówi Agnieszka Leśny – nauczycielka jęz. polskiego i historii w Szkole pod Żaglami


Żywioł drugi: charakter

Uczestnicy rejsu będą musieli zdać egzamin z odpowiedzialności, wytrwałości, pracy zespołowej, zmierzyć się z własnymi słabościami, poradzić sobie ze stresem. Pierwsze szlify tych umiejętności nabyli zapewne już podczas pracy w wolontariacie, tym łatwiej przyjdzie im teraz dostosować się do nowych zasad i wypełniać swoje obowiązki podczas rejsu.


Żywioł trzeci: morze

Morza nie da się ujarzmić, o tym wie każdy wilk morski, ale pod okiem Kapitana Baranowskiego i ten żywioł zostanie na pewno nieco „obłaskawiony”. Nie każdy musi od razu połknąć bakcyla żeglowania, ale z całą pewnością wszyscy będą z dreszczykiem emocji opowiadać kolegom o swojej niesamowitej morskiej przygodzie!