Aktualności
Matematyka da się lubić!
Udowodnił to międzynarodowy kongres „Nowa era w nauczaniu matematyki”

22 październiku w Pałacu Kultury i Nauki odbył się pierwszy międzynarodowy kongres „Nowa era w nauczaniu matematyki” zorganizowany przez wydawnictwo edukacyjne Nowa Era. Kongres poświęcony był nowym metodom nauczania matematyki w szkole podstawowej.
Przejdź na stronę kongresu.

Nauczyciele, edukatorzy i eksperci opuszczający kongres mówili zgodnie: - Grono światowych i krajowych autorytetów naukowych i metodycznych przekonało nas, że nauka matematyki może być wspaniałą zabawą i przygodą dla każdego ucznia! Uczestnicy przekonali się, że nowoczesne podejście do nauczania matematyki nie wymaga rewolucji – wystarczą proste rozwiązania, z których wiele już teraz jest dostępnych w Polsce.

Kongres rozpoczął brawurowy, wzbudzający żywe emocje wykład profesor Edyty Gruszczyk-Kolczyńskiej. Profesor omówiła prowadzone przez siebie na przestrzeni lat badania, których wyniki nie pozostawiają wątpliwości: każde dziecko może nauczyć się matematyki.

Wykłady doktor Ewy Swobody i Marcina Brauna – obydwa wciągające i poprowadzone z godną podziwu pasją – również zrobiły na uczestnikach duże wrażenie. Niektóre z przemyśleń, refleksji i wniosków, które narodziły się w głowach uczestników w trakcie tych trzech wykładów, zostały wyartykułowane na gorąco w trakcie panelu dyskusyjnego kończącego pierwszą część kongresu. Taka forma dialogu między naukowcami, ekspertami, edukatorami i nauczycielami to coś, na co wszyscy zdawali się od dawna oczekiwać. Dlatego Wydawnictwo Nowa Era postanowiło umożliwić nauczycielom kontynuację tego dialogu zarówno na zbliżających się konferencjach regionalnych, jak i poprzez forum internetowe dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Już wkrótce na forum pojawią się cykliczne dyżury ekspertów, w trakcie których każdy nauczyciel będzie mógł zadać pytanie czy podjąć dyskusję z wybranym specjalistą.Druga – poobiednia – część kongresu to wykłady gości z zagranicy. Profesor Milan Hejny porwał i zauroczył uczestników zarówno interesującą prezentacją, jak i niezwykle ciepłą osobowością. Jego żywe wystąpienie pokazało w bardzo obrazowy, a zarazem prosty sposób, jak bardzo treści matematyczne przenikają przez wszystkie aspekty edukacji wczesnoszkolnej, a zarazem – jak obecna w życiu dziecka jest matematyka i jak instynktownie jest ona przyswajana.

Z kolei Leo Pahkin – doradca edukacyjny fińskiego ministerstwa oświaty – zdradził zebranym kilka sekretów, dzięki którym edukacja matematyczna w Finlandii stoi na tak wysokim poziomie.

Rozwiązania zaprezentowane podczas kongresu udowodniły, że matematyka da się lubić. Ciekawe, nieszablonowe prezentacje zachęcały do natychmiastowego przetestowania tych rozwiązań w szkole, w trakcie zajęć z dziećmi. Jesteśmy pewni, że dzieci nie będą miały nic przeciwko!

Przejdź na stronę kongresu.
 
Strona główna  | Pracuj z nami  | Wyszukiwarka numerów dopuszczenia  | Kontakt
Regulamin księgarni  | Biuletyn Internetowy  | Archiwum magazynów dla nauczycieli  | Polityka plików cookies