Javascript is required
header image

105 lat Niepodległej Polski

Odzyskanie niepodległości



11 listopada 1918 r., po latach wysiłków i zmagań wielu patriotów, Polska powróciła na mapę Europy jako suwerenne państwo. Walka o niepodległość silnie wpisywała się w codzienność tych, którzy ciężko pracowali, uczyli się, dbali o rozwój gospodarki i życia społecznego, częstokroć będąc z tego powodu szykowanymi, aresztowanymi i prześladowanymi. Starania o niepodległość naznaczone są również trudem i pracą Polaków na emigracji, którzy tak wytrwale kultywowali polskość, rozwijając z myślą o niej myśl polityczną czy polską kulturę.

Polska powstała w chwili klęski zaborców w I wojnie światowej. 11 listopada dekretem Rady Regencyjnej Józef Piłsudski otrzymał naczelne dowództwo nad wojskiem. Trzy dni później gremium to rozwiązało się, przekazując Naczelnikowi pełnię władzy nad odbudowującym się państwem.

11 listopada przypada Święto Niepodległości, ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. Zostało zniesione po II wojnie światowej – w 1945 r. – a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 r.

Materiały dla nauczycieli



Wydawnictwo Nowa Era przygotowało materiały dla szkół podstawowych  i ponadpodstawowych, pozwalające na uczczenie odzyskania przez Polskę niepodległości. Nauczyciele mogą skorzystać z scenariuszy i kart pracy do języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, języka angielskiego, muzyki i plastyki, jak również z materiałów ponadprzedmiotowych.

Materiały ponadprzedmiotowe
Wiedza o społeczeństwie – karta pracy
Plastyka – scenariusz lekcji

Webinaria



Wykład: DWIE WIZJE POLSKI – Józef Piłsudski i Roman Dmowski

Piłsudski i Dmowski to dwie najważniejsze postacie polskiej niepodległości. Obaj urodzeni mniej więcej w tym samym czasie w zaborze rosyjskim. Piłsudski związał się z socjalizmem; Dmowski z kolei współtworzył ruch nacjonalistyczny. Łączyło ich jedno: idea Polski niepodległej. Różniło natomiast wszystko, co się z tym wiązało w praktyce: koncepcja drogi dojścia do niepodległości, wizja granic odradzającego się państwa, kwestia ustroju II Rzeczypospolitej. Wykład będzie próbą przybliżenia postaci Piłsudskiego i Dmowskiego oraz objaśnienia ich myśli politycznej.

Webinarium: Muzyczne świętowanie Odzyskania Niepodległości

Grażyna Kilbach i Monika Gromek zapoznają Was:

  • z repertuarem pieśni patriotycznych, historycznych i wojskowych w podręcznikach Lekcja muzyki od klasy 4 do 7
  • z prezentacją przygotowaną przez wydawnictwo z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości - pieśni patriotyczne
  • z różnymi sposobami wykorzystania materiału repertuarowego - nuty, teksty, akompaniamenty
  • z propozycjami niekonwencjonalnego sposobu realizacji tej tematyki
  • z propozycjami i zaleceniami bezpiecznych zajęć - ze względu na ograniczenia w czasie pandemii Covid-19 w obostrzeniach śpiewu chóralnego.

Wykład: Życie w Drugiej Rzeczpospolitej

Trzy lata temu – w 100-lecie odzyskania niepodległości – Jan Łoziński, wydawca i historyk, opowiedział nam o realiach życia w II Rzeczpospolitej. Wspólnie przyjrzeliśmy się, jak wyglądała codzienność roku 1918, a jak ponad 20 lat później, w przededniu drugiej wojny światowej. Korzystając z licznych fotografii archiwalnych, przyglądaliśmy się, jak wyglądał poziom życia i jego kontrasty w międzywojennej Polsce, po jakich drogach wówczas jeździliśmy, jak rozwijała się komunikacja, media, handel…