Szukasz ciekawych treści? Ciepło, cieplej, gorąco!

Nie lubimy się z Tobą rozstawać – nawet w wakacje! Dlatego jak co roku przygotowaliśmy dla Ciebie wybór inspirujących artykułów, praktycznych porad i wciągających filmów poruszających szeroki wachlarz tematów – od kwestii bezpieczeństwa po zagadnienia z dziedziny psychologii, wychowania, nauki i relacji. Nie zapomnieliśmy też o dzieciach – tych młodszych i tych starszych. Dla nich mamy sprawdzone teksty i zabawy z legendarnego „Świerszczyka” oraz jedyne w swoim rodzaju aktywności z „National Geographic Odkrywca”. Mamy nadzieję, że zechcesz odwiedzać stronę „Akcji wakacje” często – niezależnie od tego, gdzie akurat się znajdziesz. Na plaży, w górach, w łódce, w kajaku, w domu, w ogródku, na balkonie czy tarasie… po prostu wejdź i czytaj, oglądaj, inspiruj się, korzystaj! Treści będzie tu wciąż przybywać, a strona jest przyjazna zarówno dla komputerów, jak i dla komórek i innych urządzeń mobilnych. Do zobaczenia na szlaku!

Bezpieczeństwo ma pierwszeństwo

Każdy rodzic, opiekun czy wychowawca chciałby zapewnić swoim podopiecznym wartościowy wypoczynek umożliwiający regenerację sił – tych fizycznych i tych psychicznych. Aby tak się stało, warto w pierwszej kolejności zadbać o kwestie związane z bezpieczeństwem. Wakacje to przecież czas, kiedy podróżujemy, podejmujemy nowe wyzwania, spotykamy nowych ludzi… i jesteśmy szczególnie podatni na związane z tym zagrożenia. Dlatego „Akcję wakacje” zaczynamy właśnie od bloku artykułów poświęconych bezpiecznemu wypoczynkowi. Prosimy, zapoznaj się z nimi i pokaż je swoim bliskim. Bo dobry wypoczynek to bezpieczny wypoczynek!

Bezpieczne wakacje w mieście

Wakacje to cudowny czas beztroski i wypoczynku. To też czas, w którym łatwo zapomnieć, że dzieci i młodzież nagle mają dużo więcej czasu niż dotychczas, a i ich rówieśnicy nie są zajęci niczym konkretnym. Jak uchronić je przed nierozważnymi zachowaniami?

Groźna natura

Barszcz Sosnowskiego, kleszcze, burze i nawałnice. Lato niesie ze sobą wiele zagrożeń. Jak zminimalizować ryzyko?

Jak zachowywać się nad wodą

Wakacje w pełni, a więc w tysiącach polskich domów da się usłyszeć gromki krzyk w entuzjastycznej reakcji na pomysł „Jedziemy nad wodę!”. Nad wodą wypoczywamy licznie i chętnie – zarówno w kraju, jak i za granicą. Co roku tysiące Polaków wyrusza w drogę, aby korzystać z uroków rzek, jezior, mórz i oceanów. Niezależnie od tego, czy marzymy o wygrzewaniu się w promieniach słońca na rozgrzanym piasku, czy chcemy dać sobie porządny wycisk, pływając na czas, musimy jednak pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Nawet jeśli nie planujemy zamoczyć w wodzie choćby jednego palca, możemy stać się przypadkowymi uczestnikami akcji ratunkowej.

12 reguł mądrego trekkera

Jak przygotować się do wędrówki po górach i co robić w razie wypadku? Przeczytaj przewodnik mądrego turysty.

Poradnik autostopowicza

Podróżowanie autostopem może być naprawdę fantastyczną przygodą, o ile robisz to z głową. Jakich zasad naprawdę warto przestrzegać?

Bezpieczny powrót z wakacji

Już za chwilę na polskich drogach ruszy fala powrotów z wakacji. Jezdnie wypełnią się samochodami, a te z kolei wypełnione będą, przynajmniej teoretycznie wypoczętymi, urlopowiczami, którzy z niecierpliwością będą odliczać kolejne kilometry do domu. Niestety pod względem liczby wypadków ten okres jest jednym z najgorszych w roku. Zniecierpliwieni i zmęczeni długą podrożą stajemy się mniej uważni, a szybkość naszych reakcji maleje.

Filmy – bezpieczeństwo na wakacjach

Teoria i znajomość zasad bezpieczeństwa są ważne, ale nic i nikt nie przygotuje nas lepiej do niesienia pierwszej pomocy czy przygotowania się na wyprawę niż doświadczeni praktycy. Właśnie dlatego poprosiliśmy zawodowców – ekspertów od bezpieczeństwa – aby w specjalnym cyklu wideoinstruktaży opowiedzieli, o czym koniecznie należy pamiętać na wakacjach, aby wrócić z nich całym i zdrowym. 

Pierwsza pomoc i resuscytacja

Okres wakacyjny często, niestety, sprzyja różnego rodzaju wypadkom i urazom. Aby móc właściwie zareagować w takich sytuacjach, warto mieć podstawową wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy.

Bezpieczeństwo w górach

Jednym z popularnych wakacyjnych kierunków są góry. Zanim jednak wybierzemy się na górską wycieczkę, warto zadać sobie kilka pytań. A mianowicie…

Bezpieczeństwo na rowerze

Wakacje sprzyjają aktywnemu spędzaniu czasu, w tym na wycieczkach rowerowych.

Bezpieczeństwo nad wodą

Jest lato, mamy wakacje i urlopy, pogoda często sprzyja wypadom nad wodę, spływom kajakowym, obozom żeglarskim czy windsurfingowym. Warto jednak pamiętać, że dobrze spędzony czas nad wodą to czas spędzony w bezpieczny sposób.

Artykuły pierwszej potrzeby

Gdziekolwiek się jest, dobrze mieć pod ręką coś ciekawego do czytania. Ale czasami w wakacje bywa i tak, że ulubiona powieść nie mieści się do plecaka, walizki czy sakwy, a lokalna księgarnia oferuje wyłącznie książki kucharskie… Nic straconego! Mamy dla Ciebie wybór artykułów, które pozwolą Ci zagłębić się we wciągającej lekturze na długie godziny. Dla osoby ciekawej świata, pragnącej się rozwijać, poznawać nowe idee czy pogłębiać wiedzę te teksty to prawdziwe artykuły pierwszej potrzeby! I jeszcze jedno: nasza wakacyjna czytelnia jest otwarta przez całą dobę, siedem dni w tygodniu… bo przecież nigdy nie wiesz, kiedy najdzie Cię ochota na czytanie!

Pisanie jako zabawa językiem

Dzieci, szczególnie te młodsze, potrafią bawić się niemal wszystkim: patykiem, kawałkiem sznurka, pudełkiem z kartonu. Równeż… językiem. Warto świadomie wspierać ten rodzaj zabawy, bo od zabawy językiem do poważnej twórczości literackiej jest bliżej, niż się wydaje.

Więź dziecka z literaturą – wstęp do przyszłości

Czytanie nie ratuje życia, ale wpływa na jakość egzystencji. Na wczesnym etapie kontaktu z literaturą trudno tę wartość oszacować, potem jednak przekłada się ona bezpośrednio na poziom intelektualny i emocjonalny dorosłego człowieka oraz na jego miejsce w strukturze społecznej.

Książka – ćwiczenie dla wyobraźni

Wbrew pozorom, książka ilustrowana jest bardziej wymagająca niż ta wypełniona jedynie tekstem. Jednak często rodzic jest skłonny uznać, że z obrazkiem dziecko sobie samo poradzi, bo „przecież widzi, co tam jest narysowane”. To niestety nieprawda.

Ciekawi świata. Jak rozbudzać zainteresowania dziecka?

Inteligencja, kreatywność, głód wiedzy – te cechy postrzegane są jako przepustka do dobrego życia i zawodowych sukcesów. Jako rodzice chcielibyśmy dać dzieciom taki posag. Jak wspierać rozwój intelektualny?

Jak działa pamięć. Udeptywanie ścieżek i chodzenie po śladach

Umysł może rejestrować nowe informację przez modyfikację zapisanych wcześniej danych i często tak robi. To dlatego uczenie się każdego kolejnego języka jest prostsze niż pierwszego. Jeśli więc uczeń chce łatwiej opanować materiał do sprawdzianu, nie powinien zamykać się w ścianach zadanego rozdziału.

Ciągle włączeni, czyli pokolenie FOMO

Największy wpływ na to, jak młodzież korzysta z nowych technologii, mają uznawany przez nią system wartości oraz jakość relacji osobistych – przede wszystkim z bliskimi, lecz również z rówieśnikami. Uzależnienie od Internetu może być tylko symptomem innych problemów, związanych z emocjami i brakiem ugruntowanego poczucia własnej wartości.

Dlaczego nie powinniśmy mówić o „trudnych dzieciach”?

Dopóki małego człowieka ocenia się tylko poprzez pryzmat jego zachowania, nie dostrzega się tego, jakie ma talenty, zamiłowania, pasje. Wystarczy, że dostanie wsparcie i pomoc od dorosłych, którzy towarzyszą mu w rozwoju, a otwiera się przed nim wiele możliwości i okazji.

Jak wychować szczęśliwe dziecko

Każdy rodzic chce, aby jego dziecko było zdrowe i szczęśliwe. Nasze działania, aby ten cel osiągnąć, nie zawsze przynoszą jednak spodziewane efekty. Dlatego warto skorzystać z wiedzy ekspertów, którzy wyjaśnią, gdzie leży sekret wychowawczego sukcesu.

Świat wartości nastolatka

Współczesne nastolatki nie buntują się przeciwko światu jak ich rówieśnicy w poprzednich pokoleniach. Są pragmatyczni, realnie oceniają fakty. Chociaż nie odrzucają tradycyjnych wartości i używają dla ich nazwania tych samych pojęć, często rozumieją je zupełnie inaczej niż ich rodzice i nauczyciele.

Kino na pogodę i niepogodę

Za oknem grzmi, wieje lub pada? To się nieźle składa! Zrób sobie ulubioną herbatę lub kawę i zwolnij tempo, aby obejrzeć inspirujące filmy, które dla Ciebie przygotowaliśmy. Na początek: ciekawe związki między kreatywnością a nudą, a potem… cały wachlarz tematów i zagadnień dla świadomych rodziców, wychowawców, pedagogów. Wszystko w przystępny i obrazowy sposób opowiedziane, wyjaśnione i pokazane przez naszych najlepszych ekspertów. Oglądaj, kiedy masz czas i ochotę! Dowiesz się wielu nieoczywistych rzeczy, pogłębisz wiedzę na tematy, które Cię interesują i nawet nie zauważysz, kiedy za oknem znów zaświeci słońce. Miłego odbioru!

Kreatywność i nuda, czyli ciekawe związki

Czy nuda może nieść z sobą coś pozytywnego? Czy można nudzić się kreatywnie? Dlaczego najlepsze pomysły przychodzą nam do głowy, kiedy wykonujemy mechaniczne czynności? Poznaj swój mózg od kuchni!

Sztuka komunikacji

Jak świadomie kształtować proces komunikacji? Skąd się biorą nieporozumienia? Jak mówić, by być zrozumianym, i jak słuchać, by zrozumieć? Zachęcamy do obejrzenia wykładu naszej ekspertki!

Jak budować autorytet

Kto jest autorytetem dla współczesnych dzieci i młodzieży? Jakie elementy składają się na wizerunek nauczyciela? Skąd czerpać wiedzę, co myślą o nas uczniowie? Te kwestie dogłębnie wyjaśnia nasza ekspertka.

Czy tarczy dla dzieci wystarczy?

Jakiego wsparcia potrzebują od nas dzieci? Zapraszamy do obejrzenia szkolenia on-line przygotowanego przez Annę Hryniewicz.

Higiena cyfrowa w domu

Jakie są negatywne skutki nadużywania mediów cyfrowych i co możemy zrobić w domu

Stresu nie da się zdezynfekować

Jakie znaczenie ma jakość relacji dziecka i jego najbliższych oraz jak zadbać o jego poczucie bezpieczeństwa

Gratka dla dzieci i nastolatków

Proponujemy Tobie i Twoim podopiecznym próbkę treści z magazynów „Świerszczyk” i „National Geographic Odkrywca”. Znajdziesz tu urozmaicone, angażujące uwagę aktywności, wciągające wiersze i opowiadania najlepszych polskich autorów, łamigłówki dla bystrzaków oraz świetne artykuły edukacyjne. Będziesz się przy nich bawić równie dobrze, jak dzieciaki! A przy okazji spędzicie wspólnie wartościowy czas, dowiecie się nowych rzeczy, przeprowadzicie kilka ważnych rozmów i zapomnicie o całym świecie! Jeśli masz dostęp do drukarki, to możesz te zabawy i aktywności wydrukować. Jeśli nie – korzystaj online. Każdy sposób na dobrą zabawę się liczy!


Świerszczykowe teksty i zabawy (5-9 lat)

Dzięki świerszczykowym treściom Wasze dziecko:

- miło spędzi czas wolny od zajęć przedszkolnych i szkolnych;
- dowie się, że czytanie jest przyjemne i zabawne;
- poćwiczy logiczne myślenie;
- rozwinie swoją wiedzę i rozbudzi ciekawość świata.

Proponowane teksty i aktywności są przeznaczone dla dzieci w wieku 5-9 lat, ale z przyjemnością korzystają z nich także nieco starsze dzieci.

Jeśli spodobają się Wam nasze propozycje, możecie zamówić magazyn „Świerszczyk” z bezpłatną dostawą do domu.
Wystarczy wejść na www.swierszczyk.pl i wybrać opcję prenumeraty.


Wydrukuj i baw się z dzieckiem:

 


Wciągające aktywności z „National Geographic Odkrywca” (9-13 lat)

Z zabawami i tekstami z magazynu „National Geographic Odkrywca” mądrze spędzicie wolny czas z dzieckiem: 

- rozwiniecie umiejętności (liczenia, wnioskowania logicznego, wykorzystywania wiedzy w praktyce) poprzez angażującą zabawę lub ciekawe eksperymenty;
- przyswoicie informacje podawane w formie ciekawostek lub osobistych opowieści;
- dzięki starannie dobrane ilustracjom zobaczycie piękno naturalnej przyrody i fascynujące obiekty stworzone przez człowieka.

Proponowane treści przeznaczone są dla dzieci i młodzieży w wieku 9-13 lat.

Jeśli podoba się Wam takie podejście do nauki, możecie zamówić magazyn „National Geographic Odkrywca" z bezpłatną dostawą do domu lub szkoły. Wystarczy wejść na www.ngodkrywca.pl i wybrać opcję prenumeraty.


Wydrukuj i baw się z dzieckiem:

Przedszkolne laboratorium

Poznaj widowiskowe, ale łatwe w przygotowaniu i bezpieczne eksperymenty do przeprowadzenia w domowym laboratorium. Wspólne eksperymentowanie z dzieckiem pozwala mu poznać smak naukowej pasji i odkryć radość uczenia się nowych rzeczy. Wakacje to świetny moment na takie zajęcia. Nic Was nie goni, nigdzie nie trzeba się spieszyć… Można za to razem coś zrozumieć, czegoś się dowiedzieć, czymś się zdziwić i zachwycić. A potem urządzić pokaz dla innych, nagrać filmik z efektami Waszej zabawy, słowem mówiąc – mieć niezapomnianą, naukową pamiątkę z wakacji. To eksperyment wart przeprowadzenia!

Jak znaleźć powietrze?

Czy powietrze da się zobaczyć? Przedstawiamy propozycję eksperymentu dla młodszych przedszkolaków, który stosunkowo łatwo można przeprowadzić nawet w większej grupie, a także z dziećmi w domu.

Co pływa, a co tonie?

Dlaczego wrzucony do wody drewniany klocek unosi się na jej powierzchni, a metalowa łyżeczka od razu idzie na dno? Czym jest napięcie powierzchniowe? Zachęcamy do obejrzenia naukowej zabawy i samodzielnego przeprowadzenia eksperymentu z dziećmi.

Czy oliwa pływa?

Co dzieje się po zmieszaniu oliwy z wodą? Dlaczego tych dwóch cieczy nie da się połączyć? Zapraszamy do eksperymentu dla starszych przedszkolaków.

Jak działa mydło?

Dlaczego sama woda to za mało, by dokładnie umyć dłonie? Co to znaczy, że brud „boi się” mydła? Zapraszamy do obejrzenia – i samodzielnego przeprowadzenia – eksperymentu dla młodszych przedszkolaków.

Kolorowe dmuchańce

Czy za pomocą zaledwie trzech kolorów można stworzyć piękny, wielobarwny obraz? W jaki sposób uzyskać tak zwane kolory pochodne? Zapraszamy do eksperymentu dla starszych przedszkolaków, a następnie do samodzielnego poeksperymentowania ze swoimi podopiecznymi.

Ocean w butelce

Czym są „podwodne ogrody”? Gdzie leży największa rafa koralowa? I jak za pomocą foliowej torebki stworzyć miniaturową meduzę? Zapraszamy do eksperymentu, który zabierze Was i Waszych podopiecznych w podróż po oceanicznych głębinach.

Zobacz także