Wakacje pełne ciekawych treści? My na to jak na lato!

Lato to idealny czas na odkrywanie nowych przestrzeni! Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie wybór inspirujących artykułów, praktycznych porad i wciągających filmów poruszających szeroki wachlarz tematów – od kwestii bezpieczeństwa po zagadnienia z dziedziny psychologii, wychowania, nauki i relacji. Nie zapomnieliśmy też o dzieciach i nastolatkach. Dla nich mamy sprawdzone teksty i zabawy z legendarnego „Świerszczyka” oraz kreatywne wyzwania zachęcające do popisania się literackim talentem. No i „Przedszkolne laboratorium”, które warto odwiedzić nawet wtedy, kiedy przedszkolakiem nie jest się już od dawna. Bo przecież nie liczy się wiek, lecz ciekawość świata! Dlatego mamy nadzieję, że zostaniesz stałym bywalcem lub bywalczynią „Akcji wakacje” – niezależnie od tego, gdzie akurat się znajdziesz. Na plaży, w górach, w domu, nad jeziorem… po prostu wejdź i czytaj, oglądaj, inspiruj się, korzystaj! Treści będzie tu wciąż przybywać, a strona jest przyjazna zarówno dla komputerów, jak i dla komórek i innych urządzeń mobilnych. Do zobaczenia!

Jedź zdrowo, wracaj bezpiecznie! I dbaj o siebie koniecznie!

W ciągu ostatnich kilkunastu pandemicznych miesięcy uwaga większości z nas skupiona była na kwestiach zdrowotnych. Troska o bliskich i o siebie samych, docenienie wartości, jakimi są zdrowie i bezpieczeństwo - to lekcja, którą wyciągnęliśmy z tego trudnego czasu. W wakacje chcielibyśmy odpocząć, zapewnić swoim podopiecznym wartościowy wypoczynek umożliwiający regenerację sił – tych fizycznych i tych psychicznych. Ale bezpieczeństwo nadal musi mieć pierwszeństwi! Wakacje to przecież czas, kiedy podróżujemy, podejmujemy nowe wyzwania, spotykamy nowych ludzi… i jesteśmy szczególnie podatni na związane z tym zagrożenia. Dlatego „Akcję wakacje” zaczynamy właśnie od bloku artykułów poświęconych bezpiecznemu wypoczynkowi. Prosimy, zapoznaj się z nimi i pokaż je swoim bliskim. Bo dobry wypoczynek to bezpieczny wypoczynek! Teoria i znajomość zasad bezpieczeństwa są ważne, ale nic i nikt nie przygotuje nas lepiej do niesienia pierwszej pomocy czy przygotowania się na wyprawę niż doświadczeni praktycy. Właśnie dlatego poprosiliśmy zawodowców – ekspertów od bezpieczeństwa – aby w specjalnym cyklu wideoinstruktaży opowiedzieli, o czym koniecznie należy pamiętać na wakacjach, aby wrócić z nich całym i zdrowym.

Bezpieczny spływ kajakowy

Wakacyjna wyprawa kajakiem to świetny sposób na aktywny wypoczynek blisko natury, przeżycie niezwykłej przygody i podziwianie pięknych widoków. Należy jednak odpowiednio się do niej przygotować.

Bezpieczeństwo w lesie

Wakacje sprzyjają spędzaniu czasu na łonie natury. Wyprawa do lasu może dostarczyć fantastycznych wrażeń – o ile jest się do niej dobrze przygotowanym.

Pierwsza pomoc i resuscytacja

Okres wakacyjny często, niestety, sprzyja różnego rodzaju wypadkom i urazom. Aby móc właściwie zareagować w takich sytuacjach, warto mieć podstawową wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy.

Bezpieczeństwo w górach

Jednym z popularnych wakacyjnych kierunków są góry. Zanim jednak wybierzemy się na górską wycieczkę, warto zadać sobie kilka pytań. A mianowicie…

Bezpieczeństwo na rowerze

Wakacje sprzyjają aktywnemu spędzaniu czasu, w tym na wycieczkach rowerowych.

Bezpieczeństwo nad wodą

Jest lato, mamy wakacje i urlopy, pogoda często sprzyja wypadom nad wodę, spływom kajakowym, obozom żeglarskim czy windsurfingowym. Warto jednak pamiętać, że dobrze spędzony czas nad wodą to czas spędzony w bezpieczny sposób.

Groźna natura

Barszcz Sosnowskiego, kleszcze, burze i nawałnice. Lato niesie ze sobą wiele zagrożeń. Jak zminimalizować ryzyko?

Bezpieczne wakacje w mieście

Wakacje to cudowny czas beztroski i wypoczynku. To też czas, w którym łatwo zapomnieć, że dzieci i młodzież nagle mają dużo więcej czasu niż dotychczas, a i ich rówieśnicy nie są zajęci niczym konkretnym. Jak uchronić je przed nierozważnymi zachowaniami?

Jak zachowywać się nad wodą

Wakacje w pełni, a więc w tysiącach polskich domów da się usłyszeć gromki krzyk w entuzjastycznej reakcji na pomysł „Jedziemy nad wodę!”. Nad wodą wypoczywamy licznie i chętnie – zarówno w kraju, jak i za granicą. Co roku tysiące Polaków wyrusza w drogę, aby korzystać z uroków rzek, jezior, mórz i oceanów. Niezależnie od tego, czy marzymy o wygrzewaniu się w promieniach słońca na rozgrzanym piasku, czy chcemy dać sobie porządny wycisk, pływając na czas, musimy jednak pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Nawet jeśli nie planujemy zamoczyć w wodzie choćby jednego palca, możemy stać się przypadkowymi uczestnikami akcji ratunkowej.

12 reguł mądrego trekkera

Jak przygotować się do wędrówki po górach i co robić w razie wypadku? Przeczytaj przewodnik mądrego turysty.

8 zasad rozsądnego festiwalowicza

Udary, odwodnienia, oparzenia słoneczne, zatrucia pokarmowe, rany cięte, urazy ciała… To nie lista przyczyn odwiedzin na SOR-ach, a jedynie kilka bardzo popularnych zagrożeń, na które może się narazić nierozważny festiwalowicz na każdej z kilkudziesięciu imprez organizowanych podczas wakacji w całej Europie.

Bezpieczny powrót z wakacji

Już za chwilę na polskich drogach ruszy fala powrotów z wakacji. Jezdnie wypełnią się samochodami, a te z kolei wypełnione będą, przynajmniej teoretycznie wypoczętymi, urlopowiczami, którzy z niecierpliwością będą odliczać kolejne kilometry do domu. Niestety pod względem liczby wypadków ten okres jest jednym z najgorszych w roku. Zniecierpliwieni i zmęczeni długą podrożą stajemy się mniej uważni, a szybkość naszych reakcji maleje.

Dlaczego latem noce są krótkie? Aby było więcej czasu na czytanie!

Co się najlepiej komponuje z mrożoną kawą lub własnoręcznie zrobioną lemoniadą? Wiadomo - ciekawa lektura! Nic tak nie relaksuje, jak dobra ksiązka lub pasjonujący artykuł. Co jednak zrobić, gdy ulubiona powieść nie mieści się do plecaka, walizki czy sakwy, a lokalna księgarnia oferuje wyłącznie książki kucharskie… Tu z pomocą przychodzi "Akcja wakacje!" Przed Tobą wybór artykułów, które pozwolą Ci zagłębić się we wciągającej lekturze na długie godziny. Dla osoby ciekawej świata, pragnącej się rozwijać, poznawać nowe idee czy pogłębiać wiedzę te teksty to prawdziwe artykuły pierwszej potrzeby! I jeszcze jedno: nasza wakacyjna czytelnia jest otwarta przez całą dobę, siedem dni w tygodniu… bo przecież nigdy nie wiesz, kiedy (i w jakiej strefie czasowej) najdzie Cię ochota na czytanie!

Pisanie jako zabawa językiem

Dzieci, szczególnie te młodsze, potrafią bawić się niemal wszystkim: patykiem, kawałkiem sznurka, pudełkiem z kartonu. Równeż… językiem. Warto świadomie wspierać ten rodzaj zabawy, bo od zabawy językiem do poważnej twórczości literackiej jest bliżej, niż się wydaje.

Więź dziecka z literaturą – wstęp do przyszłości

Czytanie nie ratuje życia, ale wpływa na jakość egzystencji. Na wczesnym etapie kontaktu z literaturą trudno tę wartość oszacować, potem jednak przekłada się ona bezpośrednio na poziom intelektualny i emocjonalny dorosłego człowieka oraz na jego miejsce w strukturze społecznej.

Książka – ćwiczenie dla wyobraźni

Wbrew pozorom, książka ilustrowana jest bardziej wymagająca niż ta wypełniona jedynie tekstem. Jednak często rodzic jest skłonny uznać, że z obrazkiem dziecko sobie samo poradzi, bo „przecież widzi, co tam jest narysowane”. To niestety nieprawda.

Dobre relacje w życiu dziecka – fundament prawidłowego rozwoju i dobrego samopoczucia

Dobre relacje i jasna komunikacja to fundament dla prawidłowego rozwoju dziecka. Każdy rodzic chce, aby jego dziecko korzystało w pełni z otaczającego je świata. Komunikacja i wsparcie są ważnym elementem budowania pewnych relacji, a gdy oczekiwania i potrzeby są jasno wyrażone, łatwiej o porozumienie.

Ciekawi świata. Jak rozbudzać zainteresowania dziecka?

Inteligencja, kreatywność, głód wiedzy – te cechy postrzegane są jako przepustka do dobrego życia i zawodowych sukcesów. Jako rodzice chcielibyśmy dać dzieciom taki posag. Jak wspierać rozwój intelektualny?

Jak działa pamięć. Udeptywanie ścieżek i chodzenie po śladach

Umysł może rejestrować nowe informację przez modyfikację zapisanych wcześniej danych i często tak robi. To dlatego uczenie się każdego kolejnego języka jest prostsze niż pierwszego. Jeśli więc uczeń chce łatwiej opanować materiał do sprawdzianu, nie powinien zamykać się w ścianach zadanego rozdziału.

Ciągle włączeni, czyli pokolenie FOMO

Największy wpływ na to, jak młodzież korzysta z nowych technologii, mają uznawany przez nią system wartości oraz jakość relacji osobistych – przede wszystkim z bliskimi, lecz również z rówieśnikami. Uzależnienie od Internetu może być tylko symptomem innych problemów, związanych z emocjami i brakiem ugruntowanego poczucia własnej wartości.

Dlaczego nie powinniśmy mówić o „trudnych dzieciach”?

Dopóki małego człowieka ocenia się tylko poprzez pryzmat jego zachowania, nie dostrzega się tego, jakie ma talenty, zamiłowania, pasje. Wystarczy, że dostanie wsparcie i pomoc od dorosłych, którzy towarzyszą mu w rozwoju, a otwiera się przed nim wiele możliwości i okazji.

Jak wychować szczęśliwe dziecko

Każdy rodzic chce, aby jego dziecko było zdrowe i szczęśliwe. Nasze działania, aby ten cel osiągnąć, nie zawsze przynoszą jednak spodziewane efekty. Dlatego warto skorzystać z wiedzy ekspertów, którzy wyjaśnią, gdzie leży sekret wychowawczego sukcesu.

Świat wartości nastolatka

Współczesne nastolatki nie buntują się przeciwko światu jak ich rówieśnicy w poprzednich pokoleniach. Są pragmatyczni, realnie oceniają fakty. Chociaż nie odrzucają tradycyjnych wartości i używają dla ich nazwania tych samych pojęć, często rozumieją je zupełnie inaczej niż ich rodzice i nauczyciele.

Zalegnij wygodnie i nadrób filmowe zaległości!

Oglądanie mądrych, inspirujących filmów to nie lenistwo. To zdobywanie pokarmu dla duszy i pożywki dla myśli. A propos myśli: nasz mózg - choć stanowi tylko 2% masy ciała, może pochłaniać aż 20% wytwarzanej przez nas energii. Dlatego w czasie oglądania dobrych, dających do myślenia filmów lub webinariów warto leżeć lub wygodnie siedzieć. Nasza propozycja: zrób sobie ulubioną herbatę lub kawę i zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy. Jak zrozumieć pokolenie iGeneration? Jak wspierać swoją i dzieci odporność psychiczną? To tylko dwa pierwsze zagadnienia z całego wachlarza tematów, które poruszają i pogłębiają filmy w naszym letnim kinie. To propozycje dla świadomych rodziców, wychowawców, pedagogów - czyli dla Ciebie! Wszystko jest opowiedziane, wyjaśnione i pokazane w przystępny i obrazowy sposób przez naszych najlepszych ekspertów. Oglądaj, kiedy masz czas i ochotę! Dowiesz się wielu nieoczywistych rzeczy, pogłębisz wiedzę na tematy, które Cię interesują i błyśniesz nową wiedzą przy wieczornym ognisku. Miłego odbioru!

Zrozumieć pokolenie iGeneration

Najmłodsza grupa pokolenia Z – iGeneration – zaczęła poznawać świat, kiedy był już na nim iPhone. Pokolenie wychowane w świecie technologii, stałego kontaktu i kontroli, personalizacji i algorytmów. Jak postrzegają otaczającą ich rzeczywistość? Jak utrzymać ich uwagę?

Czym jest odporność psychiczna i jak wzmacniać ją u siebie i dziecka?

Być odpornym psychicznie – co to właściwie znaczy? Czym jest nasz „psychiczny układ odpornościowy”? Jakich „witamin” potrzebuje, by skutecznie nas chronić? Nasz ekspert przedstawia wyniki badań i daje mnóstwo praktycznych porad, jak poprawić swoje funkcjonowanie.

Fitness mózgu dziecka

Jeszcze dwie, trzy dekady temu sądzono, że mózg się rozwija jedynie w dzieciństwie, a powyżej pewnego wieku podlega już wyłącznie zmianom starczym. Dziś wiemy, że to nieprawda – mózg posiada komórki macierzyste, a odpowiednio stymulowany, może przez całe życie produkować nowe neurony. Posłuchajcie, co o tym mówi Maciej Błaszak, prof. UAM, kognitywista, biolog, specjalista z dziedziny neurodydaktyki.

Młodzi cyfrowi. Kogo tak naprawdę uczymy?

Jak ważna jest higiena cyfrowa powinien wiedzieć dziś każdy. Młode pokolenie obcujące w świecie technologii jest szczególnie wyczulone na jego wpływy. Kim tak na prawdę są Młodzi Cyfrowi?

Kreatywność i nuda, czyli ciekawe związki

Czy nuda może nieść z sobą coś pozytywnego? Czy można nudzić się kreatywnie? Dlaczego najlepsze pomysły przychodzą nam do głowy, kiedy wykonujemy mechaniczne czynności? Poznaj swój mózg od kuchni!

Sztuka komunikacji

Jak świadomie kształtować proces komunikacji? Skąd się biorą nieporozumienia? Jak mówić, by być zrozumianym, i jak słuchać, by zrozumieć? Zachęcamy do obejrzenia wykładu naszej ekspertki!

Jak budować autorytet

Kto jest autorytetem dla współczesnych dzieci i młodzieży? Jakie elementy składają się na wizerunek nauczyciela? Skąd czerpać wiedzę, co myślą o nas uczniowie? Te kwestie dogłębnie wyjaśnia nasza ekspertka.

Higiena cyfrowa w domu

Jakie są negatywne skutki nadużywania mediów cyfrowych i co możemy zrobić w domu

Stresu nie da się zdezynfekować

Jakie znaczenie ma jakość relacji dziecka i jego najbliższych oraz jak zadbać o jego poczucie bezpieczeństwa

Zachęć dzieciaki do twórczej zabawy - niech popiszą się talentem!

"Popisz się talentem" to nie tylko nazwa największego w Polsce konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych. To myśl, którą warto wdrażać w życie każdego dnia, bo literackie talenty są jak róże - trzeba je pielęgnować! W tej sekcji chcemy Was do tego zachęcić i zainspirować. Zmierzcie się ze Zwierzakowym Ogarniaczem dla Oczytanych, sięgnijcie po Poradnik Marzyciela, dowiedzcie się, jak napisać opowiadanie science-fiction, wpadnijcie do teatru online... To materiały, które pomagają uwolnić kreatywność i zapewniają mnóstwo dobrej, literackiej zabawy. Wszystkie zostały sprawdzone i przetestowane przez uczestników pierwszych pięciu edycji konkursu, a teraz czekają na Ciebie i Twoich podopiecznych. Śmiało, tu nie ma ocen ani punktów. Tu rządzi wyobraźnia, fantazja, radość tworzenia. Czy może być lepsza propozycja na letnie dni?

Motyla noga, ale zabawa!

Masz ochotę na kreatywną zabawę ze zwierzakami w roli głównej? Pobierz „ZOO, czyli Zwierzakowy Ogarniacz dla Oczytanych”. W tym ZOO nie ma wybiegów ani krat, za to są pasjonujące, twórcze wyzwania. Podejmij je z dzieciakami – w klasie, w domu czy w plenerze! 

„Poradnik marzyciela” dla każdego!

Znacie już „Wielką księgę marzeń”? To owoc trzeciej edycji konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych „Popisz się talentem” 2019. Laureaci konkursu opisali w niej swoje marzenia, a my dodaliśmy poradnik, który pomaga je realizować.

Jak napisać dobrą opowieść science fiction

Serdecznie zapraszamy uczniów szkół podstawowych, którzy chcą spróbować swoich sił w konkursie literackim „Popisz się talentem”, ich nauczycieli i rodziców na spotkanie z Marcinem Przybyłkiem, znanym pisarzem science fiction.

Uwaga, wkraczasz do strefy dobrej zabawy!

„Świerszczyk Reporter” i „ Świerszczyk Krzyżówki i Łamigłówki” to nowe magazyny z rodziny „Świerszczyka”. Zawierają urozmaicone, angażujące uwagę treści, wśród których znajdziesz łamigłówki, wyszukiwanki, krzyżówki, ćwiczenia z myślenia oraz świetne artykuły edukacyjne. Wszystkie te różnorodne formy mają jeden wspólny mianownik - są tworzone przez najlepszych polskich autorów, ilustratorów i ekspertów edukacyjnych. W tej sekcji przygotowaliśmy wybór treści z obydwu magazynów - każda grupa wiekowa odkryje tu coś dla siebie! A najlepiej, jeśli zabierzecie się do nich razem - duzi i mali! Spędzicie wspólnie wartościowy czas, dowiecie się nowych rzeczy, przeprowadzicie kilka ważnych rozmów i zapomnicie o całym świecie! Jeśli masz dostęp do drukarki, to możesz te zabawy i aktywności wydrukować. Jeśli nie – korzystaj online. Każdy sposób na dobrą zabawę się liczy!


Świerszczykowe teksty i zabawy

Dzięki treściom z magazynów „Świerszczyk”, „Świerszczyk Reporter” i „Świerszczyk Krzyżówki i Łamigłówki” Wasze dziecko:

- miło spędzi czas wolny od zajęć przedszkolnych i szkolnych;
- dowie się, że czytanie jest przyjemne i zabawne;
- poćwiczy logiczne myślenie;
- rozwinie swoją wiedzę i rozbudzi ciekawość świata.

Proponowane teksty i aktywności są przeznaczone dla dzieci w wieku 5-9 lat, ale z przyjemnością korzystają z nich także nieco starsze dzieci.

Jeśli spodobają się Wam nasze propozycje, możecie zamówić magazyny „Świerszczyk”, „Świerszczyk Reporter” i „Świerszczyk Krzyżówki i Łamigłówki” z bezpłatną dostawą do domu.
Wystarczy wejść na www.swierszczyk.pl i wybrać opcję prenumeraty.


Wydrukuj i baw się z dzieckiem:

 

Przedszkolne laboratorium

Poznaj widowiskowe, ale łatwe w przygotowaniu i bezpieczne eksperymenty do przeprowadzenia w domowym laboratorium. Wspólne eksperymentowanie z dzieckiem pozwala mu poznać smak naukowej pasji i odkryć radość uczenia się nowych rzeczy. Wakacje to świetny moment na takie zajęcia. Nic Was nie goni, nigdzie nie trzeba się spieszyć… Można za to razem coś zrozumieć, czegoś się dowiedzieć, czymś się zdziwić i zachwycić. A potem urządzić pokaz dla innych, nagrać filmik z efektami Waszej zabawy, słowem mówiąc – mieć niezapomnianą, naukową pamiątkę z wakacji. To eksperyment wart przeprowadzenia!

Jak znaleźć powietrze?

Czy powietrze da się zobaczyć? Przedstawiamy propozycję eksperymentu dla młodszych przedszkolaków, który stosunkowo łatwo można przeprowadzić nawet w większej grupie, a także z dziećmi w domu.

Co pływa, a co tonie?

Dlaczego wrzucony do wody drewniany klocek unosi się na jej powierzchni, a metalowa łyżeczka od razu idzie na dno? Czym jest napięcie powierzchniowe? Zachęcamy do obejrzenia naukowej zabawy i samodzielnego przeprowadzenia eksperymentu z dziećmi.

Czy oliwa pływa?

Co dzieje się po zmieszaniu oliwy z wodą? Dlaczego tych dwóch cieczy nie da się połączyć? Zapraszamy do eksperymentu dla starszych przedszkolaków.

Jak działa mydło?

Dlaczego sama woda to za mało, by dokładnie umyć dłonie? Co to znaczy, że brud „boi się” mydła? Zapraszamy do obejrzenia – i samodzielnego przeprowadzenia – eksperymentu dla młodszych przedszkolaków.

Kolorowe dmuchańce

Czy za pomocą zaledwie trzech kolorów można stworzyć piękny, wielobarwny obraz? W jaki sposób uzyskać tak zwane kolory pochodne? Zapraszamy do eksperymentu dla starszych przedszkolaków, a następnie do samodzielnego poeksperymentowania ze swoimi podopiecznymi.

Ocean w butelce

Czym są „podwodne ogrody”? Gdzie leży największa rafa koralowa? I jak za pomocą foliowej torebki stworzyć miniaturową meduzę? Zapraszamy do eksperymentu, który zabierze Was i Waszych podopiecznych w podróż po oceanicznych głębinach.

Zobacz także