Spotkanie dziesiąte: Welcome back!

 

Mrs Poppy radzi (po)wakacyjnie:
Spotkanie dziesiąte:
Welcome back!, czyli wrześniowy czas bez podręcznika.

 

Widok nas, nauczycieli, uśmiechniętych, zrelaksowanych i opalonych, wchodzących po wakacjach do klasy – to obraz, który uczniowie na długo zachowają w swojej pamięci. Podobnie z pierwszą przeprowadzoną lekcją, szczególnie z nowymi grupami uczniów. Dlatego tak ważne jest, aby to pierwsze spotkanie było pozytywne, kreatywne i z przytupem – niech zbuduje najlepszy wizerunek nasz i naszego przedmiotu.

Chyba już wiecie, jak ważne są dla mnie pozytywne i życzliwe relacje z uczniem, oparte na wzajemnym szacunku i zrozumieniu. Gdy takie zbudujemy – atmosfera na naszych lekcjach będzie sprzyjała edukacyjnym wyczynom. Dlatego dziś opowiem Wam, jak przebiega pierwsza wrześniowa językowa lekcja w moim wykonaniu. Jednocześnie warto zwrócić uwagę, że wszystkie ćwiczenia można równie dobrze przeprowadzić na godzinie wychowawczej, po polsku.

LESSON 1 – Meet your English teacher, czyli pokaż ludzką twarz!

  1. Zaproś uczniów do wzięcia udziału w interaktywnym quizie (Kahoot / Quizizz / Quizlet live) na temat nowej nauczycielki / nowego nauczyciela angielskiego (w klasach, które mnie już znają, wracam do quizu sprzed roku i sprawdzamy, ile informacji uczniowie pamiętają lub co się zmieniło). Na koniec quizu koniecznie rozdaj plusiki / cukierki / naklejki.
  2. Przygotuj prezentację o sobie (Power Point / plakat / zdjęcia) – osobiście uwielbiam Facebookowy szablon w Prezi (zobacz tutaj:https://prezi.com/cwzuvlrr79ki/edit/#137_24309637) – pokaż ją uczniom, ujawniając tyle informacji, ile uważasz za ważne / ciekawe / potrzebne / słuszne  Na początku poproś, aby uważnie słuchali, mogą również zadawać pytania po lub w trakcie prezentacji.
  3. Na koniec zajęć rozdaj każdemu uczniowi imiennie zaadresowaną kopertę z listem od nauczyciela, w którym przedstawisz się, napiszesz coś o sobie (patrz prezentacja) i poprosisz o jak najszybszą odpowiedź. Jeśli czas pozwala, proszę o napisanie odpowiedzi na tej samej lekcji, czasem uczniowie przynoszą ją na następne spotkanie bądź przesyłają e-mailem.

LESSON 2 – Tylko mnie poproś do tańca, czyli Let’s get the party started (jako rozgrzewki do lekcji)

  1. RUSZ DO TAŃCA! Poproś, aby uczniowie wyszli z ławek (można pójść na hol, korytarz albo do świetlicy). Puść fajną piosenkę „na czasie” i poinformuj, że dziś jest impreza klasowa! Włącz muzykę i powiedz, że kiedy uczniowie ją słyszą, MUSZĄ z kimś rozmawiać, a kiedy piosenka milknie, trzeba zmienić parę. Należy porozmawiać z jak największą liczbą osób i dowiedzieć się jak najwięcej. Na forum klasy zapytaj, ile informacji zebrali uczniowie o poszczególnych członkach grupy. Można to także zrobić w formie „stacji” zadaniowych – na ścianach wywiesić na dużych kartach (np. folia easyflip bądź arkusze szarego papieru) pytania typu: Kto ma brata/siostrę?, Kto ma psa/kota?, Kto potrafi jeździć na rolkach?, a uczniowie w parach bądź w małych grupkach chodzą i dopisują nowo nabyte informacje. Aby wzmocnić ich pewność, na początku takiej lekcji warto zapytać, o co zazwyczaj dowiadujemy się, kiedy kogoś poznajemy i jak formułować pytania w języku obcym.
  2. ZASKOCZ ICH! Pewnie już słyszałaś/słyszałeś o tym, że papier toaletowy z coraz większą odwagą wkracza do sal lekcyjnych. Tym razem jednak nie w postaci krzyżówki. Podchodząc do każdego ucznia z rolką papieru, poproś, aby „urwał sobie tyle, ile potrzebuje”. Zrób to samo. Ta czynność zazwyczaj wywołuje sporo śmiechu, ale staraj się zachować powagę, a następnie… zaproponuj, aby na każdym „listku” każdy uczeń napisał jedną ciekawą informację o sobie, o której powie za chwilę na forum klasy 
  3. SPEED DATING – czyli szybka klasowa randka z rundką pytań. Podziel grupę napół. Jedna grupa siedzi przy stolikach, a druga siada naprzeciwko (ta część będzie się ruszać). Ustal czas, np. 30 sekund, 1 minuta, podczas którego uczniowie muszą porozmawiać ze sobą, zadać jak najwięcej pytań, wydobyć ważne dla nich informacje. Po upływie tego czasu grupa ze środka przemieszcza się o jedno krzesełko w prawo (następuje zmiana partnerów). Zróbcie kilka rundek. Na zakończenie rozmawiajcie na forum klasy (patrz propozycje powyżej).

LESSON 3 – Kontrakty górą, czyli jak ważne są zasady współpracy oraz wspólne cele i oczekiwania​

1. Robimy pranie – czyli sznur i klamerki w ruch! Zapytaj o oczekiwania swoich uczniów dotyczące nauki języka angielskiego w niecodzienny sposób. Powieś w klasie sznurek i przypnij kolorowe klamerki. Rozdaj małe karteczki i poproś, aby na każdej uczniowie napisali, czego oczekują od tego przedmiotu, od ciebie (nauczyciela) oraz od siebie i przypięli karteczki do sznura

 

 

Ważne, aby wytłumaczyć uczniom, co rozumiesz pod pojęciem OCZEKIWANIE i przedyskutować przykładowe pomysły. Nawet nie wyobrażasz sobie, jakie wskazówki do dalszej pracy w nowym roku szkolnym potrafią podpowiedzieć uczniowie. Tylko należy im na to pozwolić. Ważne jest, aby pod koniec roku zweryfikować te pomysły, np. metodą „kosza i walizki” – co mi się przydało / udało / spełniło, – idzie do walizki (bo zabieram ze sobą na przyszłość), co się nie udało / nie jest potrzebne / nie jest ważne – idzie do kosza.

 2. Classroom rules – nie ma jak kontrakt 

Kontrakty to temat na osobny artykuł. Mogą przyjąć przeróżne postaci – m.in. plakaty, sketchnotki, memy, prezentacje. Najważniejsze, aby uczniowie byli ich współtwórcami , mieli wpływ na ustalanie zasad wzajemnej współpracy w nowym roku szkolnym.

Zapiszcie zasady: co robić, czego nie, na co się zgadzacie, co wam pomoże w nauce, co jest niedopuszczalne, jakie konsekwencje będziecie wyciągać w przypadku niestosowania się do zapisanych ustaleń. Koniecznie podpiszcie się wszyscy – to „przypieczętuje” postanowienia 

 

 

Życzę Wam wspaniałego nowego roku szkolnego – pełnego kreatywnych pomysłów, zaangażowanych uczniów i sił na realizację wszystkich edupostanowień i pasji!! 

 

 

Zobacz10 odcinek Mrs Poppy radzi: Welcome back!, czyli wrześniowy czas bez podręcznika


 

 

 

MRS POPPY, CZYLI KIM JEST JUSTYNA MAK?
Nauczycielka, trener i coach językowy; zafascynowana narzędziami, które usprawniają proces nauczania/uczenia się i świadomie wspierają w rozwoju; autorka innowacji pedagogicznych oraz szkolna koordynatorka wielu TIK-owych projektów i programów.