Wszystkie

Pokaż artykuły

  • wspieraj i inspiruj

7 powodów, dla których warto dawać dzieciom puzzle i układanki

Puzzle i układanki to – od pokoleń - ulubione zabawki z dziecięcego pokoju. Solidne, bezpieczne, opracowane przez specjalistów układanki mogą być świetną propozycją już dla maluszka, który dopiero zaczyna poznawać świat. Jak układanie i dopasowywanie wpływa na rozwój dziecka? Dlaczego warto dawać dzieciom puzzle i układanki?

Granie jako trening dla mózgu
  • wspieraj i inspiruj

Granie jako trening dla mózgu

Dobrze opracowane gry - planszowe, kartonikowe i inne – to doskonały trening funkcji poznawczych. Jeśli chcemy, by dziecko w przyszłości dobrze radziło sobie ze złożonymi wyzwaniami, zachęcajmy je do grania!

Nastolatki i miłość do książek

Nastolatki i miłość do książek

Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że współczesna młodzież interesuje się tylko cyfrowymi mediami i zarzuciła czytanie książek. To nie całkiem tak. Rzeczywiście urządzenia z dostępem do internetu są dla nastolatków atrakcyjne. W wirtualnym świecie dzieje się duża część życia młodych ludzi. Ale czytanie książek daje zupełnie inny rodzaj przyjemności i rozrywki. Dzieci wychowane w domach, w których jest nawyk czytania, oswajane od małego z dobrą literaturą, wyrastają na aktywnych czytelników i chętnie sięgają po dobrze napisane książki.

Jak pomóc dziecku polubić samodzielne czytanie?

Nauka samodzielnego czytania to element edukacji wczesnoszkolnej. Ale troskliwym rodzicom zależy nie tylko na tym, by dziecko nauczyło się składać litery w słowa. Rzecz także w tym, by młody czytelnik chętnie sięgał po książki i znajdował w samodzielnym czytaniu przyjemność. Jak zachęcić dziecko do czytania?

Nauka pisania. To może być łatwiejsze!

Pierwsze lata szkolnej edukacji nieodmiennie wiążą się z nauką pisania. Nam, dorosłym, wydawać się może, że to prosta sprawa. Ale dla siedmioletniego dziecka opanowanie zapisu liter stanowi spore wyzwanie. Wyzwanie, któremu z zapałem będzie stawiać czoła, jeśli zapewnimy mu dobre warunki.

Gry, które wspierają naukę

Dobrej jakości gry planszowe to nie tylko świetna rozrywka dla rodziny lub grupy przyjaciół. Gry mogą także wspierać rozwój, ćwiczyć spostrzegawczość, poprawiać umiejętność kojarzenia i pomagać w nauce. Szczególnie w czasie edukacji zdalnej i stopniowego powrotu do szkół.

Z Basią na wakacje

Z Basią na wakacje – książki z serii o Basi pomagają dzieciom oswoić nowe sytuacje

Polskie dzieci pokochały przygody pięciolatki w pasiastym sweterku, jej rodziny i przyjaciół. Kolejne roczniki dziewczynek i chłopców dorastają wraz z Basią. Odnajdują w tej postaci własne cechy charakteru. Widzą podobieństwo opisanych w książkach sytuacji do swoich codziennych doświadczeń. Dzięki Basi uczą się radzić sobie z uczuciami i oswajają nowe sytuacje.

  • dla rodzica
  • wspieraj i inspiruj

Jak uczyć dzieci ekologii?

Wychowanie w duchu ekologii pozwala dziecku zrozumieć, jak wspaniały i złożony jest świat. Wyrabia wrażliwość i odpowiedzialność społeczną. Sprzyja także realnym oszczędnościom i zrównoważonemu życiu. Nic dziwnego, że troskliwi rodzice i opiekunowie starają się wprowadzać do wychowania elementy edukacji ekologicznej.

Jak wzmocnić poczucie własnej wartości u dzieci?

„Jesteś ważny, Pinku!” – to mądra bajka ucząca poruszać się w skomplikowanym świecie relacji międzyludzkich. Lekcja pewności siebie i odwagi bycia sobą.

  • wspieraj i inspiruj

Co daje dziecku nauka historii?

Wydawać by się mogło, że dzieci urodzone w XXI wieku interesuje głównie nowoczesny świat cyfrowych mediów. Ale to złudzenie. Współcześni uczniowie, podobnie jak poprzednie pokolenia, z zapałem uczą się historii, jeśli tylko trafią na dobre źródło wiedzy. A dlaczego warto rozniecać w dzieciach zainteresowanie przeszłością?

  • dla rodzica

Jak wychować czytelnika?

Wbrew pozorom nawet w czasach komputerów i komórek dzieci mogą pokochać czytanie. Ale czytelnicza pasja raczej nie pojawi się sama z siebie. Warto pamiętać o kilku zasadach, które pomogą wychować „pożeracza książek”.