Złożona przez MEiN pod koniec stycznia obietnica wyposażenia uczniów i nauczycieli w laptopy (co ma nastąpić z początkiem roku szkolnego 2023/24) wciąż generuje wiele pytań zarówno ze strony placówek dydaktycznych, jak i rodziców, wychowawców i opiekunów. Na bieżąco zbieramy dla Was informacje w tej sprawie, monitorując strony internetowe Ministerstwa i wypowiedzi jego pracowników. Dzięki temu uzupełniliśmy niniejszy artykuł o kolejną porcję nowości – tym razem w formie pytań i odpowiedzi poruszających mniej oczywiste, a dla niektórych z Was równie ważne aspekty rządowego planu.
Początek 2023 roku to dla nas w Nowej Erze ważna data: w styczniu zaprezentowaliśmy nauczycielom i dyrektorom szkół podstawowych nowy, spójny system rozwiązań edukacyjnych pod nazwą NEON. Stworzyliśmy go, aby pomóc nauczycielom w codziennej pracy: tak, aby każdy mógł elastycznie znajdować, dobierać i dostosowywać do swoich potrzeb najbardziej potrzebne mu materiały, łatwiej przygotowywać zajęcia, szybciej i sprawniej prowadzić ewaluację. A w efekcie – pracować z większą przyjemnością i w poczuciu komfortu.
Do wiadomości publicznej podawanych jest coraz więcej szczegółowych informacji związanych z decyzją Prezesa Rady Ministrów z dnia 24 stycznia 2023 o wyposażeniu wszystkich uczniów klas czwartych szkół podstawowych w komputery. Przejrzeliśmy dostępne źródła, aby zebrać te informacje w jednym miejscu.
Nowa Era jest sponsorem głównym XXXI Krajowej Konferencji Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki, która odbędzie się w dniach 10-13 lutego 2023 (piątek-poniedziałek) w Łodzi. Hasło tegorocznego wydarzenia to „Matematyczna manufaktura” – i rzeczywiście, liczba warsztatów, wykładów i atrakcji jest imponująca.
Każdy nauczyciel przeznacza dużą część swojego czasu pracy na przygotowywanie, a później sprawdzanie kartkówek, testów i sprawdzianów. Zajmuje to wiele godzin w każdym miesiącu, zwłaszcza gdy nauczyciel uczy w wielu klasach. Teraz dzięki Ondorio skutecznie skrócisz czas poświęcony na sprawdzanie prac pisemnych swoich uczniów!
W trakcie konferencji prasowej, która odbyła się w dniu 24 stycznia 2023, Prezes rady Ministrów zapowiedział utworzenie długoterminowego programu mającego na celu wyposażenie wszystkich uczniów klas czwartych szkół podstawowych w komputery.
Zapominamy często, że po pierwsze, technologię tworzą ludzie. Po drugie, ludzie wykorzystują technologię, więc to, jakie miejsce ona finalnie zajmuje w naszym życiu, to jest nasz wybór. Technologia cyfrowa musi stanowić wsparcie, a nie zastępować rzeczywistość. Jeśli technologia przysłoni nam rzeczywistość, to stanie się zaprzeczeniem samej siebie. Ona po to została stworzona, żeby nam pomagać. Żeby być narzędziem, a nie treścią samą w sobie.
Ideą NEONa jest połączenie dotychczas używanych materiałów papierowych z możliwościami, jakie daje technologia, a daje ich wiele. Nauczyciele już znają NEONa, choć jeszcze go nie mają. Już od czasów nauki zdalnej pracują w środowisku cyfrowym, korzystają z wielu materiałów cyfrowych – na lekcji, podczas przygotowań do lekcji, przy sprawdzaniu wiedzy. Teraz będą mieli jeden system, jedno miejsce, wspólną przestrzeń nauczyciela i ucznia, gdzie znajdą te wszystkie materiały i podręczniki, jak również specjalny moduł do zadawania i odrabiania prac domowych.
MEiN: Środki na dotację podręcznikową 2022 niebawem w szkołach.
W czwartek 15 września w Bibliotece Narodowej miało miejsce niezwykłe wydarzenie: wieczór przyjaciół Fundacji Powszechnego Czytania. Było to pierwsze tak duże spotkanie fundatorów i sympatyków Fundacji, w trakcie którego podsumowana została jej dotychczasowa działalność pro-czytelnicza, a także nakreślone plany na przyszłość. Podmioty, które najaktywniej wspierały działania Fundacji od momentu jej powołania w 2018 roku, wyróżnione zostały „Kariatydami Czytelnictwa”.
Już 3. października 2022 rusza trzynasta edycja najpopularniejszego, bezpłatnego ogólnopolskiego konkursu na projekt edukacyjny. Inicjatywa jest otwarta dla wszystkich klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Na początek wystarczy zgłosić jeden pomysł! Jest na to czas aż do 29 listopada 2022. Weź udział i spraw, aby ta edycja była dla Ciebie szczęśliwa!
Wakacje za nami, czas rozpocząć rok szkolny i zmierzyć się z niesionymi przezeń wyzwaniami. Kiedy przypadają ferie i egzaminy? O jakich ważnych datach warto pamiętać? Z naszym kalendarzem uda się wam zaplanować nadchodzący czas! Wszystkie najważniejsze daty zebraliśmy w jednym miejscu.
Uwielbiamy przekazywać Wam dobre wiadomości! A dziś mamy taką właśnie wiadomość. Rozstrzygnęliśmy szóstą edycję „Popisz się talentem” - największego konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych – i znamy nazwiska laureatów, którzy już jesienią zadebiutują w prawdziwej książce.
Znamy już werdykt jury w drugim etapie bieżącej edycji konkursu „Projektanci edukacji”. Nie było łatwo wybrać zwycięzców, czyli zdobywców pięciu Złotych Grantów po 2000 zł każdy. Sposób realizacji zgłoszonych projektów, towarzysząca im kreatywność, zaangażowanie i autentyczne emocje na długo pozostaną w naszej pamięci!
Oferta Nowej Ery dedykowana specjalnym potrzebom edukacyjnym powiększyła się o serie publikacji “Pewny start” oraz “Akademia pomysłów”, do tej pory wydawane przez Wydawnictwo Szkolne PWN.
30 marca w Warszawie odbył się Kongres Specjalnych Potrzeb Edukacyjnych, organizowany wspólnie przez Nową Erę i VULCAN. 12 specjalistycznych wykładów dla nauczycieli i dyrektorów szkół, ponad 180 uczestników, 4 partnerów merytorycznych Kongresu, 10 wystawców, oblegany showroom technologiczny oraz udział gościa specjalnego - światowego eksperta terapii uwagi słuchowej, profesora Jozefa Vervoorta – tak w skrócie można podsumować ten wyjątkowy dzień.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych nauczycieli i wychowawców do dołączenia do nowej, facebookowej grupy „Sercem z Ukrainą. Grupa dla nauczycieli pracujących z uczniami z Ukrainy”. Wspólnie stwórzmy miejsce, które pomoże nauczycielom w codziennej pracy, zapewni wsparcie, umożliwi wymienianie się pomysłami, ułatwi dzielenie się materiałami i informacjami. Wy nie zostawiacie ukraińskich dzieci samych, a my nie zostawimy Was!
„Jesteśmy sercem z Ukrainą” to nie tylko emocjonalna deklaracja – to także kompleksowy program wsparcia dla szkół, do których dołączyły i wciąż dołączają uczniowie z Ukrainy. W ramach tego programu oferujemy nauczycielom, uczniom (polskim i ukraińskim) oraz dyrektorom konkretne i kompleksowe wsparcie edukacyjne, organizacyjne i psychologiczne. To zarówno materiały, działania i inicjatywy ułatwiające uczestnikom procesu dydaktycznego odnalezienie się w bieżącej, trudnej sytuacji, jak i narzędzia umożliwiające placówkom oświatowym efektywną pracę w obliczu wyzwań kryzysu uchodźczego.
Publikacja jest owocem trzeciej edycji konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych „Popisz się talentem” 2019. Sięgnijcie po nią, bo to lektura jak ze snu – bawi, inspiruje, podsuwa pomysł na kreatywne zajęcia i do tego pomaga dzieciom!
Rodzice i nauczyciele często mówią, że dziecięca wyobraźnia nie zna granic. My mamy na to dowody na piśmie! Właśnie wydaliśmy „Ukryte światy” - książkę będącą pokłosiem konkursu literackiego dla szkół podstawowych „Popisz się talentem” 2017. Publikacja zawiera 25 zwycięskich opowiadań napisanych przez dzieci z klas 1-6. … oraz niespodziankę dla tych, którzy też chcieliby spróbować swoich sił w twórczości literackiej!
To nie jest ko-ko-kolejna książka o zwierzętach! To książka wieńcząca tegoroczną, 4. edycję konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych „Popisz się talentem”. A w środku – trzydzieści opowiadań stworzonych przez młode orły literatury!
Pasy zapięte? Wyobraźnia uruchomiona? Fantazja wkręcona na najwyższe obroty? No to „Startujemy w przyszłość”! Właśnie ukazała się książka wieńcząca jubileuszową, piątą edycję konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych „Popisz się talentem”. Nie przegap tej literackiej przygody!
W ostatnich dniach lutego Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało zbiór rekomendacji i wskazówek dotyczących funkcjonowania uczniów z Ukrainy w polskich placówkach oświatowych. Ważne informacje dla rodziców uczniów dostępne są także w języku ukraińskim.
Jak zamknąć miasto w pudełku? Czym jest efekt żółwia? Kto maluje mural dla murarek? Co robi lunchomat? To tylko niektóre pytania, na które odpowiedzi znajdziecie w zwycięskich projektach. Warto poznać zwycięzców i ich pomysły, bo to istna bomba kreatywności!
Z wielkim smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci Bogdana Mendla i Janusza Mendla – wybitnych Autorów, z którymi przez wiele lat mieliśmy zaszczyt i przyjemność współpracować. Tworzone przez nich zbiory zadań z fizyki pisane były precyzyjnym, ponadczasowym językiem, który szedł w parze z doskonałym warsztatem naukowym.
Znacie „Startujemy w przyszłość”? To książka podsumowująca piątą edycję naszego ogólnopolskiego konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych. Na końcu tej książki – zawierającej opowiadania 30 laureatów konkursu – znajduje się nie lada gratka! To „Poradnik młodego reportera” – zbiór literackich wyzwań dla młodych adeptów pióra, którzy chcą poćwiczyć pisanie, ale też umiejętności medialne. Pobierzcie „Poradnik…” za darmo i spróbujcie swych sił!
Wystarczy jeden dobry pomysł, aby zdobyć nagrody w najpopularniejszym ogólnopolskim konkursie na projekt edukacyjny! Jego XII edycja rusza 1 października 2021. Rywalizują grupy projektowe ze wszystkich klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Zasady udziału są proste i przejrzyste, a do zdobycia aż 80 nagród finansowych. Jedna z nich może powędrować do Ciebie!
Tej jesieni będzie się działo! Jeśli kochacie książki i czytanie tak jak my, to szykujcie się do akcji. I to nie do jednej akcji, a do dwóch! Obydwie są pro-czytelnicze i potrzebują zaangażowania nauczycieli i bibliotekarzy. Oraz dzieci i rodziców, ma się rozumieć. Nowa Era wspiera te akcje całym sercem... a także całą naszą ekspercką wiedzą.
Gdy w 2019 roku Finowie z Children and Youth Foundation planowali pierwszą edycję akcji #ReadHour (godzina czytania), nie sądzili zapewne, że ich pomysł tak szybko poszybuje w świat. Tymczasem już w trzecim roku swego istnienia akcja wypływa na międzynarodowe wody, inspirując nauczycieli i uczniów nie tylko w Finlandii, ale też w Szwecji, Wielkiej Brytanii… i Polsce, gdzie Nowa Era postanowiła do niej dołączyć i aktywnie ją promować!
Właśnie opublikowaliśmy e-book omawiający najciekawsze projekty z kolejnej, jedenastej edycji „Projektantów edukacji”. To, co jeszcze rok temu wydawało nam się sposobem na świętowanie jubileuszu konkursu, w tym roku zmieniło się w zwyczaj, który zamierzamy kontynuować. Pomysły i projekty nadsyłane na konkurs są zbyt dobre, aby ich nie uwiecznić. Właśnie dlatego już po raz drugi stworzyliśmy pokonkursowy e-book… i na tym się nie skończy!
Czas zacząć nowy rok szkolny! Kiedy przypadają ferie i egzaminy? O jakich ważnych datach warto pamiętać? Z naszym kalendarzem uda się Wam zaplanować nadchodzący czas! Wszystkie najważniejsze daty zebraliśmy w jednym miejscu!
Od 1 września bieżącego roku wszystkie typy szkół wracają do pracy na zasadach sprzed pandemii. Uczniowie, słuchacze i nauczyciele muszą jednak przestrzegać wytycznych mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa i higieny organizacji zajęć.
Wakacje dopiero co minęły półmetek, ale MEiN opracowało i opublikowało już wytyczne dotyczące organizacji pracy szkół podstawowych i ponadpodstawowych działających w trybie pełnym stacjonarnym w nadchodzącym roku szkolnym. Zobaczmy zatem, jak będzie wyglądał wrześniowy powrót dzieci i młodzieży do szkół.
Z dumą przedstawiamy laureatów ogólnopolskiego konkursu literackiego „Popisz się talentem” 2021. Warto zapamiętać te nazwiska, bo to młodzi twórcy o olbrzymim potencjale i możliwościach. Zobacz, czy są wśród nich uczniowie z Twojej miejscowości lub województwa.
Znamy już werdykt jury XI edycji konkursu „Projektanci edukacji”. W drugim etapie, w którym nagradzamy realizację zgłoszonych projektów, nie obyło się bez niespodzianek!
Fundacja Powszechnego Czytania znów w akcji! Tym razem przygotowała niezwykłą e-publikację dla wszystkich, którym leży na sercu promowanie i wspieranie czytelnictwa. Pobierzcie ją za darmo i dowiedzcie się, jak sprawić, by nasze społeczeństwo więcej czytało!