Dla rodziców zainteresowanych egzaminem ósmoklasisty przygotowaliśmy krótką prezentację, która zawiera ważne i przydatne informacje.
Wyniki tegorocznego próbnego egzaminu przeprowadzonego przez Nową Erę pokazują, że do drugiej połowy maja jest jeszcze nad czym popracować we wszystkich przedmiotach egzaminacyjnych. A co konkretnie warto wziąć pod lupę w języku polskim, języku angielskim i w matematyce? Co jeszcze można poćwiczyć?
Już 10–11 marca (piątek, sobota) zapraszamy wszystkich zainteresowanych na „Perspektywy 2023”. Tegoroczna edycja odbędzie się w Warszawie, w centrum wystawienniczym EXPO XXI. W programie imprezy zaplanowano wydarzenia adresowane zarówno do ósmoklasistów i maturzystów planujących dalszą ścieżkę kształcenia, jak i ich rodziców, opiekunów oraz nauczycieli.
W listopadzie 2022 roku tegoroczni ósmoklasiści zmierzyli się z próbnym egzaminem Nowej Ery. Jak wypadli w porównaniu z poprzednimi rocznikami? Czy nauczyli się pokonywać zadania, które sprawiały trudności uczniom w latach ubiegłych? Czy pojawiły się jakieś nowe problemy? Przyjrzyjmy się rezultatom ostatniej sesji diagnostycznej i porównajmy je z wynikami z poprzednich lat.
Za nami kolejny egzamin pisany przez ósmoklasistów w cieniu covidowych perturbacji. Nauczanie zdalne i okrojone wymagania egzaminacyjne nie sprzyjały uzyskaniu pełnego obrazu poziomu, w jakim uczniowie opanowali umiejętności z podstawy programowej. Co zatem da się powiedzieć o efektach kształcenia matematycznego absolwentów z 2022 roku? Okazuje się, że sporo. Można przecież rozpatrywać wyniki w kontekście rezultatów z kilku poprzednich egzaminów i sięgnąć po inne diagnozy. W artykule wykorzystamy analizy egzaminów ósmoklasisty z lat 2019–2022 oraz bardzo popularnego w szkołach próbnego egzaminu ósmoklasisty z Nową Erą. Staną się one także podstawą naszych rozważań na temat wpływu nauczania matematyki w klasach 4–6 na osiągnięcia uczniów na egzaminie pisanym pod koniec 8 klasy.
Próbny egzamin ósmoklasisty z języka polskiego z Nową Erą – informacje o arkuszu.
Tegoroczny egzamin był odbiciem egzaminów próbnych. Jeśli uczeń, przygotowując się, rozwiązywał arkusze OKE oraz arkusze z różnych wydawnictw, to zadania egzaminacyjne nie powinny być dla niego żadnym zaskoczeniem.
Moim zdaniem w tym roku arkusz był bardziej typowy, prostszy niż w roku ubiegłym. Dobrze reprezentowane były poszczególne działy matematyki. Podobało mi się to, że nie wymagano skomplikowanych obliczeń - rachunki nie powinny sprawić trudności.
Na tegorocznym, czwartym już egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego obowiązywały wymagania egzaminacyjne, które zostały wprowadzone w związku z nauczaniem zdalnym spowodowanym sytuacją pandemiczną.
Dla rodziców zainteresowanych egzaminem ósmoklasisty przygotowaliśmy wskazówki, jak wesprzeć dzieci w przygotowaniach.
Retransmisja webinarium o Egzaminie ósmoklasisty.
Retransmisja webinarium o Egzaminie ósmoklasisty.
Zapraszamy na retransmisję webinarium o egzaminie ósmoklasisty.
W dniach 21, 22 i 23 listopada warto zakupić kolejne wydania „Dziennika Gazety Prawnej”, do których zostaną dołączone przykładowe arkusze egzaminu ósmoklasisty – dostosowane do wymagań egzaminacyjnych 2023 – przygotowane przez wydawnictwo Nowa Era. Publikacje te zawierają niezbędny materiał ćwiczeniowy dla każdego ucznia, który chce dobrze się przygotować do pierwszego ważnego sprawdzianu wiedzy i umiejętności.
Eksperci Nowej Ery rozwiążą arkusze egzaminacyjne 2022 w kolejnych dniach egzaminu ósmoklasisty
Dla rodziców zainteresowanych egzaminem ósmoklasisty przygotowaliśmy wskazówki, jak wesprzeć dzieci w przygotowaniach.
Analiza rozwiązań zadań z próbnego egzaminu Nowej Ery oraz egzaminów ósmoklasisty.
Rekomendacje i wskazówki pomocne w przygotowaniach do czwartej edycji egzaminu.
Analiza próbnego egzaminu ósmoklasisty z języka angielskiego
W dniach 22, 23 i 24 listopada warto zakupić kolejne wydania „Dziennika Gazety Prawnej”, do których zostaną dołączone przykładowe arkusze egzaminu ósmoklasisty – dostosowane do wymagań egzaminacyjnych 2022 – przygotowane przez wydawnictwo Nowa Era. Publikacje te zawierają niezbędny materiał ćwiczeniowy dla każdego ucznia, który chce dobrze się przygotować do pierwszego ważnego sprawdzianu wiedzy i umiejętności.
Retransmisja szkolenia on-line dla nauczycieli języka polskiego w szkole podstawowej przeprowadzonego przez Joannę Kostrzewę.
Retransmisja szkolenia on-line dla nauczycieli matematyki w szkołach podstawowych przeprowadzonego przez Jerzego Janowicza.
Retransmisja szkolenia on-line dla nauczycieli matematyki w szkołach podstawowych przeprowadzonego przez Jerzego Janowicza.
Retransmisja szkolenia on-line dla nauczycieli matematyki w szkołach podstawowych przeprowadzonego przez Jerzego Janowicza.
Retransmisja szkolenia on-line dla nauczycieli języka angielskiego w szkole podstawowej przeprowadzonego przez Magdalenę Shaw.
Retransmisja szkolenia on-line dla nauczycieli języka polskiego w szkole podstawowej przeprowadzonego przez Monikę Iwanowską
Retransmisja szkolenia on-line dla nauczycieli matematyki w szkołach podstawowych przeprowadzonego przez Jerzego Janowicza.
Podsumowanie tegorocznego egzaminu ósmoklasisty z języka angielskiego.
Podsumowanie tegorocznego egzaminu ósmoklasisty z matematyki
Podsumowanie tegorocznego egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego.
Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała komunikaty w sprawie harmonogramu egzaminu ósmoklasisty w 2022 r.
Zobacz przykładowe rozwiązania zadań z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego.
Tegoroczny egzamin z języka angielskiego przeprowadzono w oparciu o obniżone wymagania. Takie były zapowiedzi Ministerstwa Edukacji i Nauki i rzeczywiście arkusze, które otrzymali uczniowie, to założenie potwierdzają.
Tegoroczny egzamin z matematyki nie był ani typowy, ani łatwy, szczególnie dla uczniów, którzy przygotowywali się do niego poprzez naukę zdalną.
Tegoroczny arkusz egzaminacyjny mógł pod wieloma względami pozytywnie zaskoczyć zdających egzamin uczniów. Pojawiły się także zadania, które mogły sprawić uczniom trudność. Oto nasz komentarz do egzaminu z języka polskiego.