Jedziemy autostopem

Podróżowanie autostopem daje niezależność, swobodę, bliski kontakt z ludźmi i smak przygody.

Podróżowanie autostopem może być naprawdę fantastyczną przygodą, o ile robisz to z głową. Jakich zasad naprawdę warto przestrzegać?

Podróżowanie autostopem daje niezależność, swobodę, bliski kontakt z ludźmi i smak przygody, a do tego jest tanie i, co dziś bardzo ważne, ekologiczne: przecież dany samochód i tak jedzie w dane miejsce, więc podróżując autostopem, nie zużyjesz ani grama dodatkowego paliwa i nie wyemitujesz dodatkowego CO2 do atmosfery.  Podobnie jak w przypadku każdej innej podróży, największym wyzwaniem jest bezpieczne dotarcie do celu. O czym warto pamiętać, by nie narazić się na przykrości, a nawet niebezpieczeństwo?

  • Ubranie. W podróż trzeba zabrać rzeczy, które będą praktyczne, ale również będą dobrze znosiły trudy podróży. Czystość i schludność będą twoim sprzymierzeńcem w poszukiwaniu transportu. Nie zapomnij też o wygodnych butach. Dodatkowo, przyda się kawałek kartonu i marker, na którym określisz miejsce, do którego zmierzasz.
  • Ostrożność. Podróżowanie autostopem wymaga ostrożności. Nie ma wątpliwości, że większość spotkanych ludzi będzie uczciwa i pomocna, jednak mogą się zdarzyć też tacy, przez których będziesz mieć kłopoty. Jeśli wybierasz się za granicę, zeskanuj lub skseruj swoje dokumenty: jeśli stracisz oryginalne, będziesz mieć dostęp do kopii. Dzięki temu łatwiej wrócisz do kraju. Oryginały trzymaj zawsze przy sobie, dobrze schowane. Pieniądze umieść w kilku różnych miejscach – zmniejszysz ryzyko, że w przypadku kradzieży stracisz wszystkie. Jeśli masz ze sobą karty płatnicze, koniecznie zanotuj numery, pod które zadzwonisz w przypadku ich utraty. Miej ze sobą adresy ambasad oraz numery do nich.
  • Słuchaj swojej intuicji. Jeśli kierowca, który się zatrzymał, nie budzi twojego zaufania, nie wsiadaj. Pamiętaj również, by samochody zatrzymywać w dzień, bo nocą kierowcy zatrzymują się mniej chętnie i jest to mniej bezpieczne. Zapisuj numery rejestracyjne samochodów, którymi jeździsz i wysyłaj w SMS-ach do rodziny czy przyjaciela (jak nie będziesz się długo odzywać, to znaczy, że coś jest nie tak).
  • Ufaj, ale kontroluj. Trzeba być czujnym. Najlepiej na wstępie dogadaj się z kierowcą, gdzie chcesz wysiąść. Zwracaj uwagę na zjazdy i znaki drogowe, żeby potem nie wylądować w przysłowiowym (i dosłownym) polu.
  • Myśl. Nie każde miejsce jest dobre do zatrzymywania pojazdów. Wybieraj takie, gdzie dobrze cię widać, gdzie jest miejsce, by samochód mógł się bezpiecznie, bez łamania przepisów zatrzymać. Pamiętaj, że na autostradach nie można zatrzymywać samochodów, jest to karalne. (Nie daj się za żadne skarby wysadzić na jednej z nich!). Możesz szukać transportu na parkingach i stacjach paliwowych położnych przy autostradach. Miej świadomość, że każdego roku dochodzi do śmiertelnych wypadków z udziałem autostopowiczów, którzy nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa. Podczas wysiadania również o nich pamiętaj. Upewnij się, że zabierasz cały bagaż, a wysiadając sprawdź, że możesz to zrobić bez ryzyka.
  • Poznaj kraj, w którym jesteś. Wśród gestów używanych w podróży są takie, które maja uniwersalne znaczenie, są jednak i takie, których używanie jest niebezpieczne w pewnych rejonach świata. Nawet kciuk do góry może okazać się nietaktem. W Polsce i Stanach Zjednoczonych jest oznaką pomyślności i sukcesu. Na Bliskim Wschodzie ma inne znaczenie. W Ameryce Południowej czy Afryce Zachodniej kciuk do góry oznacza propozycję zupełnie niezwiązaną z autostopem, której przyjęcie może bardzo krępujące dla młodego podróżnika, a także może obrazić kierowcę. Podobnie ma się sprawa z wyciągnięciem palca wskazującego w celu przywołania kogoś w krajach Ameryki Łacińskiej, Australii czy Indonezji. Na Filipinach za użycie takiego gestu w stosunku do człowieka grozi nawet kara więzienia, a w całej Azji w ten sposób woła się wyłącznie psy. W Brazylii, Grecji, Hiszpanii, Turcji i Niemczech bardzo łatwo kogo urazić kółkiem z kciuka i palca wskazującego – tak zwanym OK. Różne znaczenia na całym świecie ma też umowny gest oznaczający w Polsce "uspokój się, spokojnie". A różna interpretacja tzw. rogów czy wiktorii też może nas w niektórych kulturach wpędzić w niezłe tarapaty. Warto przed wyjazdem do innych krajów zapoznać się z obowiązującą tam kulturą i zasady, by podróżować bezpiecznie.
  • Uśmiechnij się. Uśmiech i pozytywne nastawienie to konieczność w jeździe autostopem. Naturalna radość życiowa pomoże w każdym kraju, o każdej porze. Tylko nie przesadź z entuzjazmem, żeby nie przestraszyć kierowcy. I pamiętaj: zostaw po sobie dobre wrażenie i zawsze podziękuj za odbytą podróż.

Autostop to przygoda, która niesie ze sobą wszystkie jej konsekwencje. To wyzwanie dla samodzielności i wielka nauka komunikacyjnej sprawności, szkoła planowania i radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Korzystaj z niej i podróżuj, pamiętając, że najważniejszy jest bezpieczny powrót do domu.