Sztuka notowania

Fot. Getty Images

Sztuka robienia dobrych notatek nie jest taka prosta do opanowania, jak to się może wydawać na pierwszy rzut oka. Jednak nauka z ich pomocą może być nie tylko prostsza, lecz także bardziej efektywna. Istnieją metody (jak chociażby metoda Cornella czy fiszki), które z jednej strony mogą ułatwić naukę, a z drugiej – pomóc opanować samą sztukę notowania.

Metoda Cornella – co to takiego?


Metoda notowania Cornella została opracowana w latach 50. XX wieku. Stworzył ją Walter Pauk, który był profesorem na Uniwersytecie Cornella. Polega ona na tym, że robi się notatki, używając słów kluczowych i dodając do nich podsumowania. Takie czytelne notowanie pomaga w łatwiejszym i efektywniejszym opanowywaniu materiałów na lekcjach, uczeniu się do klasówek czy przygotowywaniu do egzaminów


Jak robić notatki metodą Cornella


Notatki metodą Cornella wykonuje się według odpowiedniego wzoru. Kartkę, najlepiej w formacie A4, dzieli się na cztery sekcje. Prawie całą stronę zostawia się dla głównych notatek, lewą kolumnę rezerwuje na skróty i pytania, a dolną część – na podsumowania.

Robi się to wedle schematu:

metoda Cornella wzor.jpg

  • A – tu wpisuje się tytuł/nagłówek lub opis tego, co znajduje się w notatkach. Warto też zapisać datę ich robienia w prawym rogu;
  • B – to miejsce na właściwie notatki, w których powinny znaleźć się wszystkie niezbędne informacje – główne myśli, cytaty, fakty. Można je zapisywać w formie akapitów lub od myślników. Warto starać się zapisywać je zwięźle i stosować streszczenia, słowa kluczowe oraz uwzględniać ważne szczegóły. W notatkach przygotowywanych metodą Cornella można także robić rysunki, które dobrze sprawdzą się w przypadku osób będących wzrokowcami;
  • C – lewa kolumna to miejsce na słowa kluczowe, skróty lub pytania, które będą się odnosić do głównych notatek sporządzonych metodą Cornella. To mogą być skrócone zdania, słowa czy symbole, które ułatwią odczytywanie notatek. Pytania to przydatny element kreatywnych notatek, który pomaga w aktywnym przyswajaniu wiedzy i utrwalaniu informacji;
  • D – dolna część kartki, na której robione są notatki metodą Cornella, przeznaczona jest na podsumowanie zapisanego materiału. W tym miejscu warto zamieścić 4–5 zdań, w których znajdą się główne punkty opanowywanego materiału, wnioski, refleksje oraz najważniejsze problemy wymagające dalszych badań. Zapisując podsumowanie, można sobie wyobrazić, że streszcza się dany temat komuś, kto w ogóle się w nim nie orientuje.

Na co zwrócić uwagę po zrobieniu notatek metodą Cornella


Kiedy przygotuje się już notatki metodą Cornella, warto przejrzeć je jeszcze raz i sprawdzić, czy są czytelne i zrozumiałe. Jeżeli pojawi się jakaś myśl lub w oko wpadną słowa albo frazy, które warto dopisać w punkcie C, to warto to zrobić. W szybkim przeglądaniu materiału i odświeżeniu wiedzy pomogą również skróty i pytania znajdujące się w tej rubryce.

baner_570x210 1 wersja 2.jpg
Co daje notowanie metodą Cornella


Notowanie metodą Cornella to skuteczne narzędzie do przygotowywania się do egzaminów i przyswajania informacji. Pomaga przede wszystkim w skupieniu się na najważniejszych punktach danego zagadnienia, a dodatkowo zapewnia miejsca na podkreślenie najważniejszych refleksji oraz pytań. Tę technikę można dostosować do własnych potrzeb i preferencji w nauce. Dzięki niej nauka staje się szybsza, łatwiejsza, a także przyjemna.


Notowanie metodą Cornella – wady i zalety


Do głównych zalet notowania metodą Cornella można zaliczyć:

  • przejrzystość
  • czytelność
  • estetyczną formę.

Inne jej zalety to:

  • pomoc w zapamiętywaniu materiału
  • wypracowanie nawyku przygotowania podsumowań
  • łatwość w odnajdywaniu najważniejszych zagadnień dotyczących danego tematu
  • możliwość robienia notatek według własnych upodobań (słowa, zdania, rysunki czy podkreślenia)
  • ułatwienie w przyswajaniu informacji czy rozwiązywaniu zadań w danej dziedzinie, potrzebnych np. podczas sprawdzianów czy egzaminów
  • brak chaosu w notatkach.

Jakie są wady notowania metodą Cornella


Po pierwsze, metoda ta może nie sprawdzić się na wykładach i lekcjach, które prowadzone są w szybkim tempie. Po drugie, skupia się ona na konkretnych zagadnieniach czy zadaniach, więc trudno za jej pomocą przedstawić powiązania między różnymi tematami.


Fiszki


Innym dobrym sposobem robienia notatek są fiszki. Ta metoda polega na zapisywaniu materiału na małych kartkach. Przykładowo na jednej stronie zapisujemy zagadnienie, temat lub pytania, a na drugiej – wyjaśnienie czy odpowiedź.


Jak zrobić notatki
metodą fiszek


Fiszki to metoda notowania, która przyda się przy nauce pojęć, nazwisk, dat, wzorów matematycznych lub słówek podczas nauki języka obcego.

Materiał zapisany na fiszkach warto powtarzać regularnie. Aby nauka była efektywna, dobrze jest zamieniać kolejność, a w przypadku języka obcego – tłumaczenie: raz z języka polskiego na obcy, innym razem na odwrót. Warto wracać do poznanego i zapamiętanego materiału, nawet tego z początku nauki.

Podczas robienia notatek metodą fiszek często wykorzystuje się system przegródek. Każda kolejna przegródka to poprawna odpowiedź w różnych cyklach nauki. Fiszki z przegródek możemy podzielić na:

  • powtarzane codziennie, ponieważ są dla nas trudne
  • powtarzane po 3–4 dniach
  • powtarzane po tygodniu
  • te, które możemy spokojnie powtórzyć raz na 3–4 tygodnie, pamiętajmy jednak o zasadzie, że wszystkie zapomniane słowa, wzory czy daty wracają do pierwszej przegródki.

W sieci znaleźć można programy, które pomagają w robieniu notatek w formie fiszek w wersji elektronicznej. Dzięki nim można dowiedzieć się, np. jak wymawiać dane słowo albo jak użyć go w zdaniu.

baner_570x210 2 wersja 2.jpg
Jak można notować za pomocą fiszek


Dzięki metodzie notowania za pomocą fiszek nauka staje się pewnego rodzaju zabawą. Przykładowo w nauce języka obcego czytamy zapisane na fiszce słowo w języku obcym i zastanawiamy się, jakie ma znaczenie. Słowa, które znamy, przekładamy w jedno miejsce, a te, których nie znamy albo nie pamiętamy – w drugie.


Jak robić
idealne notatki


Dobre notatki to te, które są krótkie i zwięzłe. Zawierają najważniejsze wiadomości, tematy, zagadnienia i są zapisane dosyć skrótowo. Idealnie przygotowana notatka to także taka, która jest logiczna i czytelna. Informacje i tematy rozpisane w sposób ciekawy graficznie i połączone związkami przyczynowo-skutkowymi są dużo łatwiejsze do zapamiętania. Z praktycznego punktu widzenia warto pamiętać, by notatki miały miejsce na ewentualne dodatkowe dopiski, jeśli będziemy chcieli je nimi uzupełnić. Ważne, by przygotowane przez nas notatki służyły przede wszystkim nam i to dla nas były jasne i klarowne.