Egzamin ósmoklasisty

Egzamin ósmoklasisty obejmuje wymagania określone ‎w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla klas I–VIII. Sprawdza, w jakim stopniu uczniowie opanowali wiadomości i nabyli umiejętności z takich przedmiotów jak język polski, matematyka i język obcy. Jest kluczowym elementem branym pod uwagę w procesie rekrutacyjnym do szkół ponadpodstawowych. Uczniów, ich rodziców i nauczycieli w przygotowaniach do egzaminu ósmoklasisty wspiera Wydawnictwo Nowa Era.

Analiza próbnych egzaminów ósmoklasisty

Zapoznaj się z analizą raportów po próbnym egzaminie pod kątem przygotowań ósmoklasistów do egzaminu 2024.

Jak pomóc ósmoklasiście znaleźć motywację do nauki?

Motywacja zewnętrzna i wewnętrzna - która jest lepsza? Rozmowa z dr Zuzanną Gazdowską

Co o egzaminie ósmoklasisty powinni wiedzieć rodzice?

Dla rodziców zainteresowanych egzaminem ósmoklasisty przygotowaliśmy krótką prezentację, która zawiera ważne i przydatne informacje.

O egzaminie – najważniejsze informacje

Język polski Matematyka Język angielski
  • Termin: 14 maja 2024 r. (wtorek) – godz. 9:00

  • Czas trwania: 120 minut

  • Łączna liczba zadań: ok. 20 zadań opartych na dwóch tekstach (pierwsza część arkusza) oraz wypracowanie na temat do wyboru spośród dwóch: rozprawka albo opowiadanie (druga część arkusza)

  • W pierwszej części arkusza uczeń może zdobyć 25 pkt (w tym ok. 50% za zadania otwarte), w drugiej części arkusza – 20 pkt

  • Łączna liczba punktów do zdobycia: 45

  • Termin: 15 maja 2024 r. (środa)  godz. 9:00
  • Czas trwania: 100 minut

  • Łączna liczba zadań: ok. 19 (15 zadań zamkniętych, od 3 do 5 zadań otwartych)
  • Łączna liczba punktów do zdobycia: 25 (15 punktów za zadania zamknęte, 10 pkt. za zadania otwarte)  

  • Termin: 16 maja 2024 r. (czwartek) – godz. 9:00

  • Czas trwania: 90 minut

  • Pięć części arkusza, w tym zadania na słuchanie

  • Łączna liczba zadań: ok. 14

  • Zadania otwarte: co najmniej jedno w każdej części (w tym praca pisemna)

  • Łączna liczba punktów do zdobycia: 55

 

 

Przedmioty egzaminacyjne – szczegółowe informacje

Egzamin ósmoklasisty obejmuje trzy przedmioty: język polski, matematykę i język obcy. Co warto wiedzieć o egzaminie z każdego z tych przedmiotów? Jakie umiejętności będą wymagane? Jakie zadania znajdą się w arkuszu?

Teraz egzamin ósmoklasisty - publikacje egzaminacyjne

442x179 copy.jpg       

Seria Teraz egzamin ósmoklasisty to konkretna pomoc od ekspertów. Jest opracowana ściśle pod kątem egzaminu i realizuje praktyczne podejście do nauki. Zapewnia intensywny trening zadaniowy i jest skonstruowana tak, aby umożliwiała indywidualizowanie trybu pracy.
Dzięki serii Teraz egzamin ósmoklasisty przygotujesz się do egzaminu sprawnie, skutecznie i na czas!

Harmonogram przygotowań do egzaminu ósmoklasisty

Zadbaliśmy o to, aby wszyscy zainteresowani egzaminem ósmoklasisty w 2024 roku czuli się bezpiecznie i komfortowo. Starannie zaplanowaliśmy kolejne etapy przygotowań do egzaminu z uwzględnieniem:

  • potrzebnych materiałów dydaktycznych,
  • programów i narzędzi,
  • aktywności wspierających przygotowania.

KLIKNIJ na na poniższy harmonogram i SPRAWDŹ szczegóły.

harmonogram_TE8_2023-2024.jpg

Broszury egzaminacyjne

Zachęcamy do zapoznania się z broszurami egzaminacyjnymi do egzaminu 2024

Broszura egzaminacyjna z języka polskiego

Broszura egzaminacyjna zawiera aktualne informacje o egzaminie ósmoklasisty w 2024 r. (zgodne z wytycznymi CKE)oraz fragment NOWEGO repetytorium. Umożliwia zapoznanie się z kluczowymi problemami egzaminacyjnymi i podpowiada, jak w efektywny sposób przygotować uczniów do egzaminu w 2024 roku.

Broszura egzaminacyjna z matematyki

NOWA broszura egzaminacyjna zawiera aktualne informacje o egzaminie ósmoklasisty w 2024 r. (zgodne z wytycznymi CKE)oraz fragment NOWEGO repetytorium. Umożliwia zapoznanie się z kluczowymi problemami egzaminacyjnymi i podpowiada, jak w efektywny sposób przygotować uczniów do egzaminu w 2024 roku.

Broszura egzaminacyjna z języka angielskiego

NOWA broszura egzaminacyjna zawiera aktualne informacje o egzaminie ósmoklasisty w 2024 r. (zgodne z wytycznymi CKE) oraz fragment NOWEGO repetytorium. Umożliwia zapoznanie się z kluczowymi problemami egzaminacyjnymi i podpowiada, jak w efektywny sposób przygotować uczniów do egzaminu w 2024 roku.

Analiza próbnego egzaminu ósmoklasisty 2024

Język polski. Po próbnym egzaminie z Nową Erą, przed prawdziwym egzaminem 2024

Arkusz próbnego egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego został przygotowany przez ekspertów Nowej Ery na podstawie wymagań egzaminacyjnych określonych w rozporządzeniu w sprawie wymagań egzaminacyjnych dla egzaminu ósmoklasisty[1].    

Matematyka. Analiza próbnego egzaminu ósmoklasisty 2024.

Pięć edycji egzaminu ósmoklasisty za nami. Uczniowie, a także i my, nauczyciele, czytając po raz pierwszy najnowszy arkusz egzaminacyjny, mamy z pewnością ochotę wygłosić komentarze w rodzaju: było już podobne zadanie, niewiele mnie zaskoczyło, albo przeciwnie: tego nikt się nie spodziewał, to zadanie jest jakieś nietypowe. Warto więc przejrzeć materiał liczący już ponad 100 zadań i spróbować wyłowić trendy, tematy ulubione przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, umiejętności diagnozowane częściej niż inne. Trzeba być jednak ostrożnym, gdyż z faktu, że na wszystkich pięciu dotychczasowych egzaminach było zadanie badające umiejętność działań na potęgach, nie wynika, że podobne pojawi się na kolejnym. Można by więc dojść do wniosku, że nie ma sensu porównywać zestawów egzaminacyjnych z kolejnych lat i szukać między nimi zbieżności. Ale nawet po pobieżnym przejrzeniu arkuszy łatwo dostrzec, że mimo wszystko obowiązuje pewien kanon. Czy więc jednak warto? Zapewne tak, ale pod warunkiem, że taka analiza w żaden sposób nie ograniczy zakresu materiału powtarzanego przez uczniów. Wszakże w przypadku każdej umiejętności – nie tylko działań na potęgach – prawdopodobieństwo, że na E8 będzie ona sprawdzana (albo nie) wynosi dokładnie jedna druga.

Język angielski. Analiza próbnego egzaminu ósmoklasisty 2024.

Kolejny rocznik ósmoklasistów już niedługo stanie oko w oko z arkuszem egzaminacyjnym. Jest to prawdopodobnie ostatni rocznik, który będzie rozwiązywał arkusz przygotowany na podstawie wymagań egzaminacyjnych określonych w rozporządzeniu MEiN z 15 lipca 2022 r. Oparcie egzaminu o wymagania, a nie podstawę programową jest pokłosiem warunków i trudności wynikających z nauczania zdalnego okresu pandemii. Obserwujemy również dyskusję na temat zasadności przeprowadzania tego egzaminu, natomiast co wyniknie z publicznej debaty przyszłość dopiero pokaże.

Egzamin ósmoklasisty 2023 CKE – arkusze i odpowiedzi

Rozwiązania arkuszy zostały opracowane przez ekspertów Nowej Ery. W zadaniach otwartych przygotowane zostały przykładowe wzorcowe odpowiedzi. Mogą one różnić się od odpowiedzi udzielonych przez uczniów, ale warto pamiętać, że każde poprawne i pełne rozwiązanie zostanie ocenione przez egzaminatorów zewnętrznych na najwyższą liczbę punktów.

 
Arkusz egzaminacyjny 2023 i przykładowe odpowiedzi z języka polskiego

 

Arkusz egzaminacyjny 2023 i przykładowe odpowiedzi z matematyki

 

Arkusz egzaminacyjny 2023 i transkrypcja nagrań z języka angielskiego

 

Arkusze egzaminacyjne 2022 i przykładowe odpowiedzi z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego
 
Arkusze egzaminacyjne 2021 i przykładowe odpowiedzi z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego

Dokumenty do pobrania

Wszystkie szczegółowe informacje dotyczące egzaminu ósmoklasisty są dostępne na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Webinaria

Wnioski z egzaminu ósmoklasisty 2022

Retransmisja webinarium o Egzaminie ósmoklasisty.

W egzaminacyjnym tyglu wątpliwości

Zapraszamy na retransmisję webinarium o egzaminie ósmoklasisty.

ABC egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego w 2022 roku

Retransmisja szkolenia on-line dla nauczycieli języka polskiego w szkole podstawowej przeprowadzonego przez Monikę Iwanowską

Egzamin ósmoklasisty 2022 z matematyki ‒ inny czy taki sam jak trzy poprzednie?

Retransmisja szkolenia on-line dla nauczycieli matematyki w szkołach podstawowych przeprowadzonego przez Jerzego Janowicza.

The final year: where to begin?

Retransmisja szkolenia on-line dla nauczycieli języka angielskiego w szkole podstawowej przeprowadzonego przez Magdalenę Shaw.

Teraz język polski – jak efektywnie przygotować uczniów do egzaminu ósmoklasisty?

Retransmisja szkolenia on-line dla nauczycieli języka polskiego w szkole podstawowej przeprowadzonego przez Joannę Kostrzewę.

Zobacz także