Egzamin ósmoklasisty

Egzamin ósmoklasisty obejmuje wymagania określone ‎w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla klas I–VIII. Sprawdza, w jakim stopniu uczniowie opanowali wiadomości i nabyli umiejętności z takich przedmiotów jak język polski, matematyka i język obcy. Jest kluczowym elementem branym pod uwagę w procesie rekrutacyjnym do szkół ponadpodstawowych. Uczniów, ich rodziców i nauczycieli w przygotowaniach do egzaminu ósmoklasisty wspiera Wydawnictwo Nowa Era.

Co o egzaminie ósmoklasisty powinni wiedzieć rodzice?

Dla rodziców zainteresowanych egzaminem ósmoklasisty przygotowaliśmy krótką prezentację, która zawiera ważne i przydatne informacje.

Broszury egzaminacyjne

Zachęcamy do zapoznania się z broszurami egzaminacyjnymi do egzaminu 2024

Analiza raportów CKE po egzaminie ósmoklasisty 2023

Zachęcamy do zapoznania się z analizą raportów CKE po egzaminie ósmoklasisty 2023 pod kątem przygotowań tegorocznych ósmoklasistów do egzaminu 2024.

O egzaminie – najważniejsze informacje

Język polski Matematyka Język angielski
 • Termin: 14 maja 2024 r. (wtorek) – godz. 9:00

 • Czas trwania: 120 minut

 • Łączna liczba zadań: ok. 20 zadań opartych na dwóch tekstach (pierwsza część arkusza) oraz wypracowanie na temat do wyboru spośród dwóch: rozprawka albo opowiadanie (druga część arkusza)

 • W pierwszej części arkusza uczeń może zdobyć 25 pkt (w tym ok. 50% za zadania otwarte), w drugiej części arkusza – 20 pkt

 • Łączna liczba punktów do zdobycia: 45

 • Termin: 15 maja 2024 r. (środa)  godz. 9:00
 • Czas trwania: 100 minut

 • Łączna liczba zadań: ok. 19 (15 zadań zamkniętych, od 3 do 5 zadań otwartych)
 • Łączna liczba punktów do zdobycia: 25 (15 punktów za zadania zamknęte, 10 pkt. za zadania otwarte)  

 • Termin: 16 maja 2024 r. (czwartek) – godz. 9:00

 • Czas trwania: 90 minut

 • Pięć części arkusza, w tym zadania na słuchanie

 • Łączna liczba zadań: ok. 14

 • Zadania otwarte: co najmniej jedno w każdej części (w tym praca pisemna)

 • Łączna liczba punktów do zdobycia: 55

 

 

Przedmioty egzaminacyjne – szczegółowe informacje

Egzamin ósmoklasisty obejmuje trzy przedmioty: język polski, matematykę i język obcy. Co warto wiedzieć o egzaminie z każdego z tych przedmiotów? Jakie umiejętności będą wymagane? Jakie zadania znajdą się w arkuszu?

Teraz egzamin ósmoklasisty - publikacje egzaminacyjne

442x179 copy.jpg       

Seria Teraz egzamin ósmoklasisty to konkretna pomoc od ekspertów. Jest opracowana ściśle pod kątem egzaminu i realizuje praktyczne podejście do nauki. Zapewnia intensywny trening zadaniowy i jest skonstruowana tak, aby umożliwiała indywidualizowanie trybu pracy.
Dzięki serii Teraz egzamin ósmoklasisty przygotujesz się do egzaminu sprawnie, skutecznie i na czas!

Harmonogram przygotowań do egzaminu ósmoklasisty

Zadbaliśmy o to, aby wszyscy zainteresowani egzaminem ósmoklasisty w 2024 roku czuli się bezpiecznie i komfortowo. Starannie zaplanowaliśmy kolejne etapy przygotowań do egzaminu z uwzględnieniem:

 • potrzebnych materiałów dydaktycznych,
 • programów i narzędzi,
 • aktywności wspierających przygotowania.

KLIKNIJ na na poniższy harmonogram i SPRAWDŹ szczegóły.

harmonogram_TE8_2023-2024.jpg

Broszury egzaminacyjne

Zachęcamy do zapoznania się z broszurami egzaminacyjnymi do egzaminu 2024

Broszura egzaminacyjna z języka polskiego

Broszura egzaminacyjna zawiera aktualne informacje o egzaminie ósmoklasisty w 2024 r. (zgodne z wytycznymi CKE)oraz fragment NOWEGO repetytorium. Umożliwia zapoznanie się z kluczowymi problemami egzaminacyjnymi i podpowiada, jak w efektywny sposób przygotować uczniów do egzaminu w 2024 roku.

Broszura egzaminacyjna z matematyki

NOWA broszura egzaminacyjna zawiera aktualne informacje o egzaminie ósmoklasisty w 2024 r. (zgodne z wytycznymi CKE)oraz fragment NOWEGO repetytorium. Umożliwia zapoznanie się z kluczowymi problemami egzaminacyjnymi i podpowiada, jak w efektywny sposób przygotować uczniów do egzaminu w 2024 roku.

Broszura egzaminacyjna z języka angielskiego

NOWA broszura egzaminacyjna zawiera aktualne informacje o egzaminie ósmoklasisty w 2024 r. (zgodne z wytycznymi CKE) oraz fragment NOWEGO repetytorium. Umożliwia zapoznanie się z kluczowymi problemami egzaminacyjnymi i podpowiada, jak w efektywny sposób przygotować uczniów do egzaminu w 2024 roku.

Analiza raportów CKE po egzaminie ósmoklasisty 2023

Zachęcamy do zapoznania się z analizą raportów CEKE po egzaminie ósmoklasisty 2023 pod kątem przygotowań tegorocznych ósmoklasistów do egzaminu 2024.

Po piątej edycji egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego – informacje o arkuszu i rekomendacje

Arkusz piątej edycji egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego został przygotowany przez ekspertów Centralnej Komisji Egzaminacyjnej na podstawie wymagań egzaminacyjnych określonych w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 16 grudnia 2020 r[1]. Katalog wymagań egzaminacyjnych zaprezentowano w aneksie do "Informatora o egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego" obowiązującym w latach szkolnych 2022/2023 i 2023/2024.

Analiza raportu CKE po egzaminie ósmoklasisty 2023 z matematyki

Tegoroczny egzamin ósmoklasisty, to już jego piąta edycja. Dostępna jest coraz większa pula materiału zadaniowego i statystycznego, który można wykorzystać do refleksji na temat działań zwiększających skuteczność zarówno przygotowań do egzaminu, jak i innych procesów edukacyjnych w naszych szkołach.

Zadania otwarte wciąż zmorą egzaminowanych

Zadania wymagające samodzielnej odpowiedzi nie są już dla ósmoklasistów nowością. Mają oni z nimi do czynienia już od czwartej klasy szkoły podstawowej. Jednak wyniki egzaminu ósmoklasisty wskazują, że to wciąż jest ich piętą Achillesową.

Egzamin ósmoklasisty 2023 CKE – arkusze i odpowiedzi

Rozwiązania arkuszy zostały opracowane przez ekspertów Nowej Ery. W zadaniach otwartych przygotowane zostały przykładowe wzorcowe odpowiedzi. Mogą one różnić się od odpowiedzi udzielonych przez uczniów, ale warto pamiętać, że każde poprawne i pełne rozwiązanie zostanie ocenione przez egzaminatorów zewnętrznych na najwyższą liczbę punktów.

 
Arkusz egzaminacyjny 2023 i przykładowe odpowiedzi z języka polskiego

 

Arkusz egzaminacyjny 2023 i przykładowe odpowiedzi z matematyki

 

Arkusz egzaminacyjny 2023 i transkrypcja nagrań z języka angielskiego

 

Arkusze egzaminacyjne 2022 i przykładowe odpowiedzi z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego
 
Arkusze egzaminacyjne 2021 i przykładowe odpowiedzi z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego

Dokumenty do pobrania

Wszystkie szczegółowe informacje dotyczące egzaminu ósmoklasisty są dostępne na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Webinaria

Wnioski z egzaminu ósmoklasisty 2022

Retransmisja webinarium o Egzaminie ósmoklasisty.

W egzaminacyjnym tyglu wątpliwości

Zapraszamy na retransmisję webinarium o egzaminie ósmoklasisty.

ABC egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego w 2022 roku

Retransmisja szkolenia on-line dla nauczycieli języka polskiego w szkole podstawowej przeprowadzonego przez Monikę Iwanowską

Egzamin ósmoklasisty 2022 z matematyki ‒ inny czy taki sam jak trzy poprzednie?

Retransmisja szkolenia on-line dla nauczycieli matematyki w szkołach podstawowych przeprowadzonego przez Jerzego Janowicza.

The final year: where to begin?

Retransmisja szkolenia on-line dla nauczycieli języka angielskiego w szkole podstawowej przeprowadzonego przez Magdalenę Shaw.

Teraz język polski – jak efektywnie przygotować uczniów do egzaminu ósmoklasisty?

Retransmisja szkolenia on-line dla nauczycieli języka polskiego w szkole podstawowej przeprowadzonego przez Joannę Kostrzewę.

Zobacz także