Nowa Era wyłącznym partnerem edukacyjnym filmu Kurier

Nowa Era, Muzeum Powstania Warszawskiego i Kino Świat zapraszają nauczycieli do uczestnictwa w programie edukacyjnym poświęconym filmowi Kurier i postaci Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

O filmie

Jego samotna misja miała zdecydować o losach Polski i II wojny światowej. Ścigany przez wszystkie wrogie wywiady, w środku nocy przerzucony z hotelu Savoy do Żabna, spotyka ludzi, którzy na zawsze zmieniają jego życie.

Nowy film Władysława Pasikowskiego, reżysera hitu „Jack Strong” to sensacyjna historia szpiegowska, inspirowana sekretną misją słynnego kuriera z Warszawy. Niezwykłe zdarzenia z życia Jana Nowaka-Jeziorańskiego to doskonały materiał na scenariusz, co podkreśla sam Pasikowski:

„Naszym celem jest opowiedzenie sensacyjnej, lecz opartej na życiu historii, której scenarzyści Jamesa Bonda pewnie by nie wymyślili, opowiedzenie jej przy tym w maksymalnie nowoczesny sposób, korzystając z osiągnięć nowej stylistyki filmów przygodowo-sensacyjnych”Władysław Pasikowski, reżyser i scenarzysta „Kuriera”.

Zwiastun

Zdjęcia

Obejrzyj webinarium

Jan Ołdakowski

Jan OłdakowskiDyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego

Historia dla młodych. Webinarium z udziałem Dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego Jana Ołdakowskiego

Program:

Jan Ołdakowski opowiada, dlaczego Muzeum zaangażowało się w produkcję filmu „Kurier” o tym wybitnym Polaku. Przybliża postać i rolę Jana Nowaka-Jeziorańskiego w historii najnowszej Polski. Dzieli się też wspomnieniami o jego udziale przy tworzeniu Muzeum. Opowiada, jaki testament do wykonania zostawił Jan Nowak-Jeziorański dla młodych Polaków dziś.

Prowadzący:

Jan Ołdakowski - współautor koncepcji Muzeum Powstania Warszawskiego i dyrektor placówki od początku jej istnienia (od 2004), współzałożyciel konserwatywnego think-tanku Instytut Wolności. Od 2015 roku członek Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Producent „Miasta ruin” (2010) – pierwszej na świecie cyfrowej rekonstrukcji miasta zburzonego w czasie II wojny światowej, a także scenarzystą „Powstania Warszawskiego” (2014) – dramatu wojennego non-fiction, w całości zmontowanego z kronik powstańczych.

Anna Resler

Anna Reslerpsycholog, terapeuta dzieci, młodzieży i rodzin

Od marzeń do sukcesów

Program:

Podczas spotkania odpowiemy na pytania, jak stawiać cele by nasi uczniowie mogli je osiągnąć, co będzie nam pomocne w pracy z uczniami, jakie techniki i metody możemy wykorzystać, jakie cele edukacyjne możemy osiągnąć.

Prowadząca: 

Terapeuta z wieloletnim doświadczeniem w pracy klinicznej z dziećmi, młodzieżą i rodzinami. Ukończyła szkołę terapii poznawczo-behawioralnej (CBT z certyfikatem), terapii systemowej (WTTS Poznań) oraz szkołę pracy z rodzinami prowadzoną przez Grupę Synapsis. Wykształcona w pracy terapeutycznej w nurcie terapii narracyjnej. Od 2005 roku pracuje z dziećmi, młodzieżą i rodzinami m.in. w Klinice Psychiatrii Dzieci i Młodzieży przy Samodzielnym Publicznym

Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sulejówku. Współpracuje z ośrodkami terapeutycznymi w zakresie udzielania  pomocy psychologicznej (Centrum Terapii Lęku i Nieśmiałości) oraz  prowadzi  szkolenia  dla nauczycieli, studentów, instytucji pracujących z dziećmi (Uniwersytet SWPS, Dolnośląskie Centrum Psychoterapii, Uniwersytet dla Rodziców SGH). Autorka książek (Droga do samodzielności, wyd. GWP) i artykułów w literaturze naukowej i popularno-naukowej.

Materiały dydaktyczne

Przygotowaliśmy zestaw materiałów dydaktycznych, z których mogą Państwo skorzystać podczas pracy z uczniami starszych klas szkoły podstawowej, gimnazjum oraz szkół ponadpodstawowych. Są to:

  • artykuły – o tematyce historycznej oraz filmoznawczej; wywiady z twórcami filmu,
  • scenariusze lekcji do pięciu przedmiotów: języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, języka angielskiego i na godzinę wychowawczą – każdy z kompletem materiałów pomocniczych lub kart pracy,
  • różnego rodzaju materiały uzupełniające – do wykorzystania przed obejrzeniem filmu albo po projekcji – mapy, schematy, infografiki, kalendaria, biogramy – kto jest kim w filmie.

Pobierz materiały dydaktyczne:

Artykuły

Scenariusze lekcji

Materiały dodatkowe

Zdjęcia:

Materiały do pobrania:

Jan Nowak Jeziorański

Artykuły

Kurier, redaktor i ambasador spraw polskich – trzy misje Jana Nowaka-Jeziorańskiego

Życie Jana Nowaka-Jeziorańskiego nierozerwalnie splotło się z historią Polski w XX w. Nie był on przy tym biernym obserwatorem wydarzeń, lecz odcisnął na nich swoje wyraźne piętno.

Opowieść skierowana do młodych. Rozmowa z Janem Ołdakowskim, dyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego

Z Janem Ołdakowskim - Dyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego, które jest współproducentem filmu Kurier - rozmawia Karol Mazur.

Tajni agenci w służbie Polskiego Państwa Podziemnego

Wywiad aliancki oceniał, że najwięcej danych o siłach wroga na froncie wschodnim uzyskał od polskich agentów. Na ich koncie było wiele spektakularnych sukcesów, np. zdobycie rakiety V2 oraz planów Wału Atlantyckiego. Polacy zasłynęli też jako sprawni organizatorzy szlaków kurierskich oraz niezrównani fałszerze niemieckich dokumentów.

Partnerzy

Mecenasi filmu

Zobacz także