Partner

Książka na receptę: Ta akcja wyjdzie dzieciom na zdrowie!

Książka na receptę to nowa ogólnopolska akcja Fundacji Powszechnego Czytania.

Nie zdziwcie się, jeśli – odwiedzając z dzieckiem lekarza – otrzymacie receptę na czytanie. To nowa ogólnopolska akcja Fundacji Powszechnego Czytania, której współzałożycielem jest wydawnictwo Nowa Era.

Troszczysz się o dziecko? Czytaj mu na głos!

Badania naukowe jasno wykazują, że głośne czytanie ma pozytywny wpływ na rozwój językowy, emocjonalny i społeczny dzieci, pomaga im szybciej osiągnąć gotowość szkolną oraz redukuje skłonności do nadreaktywności czy agresji. Głośne czytanie jest zatem równie ważne dla harmonijnego rozwoju dziecka jak zdrowy tryb życia, prawidłowe odżywianie czy przyjmowanie zalecanych szczepień ochronnych. Wychodząc z takiego założenia, Fundacja Powszechnego Czytania uruchomiła akcję „Książka na receptę”.

Książka na receptę? Tak – i to dosłownie!

W pierwszym roku akcja obejmie 120 przychodni i dotrze do około 60 000 rodziców. Podczas standardowej wizyty u neonatologa lub pediatry rodzice dowiedzą się, dlaczego zalecenie głośnego czytania dziecku jest tak ważne. Zostaną zachęceni do wpisania w codzienny plan zajęć wspólnej lektury jako aktywności o charakterze nie tylko rozrywkowym, ale także prorozwojowym i prozdrowotnym. Dzieci otrzymają naklejki z hasłem „Poczytaj mi, proszę”, a rodzice – specjalne ulotki informacyjne. Akcję wesprą także pielęgniarki i położne w partycypujących ośrodkach zdrowia.  

Projekt cieszy się szerokim poparciem

Za akcję „Książka na receptę” odpowiada Fundacja Powszechnego Czytania, której współzałożycielem jest Wydawnictwo Nowa Era. Honorowy patronat nad omawianym projektem objął Minister Zdrowia, wspierają nas także: Polskie Towarzystwo Neonatologiczne, Polskie Towarzystwo Pediatryczne, Instytut Książki i Biblioteka Narodowa. Ponadto akcja cieszy się zainteresowaniem i poparciem zagranicznych organizacji, które przeprowadziły podobne akcje w swoich krajach: Reach Out and Read (USA), Booktrust (Wielka Brytania) oraz Stiftung Lesen (Niemcy). To pierwsze w historii tak szerokie porozumienie środowisk promujących czytanie i autorytetów medycznych. Więcej o akcji dowiecie się na ksiazkanarecepte.pl.