Najlepsze projekty edukacyjne nagrodzone Złotymi Grantami 

W dniu 17 maja 2023 ogłoszeni zostali zwycięzcy drugiego etapu 13. edycji Projektantów edukacji. To najstarszy i najbardziej prestiżowy ogólnopolski konkurs, w którym Nowa Era nagradza pomysły na projekty edukacyjne i ich realizacje. W bieżącej edycji nie zabrakło niespodzianek, a finalny werdykt jury może zaskakiwać.  

Trzynasta, szczęśliwa edycja  

Na początek – słowo wyjaśnienia dla tych, którzy z konkursem nie mieli jeszcze do czynienia. To dwuetapowe wydarzenie rozpoczynające się zawsze jesienią, a kończące – wiosną kolejnego roku. W pierwszym etapie nagradzane są pomysły na projekty edukacyjne, a w drugim – realizacje owych projektów. W każdym z etapów można zdobyć granty finansowe – najpierw za sam pomysł, a potem za jego realizację. Te drugie nagrody to Złote granty. Otrzymują je najbardziej wytrwałe i pomysłowe zespoły, które nie tylko miały doskonały pomysł, ale też koncertowo wprowadziły go w życie i opisały. Jury ocenia stopień oryginalności projektu, sposób, w jaki angażuje poszczególnych członków grupy projektowej, jego oddziaływanie na szkolną lub lokalną społeczność… no i oczywiście wymierne efekty edukacyjne, które z sobą niesie. My w Nowej Erze – jako organizatorzy wydarzenia – zawsze jesteśmy zachwyceni entuzjazmem i świeżością myślenia prezentowanymi przez uczestników. A tej wiosny nasz zachwyt udzielił się także konkursowemu jury, które – po raz drugi w ciągu ostatnich kilku edycji – pokusiło się o wyjście poza ramy regulaminu. Jakość realizacji projektów okazała się bowiem tak zadowalająca, że Złote Granty (po 3000 zł każdy) powędrowały aż do sześciu (zamiast zwyczajowych pięciu) grup projektowych. Co więcej – wśród nagrodzonych projektów znalazły się aż dwa takie, które nie zdobyły nagrody w pierwszym etapie. To pokazuje, że grupy projektowe wierzą w swoje pomysły do końca i realizują je niezależnie od wyników pierwszego etapu.  

Od zapobiegania depresji po kosmiczne roboty 

Rozrzut tematyczny projektów zrealizowanych w ramach tegorocznej, 13. edycji konkursu, był jak zwykle olbrzymi. Ta różnorodność odzwierciedlona jest też w werdykcie jury, w skład którego weszli eksperci różnych dziedzin wiedzy, twórcy popularnych blogów i vlogów popularnonaukowych, popularyzatorzy nauki oraz przedstawiciele Nowej Ery: Justyna Mak, Joanna Krzemińska, Karol Wójcicki, Wioletta Klimczak, Małgorzata Jankowska oraz Ewa Tomaszewicz. Co zachwyciło ich najbardziej? W tym roku chyba… wszystko! Biblioteka antydepresyjna, kamizelka wykrywająca bezdech u noworodków, model Układu Słonecznego z robotami Photon i SkriBot, pomysł na mały biznes z duszą, artystyczne wariacje na temat twórczości Mickiewicza, wolontariat i bezinteresowna pomoc młodszym… Tak, to właśnie tematy projektów zrealizowanych przez zdobywców Złotych grantów. Warto się zapoznać z ich szczegółowymi opisami, bo to nie tylko gotowa porcja wiedzy, ale też inspiracja dla wszystkich, którzy chcą uczyć się lub uczyć innych w sposób aktywny, odkrywczy, nietuzinkowy i dający radość.