Javascript is required

Wspieramy nową akcję Fundacji Powszechnego Czytania #Tata też czyta

21.04.2023

Programy edukacyjne
Podziel się
Supermoc książek, #Tata też czyta

23 kwietnia 2023 roku, czyli w Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich, zainicjowana została nowa pro-czytelnicza akcja wspieranej przez nas Fundacji Powszechnego Czytania. Tym razem Fundacja wzięła na cel tatusiów, dziadków, braci, wujków, kuzynów… czyli krótko mówiąc, męską część społeczeństwa, która – według wszelkich statystyk – czyta nieco mniej niż kobiety i dziewczynki. Czas zatem to zmienić!

Na papierze i w internecie… czytający tatusiowie są na świecie!

Nie bez powodu nazwa akcji i jej główne hasło pisane jest z hasztagiem na początku. Duża część działań w ramach akcji będzie bowiem miała miejsce w internecie. To właśnie tam znani tatusiowie pokażą, że #TataTeżCzyta i podzielą się swoimi literackimi inspiracjami. A co oprócz tego? Na dobry początek akcji Fundacja przygotowała publikację „Supermoc książek: #TataTeżCzyta”, która w prosty i jednocześnie atrakcyjny wizualnie sposób pokazuje, jak zaznajamiać dziecko z książkami i podpowiada w praktyczny sposób kiedy, co i jak czytać z najmłodszymi. Zawiera też listę 34 książek polecanych do czytania dzieciom na każdym etapie ich rozwoju. Treści zawarte w broszurze oparte są na badaniach z wielu dziedzin: pediatrii, psychologii, neuronauki, psychologii społecznej i socjologii, oraz praktyce dydaktycznej autorek. Z założenia głównymi odbiorcami broszury są mężczyźni, ale autorki nie wykluczają, że chętnie będą z niej korzystać również kobiety. Publikacja jest oczywiście nieodpłatna i została przygotowana w postaci e-booka (do pobrania na stronie www.TataTezCzyta.pl) oraz w wersji drukowanej – zdobędziecie ją np. na Targach Książki w Warszawie, w wybranych księgarniach oraz w bibliotekach publicznych i przedszkolach.

Skąd pomysł na taką akcję?

Wiadomo: z życia! Okazuje się, że dziś w Polsce chłopcy i mężczyźni czytają mniej niż dziewczynki i kobiety. Według badań stanu czytelnictwa książek przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową, mężczyźni czytają mniej niż kobiety, a na pewno rzadziej czytają swoim dzieciom. Chłopcy dużo wcześniej i częściej niż dziewczynki porzucają czytanie książek, kiedy kończą 9-10 lat. Brak męskiego wzorca czytającego sprawia, że czytanie bardzo szybko przestaje być atrakcyjne dla chłopców. Co gorsza, jest ono często przedstawiane jako niemęskie - przeciwstawia mu się sport jako alternatywną formę spędzania wolnego czasu. A przecież czytanie i sport wcale się nie wykluczają, wręcz przeciwnie, powinny się uzupełniać. Dopiero wtedy możemy mówić o holistycznym rozwoju dziecka czy młodego człowieka. Jak mówią organizatorzy akcji: „Tato, Wujku, Dziadku, Trenerze! Masz supermoc, o której być może nie wiesz. Jesteś dla dziecka przykładem i wzorem. Ważnym źródłem postaw, zachowań i nawyków. Także, a może przede wszystkim, czytelniczych. Czytaj więc z dzieckiem! Głośne czytanie ma moc budowania relacji. Czytać na głos dziecku można nawet, kiedy jest w brzuchu matki. To świetny sposób na oswojenie go z głosem opiekuna.” Całkowicie się z tym w Nowej Erze zgadzamy i akcję z radością wspieramy!

Patronat honorowy nad akcją #TataTeżCzyta objęła Biblioteka Narodowa. Więcej informacji znajdziecie na stronie www.TataTezCzyta.pl

Programy edukacyjne
Podziel się