Szkoła pod żaglami: odkryj ocean możliwości

Mało jest tak legendarnych projektów jak „Dookoła świata za pomocną dłoń”. Realizowany przez fundację „Szkoła pod żaglami”, projekt umożliwia młodzieży połączenie nauki ze zwiedzaniem świata na pokładzie żaglowca. Kto może dołączyć do załogi? Ci, którzy umieją współpracować i pomagać.

Głównym celem Fundacji „Szkoła pod Żaglami” jest realizacja projektu "Dookoła Świata za Pomocną Dłoń". Uczestnictwo w projekcie jest nagrodą dla uczniów, którzy w czasie roku szkolnego aktywnie biorą udział w przedsięwzięciach wolontariackich. Przebywając na pokładzie żaglowca „Pogoria”, młodzi globtroterzy mają okazję do dalszego doskonalenia kompetencji społecznych i umiejętności współpracy. Muszą także zmierzyć się z oceanem i z własnym charakterem.


jak_sie_patrzy.jpg

Wszystko, czego doświadczą uczniowie i nauczyciele podczas rejsu ma wymiar poszerzania horyzontów, zarówno w myśleniu, jak i w działaniu. Rozbudzanie pasji to dopiero pierwszy krok.
O wiele większym wyzwaniem jest jej realizacja. A do tego wiedza jest niezbędna. Zależy nam na tym, aby młodzież z zapałem garnęła się do rozwiązywania zadań z algebry, czy utrwalania angielskich słówek, bo za chwilę zobaczy, że właśnie ta wiedza przydaj jej się w praktyce, kiedy będą biegać po masztach, czy schodzić na ląd. O taką świadomość nam chodzi. 
                                                                                                                                                                             kpt. Krzysztof Baranowski

Sześciotygodniowy rejs łączy intensywną naukę z pracą na pokładzie i kształtowaniem postaw. Uczestnicy codziennie zdają egzamin z odpowiedzialności, wytrwałości i radzenia sobie ze stresem. Warunki panujące na żaglowcu – tak różne od tych szkolnych - sprawiają, że młodzież staje się bardziej otwarta i kreatywna, a zapotrzebowanie na wiedzę rośnie wraz z oddalaniem się statku od stałego lądu. Pod czujnym okiem Kapitana Baranowskiego młodzież zdobywa kolejne kompetencje żeglarskie, a podręczniki i rozwiązania edukacyjne Nowej Ery pomagają nauczycielom w realizacji szkolnego programu nauczania. Bo przecież nauka to też przygoda!

Podręczniki na fali

Przez 6 tygodni uczniowie stawiają czoła trzem żywiołom: morzu, swoim charakterom i nauce. Morze wyciska wszystkie soki, a funkcjonowanie w nowej grupie to codzienna próba charakteru. Z morzem pomaga im zmierzyć się oczywiście doświadczona kadra, nad wzajemnymi relacjami pracują sami, natomiast nauka do już domena Nowej Ery! Pomagamy im ujarzmić ten żywioł za pomocą podręczników, nad którymi nie da się zasnąć nawet po nocnej wachcie! Te podręczniki są na fali! Nauczyciele również poszukują inspiracji, które w trudnych warunkach rejsu pomogą im ciekawie zrealizować zaplanowany materiał. W tym celu mają do dyspozycji wszelkie pomoce naukowe, dodatkowe multimedia oraz tablicę interaktywną. Zobacz, z jakich podręczników korzystają uczniowie: 

Ciekawostki o żaglowcu Pogoria

Żaglowiec Pogoria ma 342 tony wyporności, 47 metrów długości oraz 8 metrów szerokości, posiada ożaglowanie typu barkentyna o powierzchni 1000 m2 (razem 15 żagli na trzech masztach w tym jeden maszt z żaglami rejowymi). Żaglowiec jest wyposażony w pomocniczy silnik napędowy ma moc 255 kW. 

Przed pierwszym wyjściem z portu, każdy z członków załogi musiał opanować nazwy i położenie żagli. Zobacz, czego musieli się nauczyć,
by sprawnie wykonywać polecenia oficera.

Edukacja na pokładzie

Edukacja na pokładzie

Najlepsza lekcja fizyki

Zobacz zdjęcia

Zobacz także