Dołącz do debaty z okazji Dnia Dziecka 

Zapytaliśmy dzieci, jak widzą świat dorosłych: co podoba im się w byciu dorosłym, a co chciałyby w nas zmienić. W ankiecie „Dorośli oczami dzieci” wzięło udział 1845 uczniów szkół podstawowych z całej Polski. Jeśli więc szukacie podpowiedzi, jak sprawić, by dzieci czuły się dobrze w domu i w szkole, jak kształtować z nimi pełne miłości, szacunku, zrozumienia i wzajemnego zaufania relacje, posłuchajcie czego tak naprawdę potrzebują – od nas dorosłych – dzieciaki.  

Wyniki ankiety skomentują psycholożka Joanna Flis, filozof i nauczyciel Krystian Karcz, Nauczycielka Roku 2022 Iwona Pietrzak-Płachta oraz dziennikarz i Supertata Marcin Perfuński.  Eksperci postarają się też odpowiedzieć na pytania: 

  • Co jest fundamentem budowania dobrych relacji z dziećmi? 
  • Jak poznać, że powinniśmy wprowadzić zmiany w naszych relacjach z dziećmi i od czego zacząć? 
  • Co robić w sytuacjach kryzysowych? 
  • Jak być dorosłym, którego dzieci obdarzą zaufaniem? 
  • Dlaczego w budowaniu relacji tak ważne są zabawa i poczucie humoru?  
  • Jak zadbać o siebie, by lepiej zadbać o dzieci? 

Co znalazło się na liście rzeczy, których najbardziej potrzebują od nas dzieci? Czego najbardziej nam zazdroszczą? Jak nas oceniają i czy chętnie wkroczą we własną dorosłość? Zapraszamy do wysłuchania debaty i zadawania pytań ekspertom!

Zapraszamy do udziału, a także do odtwarzania nagrania debaty po jej zakończeniu.
Startujemy 1 czerwca 2023, o 17:00.

Poznaj uczestników wydarzenia

Joanna Flis

Joanna Flis

Psycholożka, certyfikowana psychoterapeutka uzależnień i współuzależnienia, psychoterapeutka systemowa w procesie certyfikacji. Popularyzuje wiedzę na temat zdrowia psychicznego na łamach czasopism, na konferencjach i w mediach. Na Uniwersytecie Szczecińskim prowadzi badania na rodzinami alkoholowymi. Pedagożka i ekspertka ds. e-uzależnień w Fundacji dbam o mój z@sięg. Wykładowca i szkoleniowiec. Prowadzi prywatną praktykę terapeutyczną. Swoimi doświadczeniami dzieli się  na profilu Psycholog Joanna Flis. 

Krystian Karcz

Krystian Karcz

Nauczyciel etyki, filozofii, wiedzy o społeczeństwie i edukacji dla bezpieczeństwa. Założyciel największego wirtualnego pokoju nauczycielskiego – grupy „Nauczyciele filozofii i etyki" oraz strony Uczę filozofować na portalu Facebook, współautor książki „Filozofuj z dziećmi 2”, popularyzator filozofii, filozofowania oraz nowoczesnych metod nauczania.  

Iwona Pietrzak-Płachta

Iwona Pietrzak-Płachta

Nauczyciel Roku 2022. Twórczyni Wypożyczalni Skrzydeł - biblioteki szkolnej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pliszczynie – wyjątkowej przestrzeni, jednej z najpiękniejszych szkolnych bibliotek w Polsce. Propagatorka i trenerka budowania marki i identyfikacji wizualnej bibliotek szkolnych. Ze swoją biblioteką uhonorowana w 2022 r. nagrodą im. Janusza Korczaka, za stworzenie w podlubelskiej szkole wyjątkowej biblioteki i centrum szkolnego życia oraz wdrażanie korczakowskich idei. Wyróżniona nagrodą Lubelskiego Kuratora Oświaty oraz nagrodą  Wójta Gminy Wólka. Swoimi doświadczeniami dzieli się na profilu Iwona Pietrzak Płachta. 

Marcin Perfuński

Marcin Perfuński

Rozmowę poprowadzi Marcin Perfuński 

Tata 5 córek, dziennikarz i bloger, twórca popularnej strony www.supertata.tv, gdzie dzieli się radością posiadania rodziny wielodzietnej. W 2018 roku wygrał plebiscyt miesięcznika „Mamo, To Ja” na Idealnego Tatę. W każdy poniedziałek w godz. 21-23 prowadzi audycję Strefa Rodzica w Polskim Radiu Dzieciom. 

Materiały dodatkowe

Dorośli oczami dzieci - wyniki ankiety

Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka wydawnictwo edukacyjne Nowa Era zapytało dzieci, jak widzą świat dorosłych: co chciałyby w nas zmienić i co podoba im się w byciu dorosłym. Jeśli więc szukacie podpowiedzi, jak uszczęśliwić dzieci w domu i w szkole, jak kształtować z nimi pełne miłości, szacunku i wzajemnego zaufania relacje, przeczytajcie czego tak naprawdę potrzebują – od nas dorosłych – dzieciaki. Uprzedzamy: drogich prezentów i modnych gadżetów nie ma na tej liście. Znajdziecie tam za to wspólne spędzanie czasu, uważność na dziecięce problemy, cierpliwość, zrozumienie i możliwość samodzielnego podejmowania decyzji przez dzieci.

Wyniki 7. edycji konkursu literackiego „Popisz się talentem”

Kreatywne pisanie zmienia punkt widzenia! Udowodnili to właśnie uczestnicy 7. edycji największego konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych „Popisz się talentem”. Pisali opowiadania, których tematyka wymagała założenia Okularów czasu i spojrzenia na świat w nowy sposób. I to się udało znakomicie! We wtorek, 9. maja 2023, Jury wyłoniło 30 najlepszych tekstów, a my spieszymy poinformować Was o szczegółach.