
Znacie słynnego Profesora Ciekawskiego? Oglądałyście programy o Kulfonie? A może słyszałyście piosenkę „Witaminki”? Pisarskich rad udzieli wam dżentelmen, który stworzył te i inne popularne programy i utwory dla dzieci. Tak, to Andrzej Marek Grabowski!
- Dobry pomysł na opowiadanie poznaję po… gęsiej skórce na plecach i świdrowaniu w brzuchu. Potem pojawia się myśl - O, to jest dobre!
- Tworzenie opowiadania zaczynam od… początku. Ale zaraz potem wymyślam zakończenie. Bo przecież zanim wyruszymy w podróż, powinniśmy wiedzieć, dokąd chcemy zawędrować. Choć oczywiście życie potrafi zaskakiwać i na końcu drogi może okazać się, że znaleźliśmy się w zupełnie innym miejscu niż planowaliśmy.
- Początkującym autorom radzę… pisać o tym, co jest Wam dobrze znane. Przecież dookoła dzieje się tyle ciekawych rzeczy! Wystarczy uważnie obserwować!
- Początkującym autorom absolutnie odradzam… wymyślania zbyt wielu bohaterów – lepiej mieć w ekipie kilka indywidualności niż stado szaraczków.
- Pisząc warto pamiętać o… składni. Składnia to zasady poprawnej budowy zdań. Dzięki tym zasadom opowieść staje się bardziej zrozumiała dla czytelników. A przecież piszemy dla czytelników, chcemy coś im przekazać, zainteresować ich. Czytelnik musi dobrze zrozumieć, co chcieliśmy mu powiedzieć... Zawsze warto też pamiętać, że istnieje coś takiego, jak poczucie humoru.
- Udany tekst to taki, który… przykuwa uwagę czytelnika do tego stopnia, że nie może oderwać się od czytania.
- Najcenniejsza porada warsztatowa, jaką sam w życiu otrzymałem, to: Autor powinien zauważać i opisywać szczegóły, czasami użyć metafory. Szczegół i metafora to najsmaczniejsze przyprawy literatury.
Andrzej Marek Grabowski (1956), autor scenariuszy telewizyjnych programów dla dzieci (Tik-Tak, Ciuchcia, Budzik), scenariuszy filmów animowanych, piosenek i powieści. (m.in.: „Pirat Jędruś”, „Mumciuś”, „Wojna na Pięknym Brzegu”, „Instrukcja obsługi Pieska Jacósia”, „Dziewczynka ze srebrnym zębem”). „Zenek i mrówki” oraz „Wojna na Pięknym Brzegu” zostały wpisane na Złotą Listę książek dla dzieci, a „Dziewczynka ze srebrnym zębem” jest w tym roku nominowana do nagrody literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.