
Paweł Beręsewicz to jeden z najbardziej utytułowanych polskich autorów. Dwukrotnie zdobył nagrodę literacką im. Kornela Makuszyńskiego, otrzymał także Warszawską Nagrodę Literacką i nagrodę im. Astrid Lindgren. Rady warsztatowe od takiego mistrza to cenna rzecz!
- Dobry pomysł na opowiadanie poznaję po tym, że… że zupełnie nie mogę zrozumieć, jak to możliwe, że wcześniej nie wpadł mi do głowy.
- Tworzenie opowiadania zaczynam od… zadania sobie pytania, czy będę miał przy tym choć odrobinę zabawy. Jeśli nie widzę na to szansy, nie zaczynam pisać.
- Początkującym autorom radzę… pracować nad odpornością na krytykę, a jeszcze większą na pochwały.
- Początkującym autorom absolutnie odradzam… martwienie się, że wasz tekst nie wygląda, jakby wyszedł spod pióra J.K. Rowling albo J.R.R Tolkiena. Ich już czytaliśmy, teraz chcemy czegoś nowego.
- Pisząc warto pamiętać o… matematyce – ścisły umysł, logiczne myślenie i precyzja wypowiedzi bardzo pomagają w pisaniu.
- Udany tekst to taki, … którego lektura sprawia przyjemność przynajmniej jednej osobie poza jego autorem.
- Najcenniejsza porada warsztatowa, jaką sam w życiu otrzymałem, to: Po napisaniu tekstu wykreśl większość przymiotników.
Paweł Beręsewicz (1970), autor powieści, opowiadań i wierszy dla dzieci i młodzieży. Napisał między innymi serię książek o rodzinie Ciumków, a także powieści Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek, Kiedy chodziłem z Julką Maj, Czy wojna jest dla dziewczyn?, Tajemnica człowieka z blizną, A niech to czykolada! Wszystkie lajki Marczuka, Więcej niż klub i Poczet psujów polskich. Jest również autorem przekładów takich książek jak Ania z Zielonego Wzgórza, Przygody Tomka Sawyera i Tajemniczy ogród. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień literackich, spośród których najważniejsze to Nagroda Literacka m. st. Warszawy, Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego , nagrody w II i III Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren oraz wielokrotne nominacje w Konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY.