Paweł Beręsewicz: Tworzenie opowiadania zaczynam od zadania sobie pytania, czy będę miał przy tym choć odrobinę zabawy

Paweł Beręsewicz to jeden z najbardziej utytułowanych polskich autorów. Dwukrotnie zdobył nagrodę literacką im. Kornela Makuszyńskiego, otrzymał także Warszawską Nagrodę Literacką i nagrodę im. Astrid Lindgren. Rady warsztatowe od takiego mistrza to cenna rzecz!

  1. Dobry pomysł na opowiadanie poznaję po tym, że… że zupełnie nie mogę zrozumieć, jak to możliwe, że wcześniej nie wpadł mi do głowy.
  2. Tworzenie opowiadania zaczynam od… zadania sobie pytania, czy będę miał przy tym choć odrobinę zabawy. Jeśli nie widzę na to szansy, nie zaczynam pisać.
  3. Początkującym autorom radzę… pracować nad odpornością na krytykę, a jeszcze większą na pochwały.
  4. Początkującym autorom absolutnie odradzam… martwienie się, że wasz tekst nie wygląda, jakby wyszedł spod pióra J.K. Rowling albo J.R.R Tolkiena. Ich już czytaliśmy, teraz chcemy czegoś nowego.
  5. Pisząc warto pamiętać o… matematyce – ścisły umysł, logiczne myślenie i precyzja wypowiedzi bardzo pomagają w pisaniu.
  6. Udany tekst to taki, … którego lektura sprawia przyjemność przynajmniej jednej osobie poza jego autorem.
  7. Najcenniejsza porada warsztatowa, jaką sam w życiu otrzymałem, to: Po napisaniu tekstu wykreśl większość przymiotników.

Paweł Beręsewicz (1970), autor powieści, opowiadań i wierszy dla dzieci i młodzieży. Napisał między innymi serię książek o rodzinie Ciumków, a także powieści Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek, Kiedy chodziłem z Julką Maj, Czy wojna jest dla dziewczyn?, Tajemnica człowieka z blizną, A niech to czykolada! Wszystkie lajki Marczuka, Więcej niż klub i Poczet psujów polskich.  Jest również autorem przekładów takich książek jak Ania z Zielonego Wzgórza, Przygody Tomka Sawyera i Tajemniczy ogród. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień literackich, spośród których najważniejsze to Nagroda Literacka m. st. Warszawy, Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego , nagrody w II i III Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren oraz wielokrotne nominacje w Konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY.