Dołącz do debaty, jakiej jeszcze nie było

Kto trafniej potrafi przewidzieć przyszłość – literacko uzdolnione dzieci wyposażone w niezwykłą wyobraźnię i wrażliwość, czy badacze i naukowcy wyposażeni w najnowszą wiedzę, narzędzia i statystyki? A może ich wizje należy połączyć, aby ujrzeć skrawek jutra? Wszak przyszłość to dziedzina, która zawsze zaskakuje i w której wszystko jest możliwe, a o jej kształcie nierzadko decydują drobiazgi, które początkowo wydają się mało znaczące. Na pewno warto o przyszłości rozmawiać i próbować uzmysłowić sobie kierunki, w jakich może rozwijać się ludzkość. Dlatego wydawnictwo Nowa Era – we współpracy z portalami lubimyczytac.pl i crazynauka.pl – zorganizowało debatę, jakiej jeszcze nie było. Punktem wyjścia do tej debaty jest książka „Starujemy w przyszłość” – zbiór trzydziestu arcyciekawych opowiadań futurologicznych stworzonych przez dzieci-laureatów piątej edycji konkursu literackiego Nowej Ery „Popisz się talentem”. Goście debaty i prowadzący ją dziennikarze to czołowe nazwiska zajmujące się w Polsce futurologią i  popularyzacją nauki.

Zapowiada się pasjonująca rozmowa pełna rzetelnej, przystępnie podanej wiedzy, przykładów i ciekawostek.

Zapraszamy do udziału, a także do odtwarzania nagrania debaty po jej zakończeniu.
Startujemy 1 grudnia 2021, o 19:00.

Poznaj uczestników wydarzenia

Debatę online poprowadzą Aleksandra i Piotr Stanisławscy – twórcy serwisu CrazyNauka.pl oraz audycji „Homo Science” w radiu TOK FM, blogerzy, dziennikarze naukowi, laureaci nagrody „POP Science” Śląskiego Festiwalu Nauki w 2020 roku oraz zdobywcy nagrody „Popularyzator Nauki PAP – Nauka w Polsce”. 

Aleksandra Przegalińska – futurolożka, ekspertka ds sztucznej inteligencji, badaczka zagadnień związanych z tożsamością w rzeczywistości wirtualnej i Second Life, przetwarzaniem języka naturalnego, uczeniem maszynowym, robotami społecznymi i technologiami ubieralnymi. Doktoryzowała się w zakresie filozofii sztucznej inteligencji w Instytucie Filozofii UW. Współpracuje z American Institute for Economic Research oraz z Uniwersytetem Harvarda, jest Prorektorką ds Współpracy z Zagranicą oraz ESR w Akademii Leona Koźmińskiego.

Karol Wójcicki – miłośnik astronomii, popularyzator nauki i organizator wydarzeń popularnonaukowych, dziennikarz, prezenter telewizyjny. Twórca największego w Polsce astronomicznego fanpage „Z głową w gwiazdach”, pasjonat i fotograf nocnego nieba. Współpracownik Gazety Wyborczej i kanału Discovery Science, laureat nagrody „Popularyzator Nauki 2015” przyznawanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polską Agencję Prasową. Nauczyciel astronomii w szkole podstawowej Eureka.

Debata już 1 grudnia 2021, o 19:00.

Pobierz dodatkowe materiały

Chciałbyś zorganizować podobną rozmowę o przyszłości ludzkości ze swoimi uczniami? Zachęcamy do tego, bo wizje i pomysły dzieci i nastolatków potrafią być naprawdę ciekawe, przenikliwe, pełne zaskakujących spostrzeżeń i trafnych diagnoz. Aby lepiej przygotować się do takiej rozmowy, możesz pobrać materiały, które zamieszczamy poniżej:

Świat za sto lat: Dzieci z optymizmem patrzą w przyszłość!

,,Love alarm’’ – aplikacja która w obrębie 10 metrów wyczuwa czy ktoś nas kocha, wyciszacz hejtu i głupoty, elektroniczne sumienie, pochłaniacz niepotrzebnych obowiązków, wehikuł czasu, lekarstwo na wszystkie choroby i urządzenie, które pozwoli wymazać z pamięci czas od marca 2020 roku!  

Wspólne pisanie to przyszłościowe wyzwanie! Pobierz „Poradnik młodego reportera” za darmo

Znacie „Startujemy w przyszłość”? To książka podsumowująca piątą edycję naszego ogólnopolskiego konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych. Na końcu tej książki – zawierającej opowiadania 30 laureatów konkursu – znajduje się nie lada gratka! To „Poradnik młodego reportera” – zbiór literackich wyzwań dla młodych adeptów pióra, którzy chcą poćwiczyć pisanie, ale też umiejętności medialne. Pobierzcie „Poradnik…” za darmo i spróbujcie swych sił!

Świat za sto lat - wywiad z Aleksandrą Przegalińską

Wywiad z profesor Aleksandrą Przegalińską – jedną z uczestniczek naszej debaty. To rozmowa, która otworzy wiele furtek w umysłach młodych ludzi, postawi ciekawe pytania i zaproponuje jeszcze ciekawsze odpowiedzi. Musicie to razem przeczytać i przegadać!

Zobacz także