Ciekawość pierwszym stopniem do pisania 

Tematem tegorocznej edycji konkursu była dziecięca ciekawość, a formą organizującą proces twórczy – opowiadanie detektywistyczne. To forma trudna – wymagająca pisarskiej dyscypliny, analitycznego myślenia, umiejętności konstruowania trzymającej w napięciu fabuły i suspensu. Zadaniem uczestników było zdefiniowanie zagadki, tajemnicy, sekretu, który spędza im sen z powiek, a następnie przeprowadzenie i opisanie śledztwa mającego na celu rozwiązanie owej zagadki. Jak na porządny konkurs literacki przystało, nie chcieliśmy ograniczać dziecięcej kreatywności. Śledztwo mogło więc dotyczyć zagadnienia rzeczywistego, nurtującego dzieci w codziennym życiu, jak i zupełnie wymyślonego. Mimo wszystko obawialiśmy się, jak dzieci sobie z tą formą poradzą… ale nasze obawy okazały się bezzasadne. Uczestnicy konkursu stanęli na wysokości zadania i przesłali nam teksty, spośród których naprawdę trudno było wybrać te najlepsze.   

Kreatywność nie ma granic 

Zakres tematyczny nadesłanych opowiadań był niezwykle szeroki. Udowodnił, że dziecięca ciekawość naprawdę nie ma granic, podobnie jak nie ma ich literatura penetrująca przecież od zawsze najtrudniej dostępne zakamarki rzeczywistości. Granic nie mają też talenty – dlatego w tym roku zaprosiliśmy do udziału w konkursie także uczniów z Ukrainy, którzy coraz liczniej meldują się w polskich szkołach. 

Zapraszamy do poznania bliżej tegorocznych laureatów konkursu. Młodzi pisarze udzielili nam odpowiedzi na kilka pytań, dzięki którym możemy lepiej poznać ich samych oraz ich spojrzenie na świat. Przeczytajcie je wszystkie i przekonajcie się sami!

Pytania z którymi zmierzyli się laureaci

Dlaczego warto wziąć udział w konkursie „Popisz się talentem”?
Czy ucieszyłaś / ucieszyłeś się na wiadomość o wygranej? Kto Ci gratulował?
Czy w przyszłości chcesz zostać pisarzem?
Skąd wziął się pomysł na Twoje opowiadanie? Jak na niego wpadłaś / wpadłeś?
Czy weźmiesz udział także w przyszłorocznej edycji konkursu?
Czy na co dzień lubisz obserwować świat wokół siebie?
Jaką tajemnicę / zagadkę najbardziej chciałabyś / chciałbyś odkryć? Ewentualnie: gdybyś miała / miał możliwość zadać wszechwiedzącemu ekspertowi jedno pytanie dotyczące jakiejś tajemnicy / zagadki, co by to było za pytanie?
Poprosimy Cię też o kilka słów zachęty dla innych dzieci do udziału w przyszłorocznej edycji konkursu.

Anna Klonecka

Jest to z pewnością ciekawe doświadczenie.

Owszem, ucieszyłam się na wiadomość o wygranej. Gratulowali mi rodzice, przyjaciele i nauczycielka języka polskiego.

Myślałam o tym bardziej jako o hobby, ale nie wykluczam tego takiego scenariusza.

Od dawna podobają mi się książki z serii „Sherlock Holmes” sir. Arthura Conan Doyle’a i chciałam spróbować swoim sił w konkursie na powieść detektywistyczną. Pomysł na opowiadanie wpadł mi do głowy gdy czytałam, niedocenioną, ale bardzo ciekawą opowieść o „Zagadce tańczących ludzików” z „Powrotu Sherlocka Holmesa”.

Chciałbym wziąć udział.

Tak. Uważam, że otaczający nas świat powinno się dogłębnie poznać i naprawić.

Wspaniale by było znaleźć rozwiązanie na kryzys związany ze zmianami klimatu.

Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w konkursie. Można przetestować swoje pisarskie umiejętności i zdobyć ciekawe doświadczenia.

 

Emilia Ociepka

Warto wziąć udział w konkursie, ponieważ dobrze spróbować swoich sił oraz podzielić się swoimi pomysłami z innymi.

Bardzo się ucieszyłam, długo nie mogłam w to uwierzyć. Pogratulowała mi moja rodzina, przyjaciele, nauczyciele i dyrektor szkoły.

Jeszcze nie wiem. Lubię wymyślać opowiadania, ale jeszcze nie wiem kim będę w przyszłości.

Podczas spaceru natknęłam się na dzikie wysypisko i bardzo się zdenerwowałam. Postanowiłam o tym napisać.

Chciałabym, ale jestem już w pierwszej klasie liceum, więc nie wiem czy będę mogła uczestniczyć.

Uwielbiam obserwować otaczający mnie świat, ludzi, przyrodę, zwierzęta.

Chciałabym rozwiązać zagadkę , która pomogłaby rozwiązać jakiś problem i pomóc komuś.

Uwierzcie w siebie! Nie bójcie się i nie wstydźcie próbować swoich sił w konkursie literackim. Może się okazać, że to właśnie Wy macie talent!

Basia Kukotko

Jest wiele powodów aby wziąć udział w konkursie Popisz się talentem. Dzięki niemu możemy na przykład sprawdzić samych siebie jak nam idzie z pisaniem i jak to oceniają inni ludzie ( najczęściej eksperci w pisaniu książek, opowiadań, wierszy... ). Dzięki konkursowi możemy również pochwalić się swoim talentem pisarskim i dalej go rozwijać.

 Zdobycie jednego z 33 miejsc w tym konkursie było dla mnie ogromnym zaskoczeniem, ponieważ nie spodziewałam się, że moja praca będzie zasługiwać na wyróżnienie. Kiedy mama się dowiedziała o wygranej od razu zaczęła mi gratulować i chwalić się moim osiągnięciem każdemu z rodziny 

Nie zastanawiałam się za bardzo nad tym, ale moja mama często powtarza, że widzi mnie w roli pisarki. Jakby dalej szło mi nie najgorzej w pisaniu to myślę, że pisałabym książki ( kryminały i książki naukowe o kotach) jako hobby i dodatkowe zajęcie. Jednak myślę, że nie zdecydowałabym się zostać zawodową pisarką.

Ogłoszenie o konkursie zobaczyłam na stronie szkoły i pomyślałam, że warto by było spróbować swoich sił i jednocześnie zmierzyć się z innymi bardzo uzdolnionymi dzieciakami z całej Polski. Pomysłów na opowiadanie miałam dużo, a zagadka o kawie wydała mi się najbardziej interesująca, bo przecież dotyczy ona zdecydowanej większości dorosłych.

Jeśli będzie taka możliwość to oczywiście, że z miłą chęcią przystąpię do konkursu po raz drugi. Oczywiście nie wiadomo czy w kolejnej edycji konkursu również zdobędę wyróżnienie, ale dla mnie najbardziej liczy się to aby móc napisać opowiadanie na następny ( jak zwykle ) bardzo interesujący temat i pozwolić jurorom ocenić moją pracę.

Nawet bardzo! Interesuję mnie wszystko co dzieje się w okuł. Prawie codziennie jeżdżę na wycieczki rowerowe z rodzicami lub koleżankami. Najbardziej lubię rozwiązywać różne problemy i pomagać innym. Jednak nie za bardzo chcę być w centrum zainteresowania i wolę przyglądać się wszystkiemu z uwagą niż we wszystkim uczestniczyć.

Najbardziej ciekawią mnie koty. Są one tajemnicze i zaskakujące. Wiele kocich zagadek jeszcze nie zostało odkrytych i zapewne przez kolejne lata nie zostanie. Nawet naukowcy głowią się do dziś nad kocią naturą, usposobieniem i ich językiem. Gdy będę dorosła chciałabym pogłębiać tą wiedzę i (tak jak już napisałam wcześniej) opisywać ją w książkach.

Jest to wielka przygoda do której zachęcam każdego, bez wyjątku. Życzę również tym którzy maja talent pisarski nie koniecznie duży, aby nie bali się nim popisać i wzięli udział w przyszłorocznej edycji konkursu bo naprawdę warto! 

Pola Werecka

Dlatego, że można wygrać fajne nagrody i nie tylko. Fajnie jest próbować różnych nowych rzeczy i się przez to uczyć.

Tak, ucieszyłam się. Gratulowała mi mama, tata i ja sobie sama tez gratulowałam.

Nie wiem.

Zaczęłam pisać i samo się zaczęło wszystko układać. Bohaterowie to zwierzaki z naszej rodziny, prawdziwe postacie, każdemu dałam jakas rolę.

Tak. Mam nadzieję, że temat będzie równie ciekawy!

Tak. Lubię obserowować świat, który mnie otacza.

Dlaczego koty nie mogą urosnąć, dostać skrzydeł i nie można na nich latac?
Warto brać udział ponieważ fajnie jest próbować swoich sił w czymś nowym.

Maksymilian Jaskólski

Warto jest wziąć udział, bo można wiele wygrać. Bez udziału w tym konkursie dzieci nie mają szansy, by ich opowiadanie zostało wydane w prawdziwej książce.

Bardzo się ucieszyłem na wiadomość o wygranej. Gratulowali mi m.in. rodzice, pani nauczycielka, dzieci z klasy, dziadkowie.

Chcę, jeśli będę miał świetne pomysły. Już teraz piszę dla rozrywki książkę - napisałem ponad 4000 słów. Będzie to książka detektywistyczno - przygodowa. Tego rodzaju książki czytam najczęściej.

Mój pomysł powstał częściowo w mojej głowie, a częściowo w życiu. Maks to ja, a Oskar to mój kolega z klasy. Jednak w naszej klasie nie ma Radka, jego postać stworzyłem w mojej głowie.

Jeśli będzie fajny temat, to na pewno. Świetnie się bawiłem pisząc opowiadanie na konkurs.

Lubię, ale nie wszystko. Dzięki temu odkrywam różne rzeczy.

Ciekawi mnie najbardziej czy można i jak mieć nieskończone życie. Chciałbym poznać przepis na długowieczność.

Zgłaszajcie się dzieci! To jest wspaniała zabawa i niezapomniana przygoda!

Kacper Pełka

Uważam że warto wziąć udział w konkursie „Popisz się talentem”, ponieważ jest to wspaniała przygoda i niezwykła frajda. Można spróbować swoich sił jako pisarz.

Bardzo ucieszyłem się z wygranej i była to dla mnie ogromna niespodzianka.

Gratulacje odebrałem od mamy, babci, nauczycieli i kolegów w szkole.

Pomysł na opowiadanie powstał z obserwacji zainteresowań pewnego Pana który był moim sąsiadem i pracował kiedyś w bibliotece.

Bardzo chętnie wezmę udział w przyszłorocznej edycji konkursu.

Bardzo lubię obserwować świat wokół siebie. Zawsze jest pełen tajemnic.

Chciałbym dowiedzieć się gdzie znajduje się Bursztynowa Komnata? To pytanie zadałbym ekspertowi.

Zachęcam inne dzieci aby wzięły udział w konkursie „Popisz się talentem”. Jest to niesamowita przygoda. Pozwala na wyrażenie swojej wyobraźni na papierze.

Gabriela Gruca

Ponieważ opowiadania zwycięzców są wydawane w „prawdziwej” książce.

Bardzo ucieszyłam się z wygranej. Gratulowała mi rodzina, nauczyciele, koleżanki oraz pani, która przyjechała z wydawnictwa Nowa Era.

Nie wiem jeszcze kim będę w przyszłości. Pisanie to sposób na ciekawe spędzenie wolnego czasu.

Kocham zwierzęta, więc postanowiłam napisać o szczurze i myszkach, które harcują w zamkniętym muzeum. Myślę, że wybrałam dobre połączenie.

Z chęcią wezmę udział w przyszłorocznej edycji konkursu "Popisz się talentem". Bardzo lubię pisać w wolnych chwilach.

Uwielbiam patrzeć na świat wokół siebie. Obserwuję rośliny, zwierzęta i ludzi.

Czy „ufoludki” istnieją naprawdę?

Jeśli lubicie pisać opowiadania, to koniecznie weźcie udział w tym konkursie. Jak się postaracie, to możliwe, że wasze prace znajdą się w książce. Każdy będzie mógł je przeczytać.

Zosia Baradziej

Warto dla samego procesu tworzenia. Warto zmierzyć się z bardzo małym limitem znaków. Warto by Twoje opowiadanie przeczytał jeden z ulubionych autorów dzieciństwa.

Oczywiście, że się ucieszyłam! Gratulowała mi Wisła, wzdłuż której biegłam z radości. Mur zamku porośniętego bluszczem i korona drzewa, pod którym czytałam wiadomość. Rodzice, i te wspaniałe Dusze, które wspierają mnie w mojej Podróży.

Myśl o zostaniu pisarką była moim pierwszym trwałym marzeniem. Na pewno wiem, że kiedyś wydam swoją własną książkę, całkiem możliwe, że niejedną. Intencją, która towarzyszy mi od zawsze jest czynienie dobra. Myślę, że będę robiła wiele różnych rzeczy, którym będzie przyświecał ten cel.

Pomysł zrodził się przede wszystkim z emocji, które aktualnie we mnie były. Twórczość literacka jest dla mnie sposobem, na choć częściowe, poukładanie sobie konkretnych tematów. Fajnie jest swoim wysiłkiem dawać coś innym, ale ten tekst napisałam, bo potrzebowałam. Muszę tu też wspomnieć, że wiele zaczerpnęłam z pewnego procesu, w którym towarzyszy mi niezwykła Kobieta i chcę jej z tego miejsca ogromnie podziękować. Bez niej nie potrafiłabym ułożyć tych słów.

W przyszłym roku będę już w liceum, ale może i tak napiszę tekst, kontynuując moją tradycję.

Ach, uwielbiam! Kocham uważnie przyglądać się rzeczywistości, skupiać się na detalach, szukać zależności, jestem też szczególnie wyczulona na fałsz. Gorąco Was zachęcam do obserwacji! Może być świetną zabawą, szansą na zrozumienie jakiegoś zjawiska, albo inspiracją do ważnych działań.

Jak żyć, by korzystać z pełni swoich możliwości, a przy tym nie krzywdzić innych, planety oraz jak budować wspaniałe relacje akceptując i szanując całe spektrum naszej różnorodności?

Opowiem Wam moją herstorię. Na początku usłyszałam, że istnieje konkurs „Popisz się talentem” i bardzo mi się spodobał. W następnym roku postanowiłam wziąć w nim udział, ale ostatecznie nikt oprócz mnie nie przeczytał napisanej pracy. Do kolejnej edycji już zgłosiłam wymyślone opowiadanie, ale wiedziałam, że wiele mu brakuje. W tym roku udało mi się po raz pierwszy napisać tekst, w którym każde zdanie przekazywało dokładnie to, co chciałam powiedzieć. Myślę, że nie ma większej motywacji niż fakt, że wygrałam!

Marcel Królikowski

Konkurs był motywacją, żeby napisać opowiadanie o innej niż szkolna tematyce.

Oczywiście, że byłem bardzo zadowolony. Gratulowała mi rodzina oraz nauczyciele i koleżanki, koledzy w szkole.

Wydaje mi się, że chyba nie. Wiąże się to z siedzącym trybem pracy, a to nie dla mnie.

Historia opisana w opowiadaniu przydarzyła się naprawdę. Ktoś mi o tym opowiadał.

To zależy od tematu. Jeśli będzie dla mnie ciekawy, to może znowu wezmę udział konkursie.

Najbardziej lubię obserwować przyrodę, jej zmienność i różnorodność. Zawsze intrygowało mnie zachowanie zwierząt, zwłaszcza w ich naturalnym środowisku.

Chciałbym wiedzieć kim zostanę w przyszłości. Pozwoliłoby mi to na ukierunkowanie się w mojej edukacji.

Zachęcam wszystkich, by próbowali swoich sił w przyszłorocznej edycji konkursu. Opowiadanie nie jest długie, więc pisanie nie zajmuje tak wiele czasu. Najważniejsze to mieć dobry pomysł, a reszta pójdzie łatwo.

Zofia Florek

Uważam, że warto wziąć udział w konkursie Popisz się talentem. Konkurs pozwala rozwijać wyobraźnię, sprawia że myślimy kreatywnie a przede wszystkim pozwala spełniać marzenia.

Dni dzielące mnie od poznania wyników konkursu odliczałam już od momentu wysłania swojej pracy. Gdy wreszcie nadszedł dzień poznania wyników nie mogłam być bardziej zaskoczona. Ten dzień zostanie w mojej pamięci na zawsze. Pierwsza gratulowała mi mama.

W przyszłości chciałabym zostać pisarką. Uwielbiam czytać i odkrywać zaczarowany książkowy świat wraz z bohaterami. Jednak jeszcze przyjemniej jest tworzyć ten świat samemu i widzieć jak nasi bohaterowie rozwijają się.

Pewnego wieczoru rozmawiałam z tatą o różnych zabawnych nazwiskach i nagle w rozmowie pojawiło się nazwisko "Szaroszpataccy". Wtedy poczułam, że o takiej rodzince powinno być moje opowiadanie.

Myślę, że za rok ponownie spróbuję swoich sił pisząc opowiadanie do następnej edycji konkursu.

Bardzo lubię obserwować świat wokół siebie. Szczególnie uwielbiam przyglądać się chmurom. Każdy widzi w nich coś innego.

Gdybym mogła poznać odpowiedź na jedno nurtujące mnie pytanie, zapytałabym: "Czy w niedalekiej przyszłości możliwe będzie podróżowanie w czasie?". Chciałabym w ten sposób poznać wiele nierozwiązanych zagadek tego świata.

Warto uwierzyć w swoje możliwości i wziąć udział w konkursie ponieważ wspaniałym jest spełnianie własnych marzeń! :)

Liliana Sypniewska

Uważam, że warto wziąć udział w konkursie, ponieważ można dużo się nauczyć. Napotykałam na trudności, ale jestem dumna, że się nie poddałam. Dzięki wygranej spotkało mnie dużo przyjemności. Wszyscy mi gratulowali, brałam udział w programie telewizyjnym „Pokój na poddaszu”. Miałam dużo zabawy.

Byłam bardzo zaskoczona wygraną. Gdy zrozumiałam o co chodzi, poczułam się tak szczęśliwa, jakby w środku mnie radośnie tańczyły koty. Pierwsze gratulacje złożyła mi mama i moja opiekunka. Na drugi dzień posypały się gratulacje w szkole: od mojej pani, nauczycieli i rówieśników.

W przyszłości chcę zostać pisarką i lekarką. Już teraz piszę nowe przygody detektywa Dolara.

Chciałam napisać o moim kocie, którego bardzo kocham. Dolar jest wyjątkowy, bardzo mądry i ciekawy świata. Jest zawsze tam, gdzie coś się dzieje. Dlatego uznałam, że będzie idealnym detektywem,

Mam nadzieję, że wezmę udział w konkursie w przyszłym roku. Nawet jeśli nie wygram to wiem, że jeszcze dużo się nauczę. Pisanie, mimo że czasami jest trudne, sprawia mi ogromną frajdę.

Bardzo lubię obserwować co się dzieje wokół mnie. Interesuje mnie życie ludzi i zwierząt. Mam dużo książek na ten temat. Lubię czytać, oglądać filmy, podróżować.

Chciałabym poznać tajemnicę działania mózgu zwierząt, a szczególnie kotów. Czy rozumieją ludzką mowę? O czym myśli mój kot? Mam bardzo dużo pytań… Na pewno poznam wiele odpowiedzi,

Koleżanki i koledzy przybędzie wam dużo wiedzy i wygrać możecie, gdy udział w konkursie weżmiecie.

Kacper Kojacz

 

Lubię wyzwania i rywalizację, a każdy konkurs daje możliwość sprawdzenia swoich umiejętności. Poza tym dodatkowo zmotywowała mnie nagroda w konkursie „Popisz się talentem”. W końcu nie każdy może pochwalić się swoim opowiadaniem w książce.

Bardzo ucieszyłem się z wygranej! Wiele osób mi gratulowało: cała rodzina, grono pedagogiczne, a także koledzy i koleżanki.

Konkurs „Popisz się talentem” był piękną przygodą, ale nie planuję zostać pisarzem.

Pomysł na opowiadanie został zaczerpnięty z życia. W mojej okolicy jest opuszczony budynek po dawnym przedszkolu, często tam spaceruję. Wiele razy chciałem zajrzeć do środka. Po prostu tylko uruchomiłem swoją wyobraźnię.

Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych, więc niestety nie mogę w nim już wziąć udziału. Jestem, że tak powiem „za stary”, ale mam nadzieję, że moi młodsi koleżanki i koledzy pójdą w moje ślady i dadzą sobie szansę na odkrycie w sobie talentu.

Ogólnie jestem osobą ciekawą świata. Lubię go nie tylko obserwować, ale także odkrywać. Zawsze znajdę coś, co wymaga zadumy, analizy, skojarzeń. W tym tkwi piękno świata.

Interesuję się historią, to moja prawdziwa pasja. Chciałbym się dowiedzieć, czy faktycznie istniał „złoty pociąg”, czy jest to tylko legenda wymyślona przez ludzi.

Nie zastanawiajcie się, czy warto wziąć udział w konkursie „Popisz się talentem”. Uwierzcie na słowo: WARTO. Każdy bowiem konkurs to nie tylko wyzwanie, ale też wspaniała zabawa, która nas rozwija. Możecie do woli puścić wodze fantazji i pisać, pisać, pisać. Sama przyjemność.

Cecylia Glapińska

Warto wziąć udział w konkursie „Popisz się talentem”, ponieważ można pobawić się w pisanie opowiadania, a jeśli otrzyma się wyróżnienie – opowiadanie danej osoby jest publikowane w książce, można też trafić do telewizji.

Bardzo ucieszyłam się na wiadomość o wygranej. Zupełnie się tego nie spodziewałam! Gratulowała mi cała rodzina, a także przyjaciele, pani wychowawczyni i pani od polskiego.

W przyszłości chcę zostać nauczycielką języka polskiego.

Czytałam książkę, w której zostały przedstawione Perseidy. Pomyślałam, że właśnie o tym można napisać opowiadanie. Cała historia zrodziła się w wyniku rozmyślania i rozmów.

Tak, bardzo bym chciała!

Tak.

Najbardziej chciałabym odkryć, dlaczego jestem mną, a nie inną osobą i jak to się dzieje, że mija czas.

Drodzy Rówieśnicy! Jeśli lubicie pisać opowiadania, zachęcam do wzięcia udziału w Popisz się talentem. To konkurs, w którym można wykazać się wyobraźnią i ciekawymi pomysłami, a najlepsze historie zostają nagrodzone w postaci umieszczenia w książce. Ja bardzo się cieszę, że moją opowieść mogą przeczytać wszystkie dzieci w Polsce. Spróbujcie i Wy!

Florian Wienke

Można się popisać różnymi umiejętnościami literackimi. Ponadto czuje się satysfakcję podczas pisania, a tematy są przyjazne uczniom.

Bardzo się ucieszyłem, tym bardziej, że w tym samym czasie zostałem laureatem dwóch innych konkursów literackich. Gratulowali mi przede wszystkim rodzice i babcia. Oczywiście pogratulował mi także pan dyrektor.

Raczej nie, mam wiele pasji, które mnie angażują bardziej niż pisanie. Należy do nich przede wszystkim sport: piłka nożna, siatkówka. Jednak trudno powiedzieć, co mnie spotka w przyszłości.

Inspiracją był mój sąsiad oraz jego kot, który często bywa w moim ogrodzie i jest bardzo puszysty. Nigdy jednak nie słyszałem, żeby się zgubił.

Taki jest mój plan!

Bardzo lubię obserwować świat. Jest ciekawy i pełen zagadek, które czekają na rozwiązanie!

Ciekawi mnie, czy fizyka sprawdzi się na boisku piłkarskim oraz jak to wykorzystać.

Zapraszam Was do spróbowania swoich sił w konkursie literackim „Popisz się talentem”. Tworzenie literatury nie jest trudne, może się stać wesołe. Wystarczy się przyłożyć, a wygrana siedzi w kieszeni.

Głowy pełne pomysłów

Ogromnie cieszy nas, że każda edycja konkursu pomaga odkryć nowe literackie talenty. Prace, które trafiły do tegorocznej książki to dowód wielkiej pasji i znakomitego warsztatu literackiego. Ogromna dawka emocji, humoru oraz niepowtarzalny sposób postrzegania świata autorów tych tekstów sprawiają, że trudno się oderwać od czytania! Jesteśmy dumni, że możemy zachęcać kolejne pokolenia dzieci do dalszego rozwoju oraz wspierać ich w pracy nad swoimi uzdolnieniami. Nasi laureaci każdego dnia inspirują nas do działania.

Z wielkim zniecierpliwieniem czekamy na opowiadania, które pojawią się w kolejnych edycjach konkursu „Popisz się talentem”, by dać się zaskoczyć pomysłom młodych uczestników.