Javascript is required

O osiąganiu niskich temperatur i budowie materii. Niskie temperatury – wprowadzenie do tego jak Wolfke odkrył dwie odmiany helu

11.02.2022

Szkoła podstawowaWebinariumFizyka
Podziel się
Zdjęcie Andrzeja Wysmołka.

Zapraszamy na retransmisję webinarium o osiąganiu niskich temperatur.

O prowadzącym:

prof. dr hab. Andrzej Wysmołek – jest jak bomba witaminowa dla każdego nauczyciela fizyki. Jego niespożyty entuzjazm w pokazywaniu fizyki co roku inspiruje setki uczniów w ramach programów Polskiego Towarzystwa Fizycznego „Wykłady otwarte z fizyki” czy „Letnia szkoła fizyki”. Często gości też w liceach, gdzie spotkania z nim są prawdziwymi wydarzeniami. Pracuje na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie jest m.in. organizatorem i kierownikiem Pracowni Projektów Studenckich, Przestrzeni Wspólnego Namysłu i MakerSpace@UW. Naukowo zajmuje się fizyką ciała stałego. Potrafi pokazać, że właściwości materii są równie niezwykle w każdej temperaturze.

Program webinarium:

Webinarium prof. Wysmołka to nie tylko fascynujący świat materii w ekstremalnie niskich temperaturach, ale także mnóstwo łatwych do powtórzenia na lekcjach, ale nie mniej interesujących eksperymentów i pokazów. Będzie można zobaczyć czym tak naprawdę różnią się stany skupienia materii. Zademonstrować istnienie ciepła jako formy energii. Dowiedzieć się jak tłumaczyć dlaczego po wyjściu z wody nawet w upalny dzień jest nam chłodno. Wreszcie zrozumieć w jaki sposób osiąga się temperatury pozwalające na skroplenie powietrza i zamianę gazów w ciała stałe. Dodatkowo wyjaśnione zostanie odkrycie Polaka, Mieczysława Wolfkego - hel II, który przybiera formę materii nadciekłej.

Obejrzyj webinarium:

Szkoła podstawowaWebinariumFizyka
Podziel się