Aktualności

Okulary czasu: najlepsza premiera na jesień!

Już jest! I jest taka, jaką najbardziej lubimy: wciągająca opowiadaniami, przyciągająca barwami, pięknie zilustrowana, pełna zaskakujących wątków, mądra, wrażliwa: książka „Okulary czasu” wieńcząca siódmą edycję naszego ogólnopolskiego konkursu literackiego Popisz się talentem 2023.

Dorośli oczami dzieci - wyniki ankiety

Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka wydawnictwo edukacyjne Nowa Era zapytało dzieci, jak widzą świat dorosłych: co chciałyby w nas zmienić i co podoba im się w byciu dorosłym. Jeśli więc szukacie podpowiedzi, jak uszczęśliwić dzieci w domu i w szkole, jak kształtować z nimi pełne miłości, szacunku i wzajemnego zaufania relacje, przeczytajcie czego tak naprawdę potrzebują – od nas dorosłych – dzieciaki. Uprzedzamy: drogich prezentów i modnych gadżetów nie ma na tej liście. Znajdziecie tam za to wspólne spędzanie czasu, uważność na dziecięce problemy, cierpliwość, zrozumienie i możliwość samodzielnego podejmowania decyzji przez dzieci.

Wyniki 7. edycji konkursu literackiego „Popisz się talentem”

Kreatywne pisanie zmienia punkt widzenia! Udowodnili to właśnie uczestnicy 7. edycji największego konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych „Popisz się talentem”. Pisali opowiadania, których tematyka wymagała założenia Okularów czasu i spojrzenia na świat w nowy sposób. I to się udało znakomicie! We wtorek, 9. maja 2023, Jury wyłoniło 30 najlepszych tekstów, a my spieszymy poinformować Was o szczegółach.  

Oto laureaci siódmej edycji konkursu! 

Dla kogo siódma edycja „Popisz się talentem” okazała się szczęśliwa? My już to wiemy i z radością ogłaszamy! W dniu 9 maja 2023 jury w składzie: Małgorzata Jankowska (Nowa Era), Monika Hałucha (PS IBBY), Barbara Kosmowska (pisarka), Małgorzata Węgrzecka (Świerszczyk) oraz Rafał Witek (pisarz, przewodniczący jury) wybrało 30 zwycięskich opowiadań. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom konkursu. Szczególnie, że tegoroczny temat nie był łatwy. Zmierzyliście się z wyzwaniem, które wymagało założenia Okularów czasu i spojrzenia na świat cudzymi oczami. A to – jak wiadomo – jest zawsze najtrudniejsze. Ale też najbardziej satysfakcjonujące. Można powiedzieć, że umiejętność patrzenie na świat z innego niż swój własny punkt widzenia jest kluczową umiejętnością dla kogoś, kto chce być prawdziwym pisarzem. A umiejętność opisania tego, co się zobaczyło w sposób sprawny warsztatowo, dowcipny czy emocjonalnie poruszający – to już szczyt mistrzostwa. I Wy – Drodzy Laureaci – ten szczyt osiągnęliście. Brawo! 

Laureaci 1-4  

 • Babcia Ewa – Laura Rydzek, klasa 4, Włoszczowa 
 • Czary-mary, okulary! – Igor Szałek, klasa 4, Katowice 
 • Czas na okulary? – Maksymilian Panek, klasa 3, Białośliwie 
 • Czepialska – Maciej Pudelski, klasa 3, Olsztyn 
 • Dziadek Antyk – Magdalena Korczak, klasa 4, Przyłęk 
 • Kanapka ze śmietaną i cukrem - Antonina Bezkorowajna, klasa 3, Lublin 
 • Krok w przyszłość - Alicja Koperska, klasa 4, Kodrąb 
 • Magiczne podróże - Aleksander Nowotny, klasa 1, Warszawa 
 • Matematyka przez zielone okulary - Mikołaj Buczek, klasa 4, Rzeszów 
 • Niezwykły seans - Anna Stańczyk, klasa 4, Poznań 
 • Podróż w czasie - Bartosz Głogowski, klasa 4, Świdnica 
 • Najlepszy prezent od babci Wróżki - Julia Bachor, klasa 1, Rojów  
 • Świat do góry nogami - Maria Skalska, klasa 4, Piaseczno 
 • Tajemnica Okularów Czasu - Wiktoria Czech, klasa 1, Kraków  
 • Układ Koteczny - Mikołaj Korba, klasa 1, Kraków 

Laureaci 5-8  

 • Egzamin - Emilia Nielska, klasa 7, Opole 
 • Imię, które kryje w sobie historię - Olivia Hadzińska, klasa 6, Myszków 
 • Jajka Bogacza - Katarzyna Malczewska, klasa 5, Łódź 
 • Jak dzieci - Aleksander Janowski, klasa 8, Drohiczyn 
 • Na opak - Jagoda Wierzchowska, klasa 5, Warszawa 
 • (Nie)różowe okulary - Julia Czernek, klasa 6, Bielsko-Biała 
 • Noc spadających gwiazd - Filip Makuła, klasa 5, Dąbrowa Górnicza 
 • Ogród - Antonina Kostrzewska, klasa 7, Gdańsk 
 • Okulary zrozumienia - Aleksandra Cygan, klasa 8, Ryki 
 • Pierogi z truskawkami - Alicja Strzemińska, klasa 6, Warszawa 
 • Przebudzenie - Weronika Walczyk, klasa 8, Warszawa 
 • Rozwód - Wanda Szega, klasa 6, Piekary Śląskie 
 • Sklerozoskop - Michał Rosiek, klasa 5, Gdańsk 
 • W poszukiwaniu prawdziwego czasu - Julia Nowak, klasa 5, Busko Zdrój 
 • Zostaw - Ewa Hajdul, klasa 6, Wrocław 

Komentarze jury 

„Czytając opowiadania nadesłane na tegoroczną edycję konkursu czułam się, jakbym jechała na emocjonalnym rollercoasterze: śmiałam się, płakałam, dziwiłam, cieszyłam… Chciałabym podziękować wszystkim uczestnikom konkursu za szczerość i literacką odwagę. Zafundowaliście mi wiele wzruszeń i refleksji, sprawiliście, że zobaczyłam świat inaczej – w szerszym kadrze, w pełniejszych barwach… ”
Małgorzata Jankowska 

„Ciekawe, dlaczego, kiedy czytałam Wasze prace, czułam, że ktoś wsunął mi na nos… magiczne okulary? Wszystkie opowieści sprawiły mi radość i przyniosły wiele chwil refleksji, a to cechy dobrej literatury. Pisane ze swadą i talentem. Beztrosko i wzruszająco. Wielcy z Was czarodzieje pióra. Gratuluję tym, którzy zaczarowali mnie najbardziej…”
Basia Kosmowska  

„Znów w tym roku dałem się zaskoczyć! A także wciągnąć i zafascynować! Czym? Bogactwem i różnorodnością przysłanych na konkurs tekstów oraz ich emocjonalną siłą. Te opowiadania – napędzane dziecięcą wrażliwością, bezkompromisowością spojrzenia i czystością intencji – zostaną mi na długo w pamięci. Trudno było wybrać 30 najlepszych, oj trudno…”
Rafał Witek 

Dziękujemy za Wasze opowiadania! Teraz je czytamy!

O północy w dniu 2 kwietnia (niedziela) upłynął termin przesyłania prac na tegoroczną edycję „Popisz się talentem”. Bardzo Wam dziękujemy za wszystkie nadesłane teksty – spłynęło ich aż 1961. Każdy z nich jest dla nas cenny i każdy będzie uważnie przeczytany. Właśnie się za to bierzemy. Cieszymy się, że znów tak wielu uczniów – i tych małych, i średnich, i całkiem już dużych – dało się namówić na podjęcie kreatywnego, literackiego wyzwania. Jesteście wspaniali, a Wasza wyobraźnia nie ma granic – tyle możemy powiedzieć już teraz. Więcej powiemy 11 maja (czwartek), kiedy na tej stronie ogłosimy oficjalnie wyniki konkursu. Kto znajdzie się wśród 30 laureatów debiutujących w pokonkursowej książce? Czy jury znów podejmie decyzję, aby zwiększyć liczbę zwycięzców (pewnie pamiętacie, że w zeszłym roku wyłoniliśmy ich 33)? Jaka książka powstanie i jaki będzie nosiła tytuł? To pytania, na które nie znamy jeszcze odpowiedzi. Nie możemy się już doczekać wyników! Zostańcie z nami, bo trzymamy kciuki mocno za każdą jedną przysłaną pracę. Aby umilić sobie oczekiwanie – poszperajcie na stronie konkursu – poczytajcie porady literackie jurorów, obejrzyjcie filmiki, zapoznajcie się z książkami z poprzednich edycji konkursu. To mnóstwo ciekawego, kreatywnego materiału dającego do myślenia, do pisania i do marzenia!

Przymierz Okulary Czasu 

Witamy w 7. edycji „Popisz się talentem” – największego konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych. Zapraszamy do podjęcia pisarskiego wyzwania wszystkich – od pierwszaków do ósmoklasistów. W tym roku chcemy Was zachęcić do włożenia na nos Okularów Czasu. Co to takiego? To supergadżet, który mocno zmienia punkt widzenia, a co za tym idzie… prowokuje do wymyślania historii, gdybania, zastanawiania się i twórczego pisania! Wiemy, że używanie wyobraźni i tworzenie zabawnych, zaskakujących, ciekawych tekstów to dla Was pestka – robicie to na co dzień w rozmowach z rówieśnikami czy rodzicami. Dlaczego więc nie spróbować zrobić tego na piśmie?! Koniecznie przeczytajcie zadanie konkursowe poniżej i zdecydujcie, czy chcecie się z nim zmierzyć. 

UWAGA, SUPERNAGRODA!  
Jeśli Wasze opowiadanie znajdzie się wśród 30 zwycięskich tekstów, to zostanie opublikowane w prawdziwej książce!  
To szansa na ogólnopolski debiut literacki!

 


Pobierz ekstra inspiracje 
 

Gdybyście potrzebowali ekstra inspiracji… to pobierzcie plik z Okularami Czasu, wydrukujcie je na kartoniku lub tekturce, wytnijcie i załóżcie na nos. Od razu pisanie pójdzie lepiej! Do kompletu pobierzcie też plakat konkursowy, na którym znajdziecie wszystkie potrzebne informacje oraz oczywiście zadanie konkursowe. Dzięki temu na pewno napiszecie tekst na temat.

Przeczytaj zadanie konkursowe 

 Jak to często bywa w „Popisz się talentem”, zadanie konkursowe wymyślił jeden z naszych jurorów i bardzo mocno inspirował się przy tym tajemniczym zdarzeniem z własnego życia. Oto owo zadanie – mamy nadzieję, że będziecie się dobrze przy nim bawić! 

Porządkowałem ostatnio piwnicę i w jednej ze starych gazet znalazłem niezwykłe ogłoszenie. Brzmiało ono tak:  

„Gratka dla miłośników gadżetów! Koniecznie musicie poznać najnowszy produkt firmy „Chwilołapka & Synowie”. To Okulary Czasu. Jeśli założy je dziecko, widzi świat oczami dorosłych. Jeśli założy je dorosły, widzi świat oczami dzieci. Uwaga: okulary należy zdjąć przed upływem 5 minut. W przeciwnym razie mogą wystąpić efekty uboczne w postaci splątania czasoprzestrzennego i trwałej zmiany punktu widzenia!” 

Kiedy tylko przeczytałem to ogłoszenie, natychmiast postanowiłem kupić takie okulary. Niestety, okazało się, że wycofano je ze sprzedaży, ponieważ nie miały wymaganych atestów. Jak myślicie - co by się działo, gdyby Okulary Czasu wciąż były dostępne i trafiły na przykład do Was? Albo do Waszych rodziców? Dziadków? Pani od matematyki? Surowej sąsiadki z trzeciego piętra? No i co by było, gdybyście Wy lub Wasi bliscy zapomnieli zdjąć je po upływie 5 minut?! Chyba tylko Wasza wyobraźnia jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie! Dlatego szybko siadajcie i piszcie o tym opowiadanie!  

Poznaj szczegóły konkursu 

Kalendarium konkursu

 • 1 marca: start konkursu 
 • 1 - 31 marca: czas na nadsyłanie opowiadań  
 • 9 maja: obrady Jury 
 • 11 maja: ogłoszenie wyników 
 • Październik: publikacja książki ze zwycięskimi opowiadaniami 

Jury konkursu

 • Monika Hałucha 
 • Małgorzata Jankowska 
 • Barbara Kosmowska
 • Małgorzata Węgrzecka 
 • Rafał Witek

Znajdź odpowiedzi na swoje pytania 

Na pytania dotyczące konkursu odpowiadamy pod adresem talent@nowaera.pl 

Możesz też zadzwonić do naszego Centrum Kontaktu. Ale zanim to zrobisz, pobierz i przeczytaj uważnie regulamin konkursu i informacje na stronie tegorocznej edycji oraz na stronie głównej wydarzenia. Wszystko, co ważne, na pewno tam jest. Możliwe więc, że uda Ci się uzyskać odpowiedź na swoje pytanie, zanim w ogóle je zadasz!  

 

Pobierz regulamin konkursu oraz zgodę rodzica/opiekuna na udział dziecka w konkursie

Partnerzy konkursu

Patroni honorowi:


Patroni medialni:

Zobacz także