Startujemy w przyszłość!

 

Weź udział w piątej, jubileuszowej edycji

największego konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych!

Kto się pisze na przygodę?  

Tak – to już piąta, jubileuszowa edycja „Popisz się talentem”! Za nami cztery edycje pełne świetnych tekstów i odkrytych literackich talentów. Biblioteczka pokonkursowych książek rośnie, młodych adeptów literatury przybywa, a zatem… czas działać dalej. Tym razem chcielibyśmy zaproponować Wam spojrzenie w przyszłość. Jest ku temu świetna okazja – rok 2021 został ogłoszony rokiem Stanisława Lema, znanego w Polsce i na całym świecie twórcy opowiadań z gatunku science fiction (fantastyki naukowej). Lem nie tylko odważnie patrzył w przyszłość, ale też trafnie analizował i przewidywał to, co może się ludzkości przytrafić. Opowiadania autora „Bajek robotów” do dziś zaskakują wnikliwością i celnością. Warto więc spróbować pójść w jego ślady. Może i wy zechcecie rzucić okiem w przyszłość i opowiedzieć czytelnikom, co tam zobaczyliście? Kto się pisze na taką przygodę? 

Mali reporterzy, wielki temat 

Wyobraźnia to podstawowe narzędzie pracy pisarza. Ważniejsze niż pióro, kartka czy komputer. W tegorocznej edycji „Popisz się talentem” użyjecie wyobraźni, aby zajrzeć w przyszłość. To temat, który rozpala wyobraźnię twórców od dziesiątek lat. Teraz czas, abyście i wy się z nim zmierzyli. Opiszcie Waszą wizję przyszłego świata, tworząc relację z wyprawy w przyszłość. Jesteśmy pewni, że Wasza nieposkromiona wyobraźnia, ciekawość, wnikliwość i spostrzegawczość pozwolą Wam stworzyć wyjątkowe tekstyA zatem do dzieła – startujemy w świat jutra! 

Zadanie konkursowe

„Jest 25 marca 2121 roku. Imieniny obchodzą Cyberiusz, Księżycomir oraz Gigalena…” – tak mógłby się zaczynać serwis informacyjny za sto lat. Jak będzie wtedy wyglądał świat? Czy powstaną nowe, genialne wynalazki? Czy ludzie zamieszkają na obcych planetach? Czy nasza Ziemia będzie wciąż nadawać się do życia? Czy znajdziemy cudowne lekarstwo na choroby i staniemy się lepsi, mądrzejsi, bardziej troskliwi? A może wręcz przeciwnie? Wierzymy, że Twoja wyobraźnia pozwoli odpowiedzieć na choć część z tych pytań! 

Wyobraź sobie, że stacja JUTRO TV wysyła Cię w przyszłość. Masz za zadanie napisać relację z tego, co tam zastałeś. Dlaczego napisać? Ponieważ kamery i twarde dyski źle znoszą podróż w czasie – tylko tekst pisany jest w stanie ją przetrwać! Do dzieła zatem! Zrelacjonuj, co przeżyłeś w świecie jutra, kogo spotkałeś, w jakich zdarzeniach uczestniczyłeś, co zaobserwowałeś. Koniecznie dodaj także własny komentarz – jak prawdziwy reporter! 

Szczegóły konkursu

Z nami sobie poradzisz!

Aby pomóc Wam w podjęciu tegorocznego literackiego wyzwania, przygotowaliśmy garść porad, które pokażą Wam, co jest ważne w tworzeniu ciekawej, wciągającej relacji z wydarzeń – także tych wyobrażonychAle na dobrych radach nie poprzestaliśmy! Stworzyliśmy też jedno przykładowe opowiadanie o świecie jutra – bo czasami najlepiej jest spojrzeć na zadanie z praktycznej strony. Jesteśmy pewni, że po zapoznaniu się z tymi materiałami wszystko będzie dla Was jasne, a wyobraźnia zacznie pracować na najwyższych obrotach! 

Jury i kategorie wiekowe

Oceną nadesłanych na konkurs opowiadań zajmie się jury w składzie:

 • Monika Hałucha (PS IBBY)
 • Małgorzata Jankowska (Nowa Era)
 • Małgorzata Węgrzecka („Świerszczyk”)
 • Wojciech Widłak (pisarz dziecięcy)
 • Rafał Witek (pisarz dziecięcy).

Jury będzie rozpatryw prace w podziale na dwie grupy wiekowe: klasy I–IV i klasy V–VIII. W każdej z tych kategorii wyłonimy 15 opowiadań (czyli łącznie 30).

Nagrodą jest literacki debiut

Są takie osiągnięcia i takie radości, których nie da się kupić za żadne pieniądze. Widok własnego opowiadania w prawdziwej, profesjonalnie zredagowanej i zilustrowanej książce do nich należy. A to właśnie jest główną nagrodą w konkursie „Popisz się talentem” i to czyni go absolutnie wyjątkowym. Już jesienią 2021 trzydziestu laureatów otrzyma do rąk własnych pokonkursową książkę ze swoimi tekstami. A także pamiątkowe dyplomy potwierdzające ich sukces. Placówkom, z których pochodzą laureaci, przyznamy certyfikat „Szkoła wspierająca talenty”. A wszystkich – i laureatów, i czytelników – na pewno ucieszy fakt, że cały dochód ze sprzedaży pokonkursowej książki trafi do wybranej fundacji działającej na rzecz potrzebujących dzieci. 

Nauczycielu! Rodzicu! Zobacz, dlaczego warto zachęcić dziecko do pisania!

Udział w konkursie „Popisz się talentem”: 

 • pomaga uczniom odkrywać ich kreatywny potencjał 
 • rozbudza zainteresowania literacko-czytelnicze 
 • umożliwia dzieciom wyrażenie siebie poprzez sztukę 
 • stanowi rozwijające, ambitne wyzwanie 
 • zachęca do twórczego posługiwania się polszczyzną i formułowania samodzielnych wypowiedzi pisemnych 
 • buduje motywację do pisania dzięki tematowi bliskiemu zainteresowaniom dzieci i młodzieży 
 • daje szansę każdemu, nie tylko prymusom
 • jest całkowicie bezpłatny.

Kalendarium konkursu

 • 2III  start konkursu
 • 2IV ostatni dzień na wysyłanie prac
 • 2IV  11 V  czytanie prac przez jury
 • 2V obrady jury i wyłonienie zwycięzców; weryfikacja zwycięskich prac w programie antyplagiatowym
 • 25 V  ogłoszenie wyników konkursu na stronie internetowej
 • 31 V –1VI  kontakt wydawnictwa z laureatami konkursu, wysyłka dyplomów
 • XI premiera książki z opowiadaniami laureatów

Kontakt z organizatorem

Na pytania dotyczące konkursu odpowiadamy pod adresem talent@nowaera.pl.
Możesz też zadzwonić do naszego Centrum Kontaktu.

 

Pobierz regulamin konkursuzgodę rodzica/opiekuna na udział dziecka w konkursie oraz plakat informacyjny dla uczniów, który można wydrukować i powiesić w szkole lub klasie.

Porady literackie

Zapoznaj się z poradami warsztatowymi udzielanymi przez najlepszych polskich autorów.

Rafał Witek

Warto pamiętać, dla kogo się pisze

Paweł Beręsewicz

Tworzenie opowiadania zaczynam od zadania sobie pytania, czy będę miał przy tym choć odrobinę zabawy

Andrzej Marek Grabowski

Szczegół i metafora to najsmaczniejsze przyprawy literatury

Zofia Stanecka

Jeśli nie umiesz zacząć od pierwszego zdania, zacznij od drugiego

Wojciech Widłak

Dobry pomysł na opowiadanie może być dziwny

Barbara Kosmowska

Nie śpiesz się. Słowa poczekają, wydawca poczeka

Grzegorz Kasdepke

Na dwa przymiotniki w krótkim zdaniu mogą sobie pozwolić tylko najlepsi

Partnerzy konkursu

Patron honorowy:

Patroni medialni:

Zobacz także