Przyjmowanie prac konkursowych zakończone

Drodzy młodzi pisarze, drogie młode pisarki! Zakończyliśmy przyjmowanie prac do 4. edycji konkursu literackiego „Popisz się talentem”. Teraz trwa wielkie czytanie! Tytuły zwycięskich opowiadań i nazwiska laureatów poznacie już 4 czerwca. Rezultatem konkursu będzie pięknie zilustrowana książka zawierająca 30 najlepszych opowiadań wyłonionych przez profesjonalne jury - po 15 opowiadań z dwóch grup wiekowych (klasy I-IV oraz klasy V-VIII).

Daj zwierzakom głos!

Kreatywne pisanie to wspaniała okazja, aby spojrzeć na świat cudzymi oczami. Wyobrazić sobie, co przeżywają inni. W tegorocznej edycji konkursu „Popisz się talentem” chcielibyśmy zachęcić dzieci i młodzież do spojrzenia na świat oczami zwierząt. Zwierzęta nie potrafią mówić, ale potrafią kochać, cieszyć się i smucić, bawić się i psocić, czuć i tęsknić. Są ważną częścią naszego świata.

Aby zrozumieć zwierzęta, trzeba mieć otwartą głowę, dobre serce i mnóstwo fantazji. A tacy właśnie są młodzi ludzie, uczniowie szkół podstawowych. Czas zatem chwycić za pióro i dać zwierzakom głos. Niech cały świat je usłyszy – od wielkiego niedźwiedzia do malutkiej myszy!

Zadanie konkursowe

Słynny naukowiec profesor Antoniusz Wścibinos skonstruował urządzenie tłumaczące mowę zwierząt. Nazwał je ZWIERZOFONEM. Urządzenie owo, z wyglądu przypominające połączenie trąby z dyktafonem, nie tylko tłumaczy, co mówią zwierzęta, lecz także nagrywa ich wypowiedzi. Pewnego dnia w czasie spaceru profesor zgubił owo urządzenie. Gdy je znalazł, pamięć urządzenia była całkowicie zapełniona. Małe i duże zwierzęta ponagrywały tam swoje zwierzenia! Jak myślisz, co chciały nam powiedzieć? Co je cieszy, co martwi, czego potrzebują? Co sądzą o nas, ludziach? Pomóż profesorowi spisać choć jedną opowieść nagraną na ZWIERZOFON. Dzięki Tobie cały świat może się dowiedzieć, co zwierzęta mają nam do powiedzenia!

Jury i kategorie wiekowe

Oceną nadesłanych na konkurs opowiadań zajmie się jury w składzie:

 • Monika Hałucha (PS IBBY)
 • Małgorzata Jankowska (Nowa Era)
 • Małgorzata Węgrzecka („Świerszczyk”)
 • Wojciech Widłak (pisarz dziecięcy)
 • Rafał Witek (pisarz dziecięcy)

Jury będzie rozpatrywać prace w podziale na dwie grupy wiekowe: klasy I–IV i klasy V–VIII. W każdej z tych kategorii wyłonimy 15 zwycięskich opowiadań (czyli łącznie 30).

Nagrody warte wysiłku

Główna nagroda w konkursie to debiut w prawdziwej książce. Opowiadania 30 laureatów zostaną profesjonalnie zredagowane i opublikowane w formie pięknie ilustrowanego tomu, który uzyska ogólnopolską dystrybucję i promocję. Laureaci konkursu otrzymają pamiątkowe dyplomy potwierdzające ich sukces. Placówkom, z których pochodzą laureaci, przyznamy certyfikat „Szkoła wspierająca talenty”. A wszystkich – i laureatów, i czytelników – na pewno ucieszy fakt, że cały dochód ze sprzedaży pokonkursowej książki trafi do fundacji działającej na rzecz zwierząt.

Argumenty dla nauczycieli i rodziców

Konkurs „Popisz się talentem”:

 • pomaga uczniom odkrywać ich kreatywny potencjał
 • rozbudza zainteresowania literacko-czytelnicze
 • umożliwia dzieciom wyrażenie siebie poprzez sztukę, stanowi rozwijające, ambitne wyzwanie
 • zachęca do twórczego posługiwania się polszczyzną i formułowania samodzielnych wypowiedzi pisemnych
 • buduje motywację do pisania dzięki tematowi bliskiemu zainteresowaniom dzieci i młodzieży
 • daje szansę każdemu, nie tylko prymusom
 • jest całkowicie bezpłatny

Kalendarium konkursu

 • 2 IV: start konkursu

 • 26 IV: ostatni dzień na wysyłanie prac

 • 27 IV –26 V: czytanie prac przez jury

 • 27 V: obrady jury i wyłonienie zwycięzców; weryfikacja zwycięskich prac w programie antyplagiatowym

 • 4 VI: ogłoszenie wyników konkursu na stronie internetowej

 • 5–19 VI: kontakt wydawnictwa z laureatami konkursu, wysyłka dyplomów

 • XI: premiera książki z opowiadaniami laureatów

Kontakt z organizatorem

Na pytania dotyczące konkursu odpowiadamy pod adresem talent@nowaera.pl. Możesz też zadzwonić do naszego Centrum Kontaktu.

 

Pobierz regulamin konkursu, zgodę rodzica/opiekuna na udział dziecka w konkursie  oraz plakat informacyjny dla uczniów:

Jurorzy o konkursie

Posłuchaj, co o tegorocznej edycji konkursu „Popisz się talentem” i zadaniu konkuroswym mówią jego jurorzy, duet pisarzy dziecięcych w składzie Wojciech Widłak i Rafał Witek.

Rafał Witek

Wojciech Widłak

Porady literackie

Zapoznaj się z poradami warsztatowymi udzielanymi przez najlepszych polskich autorów.

Per-so-ni-fi-kac-ja: trudne słowo, świetna zabawa

Literatura to zabawa słowem. Kiedy piszesz, język staje się Twoim tworzywem. Jest trochę jak plastelina: możesz nadać mu dowolny kształt. Pomogą Ci w tym figury retoryczne takie jak personifikacja.

10 wskazówek, jak stworzyć dobre opowiadanie

Zobacz nasz poradnik i sprawdź jakie niezwykłe historie napiszą Twoi uczniowie. Skorzystaj z naszych podpowiedzi, by stworzyć dobre opowiadanie. Z nim wszystko Wam się uda!

Rafał Witek

Warto pamiętać, dla kogo się pisze

Wojciech Widłak

Dobry pomysł na opowiadanie może być dziwny

Zofia Stanecka

Jeśli nie umiesz zacząć od pierwszego zdania, zacznij od drugiego

Grzegorz Kasdepke

Na dwa przymiotniki w krótkim zdaniu mogą sobie pozwolić tylko najlepsi

Barbara Kosmowska

Nie śpiesz się. Słowa poczekają, wydawca poczeka

Andrzej Marek Grabowski

Szczegół i metafora to najsmaczniejsze przyprawy literatury

Paweł Beręsewicz

Tworzenie opowiadania zaczynam od zadania sobie pytania, czy będę miał przy tym choć odrobinę zabawy

Ambasador 4. edycji konkursu

Marcin Kostrzyński (ur. 1970) - autor filmów, obserwator przyrody. Z wykształcenia dziennikarz, leśnik, operator kamery. Autor kanału na You Tubie „Marcin z lasu” oraz wideobloga na Facebooku. Od 1994 roku pracował jako operator kamery oraz prowadzący programy o tematyce przyrodniczej dla nadawców telewizyjnych. Współautor wielu filmów i cyklicznych audycji dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych.

Za filmy z cyklu „Dzika Polska” wraz z innymi twórcami otrzymał Nagrodę Popularyzator Nauki, Puchar Prezydenta RP, GRAND PRIX na III Festiwalu Filmów Popularnonaukowych w Sopocie w 2008 roku oraz GRAND PRIX X Ogólnopolskiego i VI Międzynarodowego Festiwalu Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego EKOFILM. Zdobywca Medalu Polskiej Niezapominajki 2017, Pozytywki Dzień Dobry TVN 2018, Nagrody Esencja Natury 2018.

Partnerzy konkursu

Patron honorowy:

Patroni medialni:

 

Zobacz także