Książkowy przykład inicjatywy z misją

Przywróćmy dzieciom i nastolatkom radość z czytania! Rzućmy czytelnictwu koło ratunkowe! Bo przecież czytanie te jedna z najważniejszych umiejętności dla rozwoju młodych ludzi – to nie tylko jeden z filarów edukacji, ale też osobistego rozwoju będącego drogą do szczęścia, czyli do stania się tym, kim chcemy się stać. A kto najskuteczniej może wspierać i upowszechniać modę na czytanie? Wiadomo – nauczyciele z ich wiedzą i autorytetem. Ich rola jest tu absolutnie kluczowa! Dlatego Nowa Era postanowiła zostać partnerem edukacyjnym inicjatywy „Ratownicy czytelnictwa”. Inicjatywę tę tworzy zespół koordynujący z wielu organizacji z całego kraju, działający pod skrzydłami Fundacji Powszechnego Czytania. Dla tak silnego zespołu nie ma rzeczy niemożliwych!
Dołącz do nas i Ty – razem zadbamy, aby 
w jak największej liczbie szkół w Polsce byli „Ratownicy czytelnictwa”!

Warto być „Ratownikiem czytelnictwa”

Celem inicjatywy jest stworzenie wspólnoty nauczycieli i nauczycielek – ekspertów w dziedzinie zachęcania do czytania dla przyjemności. Jeśli zatem jesteś nauczycielem lub bibliotekarzem i jesteś gotów podjąć działania związane z upowszechnianiem czytania w proponowanych przez „Ratowników czytelnictwa” obszarach (1.#dzieci, 2.#nauczyciele, 3.#rodzice, 4.#współpraca, 5.#na zewnątrz), to jest to inicjatywa dla Ciebie!  

 

  • Zaangażuj siebie i swoją placówkę w wybrane aktywności pro-czytelnicze w pięciu obszarach.  
  • Dostosuj wybrane aktywności czytelnicze do potrzeb Twoich uczniów i profilu placówki.  
  • Korzystaj z darmowych materiałów i wzajemnych kontaktów we wspólnocie Ratowników. 
  • Weź udział w co najmniej czterech bezpłatnych webinariach i uzyskaj „Certyfikat Ratownika czytelnictwa” oraz zaświadczenie ukończenia szkolenia w akredytowanej placówce doskonalenia nauczycieli.  
  • Uzyskaj dla szkoły „Certyfikat Szkoły Ratowników czytelnictwa”, angażując środowisko szkolne w co najmniej jedną aktywność w obszarach 1-4.  

 

Pamiętaj! W „Ratownikach czytelnictwa” nie chodzi o to, abyś robił więcej, ale o to, aby Twoja praca uzyskała ramy, dzięki którym zostanie bardziej doceniona i stanie się jeszcze efektywniejsza.
Dołącz do akcji i poczuj korzyści!
 

Chcesz dołączyć? Nic prostszego!

Dołączenie do zespołu „Ratowników czytelnictwa” nie wymaga żadnych skomplikowanych zabiegów ani procedur! Jeśli jesteś nauczycielem lub bibliotekarzem pracującym w szkole podstawowej, to:  

  • Wypełnij krótki formularz zgłoszeniowy na stronie Fundacji Powszechnego Czytania.  
  • Na tej samej stronie uzyskaj więcej szczegółowych informacji o całej inicjatywie i znajdź odpowiedzi na pytania, które mogą Ci się nasuwać.
  • W ciągu następnych miesięcy podejmij wybrane działania w 4 z 5 głównych obszarów. 
  • Uzyskaj certyfikacje, które potwierdzą Twoje zaangażowanie i ułatwią oraz przyspieszą Twój rozwój zawodowy, a także podniosą prestiż i konkurencyjność placówki (wszelkie informacje będziesz na bieżąco otrzymywać po przystąpieniu do programu poprzez formularz zgłoszeniowy). 
Najświeższe informacje aktywnościach i spotkaniach Ratowników czytelnictwa”, zaproszenia na darmowe webinaryminikonkursy i inne nowości znajdziesz stronie Fundacji Powszechnego Czytania.

Korzystaj z darmowych materiałów szkoleniowych

Zamieszczone poniżej webinaria, artykuły i inne materiały pomogą Ci zorganizować swoje działanie, podpowiedzą, jak zaangażować innych i udzielą porad dotyczących m. innymi metodologii upowszechniania czytania, psychologii czytania, wyboru wartościowych tytułów czy sposobów pracy z uczniami. Zaglądaj tu regularnie po więcej!  

Dlaczego opłaca się nam, nauczycielom i rodzicom, aby dzieci czytały

Retransmisja szkolenia on-line dla nauczycieli języka polskiego przeprowadzonego przez Marię Deskur i Karinę Muchę.

Zabierz książkę na lekcję, czyli jak zachęcić uczniów do czytania

Retransmisja szkolenia on-line dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej przeprowadzonego przez Krystynę Rózgę.

Poznaj ambasadorów naszej inicjatywy

Ambasadorami „Ratowników czytelnictwa” zgodzili się zostać najpopularniejsi twórcy tekstów dla dzieci i dorosłych, a także aktorzy, sportowcy, osoby publiczne. Dlaczego? Bo czytanie to nasza wspólna sprawa, która wpływa na jakość życia pokoleń i kształtuje krajobraz społeczny, ekonomiczny oraz kulturowy kraju. Zobacz, kto jest już z nami!

 

Organizatorzy akcji

Partnerzy edukacyjni

Zobacz także