Możliwości i zastosowanie MS Surface w edukacji

Coraz więcej ekranów wprowadzanych jest do sal szkolnych. Wraz z nimi, nauka staje się coraz bardziej interaktywna. Za niedługo w szkołach może zagościć nowa linia produktów firmy Microsoft, która w ramach swojego asortymentu rozszerza pole zastosowań tabletów i laptopów w edukacji. Dzięki między innymi innowatorskiemu połączniu 2 w 1 laptopa z tabletem, MS Surface daje wszechstronne rozwiązania odpowiadające na zróżnicowane potrzeby użytkowników – uczniów i nauczycieli.

Do tej pory chcąc korzystać z tabletu musieliśmy pracować bez programów dostępnych na komputerach. Wszelkie programy, z których moglibyśmy chcieć skorzystać, musieliśmy zastępować mniej rozbudowanymi aplikacjami. Jeśli jednak stawialiśmy na możliwości sprzętu, korzystając z laptopów lub komputerów stacjonarnych musieliśmy zrezygnować z lekkości i wygody tabletów, a także w większości przypadków z zalet ekranu dotykowego. Tymczasem MS Surface Pro bierze co najlepsze z tych dwóch form i łączy je w jedno urządzenie obsługujące zarówno aplikacje, jak i pełną wersję systemu operacyjnego MS Windows. Funkcjonalność, która szczególnie zwraca uwagę w tych urządzeniach to Surface Pen, czyli rysik umożliwiający pisanie i rysowanie niemalże jak na papierze, a dzięki możliwości zmiany nachylenia kąta malowania rysikiem zyskujemy kontrolę, precyzję i możliwości cieniowania. Natomiast port szybkiego ładowania oraz pojemna bateria ułatwiają planowanie, skracają czas przygotowywania sprzętu do pracy i pozwalają na prowadzenie zajęć bez kabli czy przerw na podłączanie się do prądu.

Takie urządzenia mogą okazać się niezwykle użyteczne w szkołach podstawowych i licealnych. Korzystając z urządzeń MS Surface możemy uatrakcyjnić niemal każde działanie na lekcji, jednocześnie zwiększając zaangażowanie uczniów i uczennice w prowadzone zajęcia. Wiele z ilustracji rysowanym do tej pory na tablicy możemy wcześniej przygotować na urządzeniu, a jedynie wskazując lub podkreślając najważniejsze informacje Surface Pen w trakcie lekcji zwracać uwagę na kluczowe informacje. Wspomniany wcześniej rysik powala także na tworzenie grafik na żywo co może spotkać się z zachwytem ze strony bardziej artystycznych przedstawicieli i przedstawicielek kadry pedagogicznej, ale również wśród dzieci pragnących rozwinąć swoją przyszłość w zawodach związanych z grafiką, projektowaniem czy architekturą.

Ta interaktywność i możliwość dostosowywania przekazywanych informacji do konkretnej grupy powoduje wzrost ilości przyswajanych informacji i zadowolenia z nauki. Obrazowanie związków przyczynowo skutkowych dotychczas przedstawianych tekstowo prowadzi do lepszego zrozumienia powiązań i budowy umiejętności krytycznego myślenia, czyli niezwykle ważnych aspektów w nauczaniu historii. Zwyczajowo znienawidzone sposoby sprawdzania stanu wiedzy mogą przybrać nową formę, gdzie testy czy kartkówki przeprowadzane na żywo od razu ilustrują ilość prawidłowych i nieprawidłowych odpowiedzi w klasie, jednocześnie motywując tych którzy mają braki do uzupełnienia bez stresu związanego z odpowiadaniem przy tablicy, a także dając poczucie dumy tym którym zawsze uda się znaleźć się wśród dobrze odpowiadających osób. Korzystanie z MS Surface Pro ułatwiłoby także analizowanie materiałów audiowizualnych we własnym tempie, w przeciwieństwie do materiałów wyświetlanych całej klasie z projektora.

Możliwości są nieograniczone. Z urządzeniami MS Surface możemy również zaplanować wycieczkę plenerową by korzystając na przykład z aplikacji dotyczących ochrony środowiska opowiedzieć o jego stanie lub odwiedzając lokalne miejsca pamięci narodowej poświęcić czas omawianemu okresowi historii współczesnej i jej nieznanych bohaterów. Przenośny sprzęt daje sposobność dostosowywania miejsca lekcji do jej tematu, a choć zastosowań MS Surface Pro w klasie szkolnej czy na wycieczce znajdzie się co nie miara, warto wspomnieć także o tym, że te urządzenia na pewno będą mile widziane przez nauczycielki i nauczycieli w trakcie przygotowywania zajęć, planowania pracy w trakcie roku szkolnego, sprawdzania testów czy przeprowadzania zajęć on-line bez konieczności martwienia się o jakość dźwięku czy obrazu.

Niezaprzeczalną zaletą tego sprzętu jest też nacisk kładziony przez firmę Microsoft na kwestie cyberbezpieczeństwa, w tym rozwiązania chmurowe, skupione na ochronie przed złośliwym oprogramowaniem i wyciekiem danych osobowych czy dokumentów. W obliczu coraz większej ilości czasu spędzanego przez uczniów z komórką w ręku czy w inny sposób w Internecie, temat bezpieczeństwa stał się niezwykle aktualny. Przy okazji korzystania ze sprzętu umożliwiającego naukę i pracę, warto stworzyć zasady chroniące przed wyłudzeniami w sieci i pozwalające na świadome i samodzielne korzystanie z dostępnych urządzeń.

MS Surface to nowa klasa urządzeń, która bez wątpienia będzie szeroko wykorzystywana w edukacji. Dzięki nowym możliwościom, mobilności i wytrzymałej baterii na pewno podbiją serca młodych użytkowników w bezpiecznych warunkach stwarzanych przez Microsoft.

Blanka ZantaraKoordynatorka projektów technologiczno-edukacyjnyc, GMS Innowacje.

Marcin Sołodki - Pedagog zdolności, certyfikowany trener, ekspert edtech, wspólnik w GMS Innowacje - spółce zajmującej się przygotowywaniem oprogramowania edukacyjnego. W swoim dorobku firma posiada aplikacje mobilne, webowe, VR/AR platformy e-learning, kursy online, gry internetowe oraz edukacyjne spacery wirtualne.