Przedszkolne laboratorium

Marzena Ożarek-Szilke z serwisu mNauka oraz jej młodzi asystenci przedstawiają widowiskowe, ale łatwe w przygotowaniu i bezpieczne eksperymenty do przeprowadzenia w domowym lub przedszkolnym laboratorium. Wspólne eksperymentowanie z dzieckiem pozwala mu poznać smak naukowej pasji i odkryć radość uczenia się nowych rzeczy.

Obejrzyj filmy

Ocean w butelce

Czym są „podwodne ogrody”? Gdzie leży największa rafa koralowa? I jak za pomocą foliowej torebki stworzyć miniaturową meduzę? Zapraszamy do eksperymentu, który zabierze Was i Waszych podopiecznych w podróż po oceanicznych głębinach.

Kolorowe dmuchańce

Czy za pomocą zaledwie trzech kolorów można stworzyć piękny, wielobarwny obraz? W jaki sposób uzyskać tak zwane kolory pochodne? Zapraszamy do eksperymentu dla starszych przedszkolaków, a następnie do samodzielnego poeksperymentowania ze swoimi podopiecznymi.

Skąd tyle piany?

Jak za pomocą drożdży i wody utlenionej stworzyć eksplodujący pianą wulkan? I co to ma wspólnego z dezynfekcją ran? Zapraszamy do ekscytującego doświadczenia dla starszych przedszkolaków!

Kolorowy świat

Co się stanie, kiedy połączymy żółty i niebieski barwnik? A niebieski i czerwony? Czym są tak zwane kolory podstawowe i jak za ich pomocą wytworzyć wszystkie kolory tęczy? Przedstawiamy kolejny eksperyment dla młodszych przedszkolaków!

Uratujmy kostkę lodu

Co się stanie, kiedy kostkę lodu posypiemy solą? Dlaczego zimą wysypuje się na ulice mieszankę piasku i soli? Obejrzyjcie eksperyment dla młodszych przedszkolaków, a później wspólnie z podopiecznymi uratujcie Wasze kostki lodu!

Jak działa mydło?

Dlaczego sama woda to za mało, by dokładnie umyć dłonie? Co to znaczy, że brud „boi się” mydła? Zapraszamy do obejrzenia – i samodzielnego przeprowadzenia – eksperymentu dla młodszych przedszkolaków.

Co pływa, a co tonie?

Dlaczego wrzucony do wody drewniany klocek unosi się na jej powierzchni, a metalowa łyżeczka od razu idzie na dno? Czym jest napięcie powierzchniowe? Zachęcamy do obejrzenia naukowej zabawy i samodzielnego przeprowadzenia eksperymentu z dziećmi.

Czy oliwa pływa?

Co dzieje się po zmieszaniu oliwy z wodą? Dlaczego tych dwóch cieczy nie da się połączyć? Zapraszamy do eksperymentu dla starszych przedszkolaków.

Dlaczego jajko nie tonie?

Czy jajko wrzucone do wody zatonie, czy będzie pływać? Zapraszamy do obejrzenia filmu i sprawdzenia, a następnie do poeksperymentowania ze swoimi podopiecznymi.

Jak znaleźć powietrze?

Czy powietrze da się zobaczyć? Przedstawiamy propozycję eksperymentu dla młodszych przedszkolaków, który stosunkowo łatwo można przeprowadzić nawet w większej grupie, a także z dziećmi w domu.

Zobacz także