Gra w kolory

Chcesz się skoncentrować na nudnej lekcji lub spotkaniu? Połóż na biurku zielony przedmiot i raz na jakiś czas skupiaj na nim wzrok.

Dr Kate Lee z Uniwersytetu w Melbourne przeprowadziła eksperyment naukowy. 150 studentów dostało do wykonania wyjątkowo nudne zadanie – musieli klikać w klawiaturę, gdy na ekranie pojawiały się określone liczby. Po pięciu minutach tego monotonnego zadania, była 40 sekundowa przerwa. Połowa studentów zobaczyła na ekranie swojego komputera betonowy dach. Druga zieloną łąkę. Potem znów wrócili do monotonnego klikania. Badania pokazało, że ci którzy odpoczywali patrząc na betonowy dach byli znacznie bardziej zdekoncentrowani i popełniali znacznie więcej błędów, niż studenci, którzy przez chwilę obserwowali zieloną łąkę – ich poziom koncentracji wzrósł o 8 proc., a efektywność pozostała na tym samym wysokim poziomie.

Zielony to kolor relaksu – sprawia, że wzrok odpoczywa, a nam łatwiej wrócić do pełnej koncentracji. Dlatego warto trzymać na stole zeszyt lub zdjęcie z sielskim zielonym krajobrazem, który będzie działał odprężająco.

Uwaga! Jeśli nie lubisz zielonego – możesz zastąpić go pomarańczowym. Chińczycy od wieków uważają, że pomarańczowy to kolor „yang” – stymulujący skupienie i ułatwiający dobrą organizację.