
Na pewno wiesz, że od wyniku egzaminów ósmoklasisty zależy, czy dostaniesz się do wymarzonej szkoły średniej. Ale czy zdajesz sobie sprawę, że egzaminy to nie wszystko? Równie ważne są oceny na koniec roku. Jest jeszcze czas na to, by je poprawić. Jak to zrobić gdy czasu do końca roku szkolnego jest niewiele? Chcieć to móc…
Czy oceny w szkole mają znaczenie?
Podczas rekrutacji do szkoły średniej wszystkie twoje osiągnięcia zostaną przeliczone na punkty. Maksymalne wyniki z trzech egzaminów to w sumie 100 punktów. Świadectwo z czerwonym paskiem da ci 7 punktów, a dobre oceny na koniec roku z czterech przedmiotów punktowanych – maksymalnie 72 punkty. O tym, jak obliczać punkty ze świadectwa i z egzaminu przeczytasz tutaj. Zwróć uwagę, że różnica między oceną bardzo dobrą i dobrą to 3 punkty, a między dobrą i dostateczną to aż 6! Naprawdę warto poprawić oceny z kilku najważniejszych przedmiotów, by dostać się do wybranej klasy w wymarzonej szkole ponadpodstawowej.Jak szybko poprawić oceny na koniec roku? Instrukcja krok po kroku.
Jak poprawić oceny w drugim semestrze? Cóż, trzeba po prostu wziąć się do pracy. Ale nie martw się! Nie musisz uczyć się całymi dniami, żeby się nauczyć! Skorzystaj z naszych wskazówek.
- Pamiętaj, że uczysz się dla siebie!
Twoim celem jest dostanie się do wybranej szkoły średniej. Wyobraź sobie, co poczujesz, kiedy zobaczysz swoje nazwisko na liście przyjętych uczniów. Ulgę, radość, dumę… Usiądź do nauki z pozytywnym nastawieniem. - Zrób plan
Ustal, ile czasu dziennie możesz poświęcić na naukę konkretnego przedmiotu i czego musisz się nauczyć. Czy są to zagadnienia z poprzedniego sprawdzianu, który trzeba poprawić, czy może bieżące, z których ma być kartkówka w najbliższym tygodniu? Podziel materiał na części, by uczyć się codziennie po trochu. Taka organizacja pracy ułatwia zapamiętywanie. - Skup się na zadaniu
Jeśli twój telefon i komputer nieustannie sygnalizują, że przyszła nowa wiadomość, wyłącz powiadomienia. Usuń z biurka zbędne przedmioty. Podręcznik, repetytorium, zeszyt czy własne notatki w zupełności wystarczą. Do tego różnokolorowe przybory do pisania i kubek wody (nic tak nie sprzyja koncentracji, jak właściwe nawodnienie organizmu!). - Nie ucz się w ostatniej chwili
Przecież masz plan! Powtarzające się krótkie okresy nauki trwające na przykład 20 minut są skuteczniejsze niż wielogodzinne maratony. Po pracowitych 20 minutach zrób 10 minut przerwy, którą poświęcisz na odrobienie pracy domowej lub powtórkę z innego przedmiotu. Ludzki mózg się nie męczy, a co najwyżej nudzi. Zmiana tematu zwiększa jego wydajność i pozytywnie wpływa na pamięć. Dowiedziono także, że nauka jest efektywniejsza, gdy staramy się opanować wiadomości z kilku dziedzin jednocześnie, a nie tylko z jednej. To pocieszające, gdy ma się trzy sprawdziany w tygodniu. Zatem ucz się w dwudziestominutowych cyklach różnych przedmiotów na zmianę. - Powtarzaj i… powtarzaj
Niemiecki psycholog, Hermann Ebbinghaus, zbadał, w jaki sposób ludzki mózg zapomina to, czego się nauczył. Najwięcej informacji „wylatuje” nam z głowy już w ciągu pierwszej godziny! By do tego nie dopuścić, musisz je powtarzać według określonego schematu:- 20 minut nauki
- powtórka po 10 minutach przerwy
-
powtórka następnego dnia
-
powtórka po tygodniu
-
Postaw na wydajność
Nie ucz się, gdy czujesz senność, głód albo ociężałość po posiłku. Wówczas lepiej uciąć sobie drzemkę, przekąsić coś, pozwolić organizmowi przetworzyć posiłek na niezbędną do nauki energię. Ucz się po śniadaniu, aktywności fizycznej (spacer, trening) oraz po południu (ale nie zaraz po obiedzie). -
Stosuj skuteczne metody nauki
Poznaj i stosuj różne mnemotechniki, czyli sposoby na zapamiętywanie trudnych treści. Tu znajdziesz kilka z nich.
Szkolny savoir-vivre, czyli jak przekonać nauczyciela do podwyższenia oceny
Możesz porozmawiać z nauczycielem w szkole. Zapytaj, czy możesz zająć mu chwilę i przedstaw swoją sprawę. Możesz także skontaktować się z nim za pomocą internetu (sposób dobrze przetrenowany podczas nauki zdalnej). Jak napisać wiadomość, która będzie grzeczna i przekonująca?
- Zacznij od powitania. Odpowiednie będzie: „Dzień dobry”.
- Przedstaw swoją prośbę: „Chciałbym/Chciałabym zapytać, czy mogę poprawić ocenę z matematyki (historii, chemii itd.)” albo: „Czy mógłbym/mogłabym poprawić ocenę z…?”
- Napisz krótko, dlaczego ci na tym zależy: „Postanowiłem/postanowiłam wybrać w liceum klasę o profilu matematyczno-fizycznym (humanistycznym, biologiczno-chemicznym itd.) i bardzo zależy mi na dobrej ocenie z tego przedmiotu”.
- Zapytaj, jak poprawić ocenę. Nauczyciel znając twoje dotychczasowe stopnie i zaangażowanie, powinien zdecydować, czy konieczna będzie poprawa sprawdzianów, dodatkowa odpowiedź czy też wykonanie innego zadania.
- W treści wiadomości słowa „Pan” oraz „Pani”, którymi zwracasz się do nauczycieli, pisz zawsze wielką literą.
- Zakończ e-mail słowem „Pozdrawiam” i podpisz się imieniem i nazwiskiem.
Szkoła średnia - od rekrutacji aż po dobrze zdaną maturę!
Sprawdź, jaką pomoc przygotowali dla Ciebie eksperci Nowej Ery!



Jak pomóc dziecku poprawić oceny? Zadania dla rodzica
Rodzice ósmoklasistów często zastanawiają się, jak motywować swoje dorastające dziecko i jak je wspierać, gdy ma problemy w nauce.
- Rozmawiajmy z dzieckiem o jego planach na przyszłość, by samo zdało sobie sprawę, że bez poprawienia ocen nie uda się ich zrealizować.
- Interesujmy się jego szkolnymi sprawami. Wówczas od razu zauważymy problem i będziemy mogli zareagować. Zaproponujmy pomoc w nauce: wspólnie z dzieckiem zaplanujmy powtórkę z przedmiotu, który sprawia mu trudności, wyjaśnijmy, jak zrobić zadanie albo napisać pracę, odpytajmy dziecko przed sprawdzianem.
- Podsuńmy materiały, które mogą mu pomóc: dodatkowe ćwiczenia i repetytoria (np. „Teraz egzamin ósmoklasisty”), arkusze egzaminacyjne z poprzednich lat, które potem sprawdzimy razem z dzieckiem, adresy stron internetowych z quizami ułatwiającymi naukę wybranych.
- Jeśli nie jesteśmy w stanie pomóc, poszukajmy kogoś, kto udzieli dziecku korepetycji.
- Pamiętajmy, że nikt jest w stanie uczyć się bez przerwy, a każdy nastolatek ma także inne potrzeby. Ich zaspokojenie jest bardzo ważne. O tym, jak rozumieć i wspierać emocje ośmioklasisty przeczytasz tutaj.
- Nie krytykujmy i nie porównujmy dziecka do rówieśników. To działa demotywująco. Zamiast tego zawsze doceniajmy jego wysiłki i podkreślajmy mocne strony. Pozytywne nastawienie do nauki to połowa sukcesu.