W Strefie Wiedzy i Rozwoju znajdziesz nagrania rozmów z doświadczonymi i inspirującymi ekspertami. Dowiesz się z nich, jak radzić sobie z wyzwaniami, przed którymi stoją współcześni nastolatkowie. Specjaliści zaproszeni do naszych filmów pomagają dostrzec i nazwać problemy, ale przede wszystkim proponują konkretne rozwiązania i podsuwają użyteczne wskazówki. Dzięki nim łatwiej Wam będzie przezwyciężyć trudności w relacji z nastolatkiem, mądrze go wspierać i wspólnie zaplanować dobrą przyszłość. Obejrzyj i posłuchaj, by dobrze przeżyć czas szkoły średniej Twojego dziecka. 

Już teraz zyskaj dostęp do filmów, które pomogą przygotować się do wyboru szkoły średniej, zyskać wsparcie po nauce zdalnej i mądrze zaplanować przyszłość. Zapisz się na newsletter i oglądaj bezpłatnie!

Filmy

Joanna Flis

Joanna Flispsycholog, psychoterapeuta, doktorantka na Uniwersytecie Szczecińskim, zajmuje się tematyką uzależnień od Internetu

W jaki sposób pandemia i nauczanie zdalne odbiły się na emocjach młodzieży?

Jak „odklejać” młodych od ekranów?

W czasie nauki zdalnej wielu uczniów „jednym uchem” słuchało lekcji, a jednocześnie scrollowali media społecznościowe, oglądali filmiki, rozmawiali przez komunikatory. Jak to wpłynęło na naukę? - Jak pomagać dziecku wychodzić ze szkodliwych nawyków, które nasiliła zdalna nauka, a nie zarzucać oskarżeniami i poczuciem winy? - Jak rozmawiać z dzieckiem o internecie, jak je uczyć mądrego poruszania się w świecie cyfrowym? Dowiedz się co to jest zespół zdalnego zmęczenia i jak pomóc swojemu dziecku poradzić sobie z powrotem do świata analogowego po długim okresie zdalnej nauki.

Zapisz się do newslettera, aby obejrzeć więcej filmów!

 

Katarzyna Bosacka

Katarzyna Bosackadziennikarka telewizyjna i prasowa, mama czwórki dzieci

Dieta nastolatka, czyli co jeść przed egzaminami (i nie tylko), aby wspomóc
pamięć i koncentrację?

Początek roku szkolnego to stres, emocje, ale i wyjątkowy czas, w którym mózg nastolatka potrzebuje szczególnego wsparcia! Jak zadbać o dietę nastolatka na co dzień i przed ważnym wydarzeniem, kartkówką lub egzaminem. Czego unikać, a co koniecznie umieszczać na talerzu? Dlaczego warto pamiętać o smakach dzieciństwa i czy krem czekoladowy może być zdrowy? Obejrzyj wideo i wprowadź zmiany w diecie dziecka – od zaraz!

Zapisz się do newslettera, aby obejrzeć więcej filmów!

Kasia Sawicka

Kasia Sawicka pedagog, mama 5 dzieci, autorka kanału Kasia Sawicka na YouTube

Izolacja i depresja jako pokłosie edukacji zdalnej

Pandemiczne obostrzenia trwają już ponad rok. Jak ta sytuacja wpływa na zdrowie psychiczne nastolatków? Z badań przeprowadzonych przez fundację Dajemy Dzieciom Siłę wynika, że podczas pierwszego lockdownu w grupie wiekowej 13-17 lat blisko połowa nastolatków była zadowolona ze swojego życia. Tylko jedna trzecia badanych oceniała skutki pandemii negatywnie. Jednak im dłużej utrzymuje się stan izolacji społecznej, tym mocniej się te proporcje zmieniają. Osoby, które początkowo dostrzegały pozytywy pandemii, zaczynają zauważać, że brak poczucia stabilizacji i ograniczony kontakt ze znajomymi źle na nie oddziałuje. Jak radzić sobie z izolacją i jakie będą skutki nauki zdalnej?

Zapisz się do newslettera, aby obejrzeć więcej filmów!


Zobacz fragmenty filmów

Katarzyna Bosacka

Katarzyna Bosackadziennikarka telewizyjna i prasowa, mama czwórki dzieci

Lunchbox ucznia szkoły średniej. Czy nadal szykować śniadania do szkoły?

Właściwie licealista jest już (prawie) dorosły. Właściwie powinien sam szykować sobie kanapki, dbać o prawidłową dietę i bilansować posiłki. A jak to wygląda w praktyce? Czy warto zaglądać do lunchboxu ucznia szkoły średniej? Jak nakłonić go do jedzenia zdrowych śniadań w szkole? Podpowiada Katarzyna Bosacka, dziennikarka telewizyjna i prasowa, znawczyni zasad zdrowego żywienia, mama czwórki dzieci.

Zapisz się do newslettera, aby obejrzeć cały film!

Śmieciowe jedzenie i czym je zastąpić. Radzi Katarzyna Bosacka!

Nastolatkowie zbyt często sięgają po niezdrowe przekąski i przetworzone dania. A przecież w okresie intensywnego rozwoju i wytężonej nauki potrzebują witamin, minerałów, niezbędnych kwasów tłuszczowych i wielu innych składników diety, które utrzymują w dobrej formie organizm (z mózgiem na czele!). Jak przekonać młodego człowieka do zdrowych posiłków? Czym zastąpić słone i słodkie „puste kalorie”? Obejrzyj film i sprawdź czym zastąpić śmieciowe jedzenie!

Zapisz się do newslettera, aby obejrzeć cały film!

 

Anna Tulczyńska

Anna Tulczyńskapsycholog, psychoterapeuta

Popandemiczny powrót do szkoły – sposoby na lęk i trudne emocje

Młodzież wraca do szkoły po długim okresie nauki zdalnej. Jak rodzice mogą im pomóc w zrozumieniu emocji  i wspierać w powrocie do nauki stacjonarnej? Jak pomóc dziecku, które najpierw chce powrotu do szkoły, ale szybko się zniechęca, nie chce chodzić na lekcje? Jak rozmawiać o zaległościach w nauce, by dziecko motywować, ale nie wpędzać go w poczucie zagrożenia i nie podkopywać jego wiary w siebie? Obejrzyj film i pomóż swojemu dziecku odnaleźć się w nowym środowisku!

Zapisz się do newslettera, aby obejrzeć cały film!Konflikty z nastolatkiem. Wolisz mieć rację czy relację?

Jak rozmawiać z nastolatkiem i co zrobić, gdy nakazy i zakazy nie działają? Jakie są cechy dobrej rozmowy i jak pokonać bariery komunikacyjne? Jak reagować, by jednocześnie nie stracić dobrej relacji z dzieckiem? Na te i inne pytania odpowie psycholog Anna Tulczyńska. Zapraszamy do obejrzenia filmu pełnego niezbędnej wiedzy dla każdego rodzica!

Zapisz się do newslettera, aby obejrzeć cały film!Wybór szkoły średniej. Zamiast przeciągania liny - rozwiązanie supła i nawiązanie relacji

Jak razem z dzieckiem wybrać odpowiednią szkołę, która zapewni dobrą edukację oraz przyjazną atmosferę? Czym się kierować
i na co zwrócić szczególną uwagę? Dlaczego nie warto polegać jedynie na rankingach? Jaki wpływ na dalsze życie ma szkoła średnia? Sprawdź, jak przygotować się do rekrutacji i dokonać najlepszego wyboru.

Zapisz się do newslettera, aby obejrzeć cały film!

Joanna Flis

Joanna Flispsycholog, psychoterapeuta, doktorantka na Uniwersytecie Szczecińskim, zajmuje się tematyką uzależnień od Internetu

Młodzi w mediach społecznościowych.
Potrzeba akceptacji, aprobaty i przynależności - czy da się ją zaspokoić w sieci?

Jak młody człowiek czuje się w mediach społecznościowych? Czy śledzić profil swojego dziecka i czytać jego posty? Jak reagować, gdy nastolatek kreuje w sieci swój wizerunek albo wchodzi w związek z kimś, kogo nigdy nie widział na żywo? O tym, co młodym ludziom daje (a co im odbiera) życie w cyfrowym świecie, mówi Joanna Flis, psycholożka i psychoterapeutka, specjalistka uzależnień od internetu. 

Zapisz się do newslettera, aby obejrzeć cały film!

Karol Wójcicki

Karol Wójcickipopularyzator astronomii, autor bloga „Z głową w gwiazdach”

Czy pasja może przerodzić się w sposób na życie?

Czy można osiągnąć sukces zawodowy, chodząc z głową w… gwiazdach? Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, opowiada o swoich doświadczeniach i drodze do spełnienia. Jak wymyślić sobie zawód? Czy na pasji da się zarabiać? W jaki sposób wspierać dziecko, aby szło swoją własną ścieżką i nie znało słowa „niemożliwe”? Obejrzyj wideo i przekonaj się, że warto mieć marzenia!

Zapisz się do newslettera, aby obejrzeć cały film!

Jarosław Szulski

Jarosław Szulskinauczyciel, konsultant, autor książki "Nauczyciel z Polski"

W nowej szkole: jak dokonać dobrego wyboru i poradzić sobie w nowym otoczeniu?

Rozpoczęcie nauki w szkole średniej to trudny czas – zarówno w kontekście zmiany organizacji nauczania, jak i odnalezienia się w nowym miejscu. Co brać pod uwagę przy wyborze szkoły? Jak poradzić sobie z obawami i śmiało nawiązywać nowe relacje? Jakie rady uczniowie mogą przekazać młodszym koleżankom i kolegom? Jarosław Szulski, nauczyciel, rozmawia ze swoimi wychowankami: Zofią Żarską i Kacprem Szklarczykiem. Zapraszamy do obejrzenia pierwszej części rozmowy.W nowej szkole: jak nawiązać wartościowe relacje i czerpać radość z codzienności w liceum?

Szkoła średnia wybrana – co dalej? Jak nawiązać relacje, które przetrwają lata, a także nie zamykać się na osoby spoza klasowej „paczki”? Na co zwrócić uwagę, by w natłoku obowiązków i nauki nie zatracić swoich pasji? Jak podejść do planowania swojej przyszłości? Jaka jest w tym wszystkim rola rodziców? Jarosław Szulski, nauczyciel, rozmawia ze swoimi wychowankami: Zofią Żarską i Kacprem Szklarczykiem.

Zapisz się do newslettera, aby obejrzeć cały film!Jak ułatwić nastolatkowi start w dorosłość i wybrać odpowiednią szkołę średnią?

Szkoła średnia to jeden z ważniejszych etapów w życiu. Jaką szkołę wybrać, aby ułatwić dziecku start w dorosłość i pomóc realizować się także poza godzinami lekcyjnymi? Co jest kluczowe w procesie edukacji i jaka jest w tym rola nauczycieli i dyrekcji szkoły? Jarosław Szulski, nauczyciel i autor książki „Nauczyciel z Polski” przekonuje, że dobre wykształcenie to nie czary, a wybór szkoły ma realny wpływ na przyszłość nastolatka.

Zapisz się do newslettera, aby obejrzeć cały film!

Kasia Sawicka

Kasia Sawicka pedagog, mama 5 dzieci, autorka kanału Kasia Sawicka na YouTube

Jak pomóc dziecku, gdy doświadcza porażki?

Porażka to nieodłączny element życia każdego człowieka. Dlaczego warto pozwolić dziecku ponieść porażkę? Czym jest metoda RAIN i jak ją wykorzystać w praktyce? Dlaczego warto stosować metaforę dołka? Jak pomóc dziecku w wypracowaniu bardziej uważnej, skoncentrowanej na doświadczeniu postawy? Poznaj sprawdzone sposoby na wsparcie dziecka po porażce.

Zapisz się do newslettera, aby obejrzeć cały film!Jak rozmawiać z nastolatkiem?

Wielu rodziców skarży się na brak porozumienia z nastoletnimi dziećmi. Warunkiem dobrej relacji jest rozmowa. Kiedy pojawia się dystans emocjonalny, padają przykre słowa, może dochodzić do spięć i pogorszenia kontaktu. Jeśli raniące sytuacje powtarzają się, szansa na prawdziwą rozmowę staje się coraz mniejsza. Z czasem problemy nawarstwiają się i coraz trudniej jest się porozumieć. Jak więc rozmawiać, by zbliżać się do siebie, a nie oddalać?

Zapisz się do newslettera, aby obejrzeć film!

Natalia Tur

Natalia Tursocjolożka, autorka kanału Nishka Movie oraz bloga nishka.pl

Jak wpłynęła na nas nauka zdalna? Jak radzić sobie z trudnościami?

Nauka zdalna to wyzwanie dla uczniów, ale także nauczycieli i rodziców. Pierwsze badania informują o jej negatywnym wpływie na efektywność przyswajania wiedzy. Nie jest to zaskoczenie - zarówno szkoły, jak i uczniowie nie byli przygotowani na taką zmianę w systemie edukacji, a także codziennym funkcjonowaniu. Jak radzić sobie z trudnościami?

Zapisz się do newslettera, aby obejrzeć cały film!

 

Czy kontakty i nauka w świecie wirtualnym zastąpią realne spotkania?

Od ponad roku tkwimy w pandemicznej rzeczywistości – pracujemy oraz uczymy się zdalnie. Sytuacja, która kiedyś mogłaby wydawać się scenariuszem filmu, stała się realna. Czy kontakty online zastąpią te realne? Jak będzie wyglądała nasza przyszłość? Czy wrócimy do normalności, a nasze relacje z innymi nie bedą się ograniczać do rozmów przez wirtualne komunikatory?

Zapisz się do newslettera, aby obejrzeć film!

Marcin Sołodki

Marcin Sołodki pedagog zdolności, certyfikowany trener, ekspert edtech

Projekt: nauka

Odwieczne pytanie: jak się uczyć, aby się nauczyć? Podejdź do nauki jak do projektu - ucz się szybko i skutecznie! Poznaj sprawdzone metody wykorzystywane m.in. podczas zarządzania dużymi inicjatywami - sprawdzą się nie tylko w miejscu pracy, ale ułatwią także codzienną naukę i pomogą zrozumieć, jakie są Twoje potrzeby edukacyjne.

Zapisz się do newslettera, aby obejrzeć cały film!

 

Blended learning, czyli miksowanie metod i formatów treści, aby uczyć się efektywniej!

Garść ważnych informacji dla każdego ucznia szkoły średniej: jak poprawić proces przyswajania nowych informacji? Jak się uczymy: świadomie czy nieświadomie? Czy warto kierować się badaniami E. Dale’a nt. stożka uczenia się? Dlaczego warto miksować materiały i korzystać z różnych form pozyskiwania wiedzy? Sprawdź, co służy efektywnej nauce i jak wykorzystać to w praktyce!

Zapisz się do newslettera, aby obejrzeć film!

Popularne artykuły

Jak traktować oceny na świadectwie?

O różnicy pomiędzy uznaniem dla dziecka, a chwaleniem się jego osiągnięciami

Czego potrzeba do skutecznej nauki?

Jak nowoczesne technologie mogą pomóc w zrozumieniu i utrwaleniu wiadomości?

Progi punktowe

Jak obliczyć liczbę punktów kandydata?

Zobacz także