Zasady efektywnej nauki

Oto 7 zasad, które pomogą dobrze wykorzystać czas i przyswoić wiedzę.

Rodzice mogą pomóc dziecku w wielu kwestiach. Nie mogą jednej rzeczy. Nie mogą za dziecko nauczyć się do egzaminu. To zadanie młody człowiek musi wykonać sam. Zdarza się jednak często, że uczniowie nie potrafią się uczyć, a szkoła nie kształtuje w nich tej kompetencji.

Problemy z przygotowaniem do egzaminów mają także, a nawet - paradoksalnie najczęściej - uczniowie zdolni. Przez dłuższy czas lub cały okres nauki w szkole podstawowej wiedza przychodziła im niejako sama, dzięki aktywności na lekcjach, uważnemu słuchaniu nauczyciela, wykonywaniu standardowych prac domowych. Kiedy trzeba powtórzyć większą partię materiału, nie potrafią tego zrobić. Czują się zagubieni. Potrzebują w tym zakresie pomocy osób dorosłych. Warto przekazać im kilka podstawowych zasad:

 

 1. Koncentruj się tylko na zadaniu. Na jednym zadaniu na raz. Rozpoczynając naukę schowaj wszystkie „rozpraszacze”: telefon, pilot od telewizora, smartwatch wysyłający powiadomienia. Może wydawać się, że da się jednocześnie uczyć się, rozmawiać na czacie i słychać muzyki. Jednak badania pokazują, że zabiera to więcej czasu niż zrobienie tych czynności oddzielnie, po kolei.
 2. Systematycznie ucz się małych partii. To najłatwiejsza i najtrudniejsza w zastosowaniu reguła. Odwlekanie nauki powoduje nawarstwianie się materiału i zwiększa stres.
 3. Ucząc się, rób sobie przerwy co około 40 minut. Zrób wtedy coś miłego.
 4. Przeplataj naukę przedmiotów. Mózg nie lubi wykonywać podobnych zdań przez dłuższy czas.
 5. Najefektywniejszy sposób nauki to tłumaczenie tego zagadnienia komuś innemu – ucz się razem ze znajomymi lub tłumacz rodzicom
 6. Im więcej twojej aktywności tym więcej zapamiętujesz. Samo czytanie to może być za mało, by utrwalić materiał. Angażuj w naukę jak najwięcej zmysłów – wzrok, słuch, dotyk. Wtedy lepiej zapamiętasz treści, których się uczysz. Możesz także próbować uczyć się w ruchu, np. chodząc po pokoju, siedząc na dużej dmuchanej piłce, na której zachowanie równowagi wymaga stałych zmian pozycji ciała.
 7. Poznaj najskuteczniejsze dla ciebie formy nauki – wzrok – czytanie, oglądanie tabeli, wykresów, słuch - czytanie na głos, mówienie komuś, odpowiadanie na głos na zadawane sobie pytania, dotyk – robienie notatek, rysowanie, podkreślanie

 

Polecane publikacje

Samoregulacja w szkole.

Samoregulacja w szkole.

Spokój, koncentracja i nauka

Autorzy: Stuart Shanker

Czy możemy pomóc dzieciom wzmocnić zdolności do samoregulacji, aby czas spędzany w szkole był optymalny dla ich rozwoju?

Stuart Shanker, ekspert od samoregulacji, przekonuje, że nauczyciele mają niezwykłą moc pomagania uczniom w nauce tej umiejętności. W książce objaśnia pięć obszarów samoregulacji – czym są, jak działają, jak przejawiają się w szkole oraz co możemy zrobić, żeby wzmocnić uczniów w każdym z nich.

przejdź do sklepu
Sztuka samodzielnej nauki

Sztuka samodzielnej nauki

Jak zdobyć dowolną umiejętność w krótszym czasie i jak pokierować własną edukacją

Autorzy: Peter Hollins

Tradycyjne metody nauki, które niemal każdy z nas miał możliwość wypróbować w praktyce, mają wady. Lekcjom w szkole często towarzyszą przymus i poczucie mordęgi. Do tego uczeń czy nawet student może wybierać treści kształcenia w ograniczonym stopniu: udział młodego człowieka w opracowaniu własnego programu nauczania dopiero całkiem niedawno stał się nieco większy. Rozwój technologii sprawił, że informacje są wyjątkowo łatwo dostępne. Źródła wiedzy mamy na wyciągnięcie ręki. Jednak łatwo się przekonać, że samodzielna nauka wymaga wielkiej motywacji i zaangażowania. Co więcej, samouk musi sam kierować procesem własnej nauki.

Ta książka jest zwięzłym, praktycznym przewodnikiem dla każdego, kto chce z powodzeniem samodzielnie uczyć się różnych rzeczy. Dzięki niej szybko zrozumiesz, jakie są warunki powodzenia samodzielnej nauki i jak się do niej dobrze przygotować. Przyswoisz sobie zasady tzw. piramidy sukcesu w nauce: pewności siebie, zarządzania sobą i nauki. Nauczysz się skutecznych technik automotywacji. Zaczniesz w odpowiedni sposób podchodzić do koncentracji i uwagi podczas czytania. Poznasz techniki tworzenia realistycznych planów i harmonogramów związanych z uczeniem się nowych rzeczy i z pracą. Zrozumiesz, jak ważne dla skutecznej i efektywnej nauki jest nastawienie na rozwój - wszystko zaczyna być możliwe dopiero w momencie, gdy stwierdzisz, że dasz sobie radę!

Dzięki tej książce dowiesz się:

 • czym się różni nauka zinstytucjonalizowana od samodzielnej
 • które zasady samodzielnej nauki są najważniejsze
 • jak stosować najlepsze techniki interakcji z informacjami
 • jaką metodę szybkiego czytania zastosować, aby zapamiętać więcej
 • jak wykształcić umiejętności i nawyki pomocne w samouczeniu się

Zainspiruj się, zaciekaw i otwórz na nowe możliwości - ucz się samodzielnie!


O autorze
Peter Hollins jest badaczem i psychologiem zgłębiającym meandry natury człowieka. Po latach praktykowania i pracy z setkami ludzi pochodzących z różnych środowisk postanowił poświęcić się pisaniu, dzięki czemu może pomóc milionom czytelników w poprawie jakości ich życia. Napisał kilka znakomicie przyjętych książek. Mieszka w Seattle w stanie Waszyngton.

Techniki samorozwoju

Techniki samorozwoju

czyli jak lepiej zapamiętywać i uczyć się szybciej

Autorzy: Natalia Minge, Krzysztof Minge

Czy wiesz, że wyniki pracy i nauki tylko w pewnym stopniu zależą od inteligencji? Osoba, która posiada ogromne możliwości, ale nie wie, jak z nich korzystać, będzie uzyskiwała znacznie gorsze rezultaty niż ktoś przeciętny. Sięgając po ten poradnik, zyskasz wiedzę na temat tego, jak stale rozwijać i w pełni wykorzystywać swój potencjał, aby zachować sprawność umysłową na długie lata.

Dzięki książce autorstwa doświadczonych psychologów dowiesz się, w jaki sposób koncentrować się lepiej i dzięki temu oszczędzać czas. Poznasz metody szybkiego czytania m.in. skanowanie slalomowe lub po przekątnej. Odkryjesz 16 skutecznych, przydatnych w życiu codziennym technik uczenia się, np. rymowanki liczbowe, rzymski pokój czy akronimy. Dowiesz się, do czego służą mapy myśli i jak je samodzielnie tworzyć. Poznasz techniki wspierające kreatywność, szczególnie przydatne, gdy poszukujesz twórczych rozwiązań problemów.

Lektura poradnika, dzięki licznym wskazówkom, poradom i ponad 150 ćwiczeniom, pomoże ci w pełni wykorzystać niezwykłe możliwości twojego mózgu. Przekonasz się również, że ludzka pamięć właściwie nie ma ograniczeń – trzeba tylko nauczyć się z niej właściwie korzystać!

Dzięki poradnikowi dowiesz się m.in.:

 • jak poszerzyć pole widzenia i dzięki temu czytać szybciej?
 • na czym polega metoda haków – jedna z technik zapamiętywania?
 • w jaki sposób żonglowanie wpływa na rozwój umysłu?
 • po co ci szczęśliwy długopis na egzaminie?
 • jak uczyć się słówek w języku obcym metodą wyzwalaczy?
przejdź do sklepu
Jak się uczyć

Jak się uczyć

Autorzy: Ron Fry

Program, który pomógł milionom uczniów i studentów uczyć się mądrze i skutecznie.
Jak się uczyć przedstawia rewolucyjny system nauki bogato ilustrowany przykładami – dzięki niemu wszyscy, którzy chcą zdobywać wiedzę, poradzą sobie na każdym etapie kształcenia.
Jeśli jesteś uczniem starszych klas szkoły podstawowej, gimnazjum, liceum/technikum.
Jeśli jesteś studentem.
Jeśli starasz się o stypendium lub chcesz podjąć naukę za granicą.
Jeśli po latach przerwy chcesz wrócić do nauki ta książka jest dla ciebie!

Dzięki niej poznasz dogłębnie podstawowe elementy procesu uczenia się - czyli czytanie, pisanie, zarządzanie czasem, pamięć i umiejętność zdawania testów i egzaminów – po to, żeby niczego nie przegapić w procesie zdobywania wiedzy. Znajdziesz tu wskazówki, jak najlepiej przygotować sobie warunki sprzyjające nauce, jak wyróżniać się w klasie czy grupie, jak prowadzić poszukiwania online i wiele innych.
Jak się uczyć:

 • Pomaga uczniom i studentom w każdym wieku – od szkoły podstawowej aż do uzyskania dyplomu, nawet tym, którzy po długiej przerwie wracają do nauki.
 • Wpaja umiejętności, które będą przydatne również poza szkołą czy uczelnią i w późniejszym życiu.
 • Zawiera wskazówki, jak pomagać w nauce młodszym dzieciom, zwalczać zmęczenie i znudzenie w trakcie nauki, najwięcej skorzystać z zajęć klasowych i wiele innych.
przejdź do sklepu
Jak uczyć się skutecznie jakie to proste

Jak uczyć się skutecznie jakie to proste

Autorzy: Carol Vorderman

Książka Jak uczyć się skutecznie powinna trafić do rąk każdego zdesperowanego rodzica, ucznia i studenta. Jej nowatorskie pod względem graficznym barwne schematy i ilustracje z precyzyjnymi wskazówkami postępowania sprawią, że zrozumienie technik przyswajania wiedzy będzie o wiele łatwiejsze.

Ten nieoceniony przewodnik – omawiający najistotniejsze problemy związane z organizacją pracy, układaniem harmonogramów, motywacją, stylami uczenia się, metodami powtarzania materiału, egzaminami i radzeniem sobie z lękami – pomoże rodzicom i dzieciom we wspólnej pracy nad polepszeniem efektów nauki.

Jak uczyć się skutecznie na pewno podbuduje zaufanie uczniów do siebie, zmniejszy poziom stresu i sprawi, że najtrudniejsze elementy uczenia się staną się proste, zrozumiałe i łatwe do opanowania.

przejdź do sklepu