Zmieniam zdanie!

Kuratorzy oświaty w pięciu województwach zapewnili kandydatom dodatkową możliwość zmiany wyboru szkoły i przeniesienia dokumentów do innej placówki.

Trwa rekrutacja do szkół średnich. Terminy wypełniania i składania wniosków w poszczególnych województwach się różnią. Np. na Warmii i Mazurach pierwszy etap naboru trwa blisko 6 tygodni, za to na Mazowszu kandydaci mają zaledwie tydzień na dopełnienie formalności. W województwie małopolskim osobne kalendarium ustalono dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych. Zbiór wszystkich ważnych dat znajdziecie tutaj. Zapoznać się z nim powinni wszyscy, a szczególnie uczniowie zdający dodatkowe testy predyspozycji kierunkowych (do klas dwujęzycznych, sportowych, artystycznych) – nawet jeśli w ich województwie pierwszy etap naboru trwa długo, oni mają mniej czasu na złożenie wniosku (zwykle kilka-, kilkanaście dni przed egzaminem kierunkowym należy zanieść dokumenty do wybranej szkoły).

Warto wiedzieć, że dla kandydatów z pięciu województw kuratorzy ustalili dodatkowy termin w czerwcu, gdy można jeszcze zmienić zdanie i przenieść dokumenty do innej szkoły niż wybrana. To szansa głównie dla tych uczniów, którzy - poznawszy wyniki testów uzdolnień kierunkowych i wyniki egzaminów gimnazjalnych i ósmych klas – zorientowali się, że ich pierwotny wybór nie był trafny. Jedni mogą próbować dostać się do lepszej szkoły, inni wybiorą tę nieco mniej obleganą. 

Możliwość taką przewidziano w następujących województwach:

wielkopolskie – między 14 a 19 czerwca można zmienić szkołę pierwszego wyboru lub kolejność klas na liście;

mazowieckie – w dniach 17-19 czerwca można zmienić wybraną szkołę i przenieść dokumenty;

lubelskie – od 10 czerwca (tuż po ogłoszeniu wyników testów uzdolnień kierunkowych) do 14 czerwca można zmienić wybraną placówkę;

podkarpackie – 17-18 czerwca możliwość zmiany wyboru i przeniesienia dokumentów do innej szkoły;

pomorskie – wnioski można składać długo, bo od 13 maja do 18 czerwca, ale do 19 czerwca można jeszcze zmienić swój wybór.