To jest fizyka 3

Podręcznik do fizyki dla gimnazjum

Nr dopuszczenia: 73/3/2010/2015
Autorzy: Marcin Braun, Weronika Śliwa

W podręczniku dla gimnazjum „To jest fizyka” cz. 3 treści rozpoczynają się od elektrostatyki i prądu elektrycznego, następnie zamieszczono elektryczność, magnetyzm oraz drgania i  fale. Materiał przedstawiono w prosty i zrozumiały sposób, z wykorzystaniem niezbędnego i elementarnego aparatu matematycznego.

  • Pomaga zainteresować przedmiotem i uczyć fizyki w sposób efektywny dzięki przystępnie i zwięźle przedstawionym treściom, licznym odwołaniom do intuicji uczniów i sytuacji znanych im z życia codziennego, Ciekawostkom, a także czytelnym infografikom i inspirującym fotografiom otwierającym tematy.
  • Pozwala kształcić umiejętność rozwiązywania zadań dzięki Przykładom rozwiązanym krok po kroku, często dwoma sposobami, oraz zadaniom różnego typu do samodzielnego rozwiązania.
  • Uczy planowania i przeprowadzania eksperymentów, a także wyciągania z nich wniosków dzięki propozycjom prostych doświadczeń, możliwych do wykonania w szkole lub w domu, z wykorzystaniem łatwo dostępnych przedmiotów, a także Pracom badawczym znajdującym się na końcu działów.
  • Pomaga w utrwalaniu wiedzy i skutecznie przygotowuje do egzaminu gimnazjalnego poprzez wykorzystanie różnych elementów powtórzeniowych, jak Podsumowania, Pytania i zadania na zakończenie tematów, a także Powtórzenia składające się z przypomnienia teorii i czterostopniowego testu.