Jak wychować czytelnika?

  

Wbrew pozorom nawet w czasach komputerów i komórek dzieci mogą pokochać czytanie. Ale czytelnicza pasja raczej nie pojawi się sama z siebie. Warto pamiętać o kilku zasadach, które pomogą wychować „pożeracza książek”.


Czytanie ma mnóstwo zalet: pozwala rozwinąć wyobraźnię, zyskać wiedzę i bogate słownictwo, zdobyć wykształcenie, nauczyć się wyrażania własnego zdania. Dzieci, którym od najwcześniejszych lat rodzice czytają, mają bardziej rozwinięte funkcje mózgu odpowiedzialne za rozumienie przekazywanych treści czy używanie form gramatycznych języka. Oswajanie dziecka z książkami to doskonała inwestycja w jego przyszłość. Pozwala rozwijać inteligencję skrystalizowaną (czyli tę, którą nabywamy, w odróżnieniu od wrodzonej). Pomaga poradzić sobie z emocjami, lepiej rozumieć siebie i innych ludzi. A przede wszystkim – czytanie daje ogromną, nieporównywalną z niczym innym przyjemność.

czytaj więcej

Polecane publikacje

Awantura o Basię

Awantura o Basię

Autorzy: Kornej Makuszyński

Z pokolenia na pokolenie „Awantura o Basię” nieodmiennie bawi, śmieszy, ale też wyciska łzy z oczu.

Ta ulubiona lektura dziewcząt również chłopców może porwać interesującym wątkiem sensacyjnym oraz zabawnymi scenami i wszechobecnym humorem.

przejdź do sklepu
Dzieci z Bullerbyn

Dzieci z Bullerbyn

Autorzy: Astrid Lindgren

Opowieści o dzieciach z Bullerbyn to ukochana lektura z dzieciństwa kilku pokoleń czytelników.

Lasse, Bosse, Lisa, Olle, Britta i Anna mieszkają w Bullerbyn. To maleńka wioska, ale wcale nie jest tam nudno. Każdy dzień, z pozoru zwyczajny, staje się świetną przygodą. Można łowić raki, spać w stogu siana, szukać skarbów, założyć spółdzielnię wiśniową oraz przesyłać wiadomości sznurkową pocztą. A najważniejsze, że przyjaciele i rodzina zawsze są blisko.

przejdź do sklepu
Karlsson z Dachu

Karlsson z Dachu

Autorzy: Astrid Lindgren

Karlsson zachwyca dzieci i jest największym utrapieniem dorosłych!

Karlsson z Dachu jest najlepszym specjalistą od wszystkiego. Wyposażony w charakterystyczne śmigło, lata po Sztokholmie i… płata figle. Pewnego dnia odwiedza Braciszka, który czuje się akurat wyjątkowo samotny, i zostaje jego najukochańszym przyjacielem. Ma rewelacyjne pomysły na najprzeróżniejsze psikusy, uwielbia przeprowadzać eksperymenty z rozmaitymi urządzeniami domowymi i często je psuje. Kiedy zagląda do Braciszka, w zazwyczaj spokojnym domu pojawiają się duchy, za oknami latają na miotłach czarownice, a nocą buszują włamywacze…

przejdź do sklepu
Rasmus, Pontus i pies Szajbus

Rasmus, Pontus i pies Szajbus

Autorzy: Astrid Lindgren
Pełna zabawnych historii i zwrotów akcji powieść detektywistyczna dla dzieci.
 
Wszawy Dołek to najbardziej intrygujące miejsce w Vastanvik! Właśnie tu do wesołego miasteczka przychodzą dwaj 11-letni przyjaciele: Rasmus i Pontus, aby zobaczyć światowej sławy połykacza noży – Alfreda.
Jeszcze nie wiedzą o tym, że tu właśnie rozpoczyna się największa przygoda ich życia! Kiedy bowiem staną się mimowolnymi świadkami zuchwałej kradzieży starych sreber, natychmiast zapragną uratować ten bezcenny skarb. Przeczytaj tę książkę i stań się detektywem wszech czasów!
przejdź do sklepu
Ronja córka zbójnika

Ronja córka zbójnika

Autorzy: Astrid Lindgren

Ekranizacji tej ulubionej lektury dzieci i dorosłych podjęło się słynne Studio Ghibli. Ilustracje zawarte w książce nawiązują do telewizyjnej animacji.

Piękna i wzruszająca opowieść o dzieciach dwóch zwalczających się hersztów zbójników, Ronji i Birku. Mieszkają oni w starym zamku, a dni spędzają w wielkim lesie, w którym żyją dzikie konie, a także okrutne Wietrzydła, Szaruchy i Mgłowce zagrażające ich życiu. Początkowa wrogość Ronji i Birka przemienia się w przyjaźń, a potem w miłość. Dzięki sile tego uczucia udaje im się doprowadzić do pojednania zatwardziałych zbójników.

przejdź do sklepu
Tatuś Muminka i morze

Tatuś Muminka i morze

Autorzy: Tove Jansson

Życie Muminków i ich przyjaciół z Doliny skupia się wokół domu Mamy i Tatusia Muminka, gdzie każdy może liczyć na pomoc i przyjaźń. Panna Migotka, Paszczak, Mała Mi, Włóczykij, Ryjek, czy straszna Buka tworzą galerię postaci, które na zawsze pozostaną w pamięci czytelników.

przejdź do sklepu
Zima Muminków

Zima Muminków

Autorzy: Jansson Tove

Życie Muminków i ich przyjaciół z Doliny skupia się wokół domu Mamy i Tatusia Muminka, gdzie każdy może liczyć na pomoc i przyjaźń. Panna Migotka, Paszczak, mała Mi, Włóczykij, Ryjek czy straszna Buka tworzą galerię postaci, które na zawsze pozostaną w pamięci czytelników.

przejdź do sklepu
Kubuś Puchatek

Kubuś Puchatek

Autorzy: A. A. Milne

Wzruszające, pełne liryzmu przygody Krzysia i jego przyjaciół w Stumilowym Lesie.

Obdarzone ludzkimi cechami charakteru zwierzątka śmieszą i bawią z jednej strony naiwnością, z drugiej – filozoficznym podejściem do życia. Niezwykłe ilustracje Ernesta H. Sheparda oraz doskonały przekład Ireny Tuwim sprawiają, że od wielu lat książki o Krzysiu, Puchatku, Kłapouchym i Prosiaczku należą do ulubionych lektur dzieci i dorosłych.

przejdź do sklepu
Oto jest Kasia

Oto jest Kasia

Autorzy: Mira Jaworczakowa

ej bohaterką jest Kasia – dotychczas wzorowa uczennica i ulubienica rodziców i dziadka – której rodzi się siostrzyczka. Zazdrosna dziewczynka przeżywa bunt: staje się agresywna, popada w konflikty z kolegami i domownikami, przestaje się uczyć… I dopiero ciężka choroba siostrzyczki, do której Kasia sama się przyczyniła, pozwala jej zrozumieć, jak bardzo kocha małą, i wrócić do dawnego stylu życia.

przejdź do sklepu

Wsparcie dla rodziców

7 powodów, dla których warto dawać dzieciom puzzle i układanki

Jak układanie i dopasowywanie wpływa na rozwój dziecka?

Co daje dziecku nauka historii?

Dlaczego warto rozniecać w dzieciach zainteresowanie przeszłością?

Jak uczyć dzieci ekologii?

Uczenie zasad ekologii to nie tylko modny trend, ale przede wszystkim przejaw troski o przyszłość dzieci

Zobacz także