Wsparcie dla rodziców

7 powodów, dla których warto dawać dzieciom puzzle i układanki

Jak układanie i dopasowywanie wpływa na rozwój dziecka?

Co daje dziecku nauka historii?

Dlaczego warto rozniecać w dzieciach zainteresowanie przeszłością?

Jak uczyć dzieci ekologii?

Uczenie zasad ekologii to nie tylko modny trend, ale przede wszystkim przejaw troski o przyszłość dzieci

CzuCzu - książeczki i puzzle edukacyjne

Każde dziecko jest inne. Nawet w okresie wczesnodziecięcym maluchy różnią się między sobą np. tym, jakie wybierają zabawy. Są miłośnicy puzzli i układanek, skłaniających do namysłu i skupienia. Inni wolą zagrać z mamą w grę albo posłuchać, jak tata czyta książeczkę.
Niezależnie od zainteresowań, wszystkie dzieci znajdą dla siebie coś ciekawego w serii CzuCzu: od prostych książeczek z obrazkami, poprzez gry i układanki różnych rozmiarów, aż po zagadki logiczne. Produkty tej znanej i cenionej marki są dobrane do wieku i możliwości rozwojowych dzieci.

Przyjazna szata graficzna i dobrze dobrane barwy wzbudzają ciepłe odczucia. Gry, zabawy i książeczki na długo angażują uwagę dziecka i wcale się nie nudzą. Za dodatkową korzyść można uznać fakt, że seria CzuCzu „rośnie” razem z dzieckiem. Gdy jedna zabawa staje się zbyt łatwa, może zastąpić ją inna, bardziej „dorosła”, ale w podobnej stylistyce i z tym samym, lubianym przez dziecko bohaterem.

Maluch ćwiczy wyobraźnię przestrzenną, porządkuje wiedzę o świecie. A przy tym dobrze się bawi. Seria CzuCzu to także mnóstwo podpowiedzi i inspiracji dla rodziców – czym zainteresować dziecko, jak wspierać jego rozwój, w co się razem bawić. Wiele produktów z tej serii doskonale sprawdza się w podróży czy w poczekalni u lekarza – są niewielkie i poręczne, w sam raz, by schować je do kieszeni. Pozostałe, jak duże puzzle, to idealne zabawy domowe na deszczowe popołudnia czy spokojne poranki.

sprawdź ofertę

Polecane publikacje

CzuCzu Puzzle do pary Pojazdy

CzuCzu Puzzle do pary Pojazdy

Brum, brum!
Na wakacje z konikiem
czy do pracy z krecikiem?
Połączcie puzzle w pary.
A może ułożycie zupełnie nowe pojazdy?

Zabawa w układanie puzzli rozwija zdolności manualne i spostrzegawczość. Jest świetnym sposobem na wspólną zabawę z maluchem. W zestawie znajdziemy 6 dwuelementowych układanek.

przejdź do sklepu
CzuCzu Puzzle Mapa świata 168

CzuCzu Puzzle Mapa świata 168

Żagle na wiatr, kurs na przygodę!
Jesteście gotowi na spotkanie z dzikimi zwierzętami, obserwowanie zachwycających roślin i zwiedzanie wyjątkowych miejsc? W każdym zakątku świata czekają na Was tajemnicze odkrycia i niezliczona ilość ciekawostek.
Puzzle składają się z 168 grubych i wytrzymałych elementów. Ich wymiar po ułożeniu to 98x68cm. Są świetnym pomysłem na prezent dla dzieci w wieku 6-12 lat.

przejdź do sklepu
CzuCzu Puzzle progresywne Zwierzątka na wsi

CzuCzu Puzzle progresywne Zwierzątka na wsi

Kreatywny zestaw puzzli.
Małe zwierzątka chcą przytulać się do swoich mam. Co za radość.

Aby dobrze ułożyć puzzle, trzeba pomóc małym zwierzątkom znaleźć mamy.
Zestaw składa się z 4 układanek o zróżnicowanej liczbie elementów (4, 5, 6 i 7), dzięki czemu dzieci stopniowo uczą się radzić sobie z coraz trudniejszymi puzzlami, a wesołe ilustracje przedstawiające ulubione zwierzątka ze wsi zachęcają je do zabawy.

Szukanie, dopasowywanie i łączenie puzzli ćwiczy umiejętność kojarzenia, rozwija koordynację wzrokowo-ruchową oraz poprawia zdolności manualne.

Wiek 2+

przejdź do sklepu
CzuCzu Puzzle z dziurką Zwierzątka 18 mies.+

CzuCzu Puzzle z dziurką Zwierzątka 18 mies.+

Połączcie maluchy z ich rodzicami. Pamiętajcie, że niewykluczone są również całkiem nieoczywiste pary!
Puzzle z dziurką to kreatywny zestaw dużych, dwuelementowych układanek dla najmłodszych. Łączenie i dopasowywanie elementów to trening zręczności dla małych rączek oraz doskonałe ćwiczenie logicznego myślenia.
Zestaw zawiera 12 układanek w rozmiarze 16 x 16 cm.

przejdź do sklepu
Puzzle Xplore Team Układ Słoneczny 300

Puzzle Xplore Team Układ Słoneczny 300

Fascynujący Układ Słoneczny, galaktyczne tajemnice, słynni badacze i eksploratorzy, a także kosmiczne pojazdy – to czeka rodziców i dzieci, którzy ułożą 300 elementową, ogromną układankę. Wytrzymałe puzzle po ułożeniu mają wymiar 98x68cm i z pewnością pobudzą wyobraźnię odkrywcy w każdym wieku.

przejdź do sklepu

Historia dla najmłodszych

Historia to taka dziedzina wiedzy, która bazuje na ciekawych, wciągających opowieściach. W odróżnieniu od nauk ścisłych, historii nie da się zrozumieć dzięki konkretnym informacjom czy wzorom. Potrzeba czytania - poznawania opowieści, które pozwolą poczuć nastrój epoki, wyobrazić sobie konkretne postaci, zrozumieć motywy działania, emocje. To nauka zbudowana na narracji. Dlatego tak ważne jest, by uczyć historii właśnie poprzez ciekawe lektury, dostosowane do wieku czytelnika.

W historii Polski było wielu wspaniałych bohaterów i bohaterek, a ważne daty w naszych dziejach wpływały także na losy świata. Czytając o tym, dziecko może poczuć dumę i radość, że stanowi część polskiego narodu. Ma okazję poznać także bolesne wydarzenia z historii naszego kraju, wyciągać z własne wnioski i uczyć się, jak zapobiegać złu. Patriotyzm staje się wtedy nie tylko hasłem, ale częścią światopoglądu młodego człowieka. 

Dzięki dobrze opracowanym książkom historycznym dziecko może skupić się na ciekawie opowiedzianej historii, ale również poszerzać swoją wiedzę, studiując ilustracje, mapy, infografiki. W ten sposób buduje w umyśle konkretne obrazy powiązane z faktami i datami. Wiedzę dodatkowo utrwali jej przekazywanie – idealnie byłoby, gdyby rodzice wysłuchali, jakie wrażenie zrobiła na dziecku książka, jakie przygody miał bohater, jak żyło się w dawnych czasach. To sprawdzony sposób utrwalania śladów pamięciowych. A w dodatku – miły temat rodzinnych rozmów.

sprawdź ofertę

Polecane publikacje

Ale historia… Mamy niepodległość!

Ale historia… Mamy niepodległość!

Autorzy: Grażyna Bąkiewicz

Grupa nastolatków przenosi się do Polski z dziewiętnastego i dwudziestego wieku. Muszą sprawdzić, czy Polacy zawdzięczają wolność sobie samym, czy sytuacji międzynarodowej. Ale to nie wszystko, dzieciaki mają tajny plan. Chcą odnaleźć monety, na które przetopione zostały korony i berła polskich królów, i odtworzyć z nich te korony. Dziwne? Wcale nie! W niedalekiej przyszłości nauka historii wygląda zupełnie inaczej… Szczególnie gdy nauczycielem jest pan Cebula.
Bogato ilustrowana seria „Ale historia…” z humorem przekazuje fakty historyczne i ciekawostki. W szóstej części spotkacie Emilię Plater i młodego Piłsudskiego, dowiecie się o tajnych skrytkach emisariuszy i o tym, że dziewczyny produkowały bomby oraz co to znaczy tworzyć państwo.

przejdź do sklepu
Jagiełło pod prysznicem

Jagiełło pod prysznicem

Autorzy: Paweł Wakuła

Jagiełło pod prysznicem to pełna humoru opowieść o polskich władcach, która zaciekawi nawet tych, którzy dotąd uważali, że historia jest nudna jak flaki z olejem. Przekonają się, że prawdziwa historia Polski obfituje w wydarzenia, których nie wymyśliliby scenarzyści Gry o tron, pełna jest zdrad, ucieczek, braterskich kłótni, przemyślnych forteli i krwawych bitew. Dowiedzą się, że nasi królowie i książęta byli ludźmi z krwi i kości, że zdarzali się wśród nich bohaterowie i tchórze, grzesznicy i święci, patrioci i zwyczajni zdrajcy.

To lektura dla tych, którzy nie lubią wkuwania dat, ale chcą wiedzieć, dlaczego Bolesław Chrobry kazał swoim poddanym wyrywać zęby, z jakiego powodu Bolesław Krzywousty kazał oślepić brata, po co Zygmunt August spotykał się z czarnoksiężnikiem Twardowskim, czy Jan Sobieski lubił kawę po wiedeńsku i co łączyło Jana Kazimierza z więźniem w żelaznej masce.
Dzięki tej książce przekonacie się, że historia da się lubić!

przejdź do sklepu
Syberyjskie przygody Chmurki

Syberyjskie przygody Chmurki

Wojny dorosłych, historie dzieci

Autorzy: Dorota Combrzyńska-Nogala

Chmurka, mała Polka, nie rozumie, dlaczego musi mieszkać na Syberii. I co to znaczy, że są wysiedleńcami. Ale to nic. Ma tu przecież przyjaciela Ilię, ukochanego kota Katafieja, codzienne figle na śniegu i przesiadywanie w ciepłej obórce. Nie boi się szczurów, które odwiedzają ich izbę co noc – są takie zabawne!

A wiersze, których uczy się w szkole – krasnei melodyjne. Chmurce – Ani ciężko zrozumieć, dlaczego babcia za nimi nie przepada i uparcie przypomina o dalekiej Polsce. Czy kiedyś tam wrócą?
Prawdziwa historia o niezwykłym dzieciństwie na mroźnej Syberii.
17 września 1939 roku, w siedemnaście dni po wkroczeniu armii niemieckiej, ZSRR napadł na Polskę i zajął prawie połowę jej terenów. W lutym 1940 roku władze sowieckie rozpoczęły masowe wywózki Polaków i innych nacji w głąb Rosji. Byli wśród nich lekarze, wojskowi i inni przedstawiciele inteligencji, więźniowie polityczni, osoby o „niewłaściwym” pochodzeniu. Podróżowali całymi rodzinami, przez wiele dni upchnięci w bydlęcych wagonach, w mrozie, często bez wody i jedzenia. Do dziś nie wiadomo, ile osób wywieziono. Na dalekiej Syberii czekały ich surowy klimat, praca ponad siły, głód i skromna, zimna izba, która od teraz miała być ich domem. Większość deportowanych nigdy nie wróciło do Polski.

przejdź do sklepu
Damy, dziewuchy, dziewczyny Historia w spódnicy

Damy, dziewuchy, dziewczyny Historia w spódnicy

Autorzy: Anna Dziewit-Meller

Cześć, jestem Heńka. Chcę Ci przedstawić moje koleżanki. Już dawno nikt ich nie odwiedzał, a mają mnóstwo fantastycznych historii w zanadrzu. Dziesięciolatka na tronie, rymopiska, pierwsza kobieta chirurg, alpinistka, kobieta szpieg… Bohaterki i buntowniczki. Na pewno się polubicie! Bo możesz być jak one.

W książce występują: 
Anna Henryka Pustowójtówna – dziewczyna z powstania styczniowego
Izabela Czartoryska – niestrudzona kolekcjonerka osobliwości
Krystyna Krahelska – bez której nie byłoby warszawskiej Syrenki
Krystyna Skarbek – agentka, która wyprzedziła Jamesa Bonda
…i wiele innych dziewczyn, które nie uznają słowa „niemożliwe”!

przejdź do sklepu
Gołąbek niepokoju

Gołąbek niepokoju

Wojny dorosłych, historie dzieci

Autorzy: Kazimierz Szymeczko

Powstania Śląskie – po I wojnie światowej Górny Śląsk nie został przyłączony do Polski. O jego dalszym losie miał zadecydować plebiscyt. Zarówno odrodzona Rzeczpospolita, jak i Niemcy zainteresowane były przejęciem bogatego regionu. Mieszkańcy Śląska trzykrotnie sięgali po broń, by wywalczyć jak najlepsze warunki powrotu do Polski. Ale byli też Ślązacy, którzy woleliby pozostać w granicach Niemiec.

Konflikty zbrojne, propaganda, bojówki, terror, korpus wojsk międzynarodowych, strajki i trudne wybory. Codzienność Ślązaków w latach 1919 – 1921.

przejdź do sklepu

Ekologia dla najmłodszych

Dzieci są z natury wrażliwie na piękno natury i bardzo zainteresowane przyrodą. Z zachwytem przyglądają się liściom i kwiatom, śledzą przemarsze mrówek czy lot motyli, kochają śnieg, kałuże, taplanie się w błocie. Kochają psy, koty, chomiki i rybki, nawiązują ze zwierzętami bliską więź i czule się nimi opiekują.

Warto wykorzystać ten naturalny dziecięcy zachwyt nad światem i od najmłodszych lat uczyć maluchy (a potem starszaki) zasad ekologicznego stylu życia. Chodzi nie tylko o szacunek dla przyrody, ale także wypracowanie w dzieciach konkretnych nawyków.


Ekologia to w dużej mierze sztuka świadomego, odpowiedzialnego życia, umiejętność rezygnowania z zachcianek i podejmowania mądrych wyborów. Uczenie postaw proekologicznych stanowi w naszych czasach ważny element wychowania, jest też formą nowoczesnego patriotyzmu, rozumianego jako dbanie o dziedzictwo i troskę o przyszłość narodu.


Ekologii warto uczyć z wielu powodów. A jakie książki mogą w tym zadaniu pomóc?

sprawdź ofertę

Polecane publikacje

Śmieciogród

Śmieciogród

Autorzy: Ola Woldańska-Płocińska

Nie chcemy, żeby Ziemia każdego dnia stawała się coraz większym Śmieciogrodem… 
Możemy pomagać planecie małymi krokami: używając bawełnianych toreb, bidonu zamiast plastikowych butelek, segregując śmieci.
Przekonaj się – to łatwe!

Kontynuacja serii, w której do tej pory ukazała się książka o prawach zwierząt Zwierzokracja. Autorka bierze na warsztat inny ważny dla świata temat: śmieci, niemarnowania, zero waste, ekologii i dbania o Ziemię.

Śmieciogród składa się z 38 rozkładówek z kolorowymi i zabawnymi ilustracjami w dużym formacie. Krótkie, przystępne teksty zawierają wiele informacji i ciekawostek. Książka w ciekawy sposób, zarówno w warstwie tekstowej, jak i ilustracyjnej opowiada o historii opakowań (od tych naturalnych po syntetyczne) oraz o tym, co możemy zrobić teraz, metodą małych kroków, by uchronić Ziemię przed zalaniem plastikiem i staniem się wielkim Śmieciogrodem.

Kupując egzemplarz tej książki, wesprzecie finansowo działalność dwóch organizacji, które dbają o czystość naszej planety: Polskie Stowarzyszenie Zero Waste i Fundację Kupuj Odpowiedzialnie.

Autorka i ilustratorka Ola Woldańska-Płocińska to ceniona postać w świecie polskich książek dla dzieci, która troszczy się o losy zwierząt i Ziemi. Sama wdraża w swoje życie praktykę zero waste, ogranicza używanie plastiku, stosując metodę „baby steps”.

przejdź do sklepu
Uratuj mnie!

Uratuj mnie!

Autorzy: Patrick George

Światowy bestseller „Animal Rescue” na życzenie czytelników po raz drugi w Polsce! Niezwykła książka, która porusza ważny problem praw zwierząt i w unikalny sposób rozwija empatię. Najmłodszych zachwyca wyrazistymi, przyjaznymi w odbiorze ilustracjami oraz zabawą w przekładanie transparentnych stron i – jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki – ratowanie zwierzaków z różnych opresji, które zgotował im człowiek.

Starsze dzieci skłania do refleksji nad naszymi codziennymi wyborami. Rodzice doceniają jej prostą formę i nieocenioną pomoc w uwrażliwianiu dzieci na los czworonożnych, skrzydlatych i płetwiastych przyjaciół.

Warto też sięgnąć po nowość „Uratuj Ziemię!”, której tematem jest ochrona środowiska.

przejdź do sklepu
Uratuj Ziemię!

Uratuj Ziemię!

Autorzy: Patrick George

Patrick George, autor światowego bestsellera „Uratuj mnie!” („Animal Rescue”) swoją nową książkę poświęca ekologii. Transparentne przekładki, dzięki którym mali czytelnicy „ratują Ziemię”, przez zabawę uświadamiają dzieciom (już nawet trzylatkom!), że mogą mieć realny wpływ na otaczający świat, że robiąc codziennie zaledwie kilka prostych rzeczy, można zadbać o szczęśliwą przyszłość planety, która jest naszym domem.

Segreguj śmieci, gaś zbędne światło, baw się na dworze, jedz więcej warzyw i mniej mięsa, pomagaj pszczołom, wybieraj rower zamiast samochodu, podaruj przedmiotom drugie życie… Sprawdź, co jeszcze możesz zrobić! 

Ta książka to znakomity punkt wyjścia do rozmów z najmłodszymi o ekologii i zdrowym stylu życia. Działa na wyobraźnię!

przejdź do sklepu

Zobacz także