Jak pomóc dziecku polubić samodzielne czytanie?

Nauka samodzielnego czytania to element edukacji wczesnoszkolnej. Ale troskliwym rodzicom zależy nie tylko na tym, by dziecko nauczyło się składać litery w słowa. Rzecz także w tym, by młody czytelnik chętnie sięgał po książki i znajdował w samodzielnym czytaniu przyjemność. Jak zachęcić dziecko do czytania?

Samodzielne czytanie jest złożoną umiejętnością. Od momentu, gdy dziecko zaczyna poznawać litery, do chwili, gdy nabiera nawyku sięgania po książkę (np. przed snem albo po szkole) trzeba się wiele nauczyć. Ta nauka powinna być przyjemnością, bo tylko wtedy młody czytelnik będzie z własnej woli domagać się nowych lektur, poszerzać swoją wiedzę i zasób słów.

Wielu rodziców obawia się, że w czasach internetu, komórek i komputerów nie zdołają zachęcić swojego dziecka do czytania. Czas spędzany przed ekranem wydaje się dla dzieci bardziej atrakcyjny. Ale rozrywka w świecie online i książki to dwie zupełnie różne rzeczy, a przyjemności płynącej z czytania nie da się porównać z niczym. Trzeba tylko konsekwentnie i rozważnie wprowadzać dziecko w świat lektur, a także pokazać mu, jak je dobierać.

czytaj więcej

Wsparcie dla rodziców

Gry, które wspierają naukę

Dobrej jakości gry planszowe to nie tylko świetna rozrywka dla rodziny lub grupy przyjaciół. Gry mogą także wspierać rozwój, ćwiczyć spostrzegawczość, poprawiać umiejętność kojarzenia i pomagać w nauce. Szczególnie w czasie edukacji zdalnej i stopniowego powrotu do szkół.

Nauka pisania

To może być łatwiejsze!

Jak wzmocnić poczucie własnej wartości u dzieci?

Lekcja pewności siebie i odwagi bycia sobą.

Jak wychować czytelnika?

Kilka zasad, które pomogą wychować „pożeracza książek”

7 powodów, dla których warto dawać dzieciom puzzle i układanki

Jak układanie i dopasowywanie wpływa na rozwój dziecka?

Co daje dziecku nauka historii?

Dlaczego warto rozniecać w dzieciach zainteresowanie przeszłością?

Jak uczyć dzieci ekologii?

Uczenie zasad ekologii to nie tylko modny trend, ale przede wszystkim przejaw troski o przyszłość dzieci

Jak pomóc dziecku polubić samodzielne czytanie?

Nauka samodzielnego czytania to element edukacji wczesnoszkolnej

Zobacz także