7 powodów, dla których warto dawać dzieciom puzzle i układanki

Puzzle i układanki to – od pokoleń - ulubione zabawki z dziecięcego pokoju, fot. Grejak/ Shutterstock

Puzzle i układanki to – od pokoleń - ulubione zabawki z dziecięcego pokoju. Solidne, bezpieczne, opracowane przez specjalistów układanki mogą być świetną propozycją już dla maluszka, który dopiero zaczyna poznawać świat. Jak układanie i dopasowywanie wpływa na rozwój dziecka? Dlaczego warto dawać dzieciom puzzle i układanki?

 1. Rozwijają wyobraźnię przestrzenną

  Dopasowywanie elementów o określonych kształtach do większej całości to wspaniały trening wyobraźni i wstęp do rozumienia symboli. Małe dziecko wie, co to jest jabłko, ale dopiero uczy się rozpoznać kształt tego owocu, a potem sprawdza, czy ów kształt da się dopasować do konkretnego obrysu. Czy jabłko i gruszka będą pasować do tego samego, pustego miejsca w układance? Na ile się różnią, a w czym są podobne? Dorosłym takie kwestie wydają się oczywiste. Dla małego dziecka to dopiero wstęp do obserwowania świata, dostrzegania różnic i podobieństw, zauważania ciągów logicznych, wskazywania przyczyny i skutku.

 2. Rozbudzają ciekawość poznawczą

  Dzieci z natury są ciekawe świata. Sprawdzają, co się stanie, gdy kopnie się piłkę albo uderzy łyżką w pokrywkę garnka. Testują, czy wolno złapać kota za ogon, a mamie włożyć palec do oka. Chcą dotykać, wąchać, smakować, próbują wspinać się i skakać. Wszystko z ciekawości.

  Puzzle i układanki podsycają to zainteresowanie światem, ale w specyficzny sposób. Pokazują dziecku, że są takie formy zabawy, które mają określone zasady, a przy tym są ciekawe, przyjemne i poszerzają wiedzę. To łagodny wstęp do bardziej formalnego uczenia się. Teraz dziecko sięga po układankę i cieszy się, że udało mu się dobrze dopasować jej elementy. W przyszłości podobną radość może odczuwać, gdy dobrze rozwiąże zadanie z matematyki. 

 3. Pozwalają się skupić i wyciszyć

  Dzieci potrzebują różnorodnych zabaw, dopasowanych do pory dnia, sytuacji, poziomu energii. Są wspaniałe zabawy ruchowe, rozwijające sprawność fizyczną. Są zabawy plastyczne, rozbudzające kreatywność. I są zabawy na wyciszenie, gdy trzeba wypocząć po intensywnym dniu w przedszkolu, albo zbliża się pora snu. Puzzle i układanki wspaniale pomagają wyregulować poziom pobudzenia, relaksują, wyciszają, a przy tym stymulują uwagę. Już nie w biegu, nie w szalonym pędzie jak na placu zabaw, dziecko koncentruje się na zadaniu, spokojnie rozważa następny ruch i planuje działanie. 4. Ćwiczą sprawność manualną

  Rozwój ruchowy dziecka dotyczy dwóch ważnych obszarów: motoryki dużej (tu mieści się ogólna sprawność, zdolność czworakowania, siadania, chodzenia, biegania, obrotów, wspinaczki i wszelkich aktywności angażujących całe ciało dziecka) oraz motoryki małej, czyli umiejętności precyzyjnego operowania dłońmi. Niemowlę najpierw chwyta przedmioty dłonią, potem palcami i wyprostowanym kciukiem, z czasem uczy się chwytu pęsetowego. Ale to nie wszystko – trzeba nauczyć się także koordynacji oko-ręka, opanować zdolność przekładania przedmiotów z dłoni do dłoni, a z czasem posiąść zdolność precyzyjnego manipulowania trzymanymi przedmiotami. Część z tych umiejętności jest potrzebna do samoobsługi (wkładania i zapinania ubrań oraz butów, jedzenia sztućcami, mycia się i czesania), inne stanowią wstęp do prac plastycznych (trzymania kredki, malowania farbami, lepienia, klejenia), a wreszcie chwytu pisarskiego, potrzebnego do nauki w szkole.

  Chwytanie kawałków układanki i manipulowanie nimi, by dopasować je do części większej całości, wspaniale rozwija sprawność rączek. Dzięki takim zabawom w mózgu dziecka rozwijają się obszary odpowiedzialne za przetwarzanie bodźców dotykowych i sterowanie ruchem palców.

 5. Uczą przez doświadczanie

  Klasyczne układanki, puzzle, gry planszowe i pamięciowe to taki rodzaj zabawy, która rzeczywiście wspiera rozwój dziecka - w odróżnieniu od elektronicznych gadżetów. Zgodnie z zaleceniami prestiżowej Amerykańskiej Akademii Pediatrii małe dzieci, do 18. miesiąca życia w ogóle nie mogą mieć styczności ze smartfonami, tabletami, ekranami komputerów czy telewizorów. Patrzenie na migające obrazy, gry komputerowe, bajki zaburza rozwój dziecka, przyczynia się do problemów z integracją sensoryczną, nadmiernie pobudza zmysł wzroku, utrudnia regulację emocji. Powyżej 18. miesiąca życia kontakt dziecka z mediami elektronicznymi może być jedynie sporadyczny (np. wideorozmowa z dziadkami). Maluchy powinny bawić się doświadczając realnego świata, dotykając różnych faktur, ćwicząc zmysł równowagi i czucia głębokiego, ruszając się – a nie siedząc przed ekranem.

 6. Dają satysfakcję z samodzielnie wykonanego zadania

  W drugim roku życia dziecko wchodzi w fazę dążenia do niezależności i ma silną potrzebę sprawdzania, co już umie zrobić. To etap słynnego: „Ja siam!”, czyli taki czas w życiu rodziców, który trenuje w nich cierpliwość. Maluch chce sam jeść, myć się, ubierać – ale nie zawsze mu to wychodzi. Wtedy wpada w rozpacz i daje o tym głośno znać. Dużą sztuką jest podsuwanie dziecku takich wyzwań, które będą dla niego wystarczająco trudne, ale nie nazbyt skomplikowane. To dobry czas na układanki i puzzle dostosowane do wieku dziecka. Maluch będzie czerpał radość i satysfakcję z samodzielnego wykonania zadania i z dumą pochwali się rodzinie sukcesem.

 7. Pomagają w obserwowaniu dziecka

  Gdy patrzymy na dziecko bawiące się układankami, puzzlami itp. grami, możemy wiele dowiedzieć się o jego temperamencie, zainteresowaniach, strategiach działania. Czy maluch jest wytrwały czy raczej szybko rezygnuje z zadań? Co go ciekawi i absorbuje? A wreszcie – czy lubi wyzwania związane z grami czy raczej ich unika? Warto takie obserwacje przechowywać w pamięci, są bowiem cennym źródłem informacji np. dla psychologów i pedagogów pracujących z dziećmi, które mają trudności w uczeniu się. Choć diagnoza dysleksji, dyskalkulii itp. możliwa jest dopiero po okresie wczesnoszkolnym, to w jej postawieniu pomagają informacje o rozwoju dziecka w pierwszych latach życia.

Polecane publikacje

CzuCzu Puzzle do pary Pojazdy

CzuCzu Puzzle do pary Pojazdy

Brum, brum!
Na wakacje z konikiem
czy do pracy z krecikiem?
Połączcie puzzle w pary.
A może ułożycie zupełnie nowe pojazdy?

Zabawa w układanie puzzli rozwija zdolności manualne i spostrzegawczość. Jest świetnym sposobem na wspólną zabawę z maluchem. W zestawie znajdziemy 6 dwuelementowych układanek.

przejdź do sklepu
CzuCzu Puzzle Mapa świata 168

CzuCzu Puzzle Mapa świata 168

Żagle na wiatr, kurs na przygodę!
Jesteście gotowi na spotkanie z dzikimi zwierzętami, obserwowanie zachwycających roślin i zwiedzanie wyjątkowych miejsc? W każdym zakątku świata czekają na Was tajemnicze odkrycia i niezliczona ilość ciekawostek.
Puzzle składają się z 168 grubych i wytrzymałych elementów. Ich wymiar po ułożeniu to 98x68cm. Są świetnym pomysłem na prezent dla dzieci w wieku 6-12 lat.

przejdź do sklepu
CzuCzu Puzzle progresywne Zwierzątka na wsi

CzuCzu Puzzle progresywne Zwierzątka na wsi

Kreatywny zestaw puzzli.
Małe zwierzątka chcą przytulać się do swoich mam. Co za radość.

Aby dobrze ułożyć puzzle, trzeba pomóc małym zwierzątkom znaleźć mamy.
Zestaw składa się z 4 układanek o zróżnicowanej liczbie elementów (4, 5, 6 i 7), dzięki czemu dzieci stopniowo uczą się radzić sobie z coraz trudniejszymi puzzlami, a wesołe ilustracje przedstawiające ulubione zwierzątka ze wsi zachęcają je do zabawy.

Szukanie, dopasowywanie i łączenie puzzli ćwiczy umiejętność kojarzenia, rozwija koordynację wzrokowo-ruchową oraz poprawia zdolności manualne.

Wiek 2+

przejdź do sklepu
CzuCzu Puzzle z dziurką Zwierzątka 18 mies.+

CzuCzu Puzzle z dziurką Zwierzątka 18 mies.+

Połączcie maluchy z ich rodzicami. Pamiętajcie, że niewykluczone są również całkiem nieoczywiste pary!
Puzzle z dziurką to kreatywny zestaw dużych, dwuelementowych układanek dla najmłodszych. Łączenie i dopasowywanie elementów to trening zręczności dla małych rączek oraz doskonałe ćwiczenie logicznego myślenia.
Zestaw zawiera 12 układanek w rozmiarze 16 x 16 cm.

przejdź do sklepu
Puzzle Xplore Team Układ Słoneczny 300

Puzzle Xplore Team Układ Słoneczny 300

Fascynujący Układ Słoneczny, galaktyczne tajemnice, słynni badacze i eksploratorzy, a także kosmiczne pojazdy – to czeka rodziców i dzieci, którzy ułożą 300 elementową, ogromną układankę. Wytrzymałe puzzle po ułożeniu mają wymiar 98x68cm i z pewnością pobudzą wyobraźnię odkrywcy w każdym wieku.

przejdź do sklepu