Gry, które wspierają naukę

Dobrej jakości gry planszowe to nie tylko świetna rozrywka dla rodziny lub grupy przyjaciół, fot. George Rudy / Shutterstock

Dobrej jakości gry planszowe to nie tylko świetna rozrywka dla rodziny lub grupy przyjaciół. Gry mogą także wspierać rozwój, ćwiczyć spostrzegawczość, poprawiać umiejętność kojarzenia i pomagać w nauce. Szczególnie w czasie edukacji zdalnej i stopniowego powrotu do szkół.

Dzieciństwo i młodość służą do tego, by się bawić i zdobywać wiedzę o świecie. Jedno z drugim nierozerwalnie się łączy. Większość zabaw, w jakie spontanicznie angażują się dzieci, rozwija ich umiejętności, np. sprawność fizyczną, zdolność wyciągania wniosków czy skłonność do współpracy. Właśnie poprzez zabawę nauka przychodzi łatwo i naturalnie. Dlatego mądrzy edukatorzy sięgają po rozmaite gry i zabawy, by wzbudzać zainteresowanie i uczyć skutecznie.

Nauczanie poprzez aktywność i interakcje doskonale sprawdza się zwłaszcza teraz, w czasie pandemii. Zdalne lekcje, izolacja od rówieśników, godziny spędzane przed komputerem – to wszystko osłabiło w uczniach zapał do pracy. Warto pomóc im odzyskać ciekawość świata i przyjemność współzawodnictwa.

Sięgnij po dobrej jakości gry, by przypomnieć dzieciom, jak dobrze jest się rozwijać!

 

Ćwicz logiczne myślenie!

Specjalnie opracowane gry logiczne i strategiczne można proponować już młodszym dzieciom. Niektóre, jak np. Honeycombs (plastry miodu) są polecane już dla sześciolatków. Gra ma rekomendację prestiżowej organizacji MENSA, zrzeszającej najinteligentniejszych ludzi na świecie. Układanka jest atrakcyjna wizualnie, przyjemna w dotyku, a przy tym angażuje uwagę graczy i zmusza ich do główkowania. Co ważne, grę można rozgrywać w wariantach o różnej trudności i przebiegu, z akcentem na rywalizację lub kooperację, a nawet w wersji dla samotnego gracza.

 

Poszerzaj słownictwo!

Inteligencja to między innymi zdolność szybkiego kojarzenia faktów, znajdowania odpowiednich określeń, posługiwania się szerokim zasobem słów. To wszystko także można ćwiczyć podczas grania w dobrze skonstruowane, ciekawe gry, dopasowane do wieku odbiorców. Np. Tik Tak Bum w wersji Junior spodoba się już dzieciom powyżej 5 lat, ale jest też wersja dla młodzieży powyżej 12. roku życia i dorosłych. W dobrej atmosferze, podczas emocjonującej rozgrywki gracze rywalizują, a przy tym ćwiczą refleks, kreatywność i kompetencje językowe.

 

Trenuj pamięć!

Właściwie wszystkie dobre gry planszowe i kartonikowe, także gry karciane skłaniają do treningu funkcji poznawczych. Trzeba się skoncentrować, używać pamięci, namyślać się nad kolejnymi ruchami, wreszcie wykonać zadanie przewidując jego konsekwencje. Począwszy od klasycznych gier strategicznych przez edukacyjne, logiczne po familijne – wszystkie gry skłaniają do namysłu, pozwalają dostrzec punkt widzenia przeciwnika, wprowadzają element dyscypliny, przestrzegania zasad i ustaleń. Już na etapie czytania instrukcji mózg musi wykonać szereg rozwijających ćwiczeń, które angażują uwagę, wyobraźnię i pamięć.

 

Dobrze baw się w grupie!

Po długim okresie izolacji i nauki zdalnej dzieciom i młodzieży niczego nie potrzeba bardziej niż integracji. Ale wbrew pozorom nie wszystkim przyjdzie łatwo powrót do normalnych relacji twarzą w twarz. Jak znów zacząć rozmowy i żarty, skoro przez tyle miesięcy nie było wokół rówieśników? Dobrym rozwiązaniem w tych trudnych początkach będzie wprowadzenie gier, które w niewymuszony sposób wspierają relacje i dają dużo przyjemności. Klasykiem w tej kategorii są gry z serii Activity, czyli niezawodne kalambury. Twórcy wprowadzili możliwość różnego przekazywania informacji o hasłach i różnorodnej punktacji, która dodaje grze dynamizmu. Jest wersja dla najmłodszych graczy (My First Activity) i starszych dzieci (Activity Junior) oraz dla młodzieży i dorosłych. Efektem ubocznym grania są salwy szczerego śmiechu. A śmiech doskonale rozładowuje napięcie, poprawia funkcje poznawcze i podnosi odporność.