Jak wzmocnić poczucie własnej wartości u dzieci?

Bohater książki Pink to mały stwór, który wciąż rośnie. Jest trochę nieśmiały i nie zawsze pewien, czy to, co myśli i czuje, jest dobre. fot. mikanaka / GettyImages

„Jesteś ważny, Pinku!” – to mądra bajka ucząca poruszać się w skomplikowanym świecie relacji międzyludzkich. Lekcja pewności siebie i odwagi bycia sobą.

Bohater książki Pink to mały stwór, który wciąż rośnie. Jest trochę nieśmiały i nie zawsze pewien, czy to, co myśli i czuje, jest dobre. Boi się swoich słabych stron, bo jeszcze nie wie, że powinien je zaakceptować. Zastanawia się, czy jest tak samo ważny jak inni. Obserwuje siebie i stara się ze sobą zaprzyjaźnić.

Chcemy powiedzieć dzieciom, że każde z nich jest wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju, ale nie idealne. I to jest w porządku. Bo budują nas mocne, ale też słabe strony. Dobrze jest je poznać, bo to pierwszy krok do akceptacji siebie takimi, jakimi jesteśmy.

Chcemy też, żeby dzieci wiedziały, że są ważne tak samo jak inni i tak samo jak inni mają prawo do radości, zabawy, szczęścia. I że powinny być także ważne dla siebie samych, zaprzyjaźnić się ze sobą, traktować siebie z szacunkiem, jak najlepszego przyjaciela. Bo będą ze sobą przez całe życie ― mówią autorki książki.

Bycie osobą świadomą swojej wartości pozytywnie wpływa na dorosłe życie. Dodaje odwagi w podejmowaniu wyzwań, podnosi jakość życia i polepsza relacje z innymi, a także sprawia, że czujemy się ze sobą dobrze. To świetna baza startowa. „Jesteś ważny Pinku” to książka nie tylko dla dzieci, ale także dla rodziców.

Jej głównym celem jest poznanie i zaakceptowanie siebie oraz wzmocnienie poczucia swojej wartości. To dla dzieci. A dla rodziców? Dla rodziców może być źródłem inspiracji, jak rozmawiać ze swoimi dziećmi, aby je wzmacniać i wspierać w codziennych zmaganiach.

Poznajcie Pinka i jego świat. Zbudujcie z nim poczucie wartości swojego Dziecka! Czytajcie i bawcie się razem! Gorąco polecamy

Urszula Młodnicka - ukończyła psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest autorką scenariuszy zajęć oraz warsztatów kreatywnych i rozwojowych dla dzieci. Ma dwie córki, które sprawiają jej dużo radości na co dzień. Wierzy w siebie. Wreszcie.

Agnieszka Waligóra - ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Od kilkunastu lat mieszka i pracuje jako grafik we Włoszech. Mama dwóch wspaniałych dziewczynek, z których jest dumna. W końcu robi to, o czym marzyła od najmłodszych lat ― ilustruje książki dla dzieci.