Nastolatki i miłość do książek

Nastolatki i miłość do książek
Jak współcześni nastolatkowie i nastolatki odnajdują się w świecie literatury? fot. Peshkova / Shutterstock

Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że współczesna młodzież interesuje się tylko cyfrowymi mediami i zarzuciła czytanie książek. To nie całkiem tak. Rzeczywiście urządzenia z dostępem do internetu są dla nastolatków atrakcyjne. W wirtualnym świecie dzieje się duża część życia młodych ludzi. Ale czytanie książek daje zupełnie inny rodzaj przyjemności i rozrywki. Dzieci wychowane w domach, w których jest nawyk czytania, oswajane od małego z dobrą literaturą, wyrastają na aktywnych czytelników i chętnie sięgają po dobrze napisane książki.

Zachęcić do czytania

Cała sztuka w tym, by dzieci i młodzieży nie zniechęcić do czytania źle dobranymi lekturami. Książki, które znają z dzieciństwa dzisiejsi rodzice i dziadkowie, dla współczesnej młodzieży są często niezrozumiałe i nużące. Nastolatkowie mają dziś inne doświadczenia i problemy niż ich rówieśnicy sprzed kilkudziesięciu lat. Przyzwyczajeni do szybkiej akcji filmów i gier komputerowych, dorastający wśród zdobyczy techniki, potrzebują opowieści, które pomogą im rozumieć współczesny świat i poznawać różne punkty widzenia. A przy tym dobrze się bawić i wyczekiwać kolejnych przygód ulubionych bohaterów.

Wielowątkowy kryminał

Jedną z książek, które przypadną do gustu młodszym nastolatkom, jest „Skrzynia władcy piorunów” Marcina Kozioła, stanowiąca pierwszy tom serii „Detektywi na kółkach”. Mamy tu wartką akcję współczesnego kryminału (w wersji dla młodszych czytelników), wątek historyczno-biograficzny, opowiadający o słynnym wynalazcy Nicola Tesli oraz sympatycznych bohaterów. Julka to bystra i energiczna czternastolatka z niepełnosprawnością, dla której konieczność jeżdżenia na wózku nie stanowi bariery w działaniu. Jej przyjaciel Tom także nie jest typowym chłopcem – inaczej niż rówieśnicy widzi świat. Odmienność okazuje się jego bogactwem - synestezja pozwala mu odczytać zaszyfrowaną wiadomość. Pomaga im sympatyczny pies towarzyszący, labrador Spajk-Biszkopt.

Czytelnicy i autorzy

Interesujące wątki znajdą tu więc bardzo różni czytelnicy: amatorzy kryminałów i przygodowych akcji, wrażliwe osoby martwiące się swoją odmiennością, ci, którzy mają głowę pełną marzeń, a także miłośnicy zwierząt…

Dobrze napisane, ciekawe dla współczesnej młodzieży książki stanowią zachętę do czytania w ogóle. Ten, kto polubi serię pogodnych kryminałów, z czasem sięgnie także po inne lektury, bo czytanie będzie mu się kojarzyć z miłym spędzaniem czasu.

A może kiedyś zapragnie sam wymyślić i spisać historię, która okaże się wciągającą lekturą? Tak, tak, współczesna młodzież to ludzie o otwartych umysłach i różnorodnych talentach. Obiecującą autorką jest np. siedemnastoletnia Natalia Sander, debiutująca książką „Kociolandia”.

Ucieczka do świata marzeń

Natalia Sander stworzyła – na użytek swój i czytelników – idealny świat. Można się do niego przenieść przy użyciu czarodziejskiej różdżki (albo czytelniczej wyobraźni). Tam rodzice nie muszą wciąż pracować, dziadkowie są zawsze zdrowi i sprawni, a zwierzęta towarzyszą i wspierają. W takiej przyjaznej krainie można się skryć, gdy rzeczywistość okazuje się zbyt trudna. Do budowania opowieści autorka wykorzystała własne doświadczenia z dzieciństwa – jako córka zapracowanej mamy uciekała w świat wyobraźni i szukała tam beztroskiej radości. Opowiada zatem o tym, co dobrze znają współczesne dzieci – o radzeniu sobie z tęsknotą i samotnością. Książka zebrała pozytywne opinie zarówno młodych czytelników, jak i dorosłych znawców literatury.

 

Obie książki – Skrzynia władcy piorunów i Kociolandia ukazały się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka. Obie przypadną do gustu młodym czytelnikom i poruszą serca oraz wyobraźnię ich rodziców. Polecamy!