„Popisz się talentem” 2020: konkurs literacki z misją

Rozpoczynamy 4. edycję największego ogólnopolskiego konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych „Popisz się talentem” 2020. W tym roku młodzi adepci pióra zastanowią się, co zwierzaki mają nam do powiedzenia.

Kto da zwierzakom głos?

Tegoroczna edycja konkursu jest dla dzieci, które lubią pisać i lubią zwierzaki. Temat zachęca, aby spojrzeć na świat – i na nas, ludzi – oczami naszych „braci mniejszych”. Ciekawe, co otaczające nas zwierzęta miałyby nam do powiedzenia, gdyby potrafiły mówić? Napisanie opowiadania na taki temat wymaga od uczestników nie tylko olbrzymiej wyobraźni, ale też sporej dozy empatii, świadomości ekologicznej oraz wiedzy o zwyczajach, zachowaniach i trybie życia wybranego zwierzęcia. Praca nad takim opowiadaniem to więc najlepsza forma edukacji wynikająca z wewnętrznej motywacji uczestnika, jego zaangażowania i zapału. Liczymy, że chętnych do spróbowania swych sił na polu literatury będzie wielu! Sprzyja temu też obecny czas, gdy dzieci pozostają w domach. To idealny moment na rozwijanie pasji! Podkreślamy, że każdy uczeń szkoły podstawowej może spróbować swych sił w konkursie, tu nie ma żadnych warunków wstępnych – potrzebna jest tylko wyobraźnia i chęć do pisania. Treść zadania konkursowego, szczegółowy regulamin oraz plakat informacyjny znajdziecie na stronie Popisz się talentem.

Rozwijanie zainteresowań to rozwijanie siebie

Udział w konkursie „Popisz się talentem” 2020 jest bezpłatny i ma na celu rozwijanie zainteresowań literacko-czytelniczych dzieci i młodzieży. Organizujemy go, ponieważ wierzymy, że każde dziecko ma w sobie potencjał wart dostrzeżenia, talent czekający na odkrycie. Olbrzymi odzew, z jakim spotkały się poprzednie edycje konkursu, udowodnił, że kreatywne wyzwania to coś, co polscy uczniowie lubią najbardziej! Aby nie przegapić żadnego talentu i żadnej literackiej perełki, oceną opowiadań nadesłanych na konkurs zajmie się profesjonalne jury w składzie: Monika Hałucha (PS IBBY), Małgorzata Jankowska (Nowa Era), Małgorzata Węgrzecka (Świerszczyk) oraz duet pisarzy dziecięcych w składzie Wojciech Widłak i Rafał Witek. Jury będzie rozpatrywać prace w podziale na dwie grupy wiekowe: I-IV klasa oraz V-VIII klasa. W każdej z tych kategorii zostanie wyłonionych 15 opowiadań (czyli łącznie 30), które razem złożą się na pokonkursową książkę. Nagrodą w konkursie  - i jego znakiem rozpoznawczym - jest właśnie możliwość ogólnopolskiego, literackiego debiutu. Już teraz się zastanawiamy, jakie talenty w tym roku poznamy!

Zapraszamy dzieci z całej Polski do udziału w konkursie i życzymy świetnych pomysłów!