Przyjmowanie prac konkursowych zakończone

Drodzy młodzi pisarze, drogie młode pisarki! Po raz kolejny stanęliście na wysokości zadania. Do tegorocznej edycji konkursu literackiego „Popisz się talentem” zgłosiliście aż 3832 prace! Teraz trwa wielkie czytanie! Tytuły zwycięskich opowiadań i nazwiska laureatów poznacie już 30 maja. Rezultatem konkursu będzie pięknie zilustrowana książka zawierająca 30 najlepszych opowiadań wyłonionych przez profesjonalne jury - po 15 opowiadań z dwóch grup wiekowych (klasy I-III oraz klasy IV-VII). 

Zadanie konkursowe

Czasami to, co najważniejsze, jest tuż obok nas. Za każdym rogiem może czaić się przygoda. Dlatego w tym roku zachęcamy Was, abyście przyjrzeli się swojemu najbliższemu otoczeniu. Żeby było ciekawiej, do towarzystwa dostaniecie… tajemnicze rodzeństwo. I to z supermocami! Uwaga, uwaga, oto zadanie konkursowe:

Zamknijcie oczy i wyobraźcie sobie, że do Waszej klasy przychodzi dwoje nowych uczniów. To TAJEMNICZE RODZEŃSTWO – Ela i Wojtek. Ela jest przebojowa i zadziorna, Wojtek – rozmarzony i spokojny. Ela ma ciemne włosy i mnóstwo uroczych piegów, Wojtek – jasną czuprynę i okulary. Jak widzicie, trochę się od siebie różnią, ale mają też jedną wspólną cechę: obydwoje posiadają pewną SUPERMOC! Jaką? To już musicie wymyślić sami. Opiszcie przygodę, w jaką wplątało się rodzeństwo w Waszym mieście, regionie, małej ojczyźnie... Gdzie byli, co przeżyli, kogo poznali? No i… w jaki sposób wykorzystali swoją SUPERMOC? Wasze opowiadanie nie powinno mieć więcej niż 500 słów, czyli 2800 znaków bez spacji. Do dzieła!

Zasady udziału

Jury i kategorie wiekowe

Oceną nadesłanych na konkurs opowiadań zajmie się profesjonalne jury w składzie: Monika Hałucha (PS IBBY), Małgorzata Jankowska (Nowa Era), Małgorzata Węgrzecka (Świerszczyk) i Rafał Witek (pisarz dziecięcy). Jury będzie rozpatrywać prace w podziale na dwie grupy wiekowe: I-III klasa oraz IV-VII klasa. W każdej z tych kategorii zostanie wyłonionych 15 opowiadań (czyli łącznie 30). 

Nagrodą jest debiut w prawdziwej książce

Podobnie jak w pierwszej edycji konkursu, główna nagroda w konkursie to debiut w prawdziwej książce. Opowiadania laureatów zostaną profesjonalnie zredagowane i opublikowane w formie pięknego, ilustrowanego tomu, który uzyska ogólnopolską dystrybucję i promocję. Laureaci konkursu otrzymają także pamiątkowe dyplomy potwierdzające ich sukces!

Dlaczego warto

Nasz konkurs powstał po to, aby pomóc dzieciom i młodzieży odkrywać drzemiący w nich kreatywny potencjał i rozbudzać zainteresowania literacko-czytelnicze. Dla nauczyciela nasz konkurs to doskonałe narzędzie pomagające zachęcić uczniów do twórczego posługiwania się polszczyzną i do formułowania samodzielnych wypowiedzi pisemnych. Udział w konkursie realizuje prawo dzieci do pełnego i harmonijnego rozwoju i do wyrażania siebie poprzez sztukę, której rola w kształtowaniu się osobowości jest nie do przecenienia. Konkurs „Popisz się talentem” został objęty honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka.

Kalendarium konkursu

  • 4 kwietnia: można się rejestrować i wysyłać prace
  • 27 kwietnia: ostatni dzień na wysyłanie prac
  • 28 kwietnia – 29 maja: obrady jury
  • 4–8 maja: kontakt wydawnictwa z laureatami konkursu
  • 30 maja: ogłoszenie wyników konkursu na tej stronie internetowej
  • 2 poł. września – premiera pokonkursowej książki z opowiadaniami laureatów

Kontakt z organizatorem

Na pytania dotyczące konkursu odpowiadamy pod adresem talent@nowaera.pl. Możesz też zadzwonić do naszego Centrum Kontaktu.

Pobierz regulamin konkursu, zgodę rodzica/opiekuna na udział dziecka w konkursie, którą dołączysz do formularza zgłoszeniowego, oraz plakat informacyjny dla uczniów, który możesz wydrukować i powiesić w szkole lub klasie:

Jury o konkursie

Małgorzata Węgrzecka, redaktor naczelna "Świerszczyka", o zaletach pisania i udziału w konkursie

Monika Hałucha, Polska Sekcja IBBY, o konkursowych nagrodach

Małgorzata Jankowska, Nowa Era, o tym, jak zgłosić pracę do konkursu

Rafał Witek, pisarz, autor książek dla dzieci, o tym, jak napisać dobre opowiadanie konkursowe

Porady literackie

Chcesz zgłosić pracę do konkursu, ale nie wiesz, jak zabrać się do dzieła? Zapoznaj się z poradami warsztatowymi udzielanymi przez najlepszych polskich autorów. Każdego z nich poprosiliśmy, aby wypełnił specjalny kwestionariusz dotyczący jego literackiego warsztatu.

10 wskazówek, jak stworzyć dobre opowiadanie

Zobacz nasz poradnik i sprawdź jakie niezwykłe historie napiszą Twoi uczniowie. Skorzystaj z naszych podpowiedzi, by stworzyć dobre opowiadanie. Z nim wszystko Wam się uda!

Rafał Witek

Warto pamiętać, dla kogo się pisze

Wojciech Widłak

Dobry pomysł na opowiadanie może być dziwny

Grzegorz Kasdepke

Na dwa przymiotniki w krótkim zdaniu mogą sobie pozwolić tylko najlepsi

Barbara Kosmowska

Nie śpiesz się. Słowa poczekają, wydawca poczeka

Zofia Stanecka

Jeśli nie umiesz zacząć od pierwszego zdania, zacznij od drugiego

Andrzej Marek Grabowski

Szczegół i metafora to najsmaczniejsze przyprawy literatury

Paweł Beręsewicz

Tworzenie opowiadania zaczynam od zadania sobie pytania, czy będę miał przy tym choć odrobinę zabawy

Partnerzy konkursu

Patron honorowy:

Patroni medialni:

 

Zobacz także