Witaj młody pisarzu!

Dobrze trafiłeś!
Na tej stronie czekamy na utalentowane literacko dzieciaki i nastolatki!
Chcesz rozpocząć z nami twórczą przygodę? To super!
Właśnie
zacząłeś pisać swoją przyszłość!

Dowiedz się więcej o konkursie  

  • „Popisz się talentem” to konkurs literacki przeznaczony dla uczniów wszystkich klas szkół podstawowych.  
  • Jego celem jest zachęcenie uczniów do rozwijania pasji literackich i zainteresowań czytelniczych.  
  • Udział w konkursie jest darmowy.  
  • Konkurs odbywa się od 2017 roku i startuje zawsze na wiosnę. Laureaci ogłaszani są przed wakacjami, a jesienią ukazuje się pokonkursowa książka zawierająca 30 najlepszych opowiadań.  
  • Pokonkursowe książki zyskują ogólnopolską dystrybucję i promocję, zaś przychód z ich sprzedaży przeznaczany jest na cele charytatywne.  
  • Aby zapewnić uczestnikom równe szanse, teksty oceniane są w dwóch kategoriach wiekowych (klasy 1-4 oraz 5-8). Z każdej kategorii wyłanianych jest 15 laureatów. 
  • Oceniając nadesłane opowiadania, szczególną uwagę zwracamy na talent językowy, kreatywność i pomysł zawarty w przesłanym tekście. 
  • Zgłoszenia na konkurs są przyjmowane poprzez specjalny formularz uruchamiany na początku każdej edycji. W wypełnieniu formularza potrzebna jest pomoc rodzica, nauczyciela lub opiekuna prawnego.  

Zachwyć się pokonkursowymi książkami

„Okulary czasu”

Już jest! I jest taka, jaką najbardziej lubimy: wciągająca opowiadaniami, przyciągająca barwami, pięknie zilustrowana, pełna zaskakujących wątków, mądra, wrażliwa: książka „Okulary czasu” wieńcząca siódmą edycję naszego ogólnopolskiego konkursu literackiego Popisz się talentem 2023.

Czytaj więcej

„Detektywi w akcji”

Jesteście ciekawi, co dzieci ciekawi? Tego dowiecie się z książki „Detektywi w akcji”, która właśnie się ukazała. To owoc szóstej edycji konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych „Popisz się talentem”. Owoc, dodajmy, nadzwyczaj smaczny!  

Czytaj więcej

„Startujemy w przyszłość”

Pasy zapięte? Wyobraźnia uruchomiona? Fantazja wkręcona na najwyższe obroty? No to „Startujemy w przyszłość”! Właśnie ukazała się książka wieńcząca jubileuszową, piątą edycję konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych „Popisz się talentem”. Nie przegap tej literackiej przygody!

Czytaj więcej

„Zwierzaki mają głos”

To nie jest ko-ko-kolejna książka o zwierzętach! To książka wieńcząca tegoroczną, 4. edycję konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych „Popisz się talentem”. A w środku – trzydzieści opowiadań stworzonych przez młode orły literatury!  

Czytaj więcej

„Wielka księga marzeń”

Publikacja jest owocem trzeciej edycji konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych „Popisz się talentem” 2019. Sięgnijcie po nią, bo to lektura jak ze snu – bawi, inspiruje, podsuwa pomysł na kreatywne zajęcia i do tego pomaga dzieciom!

Czytaj więcej

„Tajemnicza wyprawa”

Już jest! Piękna i nowa książka pokonkursowa.

Czytaj więcej

„Ukryte światy”

Rodzice i nauczyciele często mówią, że dziecięca wyobraźnia nie zna granic. My mamy na to dowody na piśmie! Właśnie wydaliśmy „Ukryte światy” - książkę będącą pokłosiem konkursu literackiego dla szkół podstawowych „Popisz się talentem” 2017. Publikacja zawiera 25 zwycięskich opowiadań napisanych przez dzieci z klas 1-6. … oraz niespodziankę dla tych, którzy też chcieliby spróbować swoich sił w twórczości literackiej!

Czytaj więcej

Przejrzyj bibliotekę multimediów

Okazuje się, że kreatywność to cecha niezwykle medialna… a nawet multimedialna! Opowiadania laureatów konkursu często trafiają do radia, są nagrywane w formie audio czy wystawiane na scenie. Jeśli szukasz inspiracji albo po prostu kontaktu z dobrą literaturą dziecięcą, zajrzyj do poniższej biblioteki multimedialnej i posłuchaj lub pooglądaj, co w duszy grało laureatom poprzednich edycji „Popisz się talentem”.  

„Okulary czasu” w wersji audio!

Mamy gratkę dla tych, którzy lubią nie tylko czytać, ale też słuchać! Wybrane opowiadania z książki „Okulary czasu” zostały nagrane przez znanych aktorów. Ich mistrzowskie interpretacje wydobywają z tych tekstów bogactwo emocji i znaczeń.

„Detektywi w akcji” nagrani! 

Podsłuchiwać nie wypada... no chyba, że chodzi o nagrania opowiadań detektywistycznych z książki „Detektywi w akcji”.  W tym przypadku (p)odsłuchiwanie jest legalne, a nawet wskazane.  

Posłuchaj opowiadań z książki „Startujemy w przyszłość”

Opowiadania z książki „Startujemy w przyszłość” w internpretacji Artura Barcisia, Jolanty Fraszyńskiej, Jarosława Boberka i Pauliny Holtz. Posłuchajcie!

Posłuchaj opowiadań z książki „Zwierzaki mają głos”

Wybrane opowiadania z książki „Zwierzaki mają głos” w internpretacji Jolanty Fraszyńskiej i Łukasza Lewandowskiego,przygotowane przez Radio TOK FM. Posłuchajcie!

Popisz się talentem 2020 w teatrze online

Aktorzy z Teatru Powszechnego imienia Jana Kochanowskiego w Radomiu zrobili coś wspaniałego: dokonali autorskich interpretacji opowiadań stworzonych przez dzieci – laureatów 4. edycji konkursu literackiego „Popisz się talentem”. Opowiadania te oryginalnie ukazały się w pokonkursowej książce „Zwierzaki mają głos”, a teraz zyskały drugie życie dzięki kreatywności i zapałowi aktorów z Radomia. Wyszło z tego 17 przezabawnych, wzruszających, dynamicznych jednoaktówek – każda to osobna historia. Zagrane i pokazane z pomysłem, nadają opowiadaniom z książki nowy wymiar. Musisz to zobaczyć!

Skorzystaj z porad literackich 

Musisz wiedzieć, że konkurencja w konkursie jest olbrzymia – na każdą edycję nadchodzi po kilka tysięcy prac. Dlatego do pisania warto się jak najlepiej przygotować. Mogą Ci w tym pomóc porady literackie udzielone i nagrane przez najlepszych twórców literatury dziecięcej w Polsce. Posłuchaj, co mają Ci do przekazania starsi koledzy i koleżanki po piórze!  

10 wskazówek, jak stworzyć dobre opowiadanie

Zobacz nasz poradnik i sprawdź jakie niezwykłe historie napiszą Twoi uczniowie. Skorzystaj z naszych podpowiedzi, by stworzyć dobre opowiadanie. Z nim wszystko Wam się uda!

Jak napisać dobrą opowieść science fiction

Serdecznie zapraszamy uczniów szkół podstawowych, którzy chcą spróbować swoich sił w konkursie literackim „Popisz się talentem”, ich nauczycieli i rodziców na spotkanie z Marcinem Przybyłkiem, znanym pisarzem science fiction.

Paweł Beręsewicz

Tworzenie opowiadania zaczynam od zadania sobie pytania, czy będę miał przy tym choć odrobinę zabawy

Andrzej Marek Grabowski

Szczegół i metafora to najsmaczniejsze przyprawy literatury

Grzegorz Kasdepke

Na dwa przymiotniki w krótkim zdaniu mogą sobie pozwolić tylko najlepsi

Barbara Kosmowska

Nie śpiesz się. Słowa poczekają, wydawca poczeka

Zofia Stanecka

Jeśli nie umiesz zacząć od pierwszego zdania, zacznij od drugiego

Rafał Witek

Warto pamiętać, dla kogo się pisze

Wojciech Widłak

Dobry pomysł na opowiadanie może być dziwny

Odwiedź poprzednie edycje konkursu

Popisz się talentem 2023

Siódma edycja największego polskiego konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych!

Czytaj więcej

Popisz się talentem 2022

Szósta edycja największego polskiego konkursu literackiego  dla uczniów szkół podstawowych! 

Czytaj więcej

Popisz się talentem 2021

Piąta edycja największego polskiego konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych!

Czytaj więcej

Popisz się talentem 2020

Czwarta edycja największego polskiego konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych!

Czytaj więcej

Popisz się talentem 2019

Trzecia edycja największego polskiego konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych.

Czytaj więcej

Popisz się talentem 2018

Druga edycja ogólnopolskiego konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych

Czytaj więcej

Popisz się talentem 2017

Pierwsza edycja ogólnopolskiego konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych

Czytaj więcej

Poznaj nasze Jury  

Teksty nadsyłane na konkurs są uważnie czytane i oceniane przez pięcioosobowe Jury, w którego skład wchodzą twórcy i znawcy literatury dziecięcej oraz redaktorzy wydawnictwa Nowa Era. Dzięki temu żadna literacka perełka nam nie umknie! Poniżej przedstawiamy osoby, które będą czytały Twoje teksty.  

Monika Hałucha (ur. 1979) – członkini Polskiej Sekcji IBBY promującej wartościowe książki dla niedorosłych, redaktorka merytoryczna w wydawnictwie edukacyjnym Nowa Era i magazynie „Świerszczyk”, współautorka aktywnościowych książek dla dzieci m.in. „Cyrk na kółkach”, „Baśniowa gimnastyka w dwóch językach”, „Tresura pióra”, „Heca w kurniku”. Bibliofilka i kolekcjonerka pięknych publikacji. 

Małgorzata Jankowska (ur. 1980) – specjalistka PR i komunikacji w wydawnictwie edukacyjnym Nowa Era, inicjatorka konkursu „Popisz się talentem”, koordynatorka licznych projektów edukacyjnych. Z wykształcenia dziennikarka. Prywatnie mama Kacpra i Dawida, z którymi w wolnych chwilach wymyśla niestworzone historie. 

Małgorzata Węgrzecka (ur. 1967) –  redaktorka naczelna (od 2008) magazynu dla dzieci „Świerszczyk”, pisarka. Z wykształcenia filolożka języka polskiego. Dla dzieci napisała m.in. książkę bardzo obrazkową „Kotek Mamrotek i regulator chęci”; zbiór aktywności dla oka, ręki i głowy pt. „Wyszukanka łośka Tośka” oraz trylogię detektywistyczno-magiczno-przygodową „Żółty Smok & Żółty Smok”. Dla dorosłych wymyśliła i współtworzyła „Leksykon fantastyki”. Wcześniej współpracowała też z „Ciuchcią” czy „Pentliczkiem” (sekretarzyni redakcji).Uwielbia szarlotkę na ciepło (najchętniej bez lodów). 

Barbara Kosmowska (ur. 1958) - literaturoznawczyni i pisarka. Wielokrotnie nagradzana w ogólnopolskich konkursach za powieści dla dorosłych i młodszych czytelników. „Teren prywatny” i „Buba” otworzyły jej drogę do kolejnych literackich sukcesów. Jest, między innymi, wielokrotną laureatką konkursu Astrid Lindgren, dwukrotną zdobywczynią tytułu „Książka przyjazna dziecku”, właścicielką statuetki Guliwera oraz Nagrody Żółtej Ciżemki za najlepsze powieści dla dzieci. Dwie jej książki, „Dziewczynka z parku” oraz „Pozłacana rybka” znajdują się w kanonie lektur szkolnych.

Rafał Witek (ur. 1971) – przewodniczący konkursowego Jury; autor powieści, wierszy i słuchowisk dla dzieci, twórca tekstów publikowanych w podręcznikach do edukacji wczesnoszkolnej. Zdobywca nagród literackich: imienia Kornela Makuszyńskiego (2015), imienia Leopolda Staffa (2017), dwukrotny laureat konkursu imienia Astrid Lindgren na powieść dla dzieci (2013, 2019). Współpracuje z miesięcznikiem „Świerszczyk”. Z wykształcenia jest anglistą.  

Zobacz, kto wspiera konkurs 

Patroni i partnerzy konkursu pomagają nam poinformować o nim cały świat. Warto ich poznać, bo to prestiżowe instytucje, portale i magazyny, które biorą aktywny udział w promowaniu młodych twórców – zwycięzców poszczególnych edycji „Popisz się talentem” oraz publikacji pokonkursowych. W wolnej chwili możesz zajrzeć na strony internetowe bądź profile tych instytucji – tam też jest wiele ciekawego dla fanów książek!  

 

Patroni honorowi:

 


Patroni medialni:

Pobuszuj w aktualnościach

Dorośli oczami dzieci - wyniki ankiety

Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka wydawnictwo edukacyjne Nowa Era zapytało dzieci, jak widzą świat dorosłych: co chciałyby w nas zmienić i co podoba im się w byciu dorosłym. Jeśli więc szukacie podpowiedzi, jak uszczęśliwić dzieci w domu i w szkole, jak kształtować z nimi pełne miłości, szacunku i wzajemnego zaufania relacje, przeczytajcie czego tak naprawdę potrzebują – od nas dorosłych – dzieciaki. Uprzedzamy: drogich prezentów i modnych gadżetów nie ma na tej liście. Znajdziecie tam za to wspólne spędzanie czasu, uważność na dziecięce problemy, cierpliwość, zrozumienie i możliwość samodzielnego podejmowania decyzji przez dzieci.

Wyniki 7. edycji konkursu literackiego „Popisz się talentem”

Kreatywne pisanie zmienia punkt widzenia! Udowodnili to właśnie uczestnicy 7. edycji największego konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych „Popisz się talentem”. Pisali opowiadania, których tematyka wymagała założenia Okularów czasu i spojrzenia na świat w nowy sposób. I to się udało znakomicie! We wtorek, 9. maja 2023, Jury wyłoniło 30 najlepszych tekstów, a my spieszymy poinformować Was o szczegółach.  

Kogo ciekawi, co dzieci ciekawi?

Wszyscy wiemy, że dzieci zadają mnóstwo pytań. Ale czy ktoś kiedyś zbadał, czego te pytania dotyczą? Czy są wśród nich powtarzające się, powracające tematy, wątki, zagadnienia? Postanowiliśmy się tego dowiedzieć!  

Poznajcie laureatów konkursu „Popisz się talentem” 2022

Kim są młodzi pisarze, których opowiadania podbiły serca jurorów w szóstej edycji konkursu? Zobaczcie!

„Detektywi w akcji” książka w ukraińskiej wersji językowej

Pobierz książkę „Detektywi w akcji” w ukraińskiej wersji językowej 

Konkurs „Popisz się talentem” w oczach dzieci

Pochodzą z różnych stron Polski i nie znają się nawzajem, ale łączy ich jedno: talent pisarski, dzięki któremu zostali laureatami ogólnopolskiego konkursu literackiego „Popisz się talentem” dla dzieci w wieku 7-15 lat. Zobaczcie, co mówią o swojej twórczej przygodzie.

Konkurs w liczbach

7 liczba edycji konkursu od 2017 roku

209 liczba młodych pisarzy, którzy zadebiutowali w pokonkursowych książkach

788 łączna liczba stron sześciu dotychczasowych pokonkursowych książek

20269 liczba uczestników pierwszych pięciu edycji konkursu

Zobacz także