Javascript is required

Wszystko się wydało! Poznaj najlepsze opowiadania detektywistyczne 2022!

29.01.2022

Programy edukacyjne
Podziel się
Rysunek młodej detektywki i okładka książki "Detektywi w akcji".

Jesteście ciekawi, co dzieci ciekawi? Tego dowiecie się z książki „Detektywi w akcji”, która właśnie się ukazała. To owoc szóstej edycji konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych „Popisz się talentem”. Owoc, dodajmy, nadzwyczaj smaczny!

Świat pod lupą 

Każdy z nas chciałby czasami zmienić się w detektywa i znaleźć odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Wszak świat skrywa tyle tajemnic. Niektóre są wielkie, prawie że kosmiczne, a inne – całkiem małe, ale równie palące. Na przykład… po co ludzie piją kawę? Albo dlaczego warto sprzątać? Albo kim jest chłopiec na starej rodzinnej fotografii? Młodzi uczestnicy tegorocznej edycji konkursu „Popisz się talentem” tym się właśnie zajmowali – odkrywaniem i opisywaniem otaczających ich tajemnic. Formuła opowiadania detektywistycznego bardzo im się spodobała – okazało się, że prowadzenie dochodzenia, stawianie hipotez, szukanie dowodów i  formułowanie wniosków świetnie im wychodzi. W efekcie na konkurs nadeszło ponad półtora tysiąca opowiadań, z których 33 najlepsze właśnie ukazały się w podsumowującej wydarzenie książce. To wydawnictwo niezwykłe – bo nie co dzień się przecież zdarza, aby teksty dzieci uzyskały prawdziwą, profesjonalną redakcję i opracowanie graficzne, a następnie były opublikowane w książce z ogólnopolską dystrybucją. W zasadzie to takie coś zdarza się tylko raz na rok – przy okazji kolejnych edycji „Popisz się talentem”! Cieszymy się niezmiernie, że tegoroczna książka jest już z nami – to kawał solidnej detektywistycznej lektury dla małych i dużych. Zobaczcie sami, jak wygląda świat pod lupą młodych adeptów literatury!  

Na tropie niezwykłości 

Niezwykłości w tej książce jest więcej. Bo to była w ogóle niezwykła edycja „Popisz się talentem”. Jej początek zbiegł się z dramatycznym wydarzeniem, jakim była agresja Rosji na Ukrainę. W rezultacie do polskich szkół napłynęła fala nowych uczniów – nierzadko zagubionych w tej zaskakującej sytuacji, szukających swego miejsca, pragnących odnaleźć się w polskiej rzeczywistości. W Nowej Erze natychmiast uznaliśmy, że dobrym sposobem na ułatwienie tym uczniom integracji będzie zaproszenie ich do udziału w naszym konkursie. Przecież talenty nie mają granic, a możliwość twórczej ekspresji jest ważna dla każdego dziecka. Otworzyliśmy zatem „Popisz się talentem” na prace ukraińskojęzyczne. Trzy z nich znalazły się w zwycięskim gronie i – po przetłumaczeniu na język polski – trafiły do naszej książki. Równolegle przetłumaczyliśmy całą książkę na ukraiński i ta wersja w formacie pdf jest też do pobrania dla wszystkich chętnych na stronie konkursu. Kolejna unikatowa rzecz w „Detektywach w akcji” to ilustracje. Tym razem stworzył je team najlepszych twórców polskich i ukraińskich, co dodaje publikacji świeżości i czyni ją jeszcze ciekawszą.  

Dobro w prezencie 

„Detektywi w akcji” to to doskonały pomysł na prezenty mikołajkowo-świąteczne dla wszystkich fanów wciągającej literatury detektywistycznej! Koniecznie zdobądźcie swój egzemplarz na stronie sklep.nowaera.pl – nie tylko zyskacie w ten sposób doskonała lekturę na długie, jesienne i zimowe wieczory, ale też podzielicie się dobrem. Bo cały dochód ze sprzedaży książki trafia – co w przypadku naszych pokonkursowych publikacji jest już tradycją – na cele społeczne. Nie może zresztą być inaczej: Nowa Era to wydawnictwo społecznie odpowiedzialne, które od 30 lat wspiera i inicjuje inicjatywy, akcje i wydarzenia pro publico bono. Naszym celem jest wspieranie talentów i pasji młodych ludzi, pomoc w rozwijaniu ich zainteresowań i mocnych stron. Działamy także na rzecz nauczycieli, czyli tych, którzy są w procesie dydaktycznym najważniejsi. Umożliwiamy im rozwój osobisty i zawodowy poprzez dostęp do eksperckich szkoleń, webinariów, artykułów, ale także poprzez organizację inicjatyw takich jak „Popisz się talentem” – inspirując nauczycieli do niestandardowych działań edukacyjnych, które nierzadko uzyskują swoją kontynuację dzięki pomysłowości i kreatywności ich uczestników. I to nas cieszy!  

Programy edukacyjne
Podziel się