Wszystkie

Pokaż artykuły

 • eduone

Efektywne nauczanie – mnemotechnika w edukacji

Efektywne nauczanie to takie, którego skutkiem jest opanowanie przez uczniów materiału z danego przedmiotu. Choć wydaje się to dość proste, nie zawsze proces ten kończy się sukcesem. Kluczowe znaczenie dla efektywnego nauczania mają metody ułatwiające uczniom trwałe zapamiętywanie informacji. Służy temu m.in. mnemotechnika.

Kogo ciekawi, co dzieci ciekawi?

Wszyscy wiemy, że dzieci zadają mnóstwo pytań. Ale czy ktoś kiedyś zbadał, czego te pytania dotyczą? Czy są wśród nich powtarzające się, powracające tematy, wątki, zagadnienia? Postanowiliśmy się tego dowiedzieć!  

Wytropiliśmy laureatów 6. edycji „Popisz się talentem”! 

Uwielbiamy przekazywać Wam dobre wiadomości! A dziś mamy taką właśnie wiadomość. Rozstrzygnęliśmy szóstą edycję „Popisz się talentem” - największego konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych – i znamy nazwiska laureatów, którzy już jesienią zadebiutują w prawdziwej książce.  

„Projektanci edukacji” nagrodzeni po raz dwunasty! 

Znamy już werdykt jury w drugim etapie bieżącej edycji konkursu „Projektanci edukacji”. Nie było łatwo wybrać zwycięzców, czyli zdobywców pięciu Złotych Grantów po 2000 zł każdy. Sposób realizacji zgłoszonych projektów, towarzysząca im kreatywność, zaangażowanie i autentyczne emocje na długo pozostaną w naszej pamięci!  

 • egzamin ósmoklasisty

Egzamin ósmoklasisty 2022 - rozwiązywanie arkuszy egzaminacyjnych.

Eksperci Nowej Ery rozwiążą arkusze egzaminacyjne 2022 w kolejnych dniach egzaminu ósmoklasisty

Możliwości i zastosowanie MS Surface w edukacji

Coraz więcej ekranów wprowadzanych jest do sal szkolnych. Wraz z nimi, nauka staje się coraz bardziej interaktywna. Za niedługo w szkołach może zagościć nowa linia produktów firmy Microsoft, która w ramach swojego asortymentu rozszerza pole zastosowań tabletów i laptopów w edukacji. Dzięki między innymi innowatorskiemu połączniu 2 w 1 laptopa z tabletem, MS Surface daje wszechstronne rozwiązania odpowiadające na zróżnicowane potrzeby użytkowników – uczniów i nauczycieli.

 • laboratoria przyszłości

Edukacja STEM a Laboratoria Przyszłości

Termin STREAM został utworzony od angielskich nazw dziedzin: nauki, technologii, robotyki/umiejętności czytania, inżynierii, sztuki i matematyki (science, technologies, robotics/reading, engineering, arts, mathematics). Koncepcja ta powstała w USA jako STEM (science, technologies, engineering, mathematics), a z czasem rozwinęła się o kolejne obszary: robotykę/umiejętność czytania oraz sztukę (robotics/reading, arts)[1].

 • laboratoria przyszłości

Czym jest uczenie się w wirtualnej rzeczywistości

Rzeczywistość wirtualna lub VR nabiera znaczenia w edukacji, a coraz więcej szkół wdraża tę technologię. VR umożliwia uczniom poznawanie miejsc z całego świata i doświadczanie rzeczy, które nie byłyby możliwe w sali lekcyjnej. Siedząc przy swoich biurkach, możemy zwiedzać Machu Picchu, muzea, oglądać w przyspieszeniu i przekroju procesy geologiczne, a nawet przeprowadzać własne eksperymenty. Ponadto VR pozwala widzowi na eksplorację miejsc z dowolnej perspektywy, może on bowiem obracać się o 360 stopni.

 • laboratoria przyszłości

Druk 3D w edukacji szkolnej

W ostatnich latach technologia szturmem przejmuje kolejne dziedziny naszego życia. Z dużym entuzjazmem przyjmowana jest także w edukacji. Druk 3D stanowi jedną z nowinek cieszących się rosnącą popularnością. Na całym świecie uczniowie szkół podstawowych i szkół średnich stawiają swoje pierwsze kroki we włączaniu tej technologii w zajęcia. Liczba tematów i projektów wykorzystujących druk 3D jest niemal nieograniczona, zwłaszcza na zajęciach z nauk ścisłych, matematyki, ale i nauk społecznych. Projekty druku mogą być tworzone w zespołach, jak również indywidualnie, a ich poziom trudności bez problemu dostosujemy do grupy wiekowej, zaczynając od projektowania pojedynczych przedmiotów codziennego użytku, a kończąc na skomplikowanych systemach angażujących dodatkowe programy informatyczne.

 • laboratoria przyszłości

Edukacja jutra już dziś może zagościć w Twojej szkole – Nowa Era partnerem szkół w programie „Laboratoria Przyszłości”

Trwa program „Laboratoria Przyszłości" – największa od lat szansa na wprowadzenie do szkoły nowoczesnych technologii i innowacyjnych procesów dydaktycznych.  Pierwsza edycja programu skierowana do samorządowych szkół podstawowych cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Do programu zgłosiło się 99% szkół. Obecnie trwa nabór dla szkół podstawowych niesamorządowych, niepublicznych, a wkrtóce program obejmie szkoły ponadpodstawowe.

 • szkoła średnia bez tajemnic

Droga do nowej szkoły krok po kroku

Sprawdź, jak dostać się do liceum, technikum albo szkoły branżowej. Krok po kroku wyjaśniamy kolejne etapy rekrutacji i przypominamy, na co zwrócić uwagę.

 • szkoła średnia bez tajemnic

6 rzeczy, które warto wiedzieć o rekrutacji w 2022 roku

Oto 6 rzeczy, które warto wiedzieć o zasadach naboru, przeliczaniu punktów i szansach na dostanie się do wymarzonej szkoły.

 • szkoła średnia bez tajemnic

Wyniki egzaminów

Moment poznawania wyników egzaminów ósmych klas to ważna chwila dla młodych ludzi. Z wynikiem łączą się duże oczekiwania, a to powoduje stres. Bardzo ważne jest, jak na wiadomość o uzyskanych rezultatach zareagują rodzice.

 • szkoła średnia bez tajemnic

Egzamin ósmoklasisty

W drużynie wszyscy muszą znać cel i wyzwanie. Dlatego rodzice, chcąc wspierać swoje dziecko, muszą dowiedzieć się jak najwięcej na temat egzaminu, jego przebiegu, zasad oceniania, rodzajów zadań.

 • szkoła średnia bez tajemnic

Klimat szkoły – dlaczego jest taki ważny?

Jakie liceum wybrać? To pytanie zadają sobie setki tysięcy uczniów, którzy od września rozpoczną naukę w szkole średniej. Oprócz wyników zdawalności matur, EWD i innych twardych wskaźników, warto sprawdzić, jaka atmosfera panuje w rozpatrywanych przez nas placówkach.

 • dla rodzica
 • wspieraj i inspiruj

Szkoła funkcjonalna, czyli jaka

Przestrzeń szkoły jest jednym z najważniejszych projektowanych środowisk materialnych, w jakich przebywa młody człowiek. Jej znaczenie jest jednak wciąż zbyt mało doceniane.

 • szkoła średnia bez tajemnic

Jakie technikum?

Po szkole podstawowej można kontynuować naukę w liceum ogólnokształcącym, technikum albo szkole branżowej pierwszego stopnia. Szkoły zawodowe to dobre rozwiązanie dla uczniów, którzy mają konkretne zainteresowania, dążą do szybszego zdobycia niezależności i jeszcze nie są pewni, czy będą chcieli studiować.

 • szkoła średnia bez tajemnic

Spotkanie integracyjne – jak się na nie przygotować?

Spotkania integracyjne przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego stają się obowiązkowym punktem na liście wakacyjnych planów, zwłaszcza wśród uczniów, którzy niedługo rozpoczną naukę w szkołach ponadpodstawowych. Ci, którzy biorą w nich udział, we wrześniu czują się z reguły zdecydowanie swobodniej i bezpieczniej. Do pierwszego spotkania ze swoimi nowymi kolegami i koleżankami warto się zatem przygotować.

 • szkoła średnia bez tajemnic

Przedmioty rozszerzone

Jak pomóc dziecku wybrać odpowiednie liceum, a w nim odpowiednią klasę? Wśród szeregu dostępnych opcji warto samemu zrozumieć system, w którym będą kształcili się dzisiejsi ósmoklasiści. Przedmioty rozszerzone, które uczniowie wybierają na początku nauki w liceum, nabierają większego znaczenia przed maturą i egzaminami na studia.

 • szkoła średnia bez tajemnic

Jak ułożyć listę preferencji?

Podczas rekrutacji kandydat układa listę klas, do których chciałby się dostać, rozpoczynając od klasy i szkoły pierwszego wyboru. Jak to zrobić, by zwiększyć swoje szanse na nabór?

 • szkoła średnia bez tajemnic

Jak poprawić oceny w szkole? – siedem wskazówek dla ósmoklasisty

Na pewno wiesz, że od wyniku egzaminów ósmoklasisty zależy, czy dostaniesz się do wymarzonej szkoły średniej. Ale czy zdajesz sobie sprawę, że egzaminy to nie wszystko? Równie ważne są oceny na koniec roku. Jest jeszcze czas na to, by je poprawić. Jak to zrobić gdy czasu do końca roku szkolnego jest niewiele? Chcieć to móc…

 • szkoła średnia bez tajemnic

Rekrutacja uzupełniająca – jak to działa?

Dla kandydatów, którzy w rekrutacji zasadniczej nie dostali się do żadnej z wybranych przez siebie szkół ponadpodstawowych, jest jeszcze drugi etap naboru – rekrutacja uzupełniająca. Jak do niej przystąpić?

 • szkoła średnia bez tajemnic

Sprawdziany uzdolnień kierunkowych

Do niektórych klas odbywają się dodatkowe egzaminy: sprawdziany uzdolnień kierunkowych, testy kompetencji i predyspozycji językowych, próby sprawności fizycznej.

 • szkoła średnia bez tajemnic

Wybieranie wymarzonej szkoły średniej

Ósmoklasistów i ich rodziców czeka ważne zadanie: wybór szkoły ponadpodstawowej. Czym się w nim kierować?

 • szkoła średnia bez tajemnic

Składanie wniosków do szkoły średniej

Jak wygląda składanie wniosków o przyjęcie absolwenta szkoły podstawowej do szkoły średniej? Jakie dokumenty, kiedy i gdzie należy dostarczyć? Co załatwia za nas system elektroniczny? Przeczytaj, by dowiedzieć się, czego musisz dopilnować.

Oszczędzamy wodę, nawet będąc w ruchu 

W Nowej Erze szukamy każdej okazji, aby zadbać o środowisko, a oszczędzanie wody jest szalenie ważnych aspektem takiej troski. Dlatego gdy pojawia się nowa możliwość, aby być bardziej eko, wchodzimy w to. A w tym przypadku… wjeżdżamy! Okazuje się bowiem, że można dbać o środowisko świadomie myjąc firmowe samochody. W Nowej Erze korzystamy z myjni ręcznej, co pozwoliło nam już teraz  oszczędzić ponad 150 00 litrów wody i zredukować zużycie CO2 o ponad półtorej tony.  

Dostosowanie wymagań i kryteria oceniania na egzaminie ósmoklasisty

Przepisy i praktyka z uwzględnieniem dostosowań dla obcokrajowców w tym uchodźców wojennych z Ukrainy

[WEBINARIUM] System edukacji w Ukrainie

Webinarium poświęcone procesowi edukacyjnego, strukturze lekcji i systemowi oceniania w ukrainie, zorganizowane przez Centrum Kompetencji VULCAN.

Uczeń z Ukrainy w polskiej szkole - aspekty prawne w teorii i praktyce

Spotkanie ma na celu przede wszystkim przybliżyć Państwu aktualnym stanem przepisów prawa regulujących przyjmowanie i funkcjonowanie dzieci i młodzieży z Ukrainy w polskiej szkole również w kontekście egzaminów i zbliżającego się zakończenia roku szkolnego.

 • aktualności
 • egzamin ósmoklasisty

Co o egzaminie ósmoklasisty powinni wiedzieć rodzice?

Dla rodziców zainteresowanych egzaminem ósmoklasisty przygotowaliśmy krótką prezentację, która zawiera ważne i przydatne informacje.

Jak uczyć mówienia, czytania i pisania?

Jak uczyć mówienia, czytania i pisania? Rozwijanie umiejętności komunikacyjnych, lekturowych oraz tworzenia tekstów w zakresie języka polskiego jako obcego u dzieci i młodzieży z Ukrainy.

Jak uczyć języka polskiego jako obcego (w pigułce) dzieci i młodzież z Ukrainy?

Rozwijanie sprawności mówienia, czytania i pisania – u dzieci i młodzieży.

Rodzaje zajęć w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej

Rodzaje zajęć w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej

Przewodnik po formach realizowania pomoc psychologiczno-pedagogicznej, a także gotowe wskazówki, które programy eduSensus znajdą zastosowanie w ramach zajęć.

Kształcenie, wychowanie i opieka nad uczniami z Ukrainy: ułatwienia w kolejnych obszarach

W dniu 11 kwietnia 2022 r. weszła w życie nowelizacja rozporządzenia MEiN w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki nad uczniami będącymi obywatelami Ukrainy. Nowelizacji towarzyszy list Ministra do kuratorów, dyrektorów, nauczycieli i przedstawicieli jednostek samorządu – bo to ich znowelizowane rozporządzenia dotyczą najbardziej.  

System szkolnictwa i podstawy programowe w Ukrainie

Wraz z przyjęciem do szkoły uczniów z Ukrainy pojawiło się wiele pytań dotyczących różnic w systemie szkolnictwa i programach nauczania. Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje, które w liście skierowanym do dyrektorów szkół, nauczycieli, kuratorów oświaty i przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego przekazał minister Edukacji i Nauki.

 • aktualności
 • egzamin ósmoklasisty

Egzamin ósmoklasisty 2022 pod kontrolą

Dla rodziców zainteresowanych egzaminem ósmoklasisty przygotowaliśmy wskazówki, jak wesprzeć dzieci w przygotowaniach.