Wszystkie

Pokaż artykuły

O radości czytania

Nuda!, Nie chce mi się, Nic nie rozumiem – takie stwierdzenia niejednokrotnie towarzyszą pierwszym próbom lekturowym najmłodszych uczniów i, niestety, bywają powtarzane do końca szkolnej edukacji. Nic dziwnego: tam, gdzie nie ma przyjemności, trudno o zaangażowanie.

 • szkoła średnia bez tajemnic

Mózg nastolatka

To, kim dziecko w przyszłości będzie, jakimi wartościami będzie się kierowało i jaki model aktywności społecznej zaakceptuje, rozstrzyga się głównie między końcówką szkoły podstawowej a edukacją w szkole średniej. Co dla mózgu nastolatka jest priorytetem?

 • szkoła średnia bez tajemnic

Jak wspierać dziecko po porażce?

Dla wielu uczniów wyniki rekrutacji do szkół średnich są niepomyślne. Nie dostali się do żadnej szkoły lub dostali się nie tam, gdzie chcieli. Jak wspierać dzieci przeżywające takie niepowodzenie?

 • szkoła średnia bez tajemnic

Zawody przyszłości

Świat się zmienia. Zawody, które wczoraj gwarantowały spokój i dobrobyt, dzisiaj wypadają z rynku. Specjaliści prognozują, że wszyscy, którzy wiążą swoją przyszłość z komputerami, internetem i programowaniem, mogą spać spokojnie. Ale znajdzie się też praca i dla coacha i dla prawnika.

Przedmioty rozszerzone

Jak pomóc dziecku wybrać odpowiednie liceum, a w nim odpowiednią klasę? Wśród szeregu dostępnych opcji warto samemu zrozumieć system, w którym będą kształcili się dzisiejsi ósmoklasiści. Przedmioty rozszerzone, które uczniowie wybierają na początku nauki w liceum, nabierają większego znaczenia przed maturą i egzaminami na studia.

 • szkoła średnia bez tajemnic

Jakie technikum?

Po szkole podstawowej można kontynuować naukę w liceum ogólnokształcących, technikum albo szkole branżowej. Technikum to dobre rozwiązanie dla uczniów, którzy mają konkretne zainteresowania, dążą do szybszego zdobycia zawodu i jeszcze nie są pewni, czy będą chcieli studiować.

 • szkoła średnia bez tajemnic

Jak wspierać dziecko w czasie rekrutacji do liceum?

O emocjach uczniów klas ósmych oraz obawach ich rodziców, specjalnie dla Nowej Ery pisze Joanna Kalembka, psycholożka, autorka bloga edukowisko.pl

 • szkoła średnia bez tajemnic

Egzamin ósmoklasisty

W drużynie wszyscy muszą znać cel i wyzwanie. Dlatego rodzice, chcąc wspierać swoje dziecko, muszą dowiedzieć się jak najwięcej na temat egzaminu, jego przebiegu, zasad oceniania, rodzajów zadań.

 • szkoła średnia bez tajemnic

Rekrutacja uzupełniająca – jak to działa?

W drugim miesiącu wakacji w szkołach średnich będzie trwać rekrutacja uzupełniająca dla kandydatów do pierwszych klas. Jak do niej przystąpić?

 • szkoła średnia bez tajemnic

Wyniki egzaminów

Moment poznawania wyników egzaminów – czy to ósmych klas, czy po zakończeniu gimnazjum – to ważna chwila dla młodych ludzi. Z wynikiem łączą się duże oczekiwania, a to powoduje stres. Bardzo ważne jest, jak na wiadomość o uzyskanych rezultatach zareagują rodzice.

 • szkoła średnia bez tajemnic

Jak traktować oceny na świadectwie?

Zbliża się koniec roku szkolnego, znamy już oceny końcowe. Jaki jest Wasz stosunek do ocen zdobytych przez dzieci?

 • szkoła średnia bez tajemnic

Droga do nowej szkoły krok po kroku

Sprawdź, jak dostać się do liceum, technikum albo szkoły branżowej. Krok po kroku wyjaśniamy kolejne etapy rekrutacji i przypominamy, na co zwrócić uwagę.

Pandemia koronawirusa zmienia sposób nauczania
 • szkoła średnia bez tajemnic

Pomoc w nauce zdalnej

Pandemia koronawirusa zmienia sposób nauczania. Szkoły zamknięte, lekcje odbywają się w formie zdalnej. Podczas spotkań online nie zawsze wszystko idzie, jak powinno. Jeśli przez brak WiFi, problemy techniczne albo trudności z komunikacją umknie część lekcji, w serwisie dlaucznia.pl można znaleźć komplet informacji.

Jak nowoczesne technologie mogą pomóc w zrozumieniu i utrwaleniu wiadomości?
 • szkoła średnia bez tajemnic

Czego potrzeba do skutecznej nauki?

W szkole średniej materiału do opanowania jest bardzo dużo. Jak nowoczesne technologie mogą pomóc w zrozumieniu i utrwaleniu wiadomości?

 • aktualności
 • nauka zdalna

Kształcenie na odległość: MEN publikuje poradnik dla szkół

W środę, 25 marca Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało liczący 52 strony poradnik dla szkół dotyczący organizacji kształcenia na odległość. Stanowi on praktyczne uzupełnienie do rozporządzenia z dnia 20 marca wprowadzającego obowiązek realizacji takiego kształcenia przez placówki oświatowe.

 • dla rodzica

Kryzys czwartoklasisty

Wyzwania, które pojawiają się w czwartej klasie, stanowią jeden z istotnych punktów zwrotnych w rozwoju dziecka-ucznia. Więcej przedmiotów, nowi nauczyciele, natłok spraw, stres. Jak sobie z tym poradzi, zależy od tego, ile dostanie empatii i wsparcia.

 • szkoła średnia bez tajemnic

Emocje ósmoklasisty i jego rodziny

Jak uniknąć rodzinnych walk i poradzić sobie ze stresem?

 • dla rodzica
 • wspieraj i inspiruj
 • aktualności
 • nauka zdalna

„Teraz czas na czytanie” – wspieramy akcję Fundacji Powszechnego Czytania

„Gdy się ktoś zaczyta, zawsze się czegoś nauczy, albo zapomni, co mu dolega, albo zaśnie – w każdym razie wygra” – te słowa polskiego noblisty Henryka Sienkiewicza są obecnie bardzo na czasie. Aby ograniczyć rozwój epidemii koronawirusa, zostańmy w domach i czytajmy!

 • dla rodzica
 • wspieraj i inspiruj
 • nauka zdalna

Nauka i życie w domu – jak to pogodzić?

Szkoły zamknięto w związku z zagrożeniem epidemicznym. Jednak przymusowa przerwa nie oznacza wakacji. Uczniowie powinni uczyć się w domach. Jak taką naukę organizować? Czy rodzice powinni włączać się w proces dydaktyczny? Czego może nas wszystkich nauczyć okres kwarantanny?

 • nauka zdalna

Sytuacja placówek oświatowych w okresie walki z pandemią koronawirusa

Jakie zmiany w funkcjonowaniu czekają placówki oświatowe w okresie walki z pandemią wirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19? Co powinni wiedzieć Dyrektorzy, Nauczyciele, Rodzice i Uczniowie? Poniżej zebraliśmy linki do rządowych serwisów oraz innych stron z istotnymi informacjami. Uwaga! Strony ulegają ciągłym aktualizacjom, warto więc regularnie je odwiedzać, aby być na bieżąco.

 • nauka zdalna

Co trzeba wiedzieć o koronawirusie

Wszyscy jesteśmy obecnie bombardowani setkami doniesień medialnych na temat koronawirusa. W panującym szumie informacyjnym niestety łatwo się pogubić, co potęguje tylko lęk związany z nową, trudną sytuacją. Z myślą o nauczycielach, uczniach i rodzicach przygotowaliśmy rzetelny zestaw najważniejszych informacji na temat bezpieczeństwa i profilaktyki.

 • nauka zdalna

Rozporządzenie MEN wprowadza kształcenie na odległość

W piątek 20 marca 2020 r. w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej wprowadzające w polskich placówkach oświatowych kształcenie na odległość. Obecnie termin obowiązywania takiego modelu kształcenia zamyka się w datach od 25 marca 2020 r. do 10 kwietnia 2020 r. Poniżej zebraliśmy dla Was najważniejsze punkty i założenia tego dokumentu.

 • aktualności
 • szkoła podstawowa
 • szkoła ponadpodstawowa
 • wychowanie przedszkolne
 • nauka zdalna

Nauka zdalna: razem stawimy czoła wyzwaniom

Wychodząc naprzeciw potrzebom Nauczycieli, Uczniów, Dyrektorów i Rodziców, uruchomiliśmy na naszym portalu specjalną sekcję „Nauka zdalna”. Znajdziecie tam materiały i rozwiązania, które ułatwią Wam ciekawą i angażującą edukację oraz organizację czasu w okresie zawieszenia zajęć szkolnych.

 • szkoła średnia bez tajemnic

Dobry, lepszy, najlepszy

Rodzice zwykle chcą, żeby dzieci dobrze się uczyły, były sumienne, rzetelne i porządne. I nie ma w tym nic dziwnego – to przymioty pożądane w życiu odpowiedzialnego człowieka. Ale warto pamiętać o tym, że cechy te – jeśli wystąpią w dużym nasileniu – niosą ryzyko perfekcjonizmu. A perfekcjoniści mogą mieć w życiu trudno.

 • szkoła średnia bez tajemnic

Jak działa nastolatek?

Wiek nastoletni to czas niesamowitych i bardzo potrzebnych zmian w mózgu młodego człowieka. Choć trudne zachowania nastolatków zwyczajowo przypisujemy „burzy hormonalnej”, to tak naprawdę za wiele z nich odpowiadają przemiany w ośrodkowym układzie nerwowym. Prawdziwe dojrzewanie do dorosłego życia zachodzi w korze mózgowej.

 • szkoła średnia bez tajemnic

Ósma klasa mojego dziecka

Jak przetrwać ten czas i dobrze zdać egzamin na wspierającego rodzica?

 • szkoła średnia bez tajemnic

Liceum, czyli krok w nieznane

Przejście do szkoły średniej to dla młodego człowieka ogromna zmiana. Nowe środowisko, nauczyciele, wymagania. Także budowanie na nowo swojego wizerunku. Jak pomóc dziecku odnaleźć się w nowej sytuacji?

 • szkoła średnia bez tajemnic

Uczeń w stresie

W czasie intensywnych przygotowań do konkursów i egzaminów, a także w całym okresie rekrutacji dziecko przeżywa stres. Oto trzy strategie radzenia sobie z napięciem i propozycja, jak dopasować je do etapów działań w tym roku szkolnym.

 • szkoła średnia bez tajemnic

Poznaj mocne strony swojego dziecka!

Każdy człowiek jest wyjątkowy – ma niepowtarzalne cechy, uzdolnienia i marzenia. Ma swoje zalety i… - no cóż, przywykło się uważać, że każdy ma swoje wady. Ale większość cech, które nazywa się wadami, można także postrzegać jako mocne strony.

 • szkoła średnia bez tajemnic

Wybór szkoły

W tym roku szkolnym ośmioklasistów i ich rodziców czeka ważne zadanie: wybór szkoły ponadpodstawowej. Czym się w nim kierować?

Spektrum autyzmu wskazówki dla nauczyciela

Nauczanie dzieci z ASD – wskazówki dla nauczyciela

Pewne szczególne strategie uczenia dzieci będą odgrywały większą rolę w edukacji dzieci z ASD niż w przypadku innych uczniów. 

Triada autystyczna

Czym jest triada autystyczna?

Termin „spektrum zaburzeń autystycznych” zaproponowały badaczki dr Lorna Wing i dr Judith Gould, a charakterystyczny wzorzec objawów występujący nazwały „triadą zaburzeń”.

Oddaj głos dzieciom

Wielu pedagogów boi się, że jak nie będą mówić przez całą lekcję i zarzucać uczniów pytaniami, to zaczną źle pracować. Nieprawda. O tym, jak być dobrym wychowawcą, opowiada Anna Omilianowska.

iGen w szkole

Najmłodsza grupa pokolenia Z – iGeneration – zaczęła poznawać świat, kiedy był już na nim iPhone. Dziś jej przedstawiciele mają już nawet 13-14 lat i są uczniami szkoły podstawowej. Co ich kształtuje? Jak utrzymać ich zainteresowanie i uwagę?

 • szkoła średnia bez tajemnic

Zasady efektywnej nauki

Oto 7 zasad, które pomogą dobrze wykorzystać czas i przyswoić wiedzę.

 • szkoła średnia bez tajemnic

Poznaj mocne strony swojego dziecka!

Każdy człowiek jest wyjątkowy – ma niepowtarzalne cechy, uzdolnienia i marzenia. Ma swoje zalety i… - no cóż, przywykło się uważać, że każdy ma swoje wady. Ale większość cech, które nazywa się wadami, można także postrzegać jako mocne strony.