Wszystkie

Pokaż artykuły

 • szkoła średnia bez tajemnic

Jak rozmawiać z dziećmi o problemach w nowej szkole?

Nowa szkoła może okazać wielką szansą, ale i wielkim zawodem. Ważne, żebyśmy my, rodzice, wspierali nasze dzieci w nowym środowisku i uświadamiali im, że proces adaptacji nie zawsze przebiega gładko i bezproblemowo. Najlepiej sprawdza się metoda „do trzech razy sztuka”: warto zaczekać trzy dni, trzy lekcje, trzy tygodnie zanim podejmie się decyzję o zmianie klasy lub szkoły. Na razie potrzebne są wspierające rozmowy i konkretne argumenty, które pozwolą młodemu człowiekowi inaczej spojrzeć na sytuację.

 • szkoła średnia bez tajemnic

Nauczanie online pod lupą – co wynika z badań dotyczących edukacji zdalnej?

Zamknięcie szkół w marcu 2020 roku i przeniesienie nauczania do internetu postawiło nauczycieli i uczniów, a także ich rodziców w zupełnie nowej sytuacji. Po pierwszym wiosennym okresie chaosu i powrocie do szkół na krótko po wakacjach, nauka zdalna na dobre zadomowiła się w naszym życiu. Na początku postrzegana jako zło konieczne, w ciągu roku stała się czymś normalnym, czymś, do czego, z konieczności, przywykliśmy. Jak nauczanie zdalne wpłynęło na funkcjonowanie uczniów i rodziców? Jak oceniana jest jego efektywność? Odpowiedzi na te pytania dostarczają badania na temat edukacji online przeprowadzone w ciągu ostatniego roku.

 • szkoła średnia bez tajemnic

Czego potrzeba do skutecznej nauki?

W szkole średniej materiału do opanowania jest bardzo dużo. Jak nowoczesne technologie mogą pomóc w zrozumieniu i utrwaleniu wiadomości?

 • szkoła średnia bez tajemnic

Dziewczyny w świecie techniki

Naukowcy zajmujący się badaniami edukacyjnymi zauważają, że dziewczyny-nastolatki nie widzą swojej przyszłości w zawodach związanych z naukami ścisłymi. Nie dlatego, że są słabe w tych przedmiotach – wyniki chłopców i dziewcząt z matematyki (np. w badaniach takich jak PISA) są bardzo podobne. Rzecz nie w umiejętnościach, a w chęciach. Kierunki związane ze światem IT i nowoczesnymi technologiami komunikacyjnymi nie są wymieniane przez młode kobiety jako ich potencjalne zawody.

 • szkoła średnia bez tajemnic

Zawody przyszłości

Świat się zmienia. Zawody, które wczoraj gwarantowały spokój i dobrobyt, dzisiaj wypadają z rynku. Specjaliści prognozują, że wszyscy, którzy wiążą swoją przyszłość z komputerami, internetem i programowaniem, mogą spać spokojnie. Ale znajdzie się też praca i dla coacha i dla prawnika.

 • szkoła średnia bez tajemnic

Zasady efektywnej nauki

Oto 7 zasad, które pomogą dobrze wykorzystać czas i przyswoić wiedzę.

 • szkoła średnia bez tajemnic

Dobra relacja, dobra edukacja

W jaki sposób przyjazny kontakt z nauczycielem wpływa na wyniki akademickie uczniów?

 • szkoła średnia bez tajemnic

Matura to wyzwanie. Co nauczyciele radzą przyszłym maturzystom?

Jak uczyć się do matury, by dobrze się przygotować? To pytanie co roku zadają sobie uczniowie mający przed sobą egzamin dojrzałości. Ostatnie miesiące szkoły średniej to dla nich czas wytężonej pracy. O to, co ma znaczenie i jak powinni pracować, by ich wysiłek przyniósł efekty, zapytaliśmy nauczycieli, którzy na co dzień pracują z maturzystami.

 • szkoła średnia bez tajemnic

Przed Tobą matura. Co tegoroczni maturzyści radzą swoim młodszym kolegom?

Egzamin dojrzałości. Te słowa na wielu uczniów działają paraliżująco. Klasa maturalna to istny horror. Poza nauką nic się nie liczy, a normalne życie można co najwyżej pooglądać przez okno. Czy rzeczywiście tak jest? Jak się uczyć do matury i czy warto się stresować? Oto, co mówią na ten temat tegoroczni maturzyści.

 • szkoła średnia bez tajemnic

3 sposoby na nadrobienie zaległości przed maturą

Do egzaminu maturalnego zostało kilka tygodni. To ostatni moment, by nadrobić zaległości w nauce i z sukcesem przystąpić do egzaminu dojrzałości. Oto trzy strategie, które sprawdzą się w czasie przygotowania do matury.

Prestiżowe studia – czy od nich zależy szczęście w życiu?

Czy ukończenie prestiżowych studiów na dobrej, prywatnej uczelni zagwarantuje dziecku lepszą przyszłość?

 • szkoła średnia bez tajemnic

Liceum, czyli krok w nieznane

Przejście do szkoły średniej to dla młodego człowieka ogromna zmiana. Nowe środowisko, nauczyciele, wymagania. Także budowanie na nowo swojego wizerunku. Jak pomóc dziecku odnaleźć się w nowej sytuacji?

 • szkoła średnia bez tajemnic

Co wziąć pod uwagę przy wyborze zawodu?

W wieku kilkunastu lat trudno jest określić, jaką drogę zawodową chce się w życiu wybrać. A właśnie w tym momencie trzeba podjąć decyzję o dalszej edukacji i przyszłej pracy. Jak wybrać dobrze?

 • szkoła średnia bez tajemnic

Duża zmiana

Na początku średniej szkoły uczniowie muszą się zmierzyć z wieloma nowymi doświadczeniami. Poznają nowych ludzi, nawiązują przyjaźnie, piszą dziesiątki sprawdzianów i kartkówek. Muszą przyswoić nieznane wcześniej zasady i reguły. Dadzą sobie radę - zapewniają starsi koledzy - choć zanim opadną emocje, minie kilka miesięcy.

 • szkoła średnia bez tajemnic

Nauczyciel z komputera

O tym, jak nauka zdalna wpływa na relację uczeń-nauczyciel oraz o wyzwaniach nauki online z Magdaleną Niemczuk-Kobosko*, nauczycielką, tutorką i coachem rozmawia Joanna Szulc

 • szkoła średnia bez tajemnic

Jakich kompetencji powinny uczyć szkoły?

Kim jestem? Dokąd zmierzam? Jaki mam plan na życie? Szkoły powinny podsuwać młodym ludziom takie pytania. Dopiero na bazie samoświadomości można budować swoją przyszłość – mówi Magdalena Niemczuk-Kobosko, nauczycielka i tutorka, ekspertka serwisu Szkoła średnia bez tajemnic

 • szkoła średnia bez tajemnic

Nastolatek w nauczaniu zdalnym

Jak motywować nastolatka do nauki w domu? I co mogą zrobić rodzice, by nauczanie zdalne przebiegało lepiej?

 • szkoła średnia bez tajemnic

Pomoc w nauce zdalnej

Pandemia koronawirusa zmienia sposób nauczania. Szkoły zamknięte, lekcje odbywają się w formie zdalnej. Podczas spotkań online nie zawsze wszystko idzie, jak powinno. Jeśli przez brak WiFi, problemy techniczne albo trudności z komunikacją umknie część lekcji, w serwisie dlaucznia.pl można znaleźć komplet informacji.

 • szkoła średnia bez tajemnic

Dysleksja i inne trudności

U blisko 15 proc. wszystkich uczniów występują tzw. specyficzne zaburzenia rozwoju umiejętności szkolnych, takie jak dysleksja, dyskalkulia, specyficzne zaburzenia językowe itd. Część uczniów zmagających się z tymi problemami w tym roku rozpocznie naukę w szkole średniej. Będą nowi nauczyciele, nowe wymagania, więcej nauki. Czy osobom z dysleksją i innymi zaburzeniami będzie trudniej niż pozostałym uczniom? O problemach, z których się nie wyrasta, ale które można przezwyciężyć - z Izabellą Haertlé* rozmawia Joanna Szulc.

 • szkoła średnia bez tajemnic

Powrót do szkół. Jak wzmacniać motywację uczniów?

Jak można pomóc młodym ludziom wracającym do szkoły po nauczaniu zdalnym? Jak wzmacniać ich motywację? Radzi dr Zuzanna Gazdowska, psycholog z Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS.

 • szkoła średnia bez tajemnic

Jak wspierać nastolatka w nauce zdalnej?

Nastolatkowie uczą się teraz zdalnie. Niektórym trudno się odnaleźć w tej sytuacji, która wymaga samodzielności, odpowiedzialności i dyscypliny. Rodzice mogą pomóc w opanowaniu sytuacji, mogą także skutecznie zniechęcić do nauki. Jak motywować i wspierać, a nie podcinać skrzydeł, radzi Joanna Szulc, ekspertka serwisu edukacyjnego dlaucznia.pl, z interaktywnymi materiałami do nauki dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

 • szkoła średnia bez tajemnic

Motywacja wewnętrzna, motywacja zewnętrzna - co lepiej wspiera w nauce?

Bardziej świadomi rodzice i nauczyciele znają różnicę między motywacją wewnętrzną i zewnętrzną. Wewnętrzna – to po prostu szczera chęć, by uczyć się i pracować dla samej przyjemności. Zewnętrzna – to system nagród itp. wzmocnień, które stanowią zachętę do działania. O tym, która z nich jest lepsza, mówi dr Zuzanna Gazdowska, psycholog z Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS.

 • szkoła średnia bez tajemnic

Nieoczywiste drogi do przyszłości

Jeśli słowa ranking, progi punktowe, system rekrutacji, logowanie budzą niepokój, to zapewne jesteście Państwo rodzicami ósmoklasistów i razem z nimi stoicie przed decyzją wyboru szkoły.

 • szkoła średnia bez tajemnic

Sposoby na niepokój

Jak rozmawiać z dzieckiem, które boi się szkolnego debiutu?

 • szkoła średnia bez tajemnic

Nowa szkoła, nowe granice

Dla rodziców czternasto-, piętnasto- i szesnastolatków ostatnie miesiące były trudne. Przygotowania do egzaminów, pandemia koronawirusa, stres związany z rekrutacją do szkół średnich. Ale to nie koniec wyzwań. Przed nastolatkiem zadanie wejścia w nową grupę. Przed rodzicami zadanie odnalezienie się w nowej roli – rodzica „prawie dorosłego dziecka”.

 • szkoła średnia bez tajemnic

Poznaj mocne strony swojego dziecka!

Każdy człowiek jest wyjątkowy – ma niepowtarzalne cechy, uzdolnienia i marzenia. Ma swoje zalety i… - no cóż, przywykło się uważać, że każdy ma swoje wady. Ale większość cech, które nazywa się wadami, można także postrzegać jako mocne strony.

Uzdolnienia – wrodzone czy nabywane?

Doradzając dzieciom w kwestii wyboru profilu klasy lub szkoły, czasem oceniamy ich uzdolnienia. Uwaga! Od tego, co i jak mówimy bardzo dużo zależy!

 • szkoła średnia bez tajemnic

Ile snu potrzebuje nastolatek?

Twoje nastoletnie dziecko chodzi ciągle niewyspane? Nic dziwnego! W okresie dorastania mózg potrzebuje dużo więcej snu niż w dorosłym życiu.

 • szkoła średnia bez tajemnic
 • tydzień dziecka

Świat wartości nastolatka

Współczesne nastolatki nie buntują się przeciwko światu jak ich rówieśnicy w poprzednich pokoleniach. Są pragmatyczni, realnie oceniają fakty. Chociaż nie odrzucają tradycyjnych wartości i używają dla ich nazwania tych samych pojęć, często rozumieją je zupełnie inaczej niż ich rodzice i nauczyciele.

 • szkoła średnia bez tajemnic

„Nie graj, ucz się!”

„Jest taki leniwy!”, „Tylko by siedział w tych swoich grach!”, „Nic go nie interesuje” – to tylko kilka z komunikatów, które często można usłyszeć od rodziców nastolatków. Za nimi zazwyczaj pojawia się nagląca potrzeba znalezienia odpowiedzi na kwestie: „Jak go zmotywować do nauki?”, „Co zrobić, aby odciągnąć go od multimediów?”, „Jak go nakłonić, aby się zainteresował czymś wartościowym, zrozumiał, że szkoła jest ważna?”, „Co mogę zrobić, aby był bardziej wytrwały i konsekwentny?”.

 • szkoła średnia bez tajemnic
 • tydzień dziecka

Mózg nastolatka

To, kim dziecko w przyszłości będzie, jakimi wartościami będzie się kierowało i jaki model aktywności społecznej zaakceptuje, rozstrzyga się głównie między końcówką szkoły podstawowej a edukacją w szkole średniej. Co dla mózgu nastolatka jest priorytetem?

 • szkoła średnia bez tajemnic

Czy w nowej rzeczywistości wszystko musi być nowe? Kilka słów o kreatywnych wyzwaniach w czasach zarazy.

To nie będzie kolejny poradnik z mądrą, wypunktowaną listą „gotowców” do odhaczenia. Ponieważ w ostatnim czasie bardzo wiele zostało już powiedziane i napisane. Z nagłówków krzyczą hasła „Jak być dobrym rodzicem”, „Jak pomagać dziecku w czasie pandemii”, „Jak efektywnie organizować czas”… Ale tak mało mówi się o tym, że sytuacja, w której się znaleźliśmy to wyjątkowe realia kryzysowe, a kryzys to okoliczności, których wspólnym mianownikiem jest aspekt zagrożenia, „sytuacja, w której doświadczamy przeszkody, której pokonanie wydaje się przekraczać nasze zasoby i nasze mechanizmy radzenia sobie” (za Anną Tulczyńską, psychoterapeutką poznawczo-behawioralna i socjoterapeutką). Dlatego naturalnym jest, że możemy się bać i wątpić, że możemy być zmęczeni i zniechęceni oraz, że potrzebujemy czasu na adaptację. Wszyscy. Rodzice, ich nastoletnie dzieci – uczniowie oraz nauczyciele. Pomówmy zatem o wyzwaniach  i ich pozytywnych aspektach.

 • szkoła średnia bez tajemnic

Jak traktować oceny na świadectwie?

Zbliża się koniec roku szkolnego, niedługo poznamy oceny końcowe. Jaki jest Wasz stosunek do ocen zdobytych przez dzieci?

 • szkoła średnia bez tajemnic

Jak wspierać dziecko po porażce?

Dla niektórych uczniów wyniki rekrutacji do szkół średnich są niepomyślne. Nie dostali się do żadnej szkoły lub dostali się nie tam, gdzie chcieli. Jak wspierać dzieci przeżywające takie niepowodzenie?

 • szkoła średnia bez tajemnic

Mojemu dziecku nic się nie chce

Przedłużające się nauczanie zdalne na większość uczniów wpływa niekorzystnie. Jeśli widzisz, że twojemu dziecku nic się nie chce, że przerastają je zaległości w nauce, nie umie narzucić sobie dyscypliny, to wiedz, że nie tylko wy macie taki problem. Sprawdź, co można na to poradzić.

 • szkoła średnia bez tajemnic

Emocje ósmoklasisty i jego rodziny

Jak uniknąć rodzinnych walk i poradzić sobie ze stresem?