Wszystkie

Pokaż artykuły

Wyniki 7. edycji konkursu literackiego „Popisz się talentem”

Kreatywne pisanie zmienia punkt widzenia! Udowodnili to właśnie uczestnicy 7. edycji największego konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych „Popisz się talentem”. Pisali opowiadania, których tematyka wymagała założenia Okularów czasu i spojrzenia na świat w nowy sposób. I to się udało znakomicie! We wtorek, 9. maja 2023, Jury wyłoniło 30 najlepszych tekstów, a my spieszymy poinformować Was o szczegółach.  

Weź udział w 7. edycji „Popisz się talentem” i zobacz świat inaczej!

Dla kogo siódma edycja „Popisz się talentem” okaże się szczęśliwa? Zachęć swoich uczniów oraz podopiecznych do udziału w tym największym ogólnopolskim konkursie literackim dla uczniów szkół podstawowych, aby żaden talent nie umknął naszej uwadze!

Dorośli oczami dzieci - wyniki ankiety

Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka wydawnictwo edukacyjne Nowa Era zapytało dzieci, jak widzą świat dorosłych: co chciałyby w nas zmienić i co podoba im się w byciu dorosłym. Jeśli więc szukacie podpowiedzi, jak uszczęśliwić dzieci w domu i w szkole, jak kształtować z nimi pełne miłości, szacunku i wzajemnego zaufania relacje, przeczytajcie czego tak naprawdę potrzebują – od nas dorosłych – dzieciaki. Uprzedzamy: drogich prezentów i modnych gadżetów nie ma na tej liście. Znajdziecie tam za to wspólne spędzanie czasu, uważność na dziecięce problemy, cierpliwość, zrozumienie i możliwość samodzielnego podejmowania decyzji przez dzieci.

Wszystko się wydało! Poznaj najlepsze opowiadania detektywistyczne 2022! 

Jesteście ciekawi, co dzieci ciekawi? Tego dowiecie się z książki „Detektywi w akcji”, która właśnie się ukazała. To owoc szóstej edycji konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych „Popisz się talentem”. Owoc, dodajmy, nadzwyczaj smaczny!  

Kulisy „Popisz się talentem”: jak wybieramy i oceniamy opowiadania 

Szósta edycja konkursu za nami, książka pokonkursowa gotowa… a my postanowiliśmy wykorzystać tę spokojniejszą chwilę, aby odsłonić przed Wami kulisy konkursu! A konkretnie – odpowiedzieć na pytanie, które powtarza się w wiadomościach od Was praktycznie od początku konkursu. Brzmi ono: jak wygląda praca jury i czy trudno jest wybrać zwycięskie opowiadania? 

Po raz szósty tropimy literackie talenty!

Dla uzdolnionych literacko dzieci nadejście wiosny oznacza jedno: startuje kolejna, szósta już edycja „Popisz się talentem” – największego ogólnopolskiego konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych. I to edycja niezwykła, bo międzynarodowa!

Kogo ciekawi, co dzieci ciekawi?

Wszyscy wiemy, że dzieci zadają mnóstwo pytań. Ale czy ktoś kiedyś zbadał, czego te pytania dotyczą? Czy są wśród nich powtarzające się, powracające tematy, wątki, zagadnienia? Postanowiliśmy się tego dowiedzieć!  

  • odpowiedzialność społeczna
  • programy edukacyjne
  • aktualności

Książka pokonkursowa „Tajemnicza wyprawa”

Już jest! Piękna i nowa książka pokonkursowa.

Świat za sto lat - wywiad z Aleksandrą Przegalińską

Wywiad z profesor Aleksandrą Przegalińską – jedną z uczestniczek naszej debaty. To rozmowa, która otworzy wiele furtek w umysłach młodych ludzi, postawi ciekawe pytania i zaproponuje jeszcze ciekawsze odpowiedzi. Musicie to razem przeczytać i przegadać!

Jak napisać dobrą opowieść science fiction

Serdecznie zapraszamy uczniów szkół podstawowych, którzy chcą spróbować swoich sił w konkursie literackim „Popisz się talentem”, ich nauczycieli i rodziców na spotkanie z Marcinem Przybyłkiem, znanym pisarzem science fiction.

  • aktualności
  • odpowiedzialność społeczna
  • programy edukacyjne

Świat za sto lat: Dzieci z optymizmem patrzą w przyszłość!

,,Love alarm’’ – aplikacja która w obrębie 10 metrów wyczuwa czy ktoś nas kocha, wyciszacz hejtu i głupoty, elektroniczne sumienie, pochłaniacz niepotrzebnych obowiązków, wehikuł czasu, lekarstwo na wszystkie choroby i urządzenie, które pozwoli wymazać z pamięci czas od marca 2020 roku!  

Pisanie sprawia, że jesteś twórcą własnego świata: konkurs „Popisz się talentem” w oczach dzieci

Pochodzą z różnych stron Polski i nie znają się nawzajem, ale łączy ich jedno: talent pisarski, dzięki któremu zostali laureatami ogólnopolskiego konkursu literackiego „Popisz się talentem” dla dzieci w wieku 7-15 lat. Zobaczcie, co mówią o swojej twórczej przygodzie.

  • odpowiedzialność społeczna
  • programy edukacyjne

Motyla noga, ale zabawa!

Masz ochotę na kreatywną zabawę ze zwierzakami w roli głównej? Pobierz „ZOO, czyli Zwierzakowy Ogarniacz dla Oczytanych”. W tym ZOO nie ma wybiegów ani krat, za to są pasjonujące, twórcze wyzwania. Podejmij je z dzieciakami – w klasie, w domu czy w plenerze! 

  • aktualności
  • programy edukacyjne

Młode pokolenie mówi: Ziemia nie należy tylko do nas!

Przedstawiamy wyniki ogólnopolskiej ankiety dotyczącej ekologii, którą przeprowdziliśmy wśród uczniów szkół podstawowych. Dzieci apelują w niej: troszczmy się bardziej o zwierzęta, szanujmy je i zacznijmy dbać o środowisko naturalne. Inaczej doprowadzimy do zagłady życia na Ziemi!

  • programy edukacyjne
  • aktualności
  • tydzień dziecka

Czy marzenia się spełniają

Zapytaliśmy dorosłych o ich marzenia z dzieciństwa. Sprawdźcie wyniki raportu.

  • programy edukacyjne
  • tydzień dziecka

Jak sięgać gwiazd? Wywiad z Karolem Wójcickim

O osobie, która ma odwagę spełniać swoje marzenia, często mówi się, że sięga gwiazd. A tak się składa, że o gwiazdach mało kto wie tyle, co Karol Wójcicki. W miesiącu marzeń postanowiliśmy poprosić młodego popularyzatora nauki, by na podstawie własnych doświadczeń poradził nam, jak zbudować statek do przemierzania galaktyki własnych pragnień i aspiracji.

  • programy edukacyjne
  • tydzień dziecka

Marzenia się nie spełniają – marzenia się spełnia!

Skąd się biorą dziecięce marzenia? Jak podchodzić do fantastycznych wizji kilkulatka? Czy bujanie w obłokach przynosi wymierne korzyści? I wreszcie: jak sprawić, by marzenia się spełniły?

  • programy edukacyjne
  • aktualności
  • tydzień dziecka

Wiemy, o czym marzą dzieci. To musi przeczytać każdy rodzic, nauczyciel i wychowawca!

Marzenia to klucz do dziecięcej duszy. Dlatego postanowiliśmy bliżej się im przyjrzeć. W kwietniu 2019 roku przeprowadziliśmy wśród 1313 uczniów szkół podstawowych Polski ankietę „O czym marzą współczesne dzieci”. Wzięli w niej udział uczestnicy trzeciej edycji konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych „Popisz się talentem”. Wyniki są fascynujące!

Per-so-ni-fi-kac-ja: trudne słowo, świetna zabawa

Literatura to zabawa słowem. Kiedy piszesz, język staje się Twoim tworzywem. Jest trochę jak plastelina: możesz nadać mu dowolny kształt. Pomogą Ci w tym figury retoryczne takie jak personifikacja.

  • odpowiedzialność społeczna
  • programy edukacyjne

„Poradnik marzyciela” dla każdego!

Znacie już „Wielką księgę marzeń”? To owoc trzeciej edycji konkursu literackiego dla uczniów szkół podstawowych „Popisz się talentem” 2019. Laureaci konkursu opisali w niej swoje marzenia, a my dodaliśmy poradnik, który pomaga je realizować.

  • odpowiedzialność społeczna
  • programy edukacyjne

Odkryliśmy nowe talenty: konkurs „Popisz się talentem” 2019 rozstrzygnięty!

Dokładnie 1313 prac z całej Polski wpłynęło na ogłoszony przez nas konkurs literacki dla uczniów szkół podstawowych „Popisz się talentem”. Spośród nich kapituła konkursu w składzie: Monika Hałucha (PS IBBY), Małgorzata Jankowska (Nowa Era), Małgorzata Węgrzecka („Świerszczyk”) i Rafał Witek (pisarz dziecięcy) wyłoniliła trzydziestu laureatów, których opowiadania złożą się na pokonkursową książkę.

  • programy edukacyjne

Zachęć uczniów do pisania!

Konkurs „Popisz się talentem” 2017 dobiegł końca, ale przygoda z pisaniem trwa nadal. Przecież nigdy nie wiadomo, kiedy Twoim uczniom wpadnie do głowy ten najlepszy pomysł, który warto przemienić w tekst. Pobierz nasz poradnik i sprawdź jakie niezwykłe historie napiszą Twoi uczniowie. Skorzystaj z naszych dziesięciu podpowiedzi, by stworzyć dobre opowiadanie. Z nim wszystko Wam się uda!

  • odpowiedzialność społeczna
  • programy edukacyjne
  • aktualności

Laureaci konkursu „Popisz się talentem” 2017 o sobie

Konkurs „Popisz się talentem” 2017 uruchomił olbrzymi kreatywny potencjał. Przepytaliśmy młodych autorów, dlaczego piszą, o czym marzą i kim chcą zostać w przyszłości. Przeczytajcie!    

„Tajemnicza wyprawa” inspiruje! Pięcioro popularnych blogerów popisało się talentem

A to niespodzianka! Okazuje się, że „Tajemnicza wyprawa” – książka stworzona przez dzieci-laureatów drugiej edycji konkursu literackiego „Popisz się talentem” – zachęca do sięgnięcia po pióro również dorosłych. A konkretnie –  pięcioro popularnych blogerów i dziennikarzy!

  • programy edukacyjne

10 wskazówek, jak stworzyć dobre opowiadanie

Zobacz nasz poradnik i sprawdź jakie niezwykłe historie napiszą Twoi uczniowie. Skorzystaj z naszych podpowiedzi, by stworzyć dobre opowiadanie. Z nim wszystko Wam się uda!

  • programy edukacyjne
  • porady literackie

Rafał Witek: Warto pamiętać, dla kogo się pisze

Uwaga, młodzi adepci pióra! W wakacje także wspieramy Wasze literackie zainteresowania i zachęcamy Was do kreatywnego pisania. Publikujemy porady warsztatowe udzielane przez najlepszych polskich autorów. Każdego z nich poprosiliśmy, aby wypełnił specjalny kwestionariusz dotyczący jego literackiego warsztatu. Na pierwszy ogień idzie Rafał Witek, juror naszego konkursu literackiego „Popisz się talentem”.

  • programy edukacyjne
  • porady literackie

Wojciech Widłak: Dobry pomysł na opowiadanie może być dziwny

Jakie rady dla młodych pisarzy przygotował Wojciech Widłak – popularny autor książek dla młodszych dzieci? Oto jego odpowiedzi na nasz kwestionariusz.

  • programy edukacyjne
  • porady literackie

Grzegorz Kasdepke: Na dwa przymiotniki w jednym krótkim zdaniu mogą sobie pozwolić tylko najlepsi.

„Kacperiada”, „Kuba i Buba”, „Detektyw Pozytywka”… autora tych książek nie trzeba nikomu przedstawiać. Zdobywca niezliczoinych nagród literackich, autor uwielbiany przez dzieci i dorosłych, fontanna humoru, czyli po prostu Grzegorz Kasdepke! Wczytajcie się uważnie w jego rady dla młodych pisarzy…

  • programy edukacyjne
  • porady literackie

Barbara Kosmowska: Nie śpiesz się. Słowa poczekają, wydawca poczeka

Porad literackich udziela Barbara Kosmowska – autorka bestsellerowych książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a przy tym bardzo mądra i doświadczona osoba. Nie przegapcie tego!

  • programy edukacyjne
  • porady literackie

Zofia Stanecka: Jeśli nie umiesz zacząć od pierwszego zdania, zacznij od drugiego

Znacie serię książek o Basi? Jej autorka to Zofia Stanecka. Ma wielki dar opisywania zwyczajnych, codziennych zdarzeń w zupełnie niecodzienny sposób. Inspirującej lektury!

  • programy edukacyjne
  • porady literackie

Andrzej Marek Grabowski: Szczegół i metafora to najsmaczniejsze przyprawy literatury

Znacie słynnego Profesora Ciekawskiego? Oglądałyście programy o Kulfonie? A może słyszałyście piosenkę „Witaminki”? Pisarskich rad udzieli wam dżentelmen, który stworzył te i inne popularne programy i utwory dla dzieci. Tak, to Andrzej Marek Grabowski!

  • programy edukacyjne
  • porady literackie

Paweł Beręsewicz: Tworzenie opowiadania zaczynam od zadania sobie pytania, czy będę miał przy tym choć odrobinę zabawy

Paweł Beręsewicz to jeden z najbardziej utytułowanych polskich autorów. Dwukrotnie zdobył nagrodę literacką im. Kornela Makuszyńskiego, otrzymał także Warszawską Nagrodę Literacką i nagrodę im. Astrid Lindgren. Rady warsztatowe od takiego mistrza to cenna rzecz!