Wszystkie

Pokaż artykuły

 • niemiecki blog

Innowacja pedagogiczna w szkole.

Polska szkoła potrzebuje innowatorów – nauczycieli z pasją, partnerów w relacjach, mentorów zachęcających i wspomagających uczniów w rozwoju, autentycznych autorytetów, którzy czują, że mogą być prekursorami zmian. Dziś postaram się Was zachęcić do podejmowania innowacyjnych działań i pokazać, jak w miarę szybko i „bezboleśnie” można przejść przez całą procedurę wprowadzania innowacji pedagogicznej; od pojawienia się pomysłu po wdrożenie i podsumowanie.

 • niemiecki blog

Spotkanie 1. Projekt edykacyjny - wycieczka szkolna

Drodzy Nauczyciele! Oddaję w Wasze ręce materiały do pracy projektowej, które w angażujący i przystępny sposób wdrażają wytyczne nowej podstawy programowej.

 • niemiecki blog

Spotkanie 2. Nudno, nudniej, najnudniej

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, jakie zagadnienia plasują się na szczycie rankingu najnudniejszych tematów dla naszych uczniów?

 • niemiecki blog

Spotkanie 3. Skazani na klęskę?

„Was ist in meiner Tasche” - ten pozornie banalny temat budzi wiele emocji wśród nastolatków. Wpisanie hasła w wyszukiwarce YouTube dało sporo powyżej 20 tysięcy wyników, a najpopularniejszy film miał ponad milion odsłon!

 • niemiecki blog

Spotkanie 4. Specjalne potrzeby edukacyjne

W jednej klasie spotykają się uczniowie, dla których najprostsze zadania są wyzwaniem, oraz dzieci, którym wiele czynności przychodzi dużo łatwiej. W tym wszystkim my – nauczyciele – próbujący okiełznać wielogłową bestię.

 • niemiecki blog

Spotkanie 5. Interkulturowość

Basta! Mówię zdecydowane NIE nudnym lekcjom o jedzeniu! Przecież tematy kuchenne to wspaniała okazja do interkulturowej wycieczki po krajach niemieckojęzycznych.

 • niemiecki blog

Spotkanie 6. Film nie taki zły, jak go malują :)

Film ma w sobie ogromny potencjał dydaktyczny – odciąża rozumienie warstwy słownej dzięki warstwie wizualnej oraz rozwija strategie kompensacyjne. A jaki gatunek filmu towarzyszy naszym uczniom na co dzień? Oczywiście klipy na YouTubie!

 • niemiecki blog

Od minimum do maksimum, czyli jak małymi krokami dobrnąć do końca roku szkolnego!

Myślicie już o wakacjach? Pewnie tak… Ale zanim znajdziemy się w RAJU, czeka nas jeszcze megagigantycznie ciężki czas w szkole. Czemu? Odpowiedź jest oczywista. Przed nami koniec roku szkolnego i…Odwieczne pytanie: „Proszę pani, co ja jeszcze muszę poprawić z niemca?”.

 • niemiecki blog

Spotkanie 7. Was geht App?

Semestr chyli się ku końcowi i coraz częściej widzimy znajomy błędny wzrok naszych uczniów czekających na wakacyjną labę. Jak zatem prowadzić zajęcia i skupić uwagę podopiecznych, gdy za oknem czerwcowe piękne słońce? Proponuję samemu odskoczyć od rzeczywistości szkolnej!

 • niemiecki blog

Powrót do szkoły tuż tuż

Choć lato jeszcze w pełni, już powoli wszędzie widać oznaki zbliżającego się rozpoczęcia roku szkolnego. Dla nauczycieli to jeden z bardziej pracowitych okresów w roku: najpierw trzeba sprawdzić, czego jeszcze nie mamy, później to wszystko zgromadzić... Wsparciem dla nas w trakcie sierpniowych przygotowań do pracy jest serwis dlanauczyciela.pl

 • niemiecki blog

Spotkanie 8. Miłość od pierwszego wejrzenia

Pochylmy się na chwilę nad pierwszymi lekcjami, które poprowadzicie z Waszymi klasami. Bardzo niedoceniane, mają ogromne znaczenie dla przebiegu całego roku szkolnego. Co taka lekcja ma wspólnego z pierwszą randką i dlaczego warto poświęcić więcej czasu na jej planowanie?

 • niemiecki blog

Spotkanie 9. W to mi graj

Przygotowania do nowego roku zakończone? Zastanawiacie się, o co jeszcze zadbać na początku września? Na warsztat weźmy zatem ponownie pierwsze bezpodręcznikowe lekcje. Oprócz budowania więzi i relacji międzyludzkich zachęcam Was do wypracowania regulaminu, który będzie obowiązywał na Waszych zajęciach. Co i jak? Z czym się to je?

 • niemiecki blog

Organizacja Europejskiego Dnia Języków w szkole

Europejski Dzień Języków od dłuższego czasu zaskarbia sobie rzesze wielbicieli i osób chętnych do zorganizowania obchodów tego wydarzenia w szkole. Imprezy klasowe, szkolne, a nawet powiatowe pojawiają się w kalendarzach nauczycieli oraz uczniów. Dlaczego warto zorganizować EDJ i jak „przebrnąć” przez przygotowania– słów kilka.

 • niemiecki blog

10 tygodni inspiracji, czyli Łucka po ludzku

Przed nami 10 tygodni inspiracji, podczas których podzielę się z Wami praktycznymi pomysłami na poskromienie nowej podstawy programowej.

 • niemiecki blog

Cykl webinarów Deutsch im Trend

Nowa reforma nie oszczędza germanistów - tak mówią. Co nam zostało? Załamywać ręce i narzekać? Nie! Przed nami ogromna szansa, aby wykorzystać tę sytuację i odzyskać kontrolę nad przedmiotem, którego uczymy.​

 • niemiecki blog

Autorytet, czyli co?

Według słownika PWN autorytet to „uznanie, jakim obdarzana jest dana osoba w jakiejś grupie” bądź też „osoba, instytucja, pismo itp. cieszące się szczególnym uznaniem”. Można więc mieć autorytet lub być autorytetem.

 • niemiecki blog

Egzamin ósmoklasisty

W roku szkolnym 2018/2019 przeprowadzony zostanie po raz pierwszy egzamin ósmoklasisty.