Dla rodziców czternasto-, piętnasto- i szesnastolatków ostatnie miesiące były trudne. Przygotowania do egzaminów, stres związany z rekrutacją do szkół średnich... Ale to nie koniec wyzwań. Przed nastolatkiem zadanie wejścia w nową grupę. Przed rodzicami zadanie odnalezienie się w nowej roli – rodzica „prawie dorosłego dziecka”.
Wyniki tegorocznej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych dla wielu kandydatów wiążą się z rozczarowaniem. Jak rodzice mogą pomóc dziecku, które nie dostało się do wymarzonej szkoły? Jaki plan opracować, by uczeń nie stracił motywacji do nauki i wiary we własne siły?
Dla kandydatów, którzy w rekrutacji zasadniczej nie dostali się do żadnej z wybranych przez siebie szkół ponadpodstawowych, jest jeszcze drugi etap naboru – rekrutacja uzupełniająca. Jak do niej przystąpić?
Do niektórych klas odbywają się dodatkowe egzaminy: sprawdziany uzdolnień kierunkowych, testy kompetencji i predyspozycji językowych, próby sprawności fizycznej.
Sprawdź, jak dostać się do liceum, technikum albo szkoły branżowej. Krok po kroku wyjaśniamy kolejne etapy rekrutacji i przypominamy, na co zwrócić uwagę.
Oto 6 rzeczy, które warto wiedzieć o zasadach naboru, przeliczaniu punktów i szansach na dostanie się do wymarzonej szkoły.
Czym się kierować przy wyborze dobrego liceum? Co to znaczy, że szkoła jest „dobra”? Jakie wskaźniki decydują o renomie szkoły albo jej pozycji w rankingu? Przeczytajcie, zanim wybierzecie z dzieckiem listę liceów, do których chce ono aplikować.
Świat się zmienia. Zawody, które wczoraj gwarantowały spokój i dobrobyt, dzisiaj wypadają z rynku. Specjaliści prognozują, że wszyscy, którzy wiążą swoją przyszłość z komputerami, internetem i programowaniem, mogą spać spokojnie. Ale znajdzie się też praca i dla coacha i dla prawnika.
Czy ukończenie prestiżowych studiów na dobrej, prywatnej uczelni zagwarantuje dziecku lepszą przyszłość?
Podczas rekrutacji kandydat układa listę klas, do których chciałby się dostać, rozpoczynając od klasy i szkoły pierwszego wyboru. Jak to zrobić, by zwiększyć swoje szanse na nabór?
O tym, czy dziecko dostanie się do wybranego liceum, decyduje liczba zgromadzonych przez nie punktów. Jak obliczać punkty po ósmej klasie szkoły podstawowej?
Jak wygląda składanie wniosków o przyjęcie absolwenta szkoły podstawowej do szkoły średniej? Jakie dokumenty, kiedy i gdzie należy dostarczyć? Co załatwia za nas system elektroniczny? Przeczytaj, by dowiedzieć się, czego musisz dopilnować.
Jak uniknąć rodzinnych walk i poradzić sobie ze stresem?
Jak pomóc dziecku wybrać odpowiednie liceum, a w nim odpowiednią klasę? Wśród szeregu dostępnych opcji warto samemu zrozumieć system, w którym będą kształcili się dzisiejsi ósmoklasiści. Przedmioty rozszerzone, które uczniowie wybierają na początku nauki w liceum, nabierają większego znaczenia przed maturą i egzaminami na studia.
Spotkania integracyjne przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego stają się obowiązkowym punktem na liście wakacyjnych planów, zwłaszcza wśród uczniów, którzy niedługo rozpoczną naukę w szkołach ponadpodstawowych. Ci, którzy biorą w nich udział, we wrześniu czują się z reguły zdecydowanie swobodniej i bezpieczniej. Do pierwszego spotkania ze swoimi nowymi kolegami i koleżankami warto się zatem przygotować.
Moment poznawania wyników egzaminów ósmych klas to ważna chwila dla młodych ludzi. Z wynikiem łączą się duże oczekiwania, a to powoduje stres. Bardzo ważne jest, jak na wiadomość o uzyskanych rezultatach zareagują rodzice.
Jakie liceum wybrać? To pytanie zadają sobie setki tysięcy uczniów, którzy od września rozpoczną naukę w szkole średniej. Oprócz wyników zdawalności matur, EWD i innych twardych wskaźników, warto sprawdzić, jaka atmosfera panuje w rozpatrywanych przez nas placówkach.
Na pewno wiesz, że od wyniku egzaminów ósmoklasisty zależy, czy dostaniesz się do wymarzonej szkoły średniej. Ale czy zdajesz sobie sprawę, że egzaminy to nie wszystko? Równie ważne są oceny na koniec roku. Jest jeszcze czas na to, by je poprawić. Jak to zrobić gdy czasu do końca roku szkolnego jest niewiele? Chcieć to móc…
W drużynie wszyscy muszą znać cel i wyzwanie. Dlatego rodzice, chcąc wspierać swoje dziecko, muszą dowiedzieć się jak najwięcej na temat egzaminu, jego przebiegu, zasad oceniania, rodzajów zadań.
Ósmoklasistów i ich rodziców czeka ważne zadanie: wybór szkoły ponadpodstawowej. Czym się w nim kierować?
Po szkole podstawowej można kontynuować naukę w liceum ogólnokształcącym, technikum albo szkole branżowej pierwszego stopnia. Szkoły zawodowe to dobre rozwiązanie dla uczniów, którzy mają konkretne zainteresowania, dążą do szybszego zdobycia niezależności i jeszcze nie są pewni, czy będą chcieli studiować.
O emocjach uczniów klas ósmych oraz obawach ich rodziców, specjalnie dla Nowej Ery pisze Joanna Kalembka, psycholożka, autorka bloga edukowisko.pl