Karty obrazkowe i fiszki mogą stanowić proste, a zarazem skuteczne i uniwersalne narzędzie wspierające podtrzymanie poziomu języka w trakcie wakacyjnych wyjazdów! Karty nie zajmują wiele miejsca, a pozwalają przeprowadzić nieskończoną liczbę angażujących gier i zabaw, które sprawdzą się nawet na piasku czy kocu podczas letniego pikniku.
Skąd wziąć fiszki?
Oczywiście możesz zakupić pełen zestaw kart dopasowany do kursu, na którym pracowało Twoje dziecko, jednak nie będzie to najbardziej ekonomiczne i ergonomiczne rozwiązanie. Z łatwością stworzysz takie karty samodzielnie z dzieckiem podczas pierwszych dni wakacji! Wykorzystaj jedno z darmowych narzędzi dostępnych w internecie — quizlet, fiszkoteka czy nawet popularna canva — sprawdzą się doskonale. Przekartkujcie podręcznik lub rozpiskę ze szkoły i stwórzcie karty w ulubionej stylistyce. Takie karty możecie następnie wydrukować i zalaminować, by przetrwały nawet najbardziej intensywne użytkowanie podczas wycieczek. Jeśli masz taką możliwość, wydrukuj podwójny zestaw, który da Ci jeszcze więcej możliwości. A w jaki sposób można z nimi grać?
Pomysły na gry i zabawy z kartami obrazkowymi i fiszkami
#1 Znikające karty
Wybierzcie z waszej talii kilka kart, których użyjecie do gry. Ile? Najprostszą zasadą będzie proste obliczenie – wiek dziecka + 2. I tak, jeśli na pokładzie gry masz 6-latka, użyj 8 fiszek. Rozłóż wybrane obrazki na kocu i wspólnie z dzieckiem przypomnijcie sobie, co przedstawiają. Następnie poproś dziecko o zamknięcie oczu, a w tym czasie schowaj jedną z kart np. za plecy. Poproś dziecko o otwarcie oczu – jakiej karty brakuje? W kolejnych rundach możesz chować więcej kart lub wymienić kilka obrazków na inne z talii.
#2 Szarady
Angielskie słówka doskonale nadają się do gry w szarady! Ułóżcie wasze karty na stosie, obrazkami do dołu. Każda grająca osoba kolejno wybiera jedną kartę i nie pokazuje jej pozostałym. Następnie bez użycia słów próbuje pokazać ruchami i gestami co przedstawia jego karta, a pozostali zgadują. Osoba, która pierwsza poda poprawne słowo otrzymuje punkt.
#3 Koło pamięci
Ta gra doskonale sprawdzi się przy nieco większej ilości osób, np. 4 i więcej, więc do zabawy możecie zaprosić także inne dzieci oraz znajomych. Wszyscy siadają w kole, na środku kładziemy stosik kart ułożonych obrazkami do dołu. Każdy gracz kolejno bierze kartę i mówi, co się na niej znajduje. Kolejna osoba powtarza to słowo i dodaje własne, które znajdowało się na jej karcie. Następny gracz musi podać poprzednie dwie odpowiedzi i dodać swoją, tworząc w ten sposób długi łańcuch do zapamiętania. Gramy do momentu, gdy ktoś się nie pomyli lub nie zapomni słowa.
#4 Piotruś
Karty obrazkowe znakomicie mogą zastąpić popularną grę karcianą w Czarnego Piotrusia. Do rozgrywki potrzebna będzie podwójna talia, z której wyciągniemy 12 par oraz jedną dodatkową kartę bez pary (to będzie Czarny Piotruś). Karty rozdajemy wszystkim uczestnikom gry (ważne by nie pokazywać swoich kart innym graczom!). Zabawa polega na zebraniu par obrazków i odłożenie ich na środek, tak by nie zostać na końcu z jedyną kartą bez pary. Uczestnicy ciągną więc po jednej karcie z talii siedzącej obok osoby i weryfikują czy tworzy ona parę z własnymi kartami gracza, a następnie
podają swoją talię do “ciągnięcia” osobie siedzącej z drugiej strony. Grę przegrywa osoba, której nie uda się pozbyć Czarnego Piotrusia na koniec rozgrywki.
#5 Kółko i krzyżyk
Gra doskonale sprawdzi się na piasku i nie wymaga uczestnictwa dużej ilości osób. Wystarczy wyrysować palcem klasyczną, składającą się z 9 pól, planszę do kółka i krzyżyka, a w polach ułożyć obrócone do dołu karty. Dalej rozgrywka przebiega jak w tradycyjnej grze, ale aby postawić swój “znak” na danym polu, gracz musi nazwać rzecz na obrazku (lub nawet ułożyć z nim zdanie w przypadku starszych dzieci). Wygrywa osoba, która pierwsza zdobędzie trzy pola w jednej linii.
#6 Plażowa planszówka
Wystarczy kostka (nawet taka w telefonie) i pionki (mogą być z patyczków i kwiatków), by zamienić wasze karty obrazkowe w wielką grę planszową! Rozłóżcie je w dowolny kształt, dodajcie swoje własne pola (np. Tracisz kolejkę czy dwa pola do przodu), ustalcie kolejkę rzucania i... grajcie na własnych zasadach, podając nazwy słówek, gdy tylko staniecie na jakimś polu. A może narzucicie sobie trudniejsze zasady? Wszystko zależy od was!
#7 Poszukiwanie par
W tej grze przyda się ponownie podwójny zestaw kart, rozdzielony na dwie identyczne pod względem słownictwa kupki. Jedną z nich rozdajemy pomiędzy uczestników (dobierz liczbę kart tak, by każdy miał 4-5 kart), a drugą z nich kładziemy w luźnej rozsypce obrazkami do dołu pośrodku koca. Uczestnicy gry kolejno losują kartę w kupki, nazywają ją i sprawdzają, czy pasuje ona do ich kart. Jeśli tak, zabierają ją i otrzymują jeden punkt. Jeśli nie, odkładają kartę z powrotem na kupkę. Wygrywa gracz, który pierwszy zbierze pary do wszystkich swoich kart.
#8 Rzeka ze słów
Na koniec coś dla miłośników gier w ruchu. Wybierzcie kilka-kilkanaście kart z talii i ułóżcie je w jednej linii na piasku lub trawie. Wszyscy uczestnicy zabawy ustawiają się po jednej stronie kart. Zadaniem graczy jest przeskoczyć przez tak utworzoną “rzekę” i w trakcie nazwać jedno ze słów, które pojawia się na kartach. Takie użyte słówko zakrywamy, a kolejna osoba nie może już go użyć. Gramy, dopóki nie zostaną wykorzystane wszystkie słówka.
Gry językowe z użyciem kart obrazkowych mogą być proste i przyjemne, idealne na moment wytchnienia podczas całego dnia na plaży! Liczymy, że nasze pomysły skradną wasze serca i pomogą wam oraz waszym pociechom czerpać radość z wypoczynku, a przy tym ćwiczyć wspólnie język angielski!