Jesteśmy na bieżąco z ważnymi informacjami dotyczącymi edukacji i prawa oświatowego.
Śledzimy trendy, rozmawiamy, pytamy o oczekiwania i potrzeby, dzielimy się wiedzą i… proponujemy wartościowe rozwiązania.
Już jest! I jest taka, jaką najbardziej lubimy: wciągająca opowiadaniami, przyciągająca barwami, pięknie zilustrowana, pełna zaskakujących wątków, mądra, wrażliwa: książka „Okulary czasu” wieńcząca siódmą edycję naszego ogólnopolskiego konkursu literackiego Popisz się talentem 2023.
Udział i pomoc w akcji Kredkobranie organizowanej przez Fundację Ignatianum to już nasza jesienna tradycja. Tegoroczna, szósta edycja akcji przebiega pod hasłem „Zamieńmy marzenia na pejzaże”. Nowa Era jako jeden z partnerów wydarzenia zajmuje się dostarczaniem opakowań kartonowych, do których pakowane są zebrane dary przed wysłaniem ich do polskich dzieci na Kresach. A jest tych darów naprawdę dużo, stąd i zapotrzebowanie na opakowania olbrzymie. Cieszymy się, że w naszych nowoerowych kartonach jadą marzenia!
Od premiery demonstracyjnej wersji NEONa w marcu 2023 minęło już niemalże pół roku. Dziś możemy powiedzieć, że ten nowy, spójny system rozwiązań edukacyjnych spotkał się z dobrym przyjęciem w szkołach i jest gotowy do towarzyszenia Wam w edukacyjnej przygodzie. Jego zadania są jasne: skutecznie pomagać nauczycielom w codziennej pracy, umożliwiać elastyczne odszukiwanie, dobieranie i dostosowywanie materiałów do indywidualnych potrzeb, ułatwiać przygotowywanie zajęć oraz umożliwiać szybszą i sprawniejszą ewaluację. A w konsekwencji – sprawiać, aby codzienna praca przebiegała gładko, z większą przyjemnością i w poczuciu komfortu.
Przypominamy, że od 1 kwietnia 2023 obowiązuje Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 16 marca 2023 r. w sprawie dotacji celowej na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe w 2023 r, zaś od 15 maja - Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie maksymalnych kwot dotacji celowej udzielanej na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe.
W dniu 17 maja 2023 ogłoszeni zostali zwycięzcy drugiego etapu 13. edycji Projektantów edukacji. To najstarszy i najbardziej prestiżowy ogólnopolski konkurs, w którym Nowa Era nagradza pomysły na projekty edukacyjne i ich realizacje. W bieżącej edycji nie zabrakło niespodzianek, a finalny werdykt jury może zaskakiwać.
23 kwietnia 2023 roku, czyli w Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich, zainicjowana została nowa pro-czytelnicza akcja wspieranej przez nas Fundacji Powszechnego Czytania. Tym razem Fundacja wzięła na cel tatusiów, dziadków, braci, wujków, kuzynów… czyli krótko mówiąc, męską część społeczeństwa, która – według wszelkich statystyk – czyta nieco mniej niż kobiety i dziewczynki. Czas zatem to zmienić!
Złożona przez MEiN pod koniec stycznia obietnica wyposażenia uczniów i nauczycieli w laptopy (co ma nastąpić z początkiem roku szkolnego 2023/24) wciąż generuje wiele pytań zarówno ze strony placówek dydaktycznych, jak i rodziców, wychowawców i opiekunów. Na bieżąco zbieramy dla Was informacje w tej sprawie, monitorując strony internetowe Ministerstwa i wypowiedzi jego pracowników. Dzięki temu uzupełniliśmy niniejszy artykuł o kolejną porcję nowości – tym razem w formie pytań i odpowiedzi poruszających mniej oczywiste, a dla niektórych z Was równie ważne aspekty rządowego planu.
Nowa Era jest sponsorem głównym XXXI Krajowej Konferencji Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki, która odbędzie się w dniach 10-13 lutego 2023 (piątek-poniedziałek) w Łodzi. Hasło tegorocznego wydarzenia to „Matematyczna manufaktura” – i rzeczywiście, liczba warsztatów, wykładów i atrakcji jest imponująca.
W trakcie konferencji prasowej, która odbyła się w dniu 24 stycznia 2023, Prezes rady Ministrów zapowiedział utworzenie długoterminowego programu mającego na celu wyposażenie wszystkich uczniów klas czwartych szkół podstawowych w komputery.
Każdy nauczyciel przeznacza dużą część swojego czasu pracy na przygotowywanie, a później sprawdzanie kartkówek, testów i sprawdzianów. Zajmuje to wiele godzin w każdym miesiącu, zwłaszcza gdy nauczyciel uczy w wielu klasach. Teraz dzięki Ondorio skutecznie skrócisz czas poświęcony na sprawdzanie prac pisemnych swoich uczniów!
Ideą NEONa jest połączenie dotychczas używanych materiałów papierowych z możliwościami, jakie daje technologia, a daje ich wiele. Nauczyciele już znają NEONa, choć jeszcze go nie mają. Już od czasów nauki zdalnej pracują w środowisku cyfrowym, korzystają z wielu materiałów cyfrowych – na lekcji, podczas przygotowań do lekcji, przy sprawdzaniu wiedzy. Teraz będą mieli jeden system, jedno miejsce, wspólną przestrzeń nauczyciela i ucznia, gdzie znajdą te wszystkie materiały i podręczniki, jak również specjalny moduł do zadawania i odrabiania prac domowych.
Zapominamy często, że po pierwsze, technologię tworzą ludzie. Po drugie, ludzie wykorzystują technologię, więc to, jakie miejsce ona finalnie zajmuje w naszym życiu, to jest nasz wybór. Technologia cyfrowa musi stanowić wsparcie, a nie zastępować rzeczywistość. Jeśli technologia przysłoni nam rzeczywistość, to stanie się zaprzeczeniem samej siebie. Ona po to została stworzona, żeby nam pomagać. Żeby być narzędziem, a nie treścią samą w sobie.